Polovina gradjana Srbije gojazna - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25
  1. #16

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    Citat Tamara-Srb kaže: Pogledaj poruku
    Ma nije to problem samo kod nas.
    Ceo svet se bori sa viskom kilograma.
    A blize se praznici, slave, Nove godine, Bozici....ili slavis ili ides na slavlje...pa kako covek da se suzdrzi od preterivanja?
    .....Da ne bi dobili izliv prasetine u mozak

  2. #17

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    ....sta reci....

    vrlo cesto cujem....
    "dok ne probam lava sa raznja, za mene je prase car svih zivotinja"
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati

  3. #18

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    gojaznost je problem danashnjice, posljedica losheg nachina zhivota, a uzrok nije samo jedan i ne mozhemo uperiti prst u samo jednu stvar.. i amerika kao "bogata" zemlja ima veliki problem sa gojaznoshcu.. a vishe im nije samo problem gojaznost kod odraslih vec veliki problem postaje gojaznost kod djece..nije to stvar samo loshe prehrane.. i nije samo lichni izbor hraniti se zdravo ili loshe.. najcheshce je zdrava hrana i skupa hrana.. ili jednostavno u blizini nema prodavnice koja nudi svjezhe voce i povrce.. mozhda vam to zvuchi chudno, ali u americi ne postoje zelene pijace ko kod nas.. ne mozhesh otici subotom ujutro i cijenkati se sa babama oko cijene povrca i voca.. naravno postoje takva mjesta, ali kao shto rekoh, nisu bash najjeftinija.. mnoga naselja chiju populaciju chine crnci ili latinosi nemaju prodavnice zdrave hrane vec im se na (doslovce) svakom coshku nude Mekdonaldsi, Burgerkingovi i ostali slichni fast-food lanci.. ti ljudi prosto nemaju drugog izbora vec se hraniti 3x dnevno na takvim mjestima.. takodjer, ni manjak fizichke aktivnosti nije samo stvar lichnog izbora.. postoje kvartovi u kojim jednostavno nema trotoara po kojim bi ljudi mogli trchati (jer nije fizichka aktivnost samo ici u skupe teretane ili baviti se sportovima koji zahtjevaju mjesechnu chlanarinu -- koju opet velika vecina ne mozhe priushtiti), ili su im kvartovi preopasni da ljudi ne izlaze iz kuce (u americi ima i previshe takvih kvartova gdje je pucnjava dio svakodnevnog zhivota)..

    Njujork je recimo grad u kojem ljudi hodaju u prosjeku vishe od bilo kojeg drugog americhkog grada.. ali Njujork je specifichan grad po mnogim pitanjima.. mnogi gradovi amerike su industrijski gradovi (ili bar bili nekad) i sve se svodi na to da se ljudi doslovce moraju odvesti kolima do prve samoposluge da bi kupili namirnice.. evo primjerice kad je Srba bio ljetos kod mene, propjeshachili grad uzduzh i popreko i cho'ek ljepo kazhe nije navik'o jer na midwestu jednostavno nema fizichkog mjesta po kom bi mogao da vozish bicikl ili hodash.. sve su ceste, autoceste ili polu-autoceste.. na manjak fizichke aktivnosti (da ne pricham o vishe-satnom sjedenju za kompjuterom i vishe-satnom gledanju TV-a) i povecanost vozhnje automobila se nadovezuju druge stvari -- povecan broj saobracajnih nesreca, zagadjenost zraka i vode, povecan broj oboljelih od astme, respiratnornih bolesti itd.. i lista problema je podugachka.. sve to vezhe jedno drugo i vrti se u krug..

    znachi gojaznost nije samo losha prehrana i manjak fizichke aktivnosti.. tu je cijeli niz nadovezujucih okolnosti koje pridonose gojaznosti.. a stres i ostale faktore koji pridonose kilazhi da i ne spominjem.. mogla bi vam roman o toj cijeloj prichi ispisati, ali da ne davim dalje, dosta sam rekla
    moomoo meee jooouu

  4. #19

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    Najveći je problem što su deca i tinejdžeri gojazni ili su skloni gojenju. Dok su deca u vrtićima, tada još i postoji kontrola šta se daje za doručak, užinu, deca su aktivna, igraju se. Kada se pređe u neke tinejdžerske godine, tu nastaju problemi. Roditelji su, sa razlogom, opravdano, zazuzeti poslovnim i drugim obavezama a deca počinju da se sama hrane, da kupuju užinu, šta li već. Mali je broj tinejdžera pa i onih starijih koji će pojesti nešto konkretno, nešto zdravo. Uglavnom je to brza hrana, krofne, pice... Znate već, da ne nabrajam. Kada tome dodam spavanje do podneva, sedanje za comp, gledanje TV-a, onda se vidi rezultat. Deca su gojazna, fizički nespremna, nerazvijena, zdravlje im je takoreći, već u startu ugroženo. O tome bi zaista trebalo edukovati svakog roditelja (mada sam siguran da oni već sve to znaju ), i držati predavanja, počev od vrtića, pa do srednje škole. Treba edukovati mlade ljude.
    Prvi utisak uvek vara

  5. #20

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    ma ni mogoche da che edukacija uroditi plodom?

    koliko ima lekara koji pushe? koliko ima hirurAga koji su alkosi? koliko ima gastronoma koji su prekomerno debeli?

    eno ga kod borka u odelenju "mali" filipovich, debeo ko stoka. da izvine stoka. otac mu je chuveni kuhar. chak je imao svojevremeno emisiju na tv-u. i ako on ne zna kako treba da se hrani njegovo dete ko zna?

    ja se slazzem da postoji McPoops' i industrijska hrana i junk food i sFe. pa ko ima samoubilachke intencije neka se lepo ubije. ionako nas je previshe na ovoj lopti. debeli bar ne ugrozzavaju nikoga drugog osim sebe.

    i ovi shto im se dizze na rokanje. i njima treba podeliti oruzzje i obezbediti im teritoriju (neku peshchanu ili ledenu pustahiju) pa nek se ubijaju do mile volje. mozzda che onda postojati neka oaza mira i za nas "normalne"......
    & underpaid......

  6. #21

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    Pa, šta se može kada industrija hrane radi punom parom, kada nas reklamne kampanje velikih kompanija zapljuskuju sa svih strana, zaviju svu tu brzu hranu u lepe omote, šarene, primamljive. Možeš deci danima da pričaš da to nije zdravo jesti, na prvom će kiosku kupiti Milku sa lešnicima ili smazati loše spravljenu picu i "ugasiti" žeđ Koka Kolom.
    Prvi utisak uvek vara

  7. #22

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    Citat Sirijus kaže: Pogledaj poruku
    Pa, šta se može kada industrija hrane radi punom parom, kada nas reklamne kampanje velikih kompanija zapljuskuju sa svih strana, zaviju svu tu brzu hranu u lepe omote, šarene, primamljive. Možeš deci danima da pričaš da to nije zdravo jesti, na prvom će kiosku kupiti Milku sa lešnicima ili smazati loše spravljenu picu i "ugasiti" žeđ Koka Kolom.

    milka s leshnicima je naaaaajmanje zlo. a reklame i shareni papirichi mogu da zamajaju samo one kojima je utrnula kora velikog mozga. pa da si slijep, gluh i odrastao u dzungli konga pa bi mogao da razumesh "nije zdravo govna jesti".

    da stave shecher i aromu jagode u deterdzent za sudove dal bi ga pio zato shto je sladak i lepo mirishe?
    & underpaid......

  8. #23

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    To je priča kad su pripremali Lajku i svemirske kučiće za svemir... pa klopa sa tačno odredjenom količinom svega što treba ... dok se neki *pravi naučnik nije setio da doda i malo prave kobaje da zamiriše, nisu psi hteli da jedu...
    Po meni: Veći problem gojaznima i tezi gojaznima - jeste lenjost, nedostatak fizicke aktivnosti od najbanalnijeg kretanja do vezbanja, a manje loša hrana.
    Bogu Fala Pa sam Lala

  9. #24

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    da stave shecher i aromu jagode u deterdzent za sudove dal bi ga pio zato shto je sladak i lepo mirishe?
    E vidis, ja sam davnih dana lizala pastu za zube sa aromom jagode
    (i ne samo ja )

    Slazem se daje resenje u fizickoj aktivnosti
    Koliko sam puta samo cula.."Otkako sam na net-u ugojio/la se xy kila". A bar sat vremena lagane setnje moze puno toga da pomogne...
    Budi pametan i pravi se lud

  10. #25

    Odgovor: Polovina gradjana Srbije gojazna

    cu josh poneshto da kazhem

    da, postoji odredjena doza individualne odgovornosti, prema sebi i prema djeci koju odgajamo.. jedan od problema koji pridonosi vishku kila jeste televizija.. prosjechno Americhko dijete godishnje pogleda oko 50 sati reklama za hranu.. 95% tih reklama su reklame za junk-food.. subotom ujutro (kad se prikazuje najvishe crtanih filmova) djeca vide 1 reklamu za hranu svakih 5 minuta.. shansa gojaznosti kod djece predshkoloskog uzrasta raste za 6% za svaki sat vremena gledanja TV-a.. djeca do 6 godina ne mogu raspoznati reklamu od programa koji gledaju.. znachi nije sve u tome "pa da si slijep, gluh i odrastao u dzungli konga pa bi mogao da razumesh "nije zdravo govna jesti" -- kao shto maski reche.. jer ovdje djecu od malih nogu uche da jedu nezdravo.. neki dan sam naishla na dve informacije na koje sam se zgrozila.. prva -- da ce prvi put u istoriji amerike jednoj cijeloj danashnjoj generaciji djece (i tu pricham o americhkoj) zhivotni vijek biti kraci od zhivotnog vijeka njihovih roditelja.. cca 9 miliona djece trenutno boluje od dijabetesa.. i druga -- da danashnja djeca zbog manjka aktivnost nisu razvila sposobnost trchanja sve vishe profesora fizichke aktivnosti primjecuje ovaj fenomen...

    druga stvar koja pridonosi gojaznosti je velichina porcija.. u americi za prehranbenu industriju vredi "shto vece to bolje".. normalna porcija jednog obroka se kroz posljednjih 50 godina udvostruchila.. primjera radi, ono shto je kod nas "velika" porcija kokica kad odesh u kino -- ovdje je to "mala" porcija.. kad odesh u kino obichno kupish jednu koka kolu.. nakon te prve -- druga, treca, peta, deseta (ili kol'ko vec mozhesh popiti) bude besplatna, jer je "refill" ili takozvano "punovno punjenje" besplatno!! a poznato je da jedna chasha koka kole ima 15 zhlichica bijelog shecera!!!

    i tako je stvorena cijela jedna generacija koja je ovisna o sheceru.. a shecer je isto kao i droga, navuchesh se na odredjenu kolichinu shecera, ali nakon nekog vremena tijelo ce pocheti trazhiti josh vecu kolichinu, pa josh vecu.. itd..

    tako da, Jopet kazhem, nije sve u fizichkoj aktivnosti.. ovo je vrloo vrlo kompleksan problem, koji se sve vishe shiri na cijeli svijet.. kod nas mozhda josh nije toliko izrazheno.. ali ako se ne budemo opirali zapanjachkom nachinu prehrane nece ni kod nas biti puno bolja situacija kroz narednu deceniju..
    moomoo meee jooouu

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Manastiri Srbije
    Autor HLEBmaster u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 161
    Poslednja poruka: 27.02.2015, 20:50
  2. Fudbalski kup Srbije
    Autor DarkRed u forumu Spomenar
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 03.12.2010, 00:30
  3. Decentralizacija Srbije?
    Autor Shumadinac u forumu Politika
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 13.10.2010, 21:05
  4. Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 12.06.2009, 16:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •