Podbara protiv lečilišta za narkomane
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Stanovnici Podbare potpisuju peticiju protiv otvaranja Dizpanzera za bolesti zavisnosti Doma zdravlja “Novi Sad” u Almaškoj ulici 4 i, kako stoji u svojevrsnom proglasu koji je zalepljen po nekim stubovima i oglasnima tablama na Podbari, “nikom nije u interesu da Podbara postane mesto ugroženo od strane narkomana koji su nepredvidivi u ponašanju”. Kaže se i da je “ovo protest širenja kriminala i nasilja u našem kraju!”



    Renoviranje ambulante, koja će biti Dispanzer za bolesti zavisnosti, počelo je, a prve pacijente primiće u januaru sledeće godine. Reč je o objektu Doma zdravlja “Novi Sad” u kojem je bila stomatološka služba, a u kojem će se lečiti zavisnici. Ovo će biti još jedno, a ne jedino mesto na kojem će se, u okviru Doma zdravlja, lečiti bolesti zavisnosti.
    Za renoviranje 370 metara kvadratnih iz budžeta grada izdvojeno je oko 1.800.000 dinara, za lečenje će biti zaduženi neuropsihijatri, psiholozi, socijalni radnici, a biće otvorena i stomatološka ordinacija u kojoj će zavisnici moći da popravljaju zube, bez obzira na to da li recimo neki od njih imaju hiv virus ili hepatitis.
    Da podsetimo, bojazan građana ovog kraja grada da bi otvaranje ovog dispanzera moglo da ugrozi njihovu bezbednost direktorka Doma zdravlja “Novi Sad” Milijana Dražetin prokomentarisala je rečima da ne postoje razlozi zbog kojih bi žitelji Podbare trebalo da budu zabrinuti te da poteškoća nema ni ambulanti u Zmaj Ognjena Vuka, pa ih neće biti ni ovde. Kako je najavila, za veću bezbednost biće zaduženi i vojnici na civilnom služenju vojnog roka.



    Recimo da razumem moje bivše komšije što su protiv toga, jer se u blizini dispanzera nalaze osnovna škola, vrtić i parkić, pa se plaše za decu.
    Ne znam samo da li će to i kako funkcionisati, jer sam dobila dojavu da će neki Podbarci sami da rasteruju narkomane
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Širenje kriminala i nasilja ...
    Okrutno - zaista.
    Ne bih drugačije razmišljala ni kada bi Dispanzer bio u mom komšiluku, jer je ljudima potrebna pomoć, lečenje, nega...
    Mogu da razumem strah ( strah zbog neznanja i predrasuda ) ali sve ostalo što sam pročitala ...

    Pitam se samo kakvi smo to ljudi postali?
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Potrebe za ambulantama ovog tipa rastu iz dana u dan. I toga treba da budu svesni svi Novosadjani. Narkomanija je svuda oko nas, na ulazu svake zgrade, na igralistima, u kvartovima izmedju zgrada, u parkovima, u kaficima, u Zmaj Jovinoj ulici, na trgu, u skolama.... Broj narkomana nezaustavljivo eksponencijalno raste i to je stvarnost. Treba otvoriti oci i preduzeti nesto u prevenciji i edukaciji, a takodje i u lecenju. Glupo je protiviti se otvaranju ovakvog lecilista na Podbari. Mora negde biti otvoreno.

    Jedno leciliste u Novom Sadu se trenutno nalazi u blizu ulice Novosadskog sajma. U toj zgradi su smesteni i psihijatrijski bolesnici od 15 do 80 godina. To su bolesnici kojima treba mir i tisina. U istoj zgradi (soba pored sobe) su smesteni i narkomani na tretmanu odvikavanja, koji svakodnevno kriziraju i stoga su i hiperaktivni, brbljivi i nervozni.
    U tim uslovima ni jedni ni drugi ne mogu da dobiju odgovarajucu terapiju koja ce im na kraju i pomoci. Zato je potrebno otvoriti jos ustanova za lecenje narkomana, treba pomoci bar onima koji pomoc traze.
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Isti problem je postojao i u Beogradu, kada su stanovnici Dedinja krenuli u akciju "necemo ih u blizini"(btw u kucama ih trpimo jer su nasi).
    U Drajzerovoj,Institut za bolesti zavisnosti opstaje, nisam cula da je neko ko je bio na pokusaju odvikavanja u toku boravka u bolnici naudio bilo kome(a okolo su i skola i bolnice).
    Pametnije bi bilo da se i u periodu odvikavanja,a i rehabilitacije nalaze van grada, negde u prirodi (ne samo Avala,Fruska Gora...).
    Gledala sam, ne jednom, na Infektivnoj klinici,odeljenje za AIDS, doturanje droge kroz resetke bolesnickih soba.Ispred osnovne skole u koju sam isla donose deci tablete u sred bela dana i ... nista!
    Nikako nisam za izopstavanje bilo kog coveka iz zajednice.
    Dok god alternativa postoji, treba je max iskoristiti. A o (ne)uspehu lecenja, (ne)radu policije ,sudstva...preslabim kaznama za sve stadijume koji prethode ovom problemu,ko o tome razmislja i pise peticije?
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Potrebe za ambulantama ovog tipa rastu iz dana u dan. Treba otvoriti oci i preduzeti nesto u prevenciji i edukaciji, a takodje i u lecenju. Glupo je protiviti se otvaranju ovakvog lecilista na Podbari. Mora negde biti otvoreno.

    Problem je sto mnogi ljudi razmisljaju isto. Da li to onda znaci da za leciliste nigde nema mesta?
    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Širenje kriminala i nasilja ...
    Okrutno - zaista.

    Pitam se samo kakvi smo to ljudi postali?
    Okrutno, okrutno. A jos okrutnije sto su najavili batinanje narkomana cim pocnu da dolaze. Nemam reci.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku

    Problem je sto mnogi ljudi razmisljaju isto. Da li to onda znaci da za leciliste nigde nema mesta?

    U mom prethodnom postu sam i naglasavala da narkomanije ima svuda oko nas. Samo je pitanje koliko su nam oci otvorene. A ljudi su protiv otvaranja lecilista na Podbari jer ce tada znati da su narkomani tu. - "Evo tu su u ovoj zgradi." A poenta jeste da su narkomani i sad tu, i na Podbari, samo niko prstom nije upro u njih. Tako da je zaista svejedno gde se otvara ambulanta.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Predrasude su uvek vladale ljudima.Zar je vazno gde,bitno je da se ljudima ukaze pomoc,bar onima koji to zele,a dok zele,ne bi trebali da se brinemo.Mene brinu oni koji ne zele da se lece,a oni su svuda oko nas...
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane

    Oduvek me je rastuživala ljudska uskogrudost i potreba da se bude surov prema svima koji se ne uklapaju u standardne okvire.Narkomanija je bolest.To što ćemo zatvoriti oči ne znači da će nestati.Hoćemo li to shvatiti tek kada se kao problem pojavi u našem okruženju, u našoj kući?..Nemojte se varati da je to nemoguće...Zašto je tako teško biti čovek?
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Podbara protiv lečilišta za narkomane


    Renovirana ambulanta, planirana da bude Dispanzer za bolesti zavisnosti, neće imati svrhu koja joj je prvobitno bila namenjena. Peticijom, koju su potpisali žitelji Mesna zajednice Podbara kao i roditelji koji svoju decu dovode u obližnji vrtić i Osnovnu školu, je namena ambulante promenjena, tako da će ona sada služiti samo za administraciju Doma zdravlja "Novi Sad".

    When life hands you lemons, ask for tequila and salt
      Vrh

Slične teme

  1. Vakcina protiv homoseksualizma?
    Autor memento u forumu Porodica
    Odgovora: 142
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 20:37
  2. Za ili protiv koride?!
    Autor silvia u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 07.07.2009, 15:30
  3. Amniocenteza - za/protiv
    Autor kataklinger u forumu Zdravlje
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 17.04.2009, 22:59
  4. Vakcina protiv gripa
    Autor Mish u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.10.2008, 21:14
  5. Greškom do leka protiv raka
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06.07.2007, 10:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •