Sta (ko) je pravi vernik? - Strana 2
Strana 2 od 6 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 87
  1. #16

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    @believer s' prvim delom teksta se slazem...u nasoj parohijskoj crkvi, novac u toku liturgije (mada nisam to jos nigde videla, ali aj' ... crkva je u izgradnji jos, i treba im para) skuplja covek (mada ne znam da li da ga uopste tako nazovem) koji je do pre neku godinu dilovao devize ispred Jugobanke na trgu mladenaca u Novome Sadu...

    Mozda se on pokajao, nije na meni da sudim...ali smem da konstatujem....

    Ali, nije mi jasno zasto je izjava Duge svrstana u klasu prepotencije?

    Poniznost, pokora je ono sto religija od nas "ocekuje", "zateva"...."trazi" i nikako ne smatram da je prepotencija u pitanju....ali ispravicu se, ako nisam u pravu i dobijem objasnjenje...
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #17

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Mislim da je neslaganje u misljenju dopusteno.Ti nisi ,draga ,nasla prepotenciju u tome.Ja jesam.I to kakvu prepotenciju!Razlika je u citanju.
    the end
    Ploviti se mora i bez broda ..

  3. #18

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Uh, koliko sam ja sate i sate provela u diskusiji sa pravim vernicima koji do pocetka '90-tih su o Bogu culi samo kroz psovke...
    Zašto te likove sa kojima si sate i sate provela u diskusiji, nazivaš pravim vernicima?
    I zašto nisi, umesto tih - par sati diskutovanja sa njima- , provela kvalitetno vreme čitajući Sveto Pismo usput spoznavajući, da vrata koja vode ka Bogu nisu široka i lako-prohodna, već sasvim suprotno uzana i teško-prolazna. . . I da mnogi "vernici" već na samom pragu posustaju, odustaju, i grozničavo paleći cigare, traže utočište u partyjima i rocku, pokušavajući da nekako ako može Bog nestane iz njihovih života....jer šta će im ta stega koja ih guši i sputava u zadovoljstvima koje život pruža ....

    Prvo i osnovno--> vernik ima karakter, karakteran čovek može biti i vernik, odnosno pobožan!

    Karakteran čovek istinski pokušava da negreši, a kad mu to ponekad ne podje za rukom, pa sagreši u svojoj slabosti, njegov karakter mu pomaže da se unizi, otvori srce i kroz suze iskreno zamoli Boga za oprost. . .
    Bog će mu oprostiti zbog iskrenosti i poniznosti koju ima kroz karakter...

    Nije teško biti ponizan pred Gospodom....

  4. #19

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Zašto te likove sa kojima si sate i sate provela u diskusiji, nazivaš pravim vernicima?
    I zašto nisi, umesto tih - par sati diskutovanja sa njima- , provela kvalitetno vreme čitajući Sveto Pismo usput spoznavajući, da vrata koja vode ka Bogu nisu široka i lako-prohodna, već sasvim suprotno uzana i teško-prolazna. . . I da mnogi "vernici" već na samom pragu posustaju, odustaju, i grozničavo paleći cigare, traže utočište u partyjima i rocku, pokušavajući da nekako ako može Bog nestane iz njihovih života....jer šta će im ta stega koja ih guši i sputava u zadovoljstvima koje život pruža ....

    Prvo i osnovno--> vernik ima karakter, karakteran čovek može biti i vernik, odnosno pobožan!

    Karakteran čovek istinski pokušava da negreši, a kad mu to ponekad ne podje za rukom, pa sagreši u svojoj slabosti, njegov karakter mu pomaže da se unizi, otvori srce i kroz suze iskreno zamoli Boga za oprost. . .
    Bog će mu oprostiti zbog iskrenosti i poniznosti koju ima kroz karakter...

    Nije teško biti ponizan pred Gospodom....



    Ako je ovo obrazac za pravog, original vernika, javno se odričem prava da budem, i obećavam da nikad neću biti kao ser Gogsi.

  5. #20

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    @ ser_gogsy, citajuci Vas post prosto sam dobila zelju da se prekrstim i poljubim Vam ruku...

    Ono sto ste citirali je bila samo prva, ujedno uvodna recenica u moj post, i da se tu moja misao zavrsavala, ne bih napisala i sledecih desetak u kojima sam i objasnila zasto sam ih nazvala pravim (namerno nisam stavila znake navoda) vernicima, jer su cinili sve ono sto se od pravog vernika ocekuje...

    Te sate koje sam provela u diskusiju sa njima su bili sati predvidjeni za druzenje sa...hmm...drugarima (necu se bas frljati recju prijatelj), vidjali smo se i pre, nista se u tom pogledu nije promenilo sem sadrzaja nase druzbe...

    I odakle zakljucak da ja nisam procitala Sveto Pismo (mada Sveto Pismo nije i jedina dostupna literatura, ima tu jos sijaset knjiga Svetih Otaca), znam veoma dobro sta u njima pise i kakav je put ka Bogu, nisam ja tu ni pricala o svojim grehovima vec o onome sta sam opazala oko sebe...

    I sta li ja sve ovo pisem, kada cete se opet zadrzati samo na prvoj recenici
    Budi pametan i pravi se lud

  6. #21

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku

    Nije teško biti ponizan pred Gospodom....
    I nije,možda jednom zaista shvate,oni koji to ne razumeju.

  7. #22

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Ne verujem da mi možemo znati ko je pravi vernik i šta uopšte znači taj termin, ali verujem da Bog zna..
    posmatrajući ljude oko sebe, mogu imati samo subjektivno mišljenje o tome, koje naravno najčešće nije tačno..vera je nešto što čovek nosi u sebi i nije vidljiva drugim ljudima..

    Ne mogu čak ni za sebe da kažem da li jesam ili nisam vernik, a ne za druge..a i odakle mi pravo da sudim o tome..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  8. #23

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Po meni vera je nesto sto zivi u meni.Bez nje bih bila samo pola coveka.
    Gde bih bila ako ne bih verovala?
    Sta bi umirilo nemire u meni, da nije vere?
    Vernik sam,da li pravi neznam, znam da verujem, onako tiho i u sebi.
    Sretala sam razne ljude,one koji nisu znali da se prekrste, a onda su naprasno preko noci postajali veliki, najveci vernici.Slave su pretvarali u pijanke do zore uz ice i pice,poskidali stare goblene po zidovima i gde je god bilo prostora u kuci postavljali ikone, krstili se na svaku psovku, koja im je inace bila u redovnom repertoaru, eto oni su "prekonoci" postali vernici i da ih pitate,rekli bi vam da su najveci ...

    A secam se jedne stare bake Dostane,zivela je nekoliko kuca od mene.
    Izuzetno blaga zena, koja je citav zivot posvetila bogu.Tiha i umerena.
    Molila se u samoci pred jednom starom porodicnom ikonicom, koju je nasledila od predaka,svaki dan je isla u crkvu i onako bolesna, stara i iznemogla.
    Secam se, da je jedva hodala,ali bi svaki dan obucena ko za najveci praznik, polako nogu pred nogu, nekoliko kilometara isla peske do crkve.
    Nikad nije za sebe rekla da je vernik,nikad se nije busala ili spominjala boga u svakoj recenici.Jedina recenica koju je koristila i u one stare i bolesne dane je
    "Gospod sve vidi,spor je , ali dostizan..."
    Nije na nama da trazimo vernike i postavljamo pitanje ko je veci,
    vera je usadjena u coveka, svako veruje onako kako najbolje zna i zeli ...
    A neko od gore sve to vidi ...

  9. #24

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku


    Ako je ovo obrazac za pravog, original vernika, javno se odričem prava da budem, i obećavam da nikad neću biti kao ser Gogsi.
    A zašto javno?

    Karakter nije obrazac, a original vernik ne postoji!
    Karakter pomaže čoveku da se odupre iskušenjima koja vode u greh! Kako nekarakterna ličnost može biti vernik?
    Može, ali samo na rečima….poput likova iz leptiričinog posta….a dela su nešto sasvim drugo!



    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    @ ser_gogsy, citajuci Vas post prosto sam dobila zelju da se prekrstim i poljubim Vam ruku...
    Grešiš leptirćiću....nisam ja nikakav pop, neg’ samo neko ko je bio, izmedju ostalog i u društvu likova koje si opisala.....

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Ono sto ste citirali je bila samo prva, ujedno uvodna recenica u moj post, i da se tu moja misao zavrsavala, ne bih napisala i sledecih desetak u kojima sam i objasnila zasto sam ih nazvala pravim (namerno nisam stavila znake navoda) vernicima
    Nema potrebe da mi persiraš sa “vi”, osećam se matorijim neg’ što jesam...hehe
    Dobro sam ja shvatio tvoj post, (iako nigde u njemu nisam video znake navoda na pravim vernicima) , ali ti moj nisi!

    Tvoj post opisuje druge ljude i njihov odnos prema veri i Bogu, pa se poistovećuje istinska pobožnost i vera sa njima, isti slučaj je sa crkvama i popovima (bila rasprava naširoko i nadugačko ) naleti se na nekog iskvarenog popa, pa se odmah udari po sveukupnoj veri, religiji, hrišćanstvu, pravoslavlju....u fazonu: “eno, onaj pop je uradio to i to, i to je slika i prilika hrišćanstva, vere i crkve….”

    Stavljanje u isti koš je ono na šta sam želeo da skrenem pažnju, kroz odredjenu poruku....i naravno da se slažem sa tvojom poslednjom rečenicom :” ...da svako (ako veruje) treba da nosi to u sebe..”

    Samo što je trebala biti prva....

    I na kraju samo bih se nadovezao: Reč “pravi “ ili “originalni” vernik nije adekvatna, mnogo bolje zvuči reč--> iskreni vernik!
    Iskreni vernik nosi svoju veru u sebi, a svojim delima i postupcima širi pobožnost oko sebe....

  10. #25

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Onaj ko postuje i razume govor srca i duse,znaci-NIKO!

    Iako mnogi to pokusavaju,ali reci za sebe da je neko pravi vernik je bezobrazno i suludo.Svi imamo mane.

  11. #26

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    A zašto javno?

    Grešiš leptirćiću....nisam ja nikakav pop, neg samo neko ko je bio, izmedju ostalog i u društvu likova koje si opisala.....
    Ako je otac Zosima mogao da poljubi ruku jednom obicnom Karamazovu, sto ne bih i ja ...



    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Nema potrebe da mi persiraš sa vi, osećam se matorijim neg što jesam...hehe
    Dobro sam ja shvatio tvoj post, (iako nigde u njemu nisam video znake navoda na pravim vernicima) , ali ti moj nisi!

    Tvoj post opisuje druge ljude i njihov odnos prema veri i Bogu, pa se poistovećuje istinska pobožnost i vera sa njima, isti slučaj je sa crkvama i popovima (bila rasprava naširoko i nadugačko ) naleti se na nekog iskvarenog popa, pa se odmah udari po sveukupnoj veri, religiji, hrišćanstvu, pravoslavlju....u fazonu: eno, onaj pop je uradio to i to, i to je slika i prilika hrišćanstva, vere i crkve.

    Stavljanje u isti koš je ono na šta sam želeo da skrenem pažnju, kroz odredjenu poruku....i naravno da se slažem sa tvojom poslednjom rečenicom : ...da svako (ako veruje) treba da nosi to u sebe..

    Samo što je trebala biti prva....

    I na kraju samo bih se nadovezao: Reč pravi ili originalni vernik nije adekvatna, mnogo bolje zvuči reč--> iskreni vernik!
    Iskreni vernik nosi svoju veru u sebi, a svojim delima i postupcima širi pobožnost oko sebe....
    OK, necu persirati (potrudicu se, iako ja kada jednom krenem sa Vi, tesko prelazim na per tu), razumela sam ja tvoj post...znaci navoda su izostali iz razloga sto ko ih je upoznao after, bili su olicenje pravih vernika...ko je meni 'kriv' sto ih znam i before...

    Sustina vere i religije je upravo u tome sto nam Bog ostavlja slobodu izbora, a zacudo odredjeni ljudi pokusavaju tu istu slobodu da nam je ogranice (direktno ili indirektno)

    Zavrsicu ovaj post pomalo ironicno, ali dok god je covek ziv..ima vremena da se pokaje za svoje grehe, jer najveca je obmana necastivog upravo u tome da "ima vremena, nemoj danas...ostavi to za sutra"...
    Budi pametan i pravi se lud

  12. #27

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    A zašto javno?

    Karakter nije obrazac, a original vernik ne postoji!
    Karakter pomaže čoveku da se odupre iskušenjima koja vode u greh! Kako nekarakterna ličnost može biti vernik?
    Može, ali samo na rečima.poput likova iz leptiričinog posta.a dela su nešto sasvim drugo!
    Grešiš leptirćiću....nisam ja nikakav pop, neg samo neko ko je bio, izmedju ostalog i u društvu likova koje si opisala.....
    Nema potrebe da mi persiraš sa vi, osećam se matorijim neg što jesam...hehe
    Dobro sam ja shvatio tvoj post, (iako nigde u njemu nisam video znake navoda na pravim vernicima) , ali ti moj nisi!
    Tvoj post opisuje druge ljude i njihov odnos prema veri i Bogu, pa se poistovećuje istinska pobožnost i vera sa njima, isti slučaj je sa crkvama i popovima (bila rasprava naširoko i nadugačko ) naleti se na nekog iskvarenog popa, pa se odmah udari po sveukupnoj veri, religiji, hrišćanstvu, pravoslavlju....u fazonu: eno, onaj pop je uradio to i to, i to je slika i prilika hrišćanstva, vere i crkve.

    Stavljanje u isti koš je ono na šta sam želeo da skrenem pažnju, kroz odredjenu poruku....i naravno da se slažem sa tvojom poslednjom rečenicom : ...da svako (ako veruje) treba da nosi to u sebe..

    Samo što je trebala biti prva....

    I na kraju samo bih se nadovezao: Reč pravi ili originalni vernik nije adekvatna, mnogo bolje zvuči reč--> iskreni vernik!
    Iskreni vernik nosi svoju veru u sebi, a svojim delima i postupcima širi pobožnost oko sebe....
    A zašto da ne?

    Inače, ne podnosim vas tumače božjih misli, reči ili zapovedi, uniformisane ili ne. Mislim da ne služite ničemu, i u 99,9% ste primer kako ne treba.

    "pravi" ili "originalni" su adekvatne reči baš za vas koji smatrate sebe i jednim i drugim, hteli to da priznate ili ne, a ubiste se dokazujući kako ste smerni i ponizni.

    Ne samo da su adekvatne, nego su i namerno upotrebljene...


  13. #28

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    A zašto da ne?

    Inače, ne podnosim vas tumače božjih misli, reči ili zapovedi, uniformisane ili ne.
    Hvala ti u njihovo ime, što si to podelio sa nama.

  14. #29

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku

    Prvo i osnovno--> vernik ima karakter, karakteran čovek može biti i vernik, odnosno pobožan!

    Karakteran čovek istinski pokušava da negreši, a kad mu to ponekad ne podje za rukom, pa sagreši u svojoj slabosti, njegov karakter mu pomaže da se unizi, otvori srce i kroz suze iskreno zamoli Boga za oprost. . .
    Bog će mu oprostiti zbog iskrenosti i poniznosti koju ima kroz karakter...

    Nije teško biti ponizan pred Gospodom....
    Ser_gogsi, da li ti za sebe misliš da si pravi, iskreni vernik? Postoje li takvi ljudi?
    Ko su oni? Ima li ih još ovde među nama?
    Da li iskrenost podrazumeva potpuno predavanje veri, pa ona postaje glavni smisao i svrha života? Valjda to znači "služiti Bogu" - da nema odstupanja, da nema predaha, da nema mesta sumnji, pa je celokupan život jednog takvog vernika podređen veri i službi?
    Mislim da se najčešće radi o poigravanju s željama da Boga ima; o večitoj potrebi da nas brani, uteši i zaštiti neko veći, jači i moćniji od svih, o potkusurivanju da ako zgrešim, mogu i da se pokajem, pa će mi biti oprošteno; o tome da mnogi slave nekog sveca kao slavu, pa tako "preko veze" uspostavljaju kontakt s Bogom; o rezervisanju sebi mesta u raju (za slučaj da ga ima); o strahu od posledica (za slučaj da postoji pakao); o strahu od smrti (pa će svi dobri vaskrsnuti jednog dana)...
    Radi se većinom o vrlo sebičnim razlozima... Daj da vidim šta će biti sa mnom, da se ja zato najbolje dodvorim... Kakav je onda Bog kad oko sebe voli da okuplja prvo ulizice?
    Kažem tu tešku reč jer ulizice se potčinjavaju, ne postavljaju sumnjiva pitanja, a nadaju se nekom ličnom interesu. Gde je onda tu karakter? On služi samo da bi istrajali u svom služenju, a da bi time nešto drugo avanzovali...
    Vrag odneo šnalu...

  15. #30

    Odgovor: Sta (ko) je pravi vernik?

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ser_gogsi, da li ti za sebe misliš da si pravi, iskreni vernik? Postoje li takvi ljudi?
    Za sebe mogu da kažem da se trudim ići putevima, koji će me odvesti onome Koji me je stvorio...za druge ne znam.



    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Da li iskrenost podrazumeva potpuno predavanje veri, pa ona postaje glavni smisao i svrha života?
    Glavni smisao i svrha života svakog pobožnog čoveka je da postane Božije dete. Jer, to smo svi u početku i bili-->Božija deca!

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Radi se većinom o vrlo sebičnim razlozima... Daj da vidim šta će biti sa mnom, da se ja zato najbolje dodvorim... Kakav je onda Bog kad oko sebe voli da okuplja prvo ulizice?
    Nisi ti kriva što ovako razmišljaš....ili možda i jesi, ko to zna osim tebe same....

    Zašto i koji razlozi te teraju da nazivaš sebičnom ulizicom dete koje želi da se vrati kući, svom Ocu?

    Ima jedna dirljiva priča koju je Isus pričao okupljenom narodu-->

    Otac, dobrostojeći domaćin imao je dva sina, jednoga dana mladji sin reši da uzme očevu zaostavštinu dok je ovaj još u životu i ode od kuće. Otac uslišuje molbu i daje pozamašnu sumu i imetak koji bi pripao sinu nakon očeve smrti. Sin odlazi, i počne raskalašno da živi rasipajući imovinu....Naravno, imovina se ubrzo rastopila, i mladji sin ostade na ulici go i bos!
    Posle izvesnog vremena, zbog nemaštine u koju je zapao, shvativši šta je učinio, reši da se vrati kući i Ocu, nadajući se da će mu ovaj oprostiti!
    Otac kada je video u polju mladjeg sina kako prilazi, pozva sve sluge i naredi da se napravi najveća gozba do sada vidjena, potrča prema sinu i sa suzama u očima ga zagrli, davajući mu najskuplje haljine da zameni za prnje u kojima jebio, okitivši ga zlatnim nakitom i skupim mirisima....Starijem sinu ne beše pravo očev postupak, pa srdit ode k ocu upitavši ga: "Oče, zašto se toliko raduješ i oduševljavaš sa mladjim sinom, kada znaš šta je uradio, kako te je napustio i izdao? Njemu sada daješ odeću, nakit i pažnju, a meni koji sam ti ceo život bio veran, i ispravan, nikada nisi gozbu napravio!
    Otac pogleda na starijeg sina, i sa suznim očima odgovori: "Ti si mi sine uvek bio ruka desna i neko na koga sam se uvek mogao osloniti...a tvoj mladji brat beše mrtav, već pokopan, i ponovo ožive" . . . .

    Mladji sin je bio mrtav u očevim očima , pa je njegovo nanovorodjenje i povratak porodičnoj kući, izazvalo neopisivu radost kod oca, koji je zbog tog čina bio u stanju da sve učini za njega, jer je ljubav prema sinovima bila neizmerna...

    Koliko li će samo naš nebeski Otac učiniti za nas, ako ponovo oživimo i postanemo njegova deca!

Strana 2 od 6 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da se o mom zivotu pravi film...
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 25.09.2013, 20:04
  2. Da se o mom životu pravi film :)
    Autor Sokica u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 14.04.2009, 15:44
  3. Avanturisti...pravi tvorci istorije
    Autor felix u forumu Istorija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 13.03.2009, 17:40
  4. Pravi Garfield
    Autor Goga u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13.04.2008, 04:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •