Novi Bečej - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 22 od ukupno 22

Tema: Novi Bečej

  1. #16

    Odgovor: Novi Bečej

    Evo da ja, ne baš kao najpozvaniji za ovu temu, prekopiram deo iz istorije N. Bečeja sa zvačnog sajta te opštine. Mislim da se ne duplira previše sa uvodnim tekstom.

    NOVI BEČEJ

    Prema arheološkim istraživanjima izvršenim na Matejskom brodu i Borđošu, koji se nalaze nekoliko kilometara od Novog Bečeja, utvrđeno je da prva ljudska naselja na ovim prostorima datiraju iz mlađeg kamenog i bronzanog doba.

    Prvi pisani dokumenti pominju Novi Bečej kao grad tvrđavu (Castelum de Beche) 1091.godine, a ostaci ove, nekada impozantne građevine, na samoj obali Tise, svedoče o prohujalom vremenu i osvajačkim pohodima Kumana, tatarskih konjanika Batu-kana, vitezova Đurda Brankovića, Hunjadi Janoša i Mehmed paše Sokolovića. Utvrđenje je, do temelja uništeno odredbama Karlovačkog mira 1701.godine.

    Nedaleko od Novog Bečeja nalaze se i ostaci benediktanskog manastira Arače, jednog od najstarijih spomenika srednjovekovne arhitekture ovog kraja iz trinaestog veka.

    Današnji Novi Bečej nastao je spajanjem dva naselja Vranjeva i Novog Bečeja. Tokom svoje istorije zvao se Turski Bečej, Francisdorf, Vranjevo i Vološinovo, a od 1952.godine dobija ime koje nosi i danas.

    U njegovoj bogatoj istoriji pronalazimo podatke o tome da je ovde 1830. godine osnovana redovna škola i prva diletantska družina, 1838. počela je sa radom narodna čitaonica-kasina, a 1860.godine osnovano je prvo profesionalno putujuće pozorište Jovana Kneževića.

    U Vranjevu je rođen poznati srpski kompozitor Josif Marinković(1851-1931), kao i operska i dramska umetnica Teodora Boberić Arsenović (1885-1960), slavni evropski teatrolog i reditelj Joca Savić (1847-1915), pronalazač Ognjeslav Kostović (1851-1918 ), dr Jene Sentklarai (1843-1925) teolog i filozof, dopisni član Mađarske akademije nauka i Srpskog učenog društva i počasni član Matice srpske, dr Janoš Farago ( 1889-1936) teolog, profesor Teološkog fakulteta u Temišvaru, a kasnije, dramski umetnik Slavko Simić, Dubravka Nešović i mnogi drugi.


    Za istoriju potiskih mesta interesantni su i podaci o regulaciji Tise u drugoj polovini XIX v. kada je ova do tada izuzetno plavna reka 'ispravljena' čime joj je dužina skraćena za nekoliko stotina kilometara (da ne tražim sada tacinije podatke) pa su se tako neki atari našli na drugoj strani prirodne granice, tj. preko reke. Koliko se sećam, to je slučaj i sa Bisernim ostrvom koje je mnogo bliže bačkoj strani od koje ga deli Mrtva Tisa, tj. korito koje je regulacijom ostalo van glavnog toka reke.

    Krajem februara 2008. smo se vozali po severnom i srednjem Banatu i napravili nekoliko fotografija u kasno popodne kojima potvrdjujem ono što su neki posetioci rekli - kej je vrlo lep i prijatan ambijent kao i mali park u centru kroz koji se na kej izlazi. Ovo mi nije prvi put da sam u ovom mestu, svakao ni poslednji. Verovatno ću otići ovih dana do ruševina Arače (prošli put sam pokušao sa pogrešne strane pa završilo sa mokrim nogama preko kolena u dosta szežem danu) a i do zaštiće zone za ptice-selice koja je u blizini. Ko voli prirodu a nije bio na banatskim utrinama i slatinama propustio je mnogo.

  2. #17

    Odgovor: Novi Bečej

    E kad se samo setim, leto, toplo, svitak zore, mi u hotelu "Tiski cvet" izlazimo svako jutro tih deset dana i odlazimo na prelep kej...e da se nije radilo o jutarnjem futingu i rukometnim pripremama sve bi bilo lepo. Gostovale smo moja ekipa i ja nekih 6-7 godina dvaput godisnje po deset dana u hotelu "Tiski cvet", igrale i trenirale u hali. Isle smo jedne prilike na izlet u dvorac Dundjerski, Lenkinu sobu smo razgledale, kuglanu...Samo lepa secanja, ma i taj futing je bio lep jer ga je kej ublazavao.

  3. #18

    Odgovor: Novi Bečej

    Citat cvishna kaže: Pogledaj poruku
    ..... "Tiski cvet" ...

    Koliko znam, Tisa cveta oko 26. juna.

    Ko hoće to da vidi, neka predje u stanje pripravnosti!

  4. #19

    Odgovor: Novi Bečej

    U temi Vesti - Novobečejski velikogospojinski dani Silvija je prenela najavu programa ovogodišnje manifestacije.

    Pošto nas je tako lepo uputila, poslušno smo u nedelju otišli i proveli

    Par sati na
    NOVOBEČEJSKIM VELIKOGOSPOJINSKIM DANIMA

    Najava, pomalo pompezna, uvek je rizik za organizatora jer kod posetilaca budi, možda, prevelika očekivanja. Ne znamo kako je bilo prethodnih dana, ali je kiša u nedelju pre podne sasvim pormetila ono što je bilo najavljeno za popodne. Pošto smo u kasno popodne završili našu posetu Novom Bečeju, ne znamo da li se predvidjeni program 'konsolidovao'.




    Tiski kej - skoro ceo kilometar 'sabijen' teleobjektivom.

    Dogadjanja su bila na Keju i u centru koji se naslanja na kej. Vidi se velika bina kod sportskih terena koja je bila centralno mesto dogadjanja.




    Podne je podobro prošlo kad su posetioci počeli da masovnije stižu na Kej. Ugostitelji su bili znatno oprezniji i roštilji u mnogobrojnim objektima postavljenim za ovu priliku, paljeni su tek u kasno popodne kad smo mi već napuštali Novi Bečej.

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    U nedelju, 24. avgusta, u 11:00, počeće Etno bazar. Na ovom neobičnom bazaru svoje umotvorine prikazaće svi koji imaju talenat i veštinu neophodnu za izradu odevnih predmeta i raznoraznih sitnica.





    Etno bazar je postavljen u senovitom parku i prostoru kod hotela 'Tiski cvet'.


    Ovde je nesretno postavljem štand sa alkoholom ispod poziva za decu u 'Avliju zabavliju'.


    Ovo mi je najdraži snimak. Dok ostali posetioci zagledaju šta ima na štandovima etno-bazara, policajac je jedini koji se zanima za knjige.

    Ako prošle godine niste prisustvovali konjičkoj paradi policajaca, ove godine je nemojte propustiti!



    Ne znam da li je ova ta najavljena parada. Ova dva pripadnika konjičke policije najavila je pleh-muzika, tj. policijski duvački orkestar koji je ostao da svira u parku.



    Davne 1872. car Franja Josif je u svom petopregu prošao glavnom ulicom Vranjeva, današnjeg dela Novog Bečeja koji je sve do 1946. bio poseban grad. Parada konja, sa posebnim naglaskom na petoprege, jeste podsećanje na ukaz kojim je Franja Josif dozvolio da se u petopregu voze i oni koji nisu kraljevske krvi, što je do tada bilo zabranjeno. U saradnji sa novobečejskim konjičkim klubom, obeležavanje ovog istorijskog trenutka biće ponovo održano.

    Kako je petopreg veoma značajan za istoriju Novog Bečeja a u želji da zainteresuje i pouči što veći broj ljudi koji nisu upućeni u novobečejsku istoriju, a doći će u naš grad zabave radi, parada petoprega je ove godine odvojena od smotre paradnih zaprega. Uz predivne konje, posetioci će moći da uživaju i u veštinama čikoša i folklornog ansambla.
    Prostor gde je bilo predvidjeno da bude parada bio je raskvašen posle kiše pa su organizatori krenuli u projekat koji je izmako kontroli: počeli su buldožerom da uklanjaju raskvašenu zemlju i da dovoze šljunak, pa je, i skoro dva sata posle termina predvidjenog za paradu, kraj radovima bio neizvesan.

    Konji upregnuti u petopreg bili su nervozni od čekanja, pa ih je vozač smirivao istrčavanjem u lakom kasu.






    Jedan broj gledalaca je došao do poljane gde su konji čekali, a i ja sam tu napravio snimke.




    Sem petoprega, jedino se za paradu pripremao par vatrenih čilaša.








    Posetioci su šetali kejom iščekujući neko obaveštenje o tome kada i šta će se dešavati a ugostitelji su oprezno počinjali da raspaljuju žar i postavljaju.

    Nismo ni planirali da ostanemo na Severininom koncertu, pa smo krenuli put Novog Sada. Pošto nismo ništa pojeli, svratili smo na ribnjak kod Bečeja na čorbu (na žalost!).

    Bez obzira što program nije tekao kao što je najavljeno, Novi Bečej i njegov kej na Tisi su bili dovoljni da to ipak ne bude nimalo propao provod.

    Doći ćemo i drugi put, i bez nekog posebnog povoda.

    Poruku je izmenio nenad.bds, 25.08.2008 u 00:41

  5. #20

    12 Odgovor: Novi Bečej

    Citat ecology kaže: Pogledaj poruku
    tnx, zmax, ostvario sam kontakt sa ljudima iz Novog Beceja i obecali su da ce pomoci.
    Mogli bi da se potrude da na netu postave nesto konkretnije o NB.
    Da,NB su tako aktivni -ubilo se-samo mogu nekoga da kritikuju,a konkretnim stvarima da se zanimaju-JOK,cast izuzecima koje licno poznajem.

  6. #21

    Odgovor: Novi Bečej

    Pozdrav od rodjenog Novobečejca. Kako god, ima u njemu NEŠTO!
    Ma, ima svašta. Ću se raspišem ovih dana. Poz.

  7. #22

    Odgovor: Novi Bečej

    Neočekivane slike

    U Novom Bečeju su tri crkve - spomenika kulture od velikog značaja - kojima u ranijim prolascima nisam slikao unutrašnjost. Bili smo u Potisju s Bačke strane, i u povratku u kasno popodne, odlučismo da 'svartimo' do Banata, do Novog Bečeja, u nadi da će neka od crkava mozda u to vreme biti otvorena.

    Posrećilo nam se više no što smo mogli očekivati.


    U Vranjevu, nekadašnjem selu, sada sraslom sa Novim Bečejom, pred crkvom smo ugledali ukrašene zaprege kako čekaju da se venčanje obavi.

    Nabrojao sam sedam ili osam zaprega, nekih se sećam sa parade na Velikogospojinskim danima.




    Pošto rasni konji nisu baš vični smirenom čekanju, vozači su ih povremeno 'istrčavali' da ne bi postali previše nemirni. A i da se malo prikažu.








    Crvene, heklane 'kapice' na konjima do sada nisam vidjao. Zaprega sa kapicama je odvezla mladu sa venčanja. Ne znam da li te 'kapice' imaju neke veze s tim.






    Vatrena crna zaprega izazvala me ja da joj posvetim najviše snimaka.


    Mlada i mladoženja su su odvezli posebnim kočijama.


    Slika mladoženjinog oca, sa paunovim perom na ramenu, pokazuje da smo gledali prave banaćanske svatove.

    A i unutrašnjost crkve sam uspeo da slikam kad su svatovi otišli.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Novi Sad Ribnjak
    Autor drazesnaSkorpija u forumu Novi Sad
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 05.05.2011, 19:41
  2. Novi Sad bez bioskopa
    Autor Kitty u forumu Spomenar
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 05.04.2010, 13:03
  3. Novi Fosili
    Autor silvia u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 10.03.2008, 13:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •