Како је настала Југославија...
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 39
  1. #1

    Како је настала Југославија...

    Један одличан текст, који говори колико је ситуација 1918. била слична данашњој:

    Pa dobro, ajd' stavi prst na čelo i zapitaj se da li je moguće, da na mirovnom kongresu nakon najvećeg i najužasnijeg rata u dotadašnjoj svetskoj istoriji, tamo neka Srbija (koja je 50 godina pre tog konresa još uvek bila otomanska provincija) i tamo neki kralj Aleksandar I samostalno isteraju svoju pogrešnu ideju o ujedinjenju. Po stoti put, KSHS je bila stvorena voljom velikih sila, a kum je bio Woodrow Wilson. Stvorena je upravo da bi oslabila poziciju Srbije i onemogućila joj da, kao samostalna država, dominira Balkanom.
    Da li ti stvarno misliš da bi oni satanisti u Vatikanu, i ovi obožavaoci boga Mamona na Zapadu, ikada dopustili da jedna fanatično pravoslavna i tradicionalno proruska zemlja postane najveća sila na Balkanu, sa suverenom i unitarnom teritorijom od Skradina i Papuka do Skadra i Grčke? Pa mislim, stvarno... A opet, nisu mogli da nam ostave Beogradski pašaluk (kao što se sada spremaju), jer ipak smo učestvovali na pobedničkoj strani u ratu.
    I tako je smišljeno genijalno rešenje zvano Jugoslavija, koja je trebalo da pod svoje skute okupi zaista gotovo sve Srbe na Balkanu, ali i da ih u isto vreme uspešno drži na lancu. Možemo mi sad da kunemo Aleksandra do mile volje, njega je istorija prikazala onako kako ga je prikazala, ali ostaje činjenica da se srpska državna delegacija posle WW1 svim snagama borila za ujedinjenu i samostalnu Srbiju, ali bez Rusije nije imala nikakve šanse jer je Rusija izašla iz rata i praktično nije učestvovala u podeli kolača, a uz to su im ovi nabacili i Lenjina, tako da smo izgubili jedinog saveznika koji je mogao da nam pomogne da se nacionalno izdefinišemo i zaokružimo, i koji je u krajnjoj liniji najzaslužniji za to što danas postojimo kao država (makar na papiru). To ključno savezništvo mi do danas nismo obnovili. Razloga je mnogo a krivica je često bila na obe strane. Trenutno, srpski političari uredno i smerno izvršavaju jasan i nedvosmislen nalog Zapada da spreče svaki pokušaj Rusije (prvenstveno ekonomski) da malo privuče Srbiju k sebi. A posle se čudimo što nam je država sve manja i manja, sa tendencijom potpune dezintegracije, pri čemu nade u spas polažemo u istu ekipu koja je sve ovo i priredila. Takva pamet definitivno postoji samo u Srbiji...

    аутор: Royal
    Poruku je izmenio Mish, 10.12.2007 u 01:41 Razlog: kad se kopira, bar da se sredi tekst
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #2

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Jugoslavija je nastala jer su je Srbi zeleli.
    Jugoslavija je nestala jer su je Srbi zeleli.

    A izmedju su negde bili partizani koji su o5 svoju prvu republiku stvorili na teritoriji Srbije.

    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    KSHS je nastala zato sto su Velike Sile htele da onemoguce Italiju da se prosiri na Jadran(hrvatsko primorje) koje je mirovnim sporazumom dobila posle Prvog svetskog rata...
    Hrvatskoj je odgovarala vise zajednica sa Srbijom jer bi svoje teritroje zadrzali u cjelini dok je Srbiji opet odgovarala zajednica zbog ujedinjavanja svih Srba u jednu drzavu...

    SFRJ nastaje kasnije ujedinjavanjem republika na zasjedanju AVNOJA u Jajcu...SFRJ je ila samo nastavk KSHS sa drugacijim drzavnim uredjenjem i nista vise..
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  4. #4

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    KSHS je nastala zato sto su Velike Sile htele da onemoguce Italiju da se prosiri na Jadran(hrvatsko primorje) koje je mirovnim sporazumom dobila posle Prvog svetskog rata...
    Италија има пар стотина км јадранске обале.

    Hrvatskoj je odgovarala vise zajednica sa Srbijom jer bi svoje teritroje zadrzali u cjelini dok je Srbiji opet odgovarala zajednica zbog ujedinjavanja svih Srba u jednu drzavu...
    Србији је више одговарала Србија по Лондонском споразуму, од Сплита до Ђевђелије.

    SFRJ nastaje kasnije ujedinjavanjem republika na zasjedanju AVNOJA u Jajcu...
    СФРЈ је преуређена Краљевина Југославија, није настала уједињавањем никаквих република, већ су комунисти увели републике у већ постојећу државу.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Италија има пар стотина км јадранске обале.

    Jesam li ja lepo u zagradi naglasila da se odnosi na hrvatsko primorje?

    Србији је више одговарала Србија по Лондонском споразуму, од Сплита до Ђевђелије.


    .
    A sta je bilo iza kulisa

    СФРЈ је преуређена Краљевина Југославија, није настала уједињавањем никаквих република, већ су комунисти увели републике у већ постојећу државу
    Da ja sam rekla to,samo drugacijim recnikom
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  6. #6

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Jesam li ja lepo u zagradi naglasila da se odnosi na hrvatsko primorje?
    Јеси, ја сам само рекао да Италија има дуууугачку јадранску обалу, и да ли би добила Далмацију или не и није толико битно, не би спречило даљи уплив великих сила на остатак Балкана. Не би створило ништа посебно што би великим силама сметало.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #7

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Јеси, ја сам само рекао да Италија има дуууугачку јадранску обалу, и да ли би добила Далмацију или не и није толико битно, не би спречило даљи уплив великих сила на остатак Балкана. Не би створило ништа посебно што би великим силама сметало.
    Dozvolit ces da se ne slozimo po tom pitanju
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  8. #8

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Dozvolit ces da se ne slozimo po tom pitanju
    Још кад би своју тврдњу нечиме поткрепила, било би ми пуно драже
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #9

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    уф, пропустио сам овај час историје. баш лепо што ме упознајете са чињеницама.
    мада се мени чини да је стварање краљевине схс, потоње југославије продукт француских масона.

    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  10. #10

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Kada zeca ubede da je bezbedan među vukovima, a dotle je bio bezbedan i slobodan, ili je izašao, onda se zna šta se događa, rastrgnu ga! Srbija i Srbi kroz stvaranje dve Jugoslavije su bili i ostali zečevi za klanje. Neki ljudi ostaju verni i zaslepljeni nekim idealima koji su na nivou fantastike. Skupiš pobednika i pobeđene i sastaviš ih u zajedničku državu i eto Jugoslavije!
    In vinas veritas

  11. #11

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Sve je to borba zarad nacionalnih interesa.
    Kakvi zecovi, kakvi vukovi? Samo sposobnost.
    Tadasnji srpski vrh je jednostavno naseo na pricu o velikoj drzavi koju je hteo da vodi kao neko preko koje inicijative se i stvorila ista.
    Realno razvijenije slovenacko i hrvatsko drustvo pod okriljem austrougarske nisu imali sansu za nacionalnom drzavom i preko Srbije krecu u projekat o izgradnji iste. Pa bunili su se oni jos u vreme kralja zeleci samostalnost po mnogim pitanjima, videci da su organizovaniji od Srba.
    Po meni najveci problem Srbije u odnosu na Hrvate i Slovence je u tome sto su Srbi dobili drzavu pre nego sto su imali ljude koji bi vodili tu istu. Tu se izgubila pozitivna selekcija u kadriranju usled nepoznavanja nacina za institucionalnim vodjenjem drustva, koja se i danas na neki nacin sprovodi (veze i vezice), ne vodeci se o interesima istog.
    Ova druga dva narod su prvo unutar austrougarskog carstva skolovali i stvarali elitu te sa njima formirali, prvo, kulturne institucije i onda na slomu tog istog carstva preko Srbije isli ka cilju tj nezavisnoj drzavi.
    Normalno, Srbija vremenom dobija i kvalitetne ljude kroz naucnike, ekonomiste, umetnike, i sl. ali te iste ljude 45-e sece kroz komunisticke cistke i sav taj napor da od drzave stvori evropsko drustvo opet dovodi na pocetnu fazu. Srecom tu su i dalje Slovenci i Hrvati koji u mnogo manjoj meri seku svoju elitu i pocinju da vuku Srbiju za sobom sa Titom na celu.
    Ali, posto je sila (vojska i udba) omiljena igracka u srpskom vrhu, tu se ekonomija stavlja u drugi plan koju preuzimaju sposobniji Slovenci i Hrvati.
    Otud i vecito ekonomsko zaostajanje Srbije za zapadnom "bracom".
    E sada nas je to stiglo. Zatekli smo se odbaceni od skoro svih i opet sekuci svoju elitu, ponovo stvorenu, terajuci ih da idu trbuhom za kruhom, vodjenjem glupe politike koja je od Srbije napravila banana drzavu.
    Pokusaj od 2000-te sa Zoranom je bio mozda najbrzi nacin da uhvatimo korak sa okruzenjem ali ta glupa zaslepljenost nas opet kosta....

  12. #12

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Opet Tito kriv , pa treba da bude komunalac i cisti i za Aleksandra Ujedinitelja I koji se pokakio na Balkan ...


    Kada shvatite da nas treba cuvati samo od samih sebe,a da nam drugi ne mogu nista,pa sve i kada hoce...

  13. #13

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Humora ne škodi...
    Moj deda je bio vojnik u Strumici, drugi deda u Kumanovu, a ćale u Titov Velesu

    Uzgred, čuo sam da je "plan" bio da se SHS i Čehoslovačka ujedine sa šavom teritorije preko zapadne Mađarske. Šta ste čuli o tome?
    Poruku je izmenio itebejac, 31.01.2008 u 19:00 Razlog: plus pitanje...
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  14. #14

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Ako se dobro secam otome sam i ja negde citao ili cuo,ali tako mi se cini da je to deo sporazuma izmedu "dragog"tita i benesa (nisu imena slucajno pisana malim slovima)posle drugog svetskog rata. Ta tema bi imene obsirnije interesovala.

  15. #15

    Odgovor: Како је настала Југославија...

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Humora ne škodi...
    Moj deda je bio vojnik u Strumici, drugi deda u Kumanovu, a ćale u Titov Velesu

    Uzgred, čuo sam da je "plan" bio da se SHS i Čehoslovačka ujedine sa šavom teritorije preko zapadne Mađarske. Šta ste čuli o tome?
    ...to nije bilo ujedinjenje ,vec tzv "mala antanta" ,pakt o saradnji i zajednickoj odbrani, sklopljen izmedju SHS.Cehoslovacke i Rumunije.....a o ujedinjenju posle II svetsko rata razmisljalo se u dva pravca,o ujedinjenju sa Bugarskom ili Albanijom,i bez obzira na rezoluciju Informbiroa 1948.godine,SFRJ je imala vojnu bazu u Korci (Albanija) sve do 1950.godine.Bitno je da Madjarsku nisu hteli da diraju,pa ovo je vec postalo mnogo providno...
    Poruku je izmenio felix, 21.08.2008 u 18:34

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Квалитет образовног система
    Autor yossarian u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 04.08.2011, 20:42
  2. Окаснели повратак у школу...
    Autor yossarian u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 18.03.2011, 20:24
  3. Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 22.10.2010, 00:59
  4. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19
  5. Посланица Патријарха Српског
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 31.12.2007, 13:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •