Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 58
  1. #1

    Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Mada domaći zakonski propisi i međunarodne konvencije, u prvom redu Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta, obavezuju državu da zaštiti dete od svih vidova telesnog, seksualnog i emocionalnog zlostavljanja, zanemarivanja i eksploatacije, podaci Unicefa govore da je skoro tri četvrtine dece uzrasta od dve do 14 godina u Srbiji podvrgnuto nekom obliku psihičkog ili telesnog kažljavanja u porodici, više od polovine je izloženo lakšim, a sedam odsto teškim oblicima telesnog kažnjavanja.

    Zbog toga je organizacija “Zaštitimo decu”, uz podršku Unicefa i18 organizacija inicijatora, te još 50 organizacija koje pružaju podršku, pokrenula prošlog meseca u našoj zemlji kampanju za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece, pod sloganom “Uvek milom - nikad silom”.

    Pokretači ove kampanje upozoravaju da telesno kažnjavanje ugrožava zdravlje, integritet i dostojanstvo deteta, ostavlja trajne posledice i često dovodi do nasilnog ponašanja odraslih koji su i sami bili zlostavljani kao deca. Zbog toga i zahtevaju zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece u svim okruženjima, a posebno u porodicama, hraniteljskim porodicama, ustanovama i službama koje se bave zaštitom dece.

    Iako naše zakonodavstvo zabranjuje podvrgavanje deteta ponižavajućim postupcima i kaznama koje vređaju njegovo dostojanstvo, kod nas još ne postoji izričita zabrana telesnog kažnjavanja kao način vaspitanja dece, niti se zakonske mere efikasno sprovode. U porodičnom zakonu nije jasno definisano da je telesno kažnjavanje zabranjeno i da je neprihvatljivo u disciplinovanju dece. Formulacije koje on sadrži ostavljaju mogućnost da se šamaranje u nekim slučajevima tumači kao disciplinovanje dece, što je neprihvatljivo, jer i jedan šamar znači nasilje nad decom.

    Zbog svega toga u septembru je usvojen manifest s inicijativom za zakonsku zabranu i zaštitu dece od telesnog kažnjavanja i zahtevom za zakonsku primenu i uspostavljanje mehanizama za njeno sprovođenje, te aktiviranje svih nadležnih na promeni svesti o telesnom kažnjavanju dece. Sistematskom edukacijom trebalo bi promeniti stav javnosti prema kažnjavanju dece, a pokretači ove kampanje predvideli su i mere za praćenje i prijavljivanje svake vrste telesnog ili psihičkog kažnjavanja, te programe za obrazovanje odraslih o nenasilnim metodama vaspitanja.

    Dnevnik

    Šta mislite o tome?
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  2. #2

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    mislim da je to dosta komplikovana tema...Naravno da sam protiv telesnog kaznjavanja dece i slazem se da to u svakom smislu lose utice na razvoj deteta ali deci treba i cvrsta ruka i nekad zasluze batine...polazim od sebe kad sam bila mala...naravno ne preterivanje...
    Zato taj izraz 'telesno kaznjavanje'...jako ruzno i zvuci.nisam za tako nesto...
    mislim da taj predlog tj.kampanja treba da bude mnogo preciznija...
    " Zivot je jedan, zato ga zivi punim plucima "

  3. #3

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Da, podrzavam, jer mnogi roditelji ne znaju gde je granica.
    Medjutim mislim da bi zakon trebalo doneti u obliku protiv nasilja u porodici.

    Sebi cu ipak ostaviti pravo, da svojom detetu ponekad opalim samarcinu, jer nikada necu svoje dete emotivno ucenjivati.
    A kada nestane zadnji adut (blaga fizicka prisila) ostaje samo emotivno ucenjivanje. Bljak!
    Dobije blago na goozu ili manji samar ali za pola minuta mi moze prici da ga zagrlim i ocu.
    Nikada, nikada nisam odbio dete od svog zagrljaja, ma koliko veliki problem da napravi.
    Udarat cu i dalje po potrebi. Humanije je od emotivnog ucenjivanja...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    13 Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Podrzavam kampanju!
    Dete niposto netreba kako fizicki tako ni emotivno kaznjavati. Postoje nacin da se deci u odredjeno doba objasni sta je ok i sta su posledice onog sto je uradilo. Zivim i Svedskoj drzavi koja je poznata po tome da stiti decu. Verujte da ovaj nacin vaspitavanja uci decu sta je dobro a sta lose bez nekog kaznjavanja a ujedno stvara veoma jake osobe od njih.
    Strogo bih kaznila svakog roditelja koji fizicki ili emotivno kaznjava svoju decu. Nije potrebno kaznjavati potrebno je objasnjavati i nauciti dete sta je ok a sta nije. Na taj nacin sam i ja vaspitana a i moj sin svi koji nas poznaju kazu da imamo divno vaspitanje. To je mozda cudno za vas, nase ljude koji su navikli na druge norme vaspitavanja ali je cela Svedska nacija vaspitana na ovaj nacin i predivni su ljudi.
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  5. #5

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Slazem se,zaista...deca koja trpe fizicko nasilje u porodici,odrastaju u ljude sa traumama i iskrivljenom slikom o porodici pa nasledjuju model roditelja koji ih je kaznjavao na taj nacin.A sto se tice Svedske,nije to tamo bas kao sto nama deluje,zakon stiti decu,to stoji,ali letos mi je bila sestra koja je tamo zivi ceo zivot,i ne moze da se nacudi koliko su mi deca vaspitana(a veoma sam blaga sa njima)kaze tamo su deca veoma raspustena(divlja).Pita me u cemu je stos?Ja kazem u ljubavi i postovanju svoje dece kao malih ljudi.

  6. #6

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Po meni treba razdvojiti vaspitavanje od kažnjavanje sa mučenjem i maltretiranjem, a to je priznaćete vrlo teško. Uvek sam za to da ja mom detetu, kad nema drugih sredstava,podelim šamarče dok je malo, nego kad poraste da ga bije milicija i drugi!
    In vinas veritas

  7. #7

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Uvek sam za to da ja mom detetu, kad nema drugih sredstava,podelim šamarče dok je malo, nego kad poraste da ga bije milicija i drugi!
    Znaci, pustis mu snimak neke fudbalske utakmice gde milicija maklja navijache, opalis mu samar i kazes:"E vidis ako budes pravio sranja na utakmicama, ili krao, ili radio sve sto ne valja, milicija ce ti lupiti 50 ovakvih samara! Ustvari, nije mi pendrek pri ruci da ti pokazem i to kako moze da zaboli kad te odvale po bubrezima."

    Tako nekako?
    Deder morrib objasni babi, nisam te bas najbolje razumela.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  8. #8

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    joj..zajebaTo je sve to......ko nema sitnu decu taj ne zna sta je patnja,da parafraziram......
    nisam za brutalnosti,nikako!
    jos manje sam za pasivnu agresiju.....
    a jednom sam i probala,kad sam bila na izmaku snage.....
    onoa kako hoces,uci ili nemoj da ucis,kako ti je volja,mene strasno boli glava i ne mogu da se sekiram.....

    na sta moj potomak kaze:Znam sta hoces! Ti sad hoces da se ja kao osecam lose sto te boli glava i bla bla bla! E pa,nema od toga Nista!!!!!
    i izadje iz sobe....

    daklem,kod mene to nista ne pali....

    izgubih glas pricajuci.......
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #9

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    na kraJu.....znam po sebi.....uvek mi je vishe bolelo to verbalno balavljenje....te jedno-te isto....te jedno-te isto.....
    dok ja u sebi mislim.....shta me smara.....shljaga i cao.....

    mada....po FroJdu....prvih 9 meseci formirash lichnost i pravish choveka.....

    jbmliga.....imam dete pa cu da vezzbam.....

  10. #10

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Znaci, pustis mu snimak neke fudbalske utakmice gde milicija maklja navijache, opalis mu samar i kazes:"E vidis ako budes pravio sranja na utakmicama, ili krao, ili radio sve sto ne valja, milicija ce ti lupiti 50 ovakvih samara! Ustvari, nije mi pendrek pri ruci da ti pokazem i to kako moze da zaboli kad te odvale po bubrezima."

    Tako nekako?
    Deder morrib objasni babi, nisam te bas najbolje razumela.
    Pa Babo da ti deka objasni šta je mislio. Mnogo puta objašnjavanje ubeđivanje i kritika, sa svom stvarno roditeljskom ljubavi kod naše dece neurode plodom da nas poslušaju pa nam je neki put i mali šamarčić dobar da se se kazni dete da bi ukapiralo da to netreba da čini. Ja sam od mojih roditelja dobijao šamare, dobijao sam i prut po neki put, i nikad nisam te darove shvatao kao iživljavnje mojih roditelja prema meni, već kao sankcije za ono što su mi mnogo puta pričali da nečinim. I moja ljubav prema njima nije bila ništa manja, već sam osećao jed prema sebi zašto nisam poslušao, već sam došao u situaciju da trpim packe. I moje dete je od mene dobijalo slično, danas ima 33 godine, i kad pričamo o tome kaže da sam ipak bio blag roditelj za neke "izlete" koje je pravio. I ako bih se ja pitao vratio bih prut u škole, dali neko ima od prosvetnih radnika na ovom forumu, pa da ispriča koje oni muke imaju sa učenicima, i kakve sve scenarije prave učenici za zajebanciju prosvetnih radnika!
    I Babo nemoj da me više diraš , ako si stvarno baba, jer se spremam za deset godina da budem kvalitetan muškarac (sad mi je tek 57), pa ću onda da krenem po zemlji Srbiji da vide babe šta je deda u punoj snazi!
    In vinas veritas

  11. #11

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    ...mene je keva retko tukla...ali kada me je tukla,to su bre bile batine...i ocigledno,nista nije pomoglo...jednom baraba,uvek baraba...
    ...hell ain't a bad place to be......

  12. #12

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Ajde dobro, svako ima svoj metod vaspitavanja. Po meni je pogresno kaznjavati ih packama, samarima, samarcicima i slicnim.

    Ali ovaj deo...
    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    I ako bih se ja pitao vratio bih prut u škole,
    Pazi ovako. Kad bi ucitelj/ica, nastavnik/ica, tetkica ili bilo ko drugi zaposlen u skoli udario moje dete, prevrnula bih i zemlju i nebo da takva osoba dobije otkaz, zabranu rada, strucnu pomoc i ko zna sta jos.
    dali neko ima od prosvetnih radnika na ovom forumu, pa da ispriča koje oni muke imaju sa učenicima, i kakve sve scenarije prave učenici za zajebanciju prosvetnih radnika!
    Znaci, posto prosvetari sad strajkuju, trebalo bi ih sve preko kolena i 25 po turu pruticem?
    I Babo nemoj da me više diraš
    Hocu bash!
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  13. #13

    07 Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku

    Pazi ovako. Kad bi ucitelj/ica, nastavnik/ica, tetkica ili bilo ko drugi zaposlen u skoli udario moje dete, prevrnula bih i zemlju i nebo da takva osoba dobije otkaz, zabranu rada, strucnu pomoc i ko zna sta jos.

    Možda bi bilo bolje da im se svake godine uvede kompletan sistematski pregled sa posebnim osvrtom na nervni sistem i testove ličnosti.
    Dobiće potvrdu ili ne. Radiće ili neće.

    Naporan je to posao - slušam o tome svaki dan ...





    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku

    Hocu bash!



    Što se štrajka tiče - završen je . Kasno je za tur.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  14. #14

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    I ako bih se ja pitao vratio bih prut u škole, dali neko ima od prosvetnih radnika na ovom forumu, pa da ispriča koje oni muke imaju sa učenicima, i kakve sve scenarije prave učenici za zajebanciju prosvetnih radnika!


    Ovi što imaju muke sa učenicima neka se prijave da volontiraju u zoološkom vrtu, full time. Tamo svi ćute i slušaju, prostora za divljanje i nema, samo im daš da jedu u određeno vreme i počistiš malo govanca. Mislim, to je argument neki za batine u školi, šta???? Omg.

    Ne postoji razlog jednostavno. Nema razloga za udaranje deteta. Ko to sme????

    I Babo nemoj da me više diraš
    Evo ja sam dirala Moram. Lupi se pa se ostane živ. Sad će da ispadne da nisam miroljubiva I da je to što bi neko trebao da bije decu u školi nečiji stav
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  15. #15

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    - Ako je batina izasla iz raja, onda su siledzije andjeli!

    Ovu recenicu je imao obicaj da upotrebljava moj pokojni otac. Da li me je tukao? Nekoliko puta. Verujte mi da sam i zasluzio...

    Telesno kaznjavanje dece svakako treba zakonski regulisati i sankcionisati. Iako to samo po sebi nije dovoljno, ono je uslov bez koga se ne moze sprovoditi ni sira kampanja za drustvo u kojem ce odnos prema deci biti humani i potpuno regulisani u svim aspektima. Setimo sa da je dece u Vojvodini sve manje i manje. Mozda bi trebalo doneti i propise koji stimulusu i afirmativni odnos prema deci, kao i druge koji ce stvorati uslove za pospesivanje veceg nataliteta, jer ako se ovaj trend nastavi, niti ce poklonici batine imati koga da biju, a bogami, niti pobornici zabrane telesnog kaznjavanja dece, koga da stite...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Usvajanje dece
    Autor Kunic u forumu Porodica
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 12.04.2012, 23:06
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Razvesti se od dece
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 03.09.2009, 22:38
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •