Danijel Goleman
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Danijel Goleman

    Zelela sam da pretstavim dve knjige ovog sjajnog coveka:



    Emocionalna inteligencija

    Emocionalna inteligencija koja je u celom svetu doživela milionske tiraže, osvojila je i u Jugoslaviji vrhove lista najznačajnijih i najprodavanijih dela. U ovom svetskom hitu autor Danijel Goleman, psiholog i doktor harvardskog univerziteta, stavlja emocionalnu inteligenciju (EQ) iznad racionalne (IQ) u analizi preduslova za uspeh i sreću čoveka u savremenom društvu. Bazirajući svoje istraživanje na brojnim primerima dece i odraslih, Goleman predstavlja čitaocima potpun i sveobuhvatan pristup sve prisutnijoj temi emocionalne inteligencije, koja podrazumeva sposobnost da se saoseća sa drugima, procenjuje, kontrolišu sopstvene emocije, stvaraju dobri odnosi... Gradeći ovom knjigom ozbiljnu sociološku studiju, Goleman emocionalnom inteligencijom olakšava na svoj način brigu za zajednički život ljudi i odnose među njima. Knjiga Emocionalna inteligencija nudi rešenja za probleme vaspitanja, školstva, zaposlenja, braka. Za one koji nemaju visok nivo emocionalne inteligencije, knjiga stiže kao pravo otkriće. Oni koji poseduju pomenute emocionalne veštine dobiće pravu potvrdu koliko je njihovo posedovanje značajno.

    Socijalna inteligencija

    Nova nauka o ljudskim odnosima

    Knjiga Emocionalna inteligencija bila je fenomen više od godinu dana nalazila se na spisku bestselera Njujork tajmsa i prodata je u preko pet miliona primeraka širom sveta. Sad je pred čitaocima Socijalna inteligencija, jednako uzbudljiva studija istog autora, u kojoj je Danijel Goleman opet napisao samosvojnu sintezu najnovijih nalaza u biologiji i neuronauci, otkrivajući da smo ožičeni za povezivanje i da to ima neslućeno dubok uticaj na naše odnose u svim oblastima života
    Mnogo više nego što smo toga svesni, naši svakodnevni susreti s roditeljima, bračnim drugom, šefom, pa i neznancima, oblikuju naš mozak i, na povoljan ili loš način, utiču na ćelije u čitavom našem telu sve do nivoa gena. U Socijalnoj inteligenciji Danijel Goleman istražuje tu novu nauku i ukazuje na njene zapanjujuće implikacije po naš interpersonalni svet. Najbitnije otkriće: oblikovani smo za društvenost te se neprestano upuštamo u neuronski balet koji nas povezuje s ljudima oko nas.
    Naše reakcije na druge, i reakcije drugih na nas, imaju dalekosežan biološki uticaj time što odašilju slapove hormona koji regulišu sve, od rada srca do imunog sistema, zbog čega dobri odnosi deluju kao vitamini a loši kao otrovi. Tuđe emocije možemo da zakačimo kao što zakačinjemo prehladu, a posledice izolacije i neprekidnog socijalnog stresa mogu nam skratiti život.
    Goleman objašnjava koliko su, začudo, tačni prvi utisci, objašnjava osnove harizme i moći emocija, zamršenost seksualnog privlačenja, i načine otkrivanja laži. Opisuje mračnu stranu socijalne inteligencije, od narcisizma do makijavelizma i psihopatije. Otkriva, isto tako, i našu zadivljujuću sposobnost da vidimo umom, a i tragediju onih kod kojih je vid uma oštećen.
    Postoji li način da decu podižemo tako da budu srećna? Šta je osnova podsticajnog braka? Kako poslovni rukovodioci i učitelji izvlače najbolje iz onih kojima rukovode ili koje poučavaju? Kako grupe podeljene usled predrasuda i mržnje mogu da žive zajedno u miru?
    Odgovori na ova pitanja možda nisu onako neuhvatljivi kao što se nekad mislilo. A Goleman nam s ogromnom uverljivošću prenosi novost koja će nas najviše ohrabriti: mi, ljudska bića, imamo ugrađenu sklonost prema empatiji, saradnji i altruizmu pod uslovom da razvijamo socijalnu inteligenciju tako da podstiče te sposobnosti u nama i drugima.


    Danijel Goleman



    Danijel Goleman (Daniel Goleman) rođen je u Stoktonu, u Kaliforniji (SAD). Diplomirao na Amherst koledžu sa najvišom ocenom; 1973. godine magistrirao je na Harvardskom univerzitetu, a 1974. doktorira specijalizujući kliničku psihologiju i razvoj ličnosti. Tokom postdiplomskih studija istraživao je meditaciju, relaksaciju i stres. Osim bestselera Emocionalna inteligencija, napisao je i knjige Vital Lies, Simple Truths; The Psychology of Self-Deception; The Meditative Mind; jedan je od koautora knjige The Creative Spirit, i jedan od priređivača zbornika Mind Body Medicine. Dr Goleman je dobio više novinarskih nagrada za svoje tekstove: četiri puta National Media Awards od American Psychological Associotion, kao i nagradu za životno delo 1988. godine. Takođe su ga nagradili American Psychiatric Association, National Association for Mental Health i National Alliance for the Mentally Ill. Izabran je za člana American Academy for the Advancement of Sience (Američka akademija za naučni razvoj).
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  2. #2

    Odgovor: Danijel Goleman

    Kupila emocionalnu samo čim je izbacila Geopoetika Odlična knjigica, mogu samo da preporučim i ja
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Danijel Goleman

    Knjigu od Daniel Goleman-a treba procitati da bi se upoznali i saznali odakle nam dolaze neke stvari. Za upoznavanje samih sebe imacemo vremena do kraja zivota .
    Inace Daniel Goleman je neko ko je 90-ih godina popularizovao emocionalnu inteligenciju. Potvrdjeno je da EQ cini tek 20% faktora koji odredjuju zivotni uspeh.

    ...činjenica da uspeh u životu relativno malo zavisi od koeficijenta inteligencije (IQ), nego da najveću ulogu u svemu igra upravo njegova emocionalna zrelost

    Upoznati sebe je teško,ali moguće ,pročitajte knjigu ipak !
    Ćuti i prenesi dalje....

  4. #4

    Emocionalna Inteligencija

    „Biti pametan“do sada je uglavnom značilo imati visoki koeficijent inteligencije.(IQ).A sta je sa koeficijentom emocija?(EQ)Današnja nauka zaključuje da društveno najuspešniji i lično najzadovoljniji pojedinci nisu oni sto ih obeležava puki visokibroj racionalne inteligencije.Potpuno ostvarenje sopstvene ličnocti pripada Emocionalnoj ineligenciji-sposobnosti da se saoseća sa drugima,procenjuje,stvaraju dobri odnosi,da se bude privlacan –kao i drugim emocionalnim veštinama koje su presudne da se neko zaista uklopi u društvo i bude uspešan,a time koristan kako sebi tako i društvu.

    Emocionalna inteligencija -Danijel Goleman.

    ARISTOTELOV IZAZOV

    “Svako se moze razljutiti-to je lako.Ali naljutiti se na pravu osobu,u pravoj meri,u pravo vreme,zbog valjanog razloga i na pravi način-to nije lako.“
    Poruku je izmenio euridika, 25.05.2008 u 22:31 Razlog: bold
    I pad je let

  5. #5

    Odgovor: Danijel Goleman

    Emocionalnu inteligenciju sam dobila pre nekoliko god i to bas u trenutku kada mi je bila potrebna!
    I zaista je odlicna!
    Ona je mozda i bila inicijalna kapisla da krenem u izucavanje ne samo sebe vec uopste psihologije koju sam zelela da izucavam oduvek.
    Procitala sam nakon nje mnogo knjiga na temu emocionalne inteligencije, ali zaista ona je baza i neprevazidjena.

    Ove jeseni sam kupila i socijalnu inteligenciju, ali je nisam procitala do kraja..citala sam je po malo..pa sam prestala..smatram da trebam u kontinuitetu da je procitam.

    Zaista preporucujem!!
    Poruku je izmenio Kalina, 13.06.2008 u 18:26 Razlog: ...slovce

  6. #6

    Odgovor: Danijel Goleman

    Druga knjiga o emocionalnoj inteligenciji za one koje ova tematika interesuje je

    Šapiro Lorens - Emocionalna inteligencija ; Kako vaspitanjem dobiti dete sa visokim EQ

    Narodna knjiga izdavač.... preporuka od mene

  7. #7

    Odgovor: Danijel Goleman

    Na prvi pogled, Golemanove knjige nam mogu zaličiti na neke od onih brojnih nazovi priručnika sa uputstvima kako biti srećan u životu, kako se obogatiti ili udati u deset koraka. Bar ja imam otpor prema takvoj vrsti literature... Međutim, ovo je ipak ozbiljno naučno štivo, a što je najvažnije, praktično je primenljivo.
    Tokom školovanja sam tek po malo načula nešto o amigdali, izvesnoj žlezdi koja živi i radi u našem mozgu. Ali tek sam od Golemana naučila mnogo više o njoj. Ona je skladište svih naših zapamćenih emocija, i zbog toga smo u stanju da nekad emotivno reagujemo i pre nego što smo zaista svesni situacije. Pre nego što stignemo da razmislimo o nečemu, mi zatičemo sebe kako smo već reagovali. Impulsi iz amigdale upozoravaju nas: ovo je prepoznatljivo dobro, loše, strašno, opasno...
    Zato nam se neko na prvi pogled može dopasti, a neko nam može samo uz veliki trud postati drag, iako za to nema nikakvih konkretnih razloga koje bismo mogli definisati. Ukoliko smo nekad jedva živu glavu izvukli iz nekog preticanja u saobraćaju, amigdala nas svaki sledeći put u sličnim situacijama upozorava da se toga setimo. Isto važi i za strast, ljubavnu i svaku drugu. Impulsi govore o zadovoljstvu koje nadilazi glas razuma, i zbog emocija se onda može "gubiti glava"...
    Eto, kako izgleda, sve je do glave. Nije srce krivo kada mi prolupamo. Srce je tu samo da zalupa brže kad je potrebno i upozori nas na zbrku u glavi...
    Emocije itekako mogu da ugroze mišljenje. Uznemirenost, zabrinutost, impulsivnost, mogu biti presudni da neko, bez obzira koliki mu je IQ, bude neuspešan u učenju ili na poslu.
    Na žalost, kontrola nad emocionalnim životom najčešće je prepuštena slučaju.
    Cilj je da naučimo kako inteligentno upotrebljavati svoju emocionalnost.
    Evo i jednog testa...
    Na pitanje -IQ testa odgovorite sa T ( tačno) ili N ( netačno ):

    1. Ako me verbalno napadnu obavezno se razljutim.
    2. Dobro se nosim sa tuđim osećajima tuge, čak i mojih najbližih.
    3. Ukoliko mi neko preti fizički, osećam ljutnju i strah.
    4. Mogu se odlučiti da volim nekoga, a onda to i pokazujem.
    5. Dobro podnosim tuđi gnev i mržnju.
    6. Zbog nekih stavri se redovno brinem.
    7. Ponekad i u nekim situacijama osećam stid.
    8. Osećaji ljutnje neprestano mi se vraćaju zbog pojedinih situacija ili osoba.
    9. Zbog nekih stvari iz moje prošlosti osećam stid.
    10. Ponekad se osećam poniženo.
    11. Zbog nekih situacija redovno osećam teskobu.
    12. Zbog specifičnih pitanja neprestano mi se vraćaju osećaji tuge.
    13. Ljubomora je ponekad deo moga života.
    14. Redovno padam u depresiju.
    15. Stres me nikad ne napušta.
    16. Sasvim slobodno zagrlim druge osobe oba pola.
    17. Redovno sebi dopuštam trenutke plača.
    18. Uz određenog partnera mogu izraziti sve što sledi: emocionalnu ljubav, fizičku ljubav i reči ljubavi.
    19. Kada se dobro isplačem osećam se odlično.
    20. Bez ustezanja i vrlo iskreno mogu reći " Volim te" muškarcu, ženi ili detetu.

    Poželjni odgovori:
    1. N, 2. T, 3. T, 4. T, 5. T, 6. N, 7. N, 8. N, 9. N, 10. N, 11. N, 12. N, 13. N, 14. N, 15. N, 16. T, 17. T, 18. T, 19. T, 20. T
    (izvor: pedagog.com)
    Vrag odneo šnalu...

  8. #8

    Odgovor: Danijel Goleman

    Pročitala sam i Emocionalnu i Socijalnu inteligenciju od Golemana. Ove knjige su mi pomogle da shvatim neke stvari o sebi i svojim emocijama, i poželela sam da kupim i Golemanovu knjigu "Destruktivne emocije" ali nažalost nema je nigde. Ako neko slučajno zna gde je mogu nabaviti, bila bih veoma zahvalna na pomoći.
    NAJTOPLIJE PREPORUČUJEM OVE KNJIGE!
    Takođe mi se jako svidela knjiga Slušaj svoje srce od Endrjuza.

  9. #9

    Odgovor: Danijel Goleman

    - da,da ... ova knjiga je veoma vrijedna za one koji uče i one koji uče druge.

Slične teme

  1. Danijel Đankane (Daniele Giancane),
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.12.2011, 18:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •