Stres kod dece
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    14 Stres kod dece

    Hvatanje u koštac s' problemima veština je koja se ne stiče rođenjem.
    I deca su danas izložena stresovima koji mogu narasti do neslućenih razmera.

    Kako im pomoći?

    Kvalitetno provedenim vremenom sa malim slatkim anđelima, razgovorom, razgovorom i opet razgovorom, nežnim zagrljajima...

    Najstresnije situacije za djecu su polazak u vrtić ili školu, rođenje brata ili sestre, preseljenje , gubitak posla jednog od roditelja, razvod roditelja i smrt bliskog člana porodice.

    Kako objasniti i olakšati - koliko je to moguće, toma malenom stvorenju citirane situacije? Zanimaju me vaša iskustva ...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Stres kod dece

    Pa ovako...
    Moje iskustvo je stresno!
    Kad sam dobila brata imala sam 18 meseci......
    Kad su otishli u bolnicu po njega i majku mene kuci chuvao deda.....
    Secam se da sam toliko plakala da on uopshte nije mogao da me smiri. Plakala sam satima!
    A nikad nisam bila plachljivo dete.
    Ali eto, znala sam da ce u kutju dotji Zlo!

    Bila sam u pravu

    U vrtic sam poshla silom, u smislu da moji nisu mislili da me shalju, ali sam ja htela da idem i nagovorila babu da me vodi

    Polazak u 1. razred mi nije bio stresan, ali vec u 5. jeste, poshto sam dobila razrednu za koju sam znala da ce pokusati da mi pije krv ( moj deda i njen svekar se neshto posvadjali pre jedno 40 godina pa se ona svetila meni) Bash sam teshko prezivela polazak u 5. Celo polugodje mi trebalo da se prilagodim.
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  3. #3

    Odgovor: Stres kod dece

    Razlika između mojih ćerki je trinaestipo meseci. Mislim da nije bilo nikakvog stresa za stariju ćerku kad se rodila mlađa, bila je isuviše mala i nikada zanemarivana. Problemi su došli sa njenim pubertetom i ono što smo mi u početku shvatali pubertetskim bubicama, bila je ozbiljna bolest, sa tim živimo od njene četrnaeste, sada ima 21, i stanje je sve gore. Lečenje je stalno neuspešno.
    Ipak ne gubim nadu, borim se stalno.
    Razgovori?
    Provodila sam sate i sate pričajući, sve se lepo prihvata i dogovori, ali ništa se ne ispoštuje, ne može i neće i ono što može. Sada je u bolnici, mogla još kako, da zasluži da je otpuste, ali čim je došla kući, vratila se na staro, depresija, poremećaj ishrane i granični poremećaj ličnosti. Bila je u bolnicama osam puta, pet puta pokušala suicid, ne može da uradi za sebe ni najsitnije stvari. Na primer, da pozove doktorku, da zakaže kontrolu.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  4. #4

    Odgovor: Stres kod dece

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Kako objasniti i olakšati - koliko je to moguće, toma malenom stvorenju citirane situacije? Zanimaju me vaša iskustva ...
    Nisam imala neke posebno stresne situacije sa mojim momcima. Sve su nekako svima bliske i susreću se svi sa njima...
    Sada, kad pogledam unazad, sve te stresne situacije su prošle prilično ok, s obzirom da sam videla i mnogo burnije i kritičnije reakcije...

    Polazak u vrtić je bio, pa...poprilično stresan, ali više za mene, nego za njih. Oni su imali jedan drugog i nekako su se tešili i podržavali jedan drugog, a ja sam ostala sa druge strane vrata sama ( i moram priznati da sam plakala ). Verovatno je njihova takva reakcija bila takva jer sam mnogo pričala i objašnjavala šta ih sve čeka kad krenu u vrtić, nabrajala sve prednosti odlaska u školicu...

    Selidba, ova letos, je bila malo kritičnija. Bili su dovoljno veliki i svesni svega - pakovanja, nervoze, majstora, odluka... Prvih par dana su tražili da njihove stvari vratim u ''onu'' sobu, ništa im se nije dopadalo ovde...I opet je moja priča sa nabrajanjem svih onih dobrih strana koje sad pruža novi prostor pomogla da sve lakše prihvate...

    A priprema za školu... to nam je trenutno glavna priča i priprema...

    Mišljenja sam da o svemu treba pričati sa decom i to potpuno iskreno i otvoreno i ne ostaviti njihova pitanja bez zadovoljavajućeg odgovora, jer sve stvari koje se prećute mogu kasnije da prerastu u problem.

  5. #5

    Odgovor: Stres kod dece

    najstresnije za mog sina, a ujedno i prvi stres, bio je kad je pukao arkadu i morao je na sivenje. imao je svega dve godine (odmah nakon drugog rodjendana). nije plakao i nije bio uplasen kad sam dosla po njega i ja samo sto se nisam onesvestilakad sam ga ugledala krvavog, a on je mene tesio
    - nije mi nista mama!
    ali to je trajalo dok nije doslo vreme za sivanje na decijoj hirurgiji, koje je bio uzasan stres. morali smo ja i suprug da ga drzimo, jedan za glavicu, drugi za ruke i noge...
    od tada nikako ne dozvoljava da mu neko drzi glavu, cak i kad treba da stavimo kapi u nos, nema sanse..ili da ga uhvati za ruke.
    ostao mu strah i nikako da se oslobodimo. a da ne pricam o tome da ne voli da vidi lekare, sem naseg pedijatra.
    sto se tice stresa zbog odlaska u vrtic, nije bilo lose... na pocetku ko sva deca plakao je i nije hteo ,ali to je trajalo relativno kratko, oko dve nedelje.
    naravno bilo je pricanja i pricanja, zasto mora da ide, kako je tamo, koliko ce ostati, da iako ga ostavljamo to nije zauvek, pa ko ce doci po njega itd.

    zato slazem se sa ovim
    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Mišljenja sam da o svemu treba pričati sa decom i to potpuno iskreno i otvoreno i ne ostaviti njihova pitanja bez zadovoljavajućeg odgovora, jer sve stvari koje se prećute mogu kasnije da prerastu u problem.


Slične teme

  1. Usvajanje dece
    Autor Kunic u forumu Porodica
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 12.04.2012, 23:06
  2. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Kako pobediti jutarnji stres i prestati kasniti?
    Autor Crazy Angel u forumu Zdravlje
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.10.2007, 23:47

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •