Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 58 od ukupno 58
  1. #46

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Nisam za tim da se deca tuku,ima daleko vise nacina i vaspitnih mera bez batina. Ali iskreno receno nekada je nemoguce izbeci i tu varijantu.Kazu nasi stari ,batina je iz raja izasla.Deci treba jos od malena da se ukaze sta moze sta ne i kako rastu to slediti,najgore je za dete ako je nesto uradilo i bio kritikovan ili i bijen a sledeci pu za istu gresku prosao nekaznjeno kako ce da zna da li to sme ili ne.Deca su ipak nase bogatstvo.

  2. #47

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Kazu ovako-sa vaspitanjem dece se krece od prvog meseca zivota,samim tim navikavate ga da ne moze svaki put kad pusti glas da se uzme i nosa,stvarate im navike na vreme obroka,spavanja,setnje...Sve ima svoje metode,ponekad da dobije po guzi ok,ali da se tuce u nedogled a posebno po glavi i rukama sam apsolutno protiv.Moja baba je pored alkoholicara odgajila cetvoro dece a i mene kao unuce bez batina.Sva deca su joj zavrsili skolu kao odlicni djaci,uspeli su u zivotu,normalni su i nista im ne fali.
    ....ne...brze od zivota.....

  3. #48

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Zabraniti telesno kaznjavanje deteta svakako treba, jer mnogi roditelji, posebno muski, nemaju meru u tome. No, u ovom drustvu koje poslednjih decenija /u inat svetu!/ pokusava da vratu ocu porodice vlast gospodara zivota, to nece ici lako. Samar od majke nikada nije bolan docnije po dusu deteta kao ocev kais. Ovo drugo stvara podsvesnu agresivnost prema slabijima od sebe tokom zivota. Kad god sam cusnula svoje dete, posle sam u momentu zazalila i shvatila kako je taj gest plod moje nervoze mladog coveka, i pokajala se. Ali, vreme poklonjeno detetu tokom odrastanja za duhovno zblizavanje cini ga onakvim kako zamisljamo da treba bude. Ne bismo imali ovolike zavisnike na ulici da su im njihovi roditelji umesto nesebicno pruzenih punih saka novca pruzali zagrljaje, razumevanje i toplinu zajednockog odrastanja. Mislim da niti telesno kaznjavanje nije toliko pogubno za buducnost mladog coveka kao otudjenost u porodici.

  4. #49

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    SREMSKA MITROVICA - Blage kazne, neažurnost sudova, skrivanje problema unutar porodice, samo su neki od razloga porasta broja slučajeva porodičnog nasilja u Sremu. Za protekle dve godine prijavljeno je 327 slučaja nasilja u porodici, optuženo je 120 počinilaca, a većina se izvukla sa uslovnim ili novčanim kaznama od 10.000 do 15.000 dinara. Iako je Okružno javno tužilaštvo pokretalo inicijativu da se izgradi Sigurna kuća zbog povećanog broja slučajeva porodičnog nasilja, nijedna sremska opština to nije prihvatila.

    - Porodičnog nasilja je oduvek bilo, ali ovaj alarmantni porast tumačimo podizanjem nivoa svesti stanovništva, kao i uticajem medija na podsticanje žrtava da krivično delo prijavljuju. U 2006. i 2007. godini u Sremu je podneto ukupno 327 krivičnih prijava, od čega ih je najviše u Rumi 128, u mitrovačkoj opštini 75, Inđiji 59, Staroj Pazovi 49 i u šidskoj opštini 19. Najveći broj krivičnih prijava podnosi policija ili sami oštećeni, čineći to neposredno u Opštinskom javnom tužilaštvu. Izvršioci su uglavnom muškarci, u 23 slučaja su to bile žene, dok smo u dva slučaja imali i maloletnike, koji su zbog novca za kocku ili drogu tukli roditelje i braću. Najveći problem sa kojim se tužilaštvo kod porodičnog nasilja suočava je nedostatak svedoka i odustajanje članova porodice od već podnete krivične prijave, usled pritiska od rodbine ili zbog pomirenja sa izvršiocem, koji se posle učinjenog dela redovno kaje - navodi Ratko Galečić, okružni javni tužilac.
    U našoj sredini je, kako objašnjava, još uvek opšteprisutan stav komšijskog nezameranja, iz kojeg proizilazi i nedostatak svedoka. Takođe, članovi porodice po Krivičnom zakoniku imaju pravo da uskrate davanje izjava kao svedoci, što oni u slučaju odustajanja od daljeg sudskog gonjenja i koriste. No, ako se radi o nanošenju teške telesne povrede nekom članu porodice, tužilac i pored povlačenja krivične prijave u interesu oštećenog pokreće istragu.
    - Evidentno je da su zaprećene kazne za ovo krivično delo preblage. O tome govori i podatak da je od 104 izrečene presude za poslednje dve godine čak 68 uslovnih, samo 24 zatvorske, dok je 12 novčanih u iznosu od 10.000-15.000 dinara. Tužilaštvo insistira, kad god je to moguće, da se umesto uslovnih, izriču novčane kazne, jer našeg čoveka najviše boli kad ga lupiš po džepu - dodaje Galečić, primećujući da se agresivnost prema članovima porodice najviše ispoljava u danima vikenda, dok nasilje nad decom često prijavljuju i lekari, otkrivajući na redovnim sistematskim pregledima sumnjive povrede kod mališana.
    Prema rečima Snežane Stanisavljević, direktorke Centra za socijalni rad Sava u Sremskoj Mitrovici, u toku prošle godine podnete su dve tužbe za delimično lišavanje roditeljskog prava roditeljima koji su ispoljavali neki od oblika nasilja prema svojoj deci. Takođe, kao jednu od mera zaštite Centar je u dva slučaja doneo rešenje o korektivnom nadzoru nad obavljanjem roditeljskog prava, kao upozorenje roditeljima na nedostatke u podizanju i vaspitanju malodobne dece.

    Krivično delo nasilja u porodici tretira član 194 Krivičnog zakonika Republike Srbije, po kome ono nastaje kad jedan član porodice ugrožava spokoj, život ili duševni mir drugom članu porodice. Za pretnju, psovanje i drsko ponašanje zaprećena je kazna do jedne godine zatvora, za nanošenje teške telesne povrede od jedne do osam godina, dok je za slučaj smrtnog ishoda predviđena zatvorska kazna u trajanju od tri do 12 godina.

    _blic_
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  5. #50

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Ovo su stvarno alarmantni podaci, i posle se čudimo otkud naši klinci toliko agresivni i otkuda toliko nasilja među njima! Sve se od kuće ponese i nauči!

  6. #51

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Nije dovoljno samo usvojiti neki zakon... Još puno vode treba da protekne dok taj isti ne počne da se primenjuje, a do tada... Nisu više samo dečje suze u pitanju već i dečji životi... Koliko nama vremena treba da nam krene od ... do?... Zašto je kod nas sve ono što bi trebalo da ide lako i bude sasvim uobičajeno -dugotrajan proces?..
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  7. #52

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat Savannah kaže: Pogledaj poruku
    Batine se laca onaj koji ne umije recima i onaj koji nema strpljenja. Naravno da je najlakse povisiti ton, zagalamiti pa i udariti .

    Najlakše je tako - ja sam ga rodila, mogu ga umlatiti... Strašno...
    U ovih nepunih šest godina koliko sam majka, takve ideje nisu mi bile ni na kraj pameti... Bilo je dana kada su moji momci iskušavali granice do koje mogu ići i šta raditi, ali ni tada nisam pomislila da ih istučem...

    Sa decom treba RAZGOVARATI i samo razgovarati i pri tom svojim ličnim primerom pokazati im kako se treba ponašati...
    Primera radi, komentarišete o vožnji ''nekog manijaka kome treba oduzeti vozačku dozvolu'' , a minut pre toga govorili ste ''ako te neko gnjavi kaži mu da ne želiš da se igraš sa njim jer to nije lepo...''

    Fizičko kažnjavanje vodi samo povratnom nasilju,a to je onda hvatanje u kolo iz koga nema izlaza... Pokažite da ste jaki na rečima i puni strpljenja prema deci jer se oni oslanjaju na vas, a ne da ste jaki na pesnicama...
    Posle se pitamo odakle su nam deca tako agresivna...

  8. #53

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Naišla sam na ovaj članak na netu, mislim da je vredno za pročitati...


    ''Zašto treba reći 'ne' batinama?
    Batine uče djecu da je u redu tući druge kad smo ljuti.
    Batine mogu ozbiljno ozlijediti djecu.
    Batine uče djecu strahu i osveti.
    Katkad batine postanu i "nagrada" – kod djece koja ne dobivaju dovoljno pažnje od roditelja, dogodi se da je i negativna pažnja bolja nego nikakva.
    Batine uče djecu da je u redu tući one koje volimo.
    Batine uče djecu da je u redu nasiljem rješavati probleme.
    Batine ne uče djecu razlikovanju poželjnog od nepoželjnog ponašanja jer samo kažnjavaju nepoželjno.

    Što umjesto batina?
    Nježan zagrljaj, lagano lupkanje po leđima uz nježno ljuljanje su pozitivni nježni dodiri. Upotrebljavanje nježnih dodira zajedno s pohvalom čini snažnu kombinaciju.

    Privilegije su izvrsne nagrade za djecu. Privilegije mogu biti dodatno vrijeme za gledanje TV-a, kasnije odlaženje u krevet, dobivanje još jedne priče za laku noć ili nešto drugo u čemu djeca uživaju. Privilegije nikad ne smiju uključivati bazične djetetove potrebe, kao što su hrana, vrijeme provedeno s roditeljima, sigurnost, ljubav ili povjerenje. Neki roditelji vole nagrađivati djecu različitim stvarima kao dodatak pohvali i dodiru. Te stvari mogu biti raznolike: od naljepnice do igračke. Stvari koje se koriste kao nagrade nikada ne smiju zamijeniti roditeljske emocije ili roditeljsko prepoznavanje djetetovih potreba, jer je ovo potonje presudno za zdrav emocionalni razvoj.

    Kad djeca postanu veća davanje džeparca je dobar način da ih se nagradi. Džeparac uči djecu kako biti odgovoran i postupati s novcem. S djetetom se treba dogovoriti o iznosu džeparca i planu postupanja s novcima.

    Kažnjavanje također može biti dio discipline, no to nikako ne smije biti fizičko kažnjavanje koje potiče djecu da misle loše o sebi i drugima. Gubitak privilegija, dakako samo ako je osnovan, ima puno bolji efekt.

    No, nikad se ne smije kažnjavati malu djecu (djecu ispod tri godine) zato što:
    - mala djeca na razlikuju uzrok i posljedicu
    - ni ne rade štetu namjerno, oni samo istražuju okolinu
    - još nemaju kognitivne sposobnosti da razlikuju dobro od lošeg

    Djeca između 3 i 11 godina se mogu kazniti gubitkom privilegija. Privilegija je pravo koje daju roditelji, npr. gledanje omiljene serije ili crtića, igranje određenom lutkom u kući i sl. Ako dijete zloupotrijebi objekt ili privilegiju, gubi je na neko vrijeme

    Ograničavanje je pogodno za djecu stariju od 3 i pol godine. Ako dijete napusti dvorište bez dozvole, može se uskratiti izlazak izvan dvorišta na određeno vrijeme. No, pri tom je važno da dijete razumije da napuštanje dvorišta nije u redu. Ako dijete ne razumije da njegovo ponašanje nije ispravno ne treba koristiti ograničavanje kao način kažnjavanja.

    Roditeljsko razočarenje je pogodno kao kazna za djecu stariju od 3 godine. To je tvrdnja koja izražava razočarenje djetetovim izborom ponašanja ("Razočarana sam jer si istukao sestru!"). Treba paziti da se razočarenje odnosi na izbor ponašanja, a ne na dijete kao osobu.

    U komunikaciji s djetetom dobro je koristiti tzv. "JA" rečenice, umjesto "TI" rečenice. Rečenice koje počinju s "Ja" uključuju poruke: "Želim…", "Mislim...", "Osjećam…", "Trebam…", "Hoću…" i sl. One su iskren način komuniciranja, otvorene su, daju informaciju o stanju i potrebama osobe koja ih izgovara. S druge strane, "Ti…" poruke su najčešće procjenjujuće, kritične, daju djetetu nejasnu informaciju na temelju koje ne zna što roditelj misli, želi, treba, osjeća, hoće i sl. U pravilu izazivaju otpor, ljutnju i potrebu za obranom od napada. Ovo naročito vrijedi za najdestruktivnije od svih Ti poruka, a to su "Ti uvijek…", "Ti nikad…", "Zašto ti..?" i sl.. ''

    doc. dr. sc. Gordana Buljan Flander, prof.



    www.psihonet.com

  9. #54

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Svaka vrsta agresije je atak na neciju licnost, i kao takav nedopustiv, bilo da su u pitanju deca ili odrasli ljudi. Meni je licemerno da slusam zenu koja se zali kako je muz osamario, dok druge zene klimaju glavama, tese je i savetuju kako da resi svoj problem nasilja u porodici, a sve te iste zene nalaze gomile opravdanja za sebe kad samaraju svoju decu. Svaki samar je nasilje, svaka packa je nasilje, vucenje za usi je nasilje... Samo zamislite sebe u istoj situaciji. I ocevi nek se zamisle kako bi se osecali da im neko zavrce usi. Mene niko u zivotu nije tukao, ne tucem ni ja svoje dete. Moze se.

  10. #55

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Telesno kažnjavanje, iliti batine, da ili ne?
    Naravno - ne, ako je bezrazložno, rezultat besa, frustracije, ličnog nezadovoljstva.
    Međutim, ne smatram da dete ne treba lupiti po guzi ako, uprkos drugim načinima obuzdavanja, dete ne možete dovesti u red.

    Naravno, osuđujem svaki pokušaj iživljavanja, iskijavanja besa nad detetom. Ima slučajeva da se deca tuku usled nekog ličnog nezadovoljstva i frustracije. To je za svaku osudu. Ali, blag udarac po guzi u trenutku kada dete nešto zgreši, i pored prethodnih opomena i upozorenja, po meni ne predstavlja telesno kažnjavanje.
    Stoga, smatram da termin "telesno kažnjavanje" ne može da se primeni na umereno i odmereno "vaspitno" lupkanje po dečijoj guzi.

    Osim toga, uverena sam da blagi, opominjući udari po guzi ne mogu biti uzrok kasnijeg nasilnog ponašanja deteta u odraslim godinama. Slažem se da se sve nosi iz kuće, tj. da je kućno vaspitanje osnov ponašanja ljudi, ali, "vaspitne batine" (naravno, umerene i sa razlogom) neće dovesti do agresivnosti (kao što to kaže član kome nisam zapamtila ime). Jer, dete koje dobije batine (ako one nisu izliv besa)zna da ih je dobilo zato što nešto nije uradilo kako treba, a pre toga je opomenuto, i to kod njega, ni slučajno, neće stvoriti agresivnost.
    Ali, ako dete bude tučeno bez vidljivog razloga, što po meni predstavlja zlostavljanje, ono može postati agresivno u budućnosti, jer će svoje, detinje frustracije i nezadovoljstvo zbog bezrazložnog zlostavljanja, želeti da ispolji na drugima.
    Stojim iza ovoga što sam rekla, jer pripadam generaciji koja je vaspitavana, između ostalog, i batinama. I sve generacije pre moje i mnogo posle moje. I ništa nam ne fali (samo se sećamo da su neke batine više bolele od drugih, jer smo ih više zaslužili). Batine me nisu sprečile da budem dobar đak, završim visoku školu i razna usavršavanja, da poštujem druge ljude (koji to zaslužuju), da savesno i odgovorno obavljam svoj posao, da pravilno vaspitavam svoju decu, pričom, a, ponekad i po guzi (već su odrasli, pošteni i marljivi ljudi). I svi koje znam iz moje generacije su isti, nikoga batine nisu odvele na stranputicu.

    Iz ovoga se može zaključiti, a ja to mišljenje oduvek imam, da batine (kao što sam već rekla, s razlogom i umerene, blage) ne mogu naškoditi detetu, i po meni, ne mogu se tretirati kao telesno kažnjavanje. Telesno kažnjavanje, po mom mišljenju je zlostavljanje, a to je sve ono što prelazi granice umerenog, normalnog, što postaje ekstremno.

    Moje je mišljenje da je kod nas termin "telesno kažnjavanje" još jedan u nizu preuzetih inostranih pojmova kojima smo mi, kao narod skloni, i od kojih napravimo neki pomodarski "trend" kojem novopečeni i skorojevićski pomodari javno aplaudiraju, a u "svoja četiri zida" primenjuju metode svojih bližih i daljih predaka.
    Takvih se treba čuvati i od njih zazirati. Ako pažljivo pratimo kriminalne hronike, nametnuće nam se, automatski, zaključak da je većina delikvenata, kriminalaca, poremećenih ličnosti, upravo iz takvih porodica.

    Zato, ne stavljajmo batine na zid srama, već roditelje koji znaju ili ne da ih daju prema zasluzi.
    I ne poistovećujmo batine(u normalnoj, "vaspitnoj" meri) sa telesnim kažnjavanjem. To su toliko dva različita pojma, da ih ni "nebo i zemlja" ne bi mogli obuhvatiti.

  11. #56

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    batine su za mene znak nemoci onog koji kaznjava obicno slabijeg od sebe. iskreno takvi su za zaljenje jer nemaju drugo resenje i nacin da rese konflikt ili zele nadmoc. kako god bilo nisam za batine , nikako i nikad jer siledzije ne volim.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  12. #57

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Telesno kažnjavanje, iliti batine, da ili ne?
    Naravno - ne, ako je bezrazložno, rezultat besa, frustracije, ličnog nezadovoljstva.
    Međutim, ne smatram da dete ne treba lupiti po guzi ako, uprkos drugim načinima obuzdavanja, dete ne možete dovesti u red.

    Naravno, osuđujem svaki pokušaj iživljavanja, iskijavanja besa nad detetom. Ima slučajeva da se deca tuku usled nekog ličnog nezadovoljstva i frustracije. To je za svaku osudu. Ali, blag udarac po guzi u trenutku kada dete nešto zgreši, i pored prethodnih opomena i upozorenja, po meni ne predstavlja telesno kažnjavanje.
    Stoga, smatram da termin "telesno kažnjavanje" ne može da se primeni na umereno i odmereno "vaspitno" lupkanje po dečijoj guzi.

    Osim toga, uverena sam da blagi, opominjući udari po guzi ne mogu biti uzrok kasnijeg nasilnog ponašanja deteta u odraslim godinama. Slažem se da se sve nosi iz kuće, tj. da je kućno vaspitanje osnov ponašanja ljudi, ali, "vaspitne batine" (naravno, umerene i sa razlogom) neće dovesti do agresivnosti (kao što to kaže član kome nisam zapamtila ime). Jer, dete koje dobije batine (ako one nisu izliv besa)zna da ih je dobilo zato što nešto nije uradilo kako treba, a pre toga je opomenuto, i to kod njega, ni slučajno, neće stvoriti agresivnost.
    Ali, ako dete bude tučeno bez vidljivog razloga, što po meni predstavlja zlostavljanje, ono može postati agresivno u budućnosti, jer će svoje, detinje frustracije i nezadovoljstvo zbog bezrazložnog zlostavljanja, želeti da ispolji na drugima.
    Stojim iza ovoga što sam rekla, jer pripadam generaciji koja je vaspitavana, između ostalog, i batinama. I sve generacije pre moje i mnogo posle moje. I ništa nam ne fali (samo se sećamo da su neke batine više bolele od drugih, jer smo ih više zaslužili). Batine me nisu sprečile da budem dobar đak, završim visoku školu i razna usavršavanja, da poštujem druge ljude (koji to zaslužuju), da savesno i odgovorno obavljam svoj posao, da pravilno vaspitavam svoju decu, pričom, a, ponekad i po guzi (već su odrasli, pošteni i marljivi ljudi). I svi koje znam iz moje generacije su isti, nikoga batine nisu odvele na stranputicu.

    Iz ovoga se može zaključiti, a ja to mišljenje oduvek imam, da batine (kao što sam već rekla, s razlogom i umerene, blage) ne mogu naškoditi detetu, i po meni, ne mogu se tretirati kao telesno kažnjavanje. Telesno kažnjavanje, po mom mišljenju je zlostavljanje, a to je sve ono što prelazi granice umerenog, normalnog, što postaje ekstremno.

    Moje je mišljenje da je kod nas termin "telesno kažnjavanje" još jedan u nizu preuzetih inostranih pojmova kojima smo mi, kao narod skloni, i od kojih napravimo neki pomodarski "trend" kojem novopečeni i skorojevićski pomodari javno aplaudiraju, a u "svoja četiri zida" primenjuju metode svojih bližih i daljih predaka.
    Takvih se treba čuvati i od njih zazirati. Ako pažljivo pratimo kriminalne hronike, nametnuće nam se, automatski, zaključak da je većina delikvenata, kriminalaca, poremećenih ličnosti, upravo iz takvih porodica.

    Zato, ne stavljajmo batine na zid srama, već roditelje koji znaju ili ne da ih daju prema zasluzi.
    I ne poistovećujmo batine(u normalnoj, "vaspitnoj" meri) sa telesnim kažnjavanjem. To su toliko dva različita pojma, da ih ni "nebo i zemlja" ne bi mogli obuhvatiti.
    Ne vidim zasto bi se prema deci sprovodile drugacije kazne, nego prema svim ostalim uzrastima. Ako su "blagi, opominjujuci udari po guzi" ok za decu, zasto to ne vazi i za odrasle? Mi bi se u tom slucaju osetili ponizenim, je li tako? E, pa moje misljenje je da ni decu ne treba stavljati u tu situaciju, iako valjda treba da su srecna sto im iz "plemenitosti i razboritosti" nismo ostavili i modrice?
    Ja sam bila jedno od retke dece koja nije dobijalo batine, iako su svi moji iz generacije kukali zbog te vrste kaznjavanja. I skromno receno, nisam nista ni bolja, ni gora od drugih. Makar s tom razlikom sto ni ja danas ne tucem svoje dete. Grizla bi me savest do neba, jer je sa mnom neko imao dovoljno strpljenja i metoda koje su uspevale da me "unormale" kad god bi se nasla van koloseka. Mozda su moji roditelji bili "pomodarci" u ono vreme, ali ja se ne osecam tako. Pokupila sam od njih iskustvo koje shvatam kao normalno, i sada sam u prilici da sebe testiram kao roditelja i na taj nacin.
    Ne znam da li batine "nisu nikog odvele na stranputicu", mislim da je to za jednu dublju analizu, ali znam da odsustvo batina nije siguran i neminovan put za stranputice, ma sta one znacile.
    Mnogo je mozda teze i zahtevnije takvo vaspitanje, ali ja svakako ne zelim da me dete poslusa zato sto se boji moje ruke, nego zato sto sam uspela da me ono razume i postuje moju rec.
    Vrag odneo šnalu...

  13. #58

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Odsustvo vaspitne mere poznatije kao "batine" (mada te batine,ne treba izjednaciti sa prebijanjem),stvara u vecini slucajeva od dece ili mamine maze,ili male tirane,ili ,najcesce,oboje.Retki su slucajevi da od njih ispadne covek.Ako dete shvati da moze sve da uradi i da nece biti kaznjeno za to,e onda je to mnogo veci problem nego poneka suza zbog "bola" izazvanog batinama.Kao sto jedan veoma mudar covek rece: ponekad malo istucite decu,necete ih ubiti,ali cete napraviti ljude od njih...naravno batine kao vaspitna mera,a ne kao izliv roditeljske frustracije....agresivnost i nasilje najcesce ispoljavaju razmazena deca i ti mali tirani koji znaju da nece biti kaznjeni,a patrijarhalno vaspitano dete zna da ceni tudju licnost i ne pribegava nasilju.Sad su mali tirani koji su odrasli poceli da pametuju o vaspitanju.
    Poruku je izmenio felix, 14.09.2008 u 14:31

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. Usvajanje dece
    Autor Kunic u forumu Porodica
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 12.04.2012, 23:06
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Razvesti se od dece
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 03.09.2009, 22:38
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •