Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 24 od ukupno 24
  1. #16

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    Citat Neron kaže: Pogledaj poruku
    Evidentno je da se nasledjuje,ponekad na zalost,a ponekad na srecu... znam i ja za to da se zemlja ne prodaje,ali nekada izmedju zemlje i sebe moras da izaberes...
    Izaberi oboje, hvala Bogu i jedno i drugo će ti valjati u budućnosti ...

  2. #17

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    49км од Београда, 23км од Зрењанина.
    У осам увече, када падне мрак и када нема нека свадба у селу, одмори ти се и душа и тело.
    За салаше не знам али куће продају редом. Веома јефтино.

  3. #18

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    Pričadu da će se graditi "banatska magistrala" (pravac sever-jug, prako Zrenjanina, sa zaobilaznicom). Ako bude gotova, sve u okolini će poskupeti. Valjda...

    A tu ti je i Tisa, blizu.. Možeš da računaš i na intenzivniji saobraćaj rekom u bližoj budućnosti.

    Ova priča mi liči na onu o Barandi u filmu.. hehe..

    Ko što neko reče, dobro je imati mesto za otići opustiti se. Pored mora i planina, ponekad prija i selo i slanina... ovaj stih je od mene.. hehe.. nije toliko skupo održavanje, a stvarno se isplati, ako imaš kupatilo.. a u Perlezu mislim da imaju vodovod.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #19

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Pričadu da će se graditi "banatska magistrala" (pravac sever-jug, prako Zrenjanina, sa zaobilaznicom). Ako bude gotova, sve u okolini će poskupeti. Valjda...

    A tu ti je i Tisa, blizu..
    I Titelski breg. A cene su već prilično krenule gore, bar u Zrenjaninu.

    A za Banatsku magistralu, pa baš bešto i nisam siguran da će skoro.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 24.09.2008 u 09:24 Razlog: Citat uokviren
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  5. #20

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    ja znam za jedan salas u perlezu. ali nije napusten... a koliko kostaju to ti ne bih znao reci. Cuo sam da ima jos zinteresovanih da kupe plac pa da sagrade svoj salas blizu Perleza...
    Vise o Perlezu mozes naci na www.perlez.org.rs...

  6. #21

    09 Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    Za sve one koji ne znaju, jedna nasa poznata estradna umetnica(nazovimo je tako), je iz Perleza! Njeno ime je Stoja, verovali ili ne!!!

    Pozz
    Choose to know!!!

  7. #22

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    da...to mi je komsinica. a sad je kupio kucu i Zika. clan grupe Bajaga i instruktori...

  8. #23

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    'Istošilo' se do sada dvadesetak postova, a o glavnoj ličnosti ove teme - Perlezu, skoro ništa. Pa, da je malo Perlez prikažem kroz moj ugao gledanja - slikama čoveka koji Perlez poznaje samo iz prolazaka.


    Tisa ispod Titelskog Brega i ušće Begeja, a Perlez u daljini (oko 5 km).


    Perlez slikan sa Titelskog Brega.

    Perlez
    ''Prema nadjenim ostacima materijalne kulture, gde se danas nalazi Perlez, postojalo je naselje još u doba glačanog kamena. Na mestu gde se danas nalazi Perlez, 1717. godine se nalazilo selo Sige sa 30 kuća. Nekoliko godina kasnije, pored Sigea sa 30 kuća, podignuto je utvrdjenje koje se zvalo Šanac. 1752. godine grof Perlas, predsednik državne blagajne za pokrajinu Temišvar, je podigao novo selo, ispod Šanca koje po njemu dobija ime Perlas. Prvi stanovnici ovog naselja bili su Srbi sa Potiske i Moriške granice. 1770. godine selo je bilo središte jednog srpskog puka. 1787. godine postaje vojni centar sa sedištem jedne divizije u ratu sa Turcima. U vreme Madjarske bune 1848. godine bio je centar srpskog otpora u Banatu. Godine 1910. godine Perlez je veliko selo pored Begeja sa 979 kuća i 6.190 stanovnika, gde dominiraju tri nacionalnosti: Srbi, Nemci i Hrvati. Selo ima poštu i telegraf, Sreski sud, katastr, Sresku štedionicu, štednu zadrugu, ispostavu Pančevačke narodne banke, ispostavu Južno-madjarske privredne banke, parni mlin. Po završetku Prvog svetskog rata, Perlez pripada Jugoslaviji kao i druga naseljena mesta ovog dela Banata, ali u razvoju znatno zaostaje, za jakim regionalnim centrom Zrenjaninom, tadašnjim Bečkerekom. 1925. godine Perlez je povezan željezničkom prugom preko Titela za Novi Sad i preko Orlovata sa Bečkerekom i Pančevom. Sledeće godine opština dovodi električnu struju iz Titela. U Drugom svetskom ratu Perlez je oslobodjen 4.10.1944. godine. Kolonizacija u Perlezu je počela s proleća 1945. godine. Kolonisti su stizali u grupama. Najveća grupa stigla je u aprilu 1945. godine. Prilikom naseljavanja kolonista, u Perlez je došlo 123 domaćinstva. Neki su se vratili u stari kraj, tako da je ostalo 118 domaćinstava. Kolonisti Perleza potiču iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
    Prema popisu iz 2002. bilo je 3818 stanovnika.'' (Sa sajta Perleza)


    Perlez slikan sa jugoistočne strane, sa puta prema Farkaždinu.




    Više bočnih ulica su još uvek sa turskom kaldrmom kroz koju probija trava.


    Kraj sela, prema Titelu. Put ide po nasipu, a Begej je desno.


    Pašnjak na kraju sela, slikan sa istog mesta kao i prethodna slika.


    Pravoslavna crkva.

    “VELIKA GOSPOJINA – CRKVENA SLAVA
    Po starom kalendaru ovaj praznik se proslavlja 15. 08. ili po novom 28. 08.
    Za naš Perlez ovaj praznik ima veći značaj jer je sveti hram posvećen Bogoroditeljki, a samim tim, presveta Djeva je i zaštitnica i molitvena zastupnica za perležane i to i jedne i druge konfesije ( pravoslavne i katoličke ) jer je i katolički hram posvećen Presvetoj Majci i danu njenog začeća.’’

    Katolička crkva je takodje na obodu parka.


    Grana platana (podupire je crveni stubić) ide desetak metara skoro paraleno sa tlom.

    ''Ukras Perleza je park u centralnoj zoni naselja. Park je podignut oko 1900. godine. U njemu se nalazi desetak primeraka ginka (Ginko biloba) starih oko 80 godina. Ova vrsta je veoma retka zato su prava dragocenost. Ostali primerci su: divlji kesten, gorski javor, platan, srebrna lipa, koprivić, crni bor, smrča, javor negundo. Obe crkve su na obodu ovog parka.''


    Na kraju atara, desetak kilometara na severoistok: zapušten salaš - ekonomski objekti negdašnje zadruge.


    Na kraju atara prema Botošu.


    Kaldrmisani put od Perleza ka Botošu, pa dalje (verovatno do Temišvara) sada služi samo poljoprivrednicima. Na slici se nazire crkva u Perlezu




    Begej je stotinak metara od najsevernije ulice.

    Na prilazu Begeju sam ovih dana video da je u završnici izgradnja manjeg kompleksa u etno-stilu.










    Na kući je spomen ploča narodnom heroju Pavlu Papu.






    Na izlasku iz Perleza, prema Čenti, blizu ciglane.


    Železnička stanica Perlez.


    Pruga od Orlovata prema Perlezu. Šine su zarđale - ne samo ovde.

    O Perlezu, kao i većini drugih sela, više se može čuti iz prošlosti nego sadašnjosti. Sadašnjica im je uglavnom jednolična: sa po kojim kafićem, seoskom slavom, nekom ...ijadom, nekim udruženjem (što bi sada rekli NVO) koje se trudi da malo razdrma život sela i učini ga interesantni za ostanak u njemu.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 19.10.2010 u 00:15

  9. #24

    Odgovor: Postoji li Perlez, ako sam dobro napisao, i gde je tacno?

    Postoji Perlez. Perlez je pre bio opstina, nekada davno. To je jedno lepo selo od 3500 stanovnika na 24 km od Zrenjanina ka Beogradu. Raskrsnica je puteva Kikinda - Zrenjanin - Beograd, i Novi Sad - Panchevo - Vreshac. Ima salasha, cenu ne bih znao da ti kazem ali znam da ima kuca po povoljnim cenama i da se u zadnje 2 godine masovnije doseljavaju Beogradjani u selo i vikend naselje uz Begej. Da, inace nedaleko od Perleza se nalazi usce Begeja i Tise, a preko Begeja naspram perleza je Carska Bara - prirodni rezervat pod zastitom drzave. Evo nekih internet prezentacija gde se mozesh informisati detaljno: Perlez On-line: Početna , Perlez , Nekretnine Perlez , http://www.facebook.com/groups/48959984116/ . Nadam se da sam ti pomogao. pozz

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Konačno dobro...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 07.08.2013, 21:03
  2. Dobro drvo
    Autor greco u forumu Filozofija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 07.12.2011, 15:07
  3. Relacija dobro-zlo
    Autor WEISHAUPT u forumu Filozofija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 19.07.2010, 21:57
  4. Redovan sex- Dobro zdravlje
    Autor Apolonija u forumu Zdravlje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.04.2010, 15:00

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •