Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Da li ste se ikada upitali zasto se neki film bas tako zove? Lako je desifrovati naslove kao sto su Bitka na Neretvi ili Amadeus. Nesto slozeniji, ali ipak lako dokucivi su naslov filmova Prohujalo sa vihorom, Kazablanka, Tacno u podne itd. Medjutim, da li ste gledali, recmo filmove: Andaluzijski pas, Fantom slobode ili Diskretni sarm burzoazije od Luisa Bunjuela? Ili, meni najdrazi primer, Let iznad kukavicijeg gnezda?

    U kakvim su ponekad relacijama naziv i sadrzaj filma? Mozda je i u tome jedna od tajni kako prepoznati dobar film!
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Mislim da ponekad režiesri uspevaju da stvore na prvi pogled zagonetan, ali suštinski odnos između naslova i sadržaja filma na način da naslov ima ulogu ključa za što bolje razumevanje filma. Otprilike kao ono - šta je pisac želeo da kaže! ...

    Let iznad kukavičijeg gnezda je već na prvi pogled intrigantan naslov jednog sjajnog filma. Lepotu je većina od nas u stanju instiktivno da oseti i ako možda ne i do kraja da razume. Tajko je i sa ovim filmom. Nikoga, ili retko koga, ovaj film neće ostavti ravnodušnim. A da li će ga bas svi ili čak većina uspeti i do kraja razumeti?

    Jasno je da kukavica nema svoje gnezdo. Njeno je gnezdo svako ono u koje uspe da snese svoje jaje i tako svoje brige prepusti drugom. Tako je i sa sanatorijem u filmu. Tamo bogataši ostavljaju svoje brige (kukavičije jaje), odnosno svoje stare, posustale ili bolesne članove porodica. Međutim, sanatorijum se i dramaticno sustinski razlikuje od gnezda u prirodi, jer cilj osoblja, oličen u glavnoj sestri, nije da osposobi sve te nesretne ljude za povratak u normalni život, već da maksimalno produži njihov boravak u bolnici, odnosno da ih učini što ovisnijim o sanatorijumu. Razlog tome je da opravdaju svoje postojanje, jer žive od toga, odnosno novaca rođaka svojih štićenika.

    Međutim, ustaljena šema se naglo menja i počinju problemi pojavom Mek Marfija (Džek Nikolson), radnika sa dokova. Sirov, odrastao na ulici i u svakodnevnoj borbi za opstanak potpuno pragmatičan, on odmah uočava suštinu problema i počenje svojevrsan bunt protiv toga. Naravno, sistem je žilav i pruža otpor u kojem su napori Mek Marfija osujećeni, a on trajno onesposobljen, odnosno umiren i ubogaljen elektrošokovima. Međutim, pre toga je ipak uspeo da ukaže velikom indijancu kako da pronađe put iz te neprirodne sredine. Poglavica na kraju filma provaljuje prozor od kupatila i u kadru totala koji prikazuje zelenu poljanu koja simboliše slobodu napušta sanatorijum. Mek Marfija žrtva ipka nije bila uzaludna, a čovak se nikada ne može do kraja pokoriti...

    Naravno, sve ovo ne mora biti baš ovako, ali sam ja to doživeo na ovaj način...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Meni je vazan zato shto me naziv filma privuche da gledam, a mogu i da se ''ispalim'' jer chesto naziv moze biti super, a film losh.
    Onda, povezujem naziv filma sa temom. Chesto mi se chini da nemaju veze. Ali, samo mi se chini. Kad odgledam film, shvatim da nisam u pravu. I tako...

  4. #4

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Volim da pamtim naslove dobrih filmova, ali ne razmisljam preterano po znacenju.
    Mozda i zato jer cesto je tesko prevesti pravi naslov, a ponekad promenjeni prevedeni naslov bolje oslikava film od originala, naime u raznim jezicima se na raznom jacinom i izrazajnoscu moze opisati poneka asocijacija.

    Moji omiljeni nazivi koji su me zaintrigirali pre gledanja filma ili su nerazdvojivi od samog filma su:

    Brazil
    12 majmuna
    Blade Runner (nikada ga ne bi pogledao da se film zove recimo: Da li androidi sanjaju elektricne ovce)
    Smaragdna shuma
    Dan Shakala (starija verzija)
    Osmi putnik
    Mefisto
    Crna kisha
    Sretan Bozic, Mr. Lawrence
    Bilo jednom na divljem zapadu
    Kosa
    Zena dvaput
    One Night Standing
    Gatacca


    Let iznad kukavicjeg gnezda je fenomenalan film, ali ga kao dete nisam gledao jer sam pomislio da je to ljubavni film. Gledao sam ga tek mnogo kasnije. Bar 3x...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    A sh'o, kao, nisi hteo da gledash ljubavni, a?

  6. #6

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Priznajem da nikad nisam preterano razmisljala o ovoj temi, ali naslov filma je nesto sto nas na "prvu loptu" privuce ili odbije od filma (naravno, pod uslovom da ne znamo nista o tom filmu)!

    Od reditelja, naravno, zavisi sta naslovom zeli da kaze: da li zeli da nas zainteresuje, da nas isprovocira, da nam ukratko predstavi sadrzinu filma, da nam da neku blisku asocijaciju, metaforu, itd. Sve to zavisi od licnosti koja stvara film i njenih umetnickih (a ne retko) i marketinskih ciljeva, od scenarija, atmosfere koja vlada u filmu...

    Pretpostavljam...

  7. #7

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    ne idem neshto pretjerano za naslovima nisu mi neshto bitni.. pogotovo kod nas prevodi naslova mogu da budu zheshce nebuloze pa da naslov filma nema nikakve veze sa radnjom .. primetila sam da u principu i kad chitam kritike nekog filma ili kad gledam shta se daje u bioskopu ne gledam bash naslov.. gledam ko glumi ili po preporuci odem pa pogledam film..
    moomoo meee jooouu

  8. #8

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Ponekad i kad odgledam film ne provalim sto se zove tako kako se zove
    Ovo me podsetilo na knjigu "Najbolje Za Muskarca" Dzona O'Farela, sudeci po naslovu, sumnjam da bih je ikad procitala, verovatno bih pomislila..'ma, dokle vise da se bavimo njima' medjutim naslov je uzet iz ziletove reklame radnja nema veze sa onim sto se prvo pomisli. Sa filmom je lakse, pise reziser, pise ko glumi.. itd.

  9. #9

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    postoje naslowi filmowa koji me nerwiraju ..recimo 'UBICA', OSWETA, OPASNI RATNIK, OPASNI WOJNICI ili tako nikad takwe ne uzimam,jer su obicno istrosene fore..iskliseizirano
    recimo: kletwa
    telefon
    kuca od woska
    johny Q (sa denzelom wasingtonom,oooodlicann)
    i tako ne nabudzeni naslowi su mi intrigantni a ne ..tipa..opasni momak,lupam..ili mac smrti i tako ...lol...
    radio sam u dwd klub 4 godine do marta owe godine..i wjeruj mi za owo

  10. #10

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Znači mi taj naziv.
    Obično se određujem prema njemu ... ono kao - na "prvu loptu".

    Pre svega zbog zato što bi on trebao da bude kao fleš ... smisla, radnje i sadržaja tog filma.
    Posle svega ... idem logikom da je marketing DOBRO odradio svoj posao i dobro promislio pre "krštenja".

    Neki film tako nikada ni ne pogledam ... samo zbog tupavog naziva.
    Neki mi opet skrene pažnju baš nazivom.

    Mislim da je naziv bitan - koliko i čoveku ime.
    Što će reći " i jeste - i ne mora da znači ".
    Nekada pun pogodak - nekad' veze s'mozgom nema.

    I jako volim ... intrigantne nazive ... npr. "Kuća Mrtvih Duša" i sl.






    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  11. #11

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Citat egzotic kaže: Pogledaj poruku
    postoje naslowi filmowa koji me nerwiraju ..recimo 'UBICA', OSWETA, OPASNI RATNIK, OPASNI WOJNICI ili tako nikad takwe ne uzimam,jer su obicno istrosene fore..iskliseizirano
    recimo: kletwa
    telefon
    kuca od woska
    johny Q (sa denzelom wasingtonom,oooodlicann)
    i tako ne nabudzeni naslowi su mi intrigantni a ne ..tipa..opasni momak,lupam..ili mac smrti i tako ...lol...
    radio sam u dwd klub 4 godine do marta owe godine..i wjeruj mi za owo
    A "kletva" ti ne zvuci pretenciozno?!

    Ti si mali zhivi pish..

  12. #12

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    A "kletva" ti ne zvuci pretenciozno?!

    Ti si mali zhivi pish..
    narawno da ne zwuci KLETWA pretenciozno,jer to moze da znaci mnogo..znaci intriga je ''kletwa ono''..film je psiho hooror inace

  13. #13

    Odgovor: Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?

    YouTube - The Treasure Of The Sierra Madre - Original Trailer 1948

    Film Džona Hjustona, Blago Sijera Madre, iako snimljen pre više od 60 godina, i dan danas spada u najznačajnije i najbolje filmove svih vremena. U dobroj meri držeći se radnje istoimenog romana kontraverznog i tajanstvenog pisca Ben Travena, kao malo koji film, pre i posle njega, je suštinski obradio ljudsku pohlepu...

    U politički nestabilnom i sklonom revolucijama Meksiku, dvadesetih godina prošlog veka, dvojica američkih razbojnika Fred C. Dobbs (Humphrey Bogart) i Bob Curtin (Tim Holt) se udružuju sa veteranom i kopačem zlata Howardom (Walter Huston, otac režisera). Iako pritešnjeni i u strahu od progonjenih meksičkih bandita i njihovih progonitelja, federalnih policajaca, trojica avanturista pronalaze zlato, odnosno mnogo zlata. Svaka pronađena nova unca zlata je uticala na njihovu transformaciju od skoro simpatičnih sitnih prevaranat, sa početka filma, do izbezumljenih ludilom pohlepe očajnika u čemu je prednjačio Dobbs, kojeg je maestralno odigrao Bogart. Rasplet je neizbežno bio dramatičan. Dobbs uzima svo blago, ranjava Curtina i beži, ali ga zarobljavaju banditi, ubijaju ga i ne znajući rasipaju finu zlatnu prašinu u vetar...

    Blago je često uzrok pohlepe i test našeg duhovnog i moralnog bogatstva. Pohlepa je materijalizacija siromaštva ljuske duše i naziv filma snažno potiče posle njegovog gledanja da se zapitamo šta je to u stvari bogatstvo i da li je zlato zaista to blago koje nas može suštinski usrećiti...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Slične teme

  1. Stari nazivi vojvođanskih mesta.
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 04.03.2011, 13:23
  2. Film
    Autor HLEBmaster u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 13.07.2009, 19:37
  3. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 14:20
  4. Smesni nazivi mesta
    Autor felix u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 09.12.2008, 20:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •