Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 58
  1. #31

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku
    Igrom slučaja supruga je prosvetni radnik.
    Igrom slučaja? Misliš, slučajno je upisala školu fakultet koji nije želela ili prijavila se u školi za posao tetkice, a greškom je postavili za nastavnika ili...? Nije mi jasno kako je igrom slučaja postala prosvetni radnik.

    Kada bi došla kući i požalila se da ju je neko dete udarilo, veruj mi da bih tome detetu odrobijao i oca i majku koji ga nisu vaspitali, nego su ga poslali da ga drugi vaspitavaju i brinu o njemu.
    Verujem ti.
    Hipotetički...Neko dete je udarilo tvoju ženu i ti bi odrobijao njegove roditelje.
    Možda su i oni učili svoje dete da je udariti nekog sasvim normalna, a uz to još i korisna vaspitna metoda. Znači, učićemo decu da udaraju kad im neko nešto zgreši, po principu "Ja tebi, ti meni", a onda ćemo da se čudimo što su nekog tresnuli. Pa eto možda čak i učiteljicu.
    Najlakše je poslati dete u školu, koja je obavezna u našoj državi, i misliti da ste se rešili briga, a onda pretiti nastavnicima koji treba da se izbore sa takvima.
    Ako misle da se socijalizacija deteta odvija samo u školi- onda su takvi roditelji promašen slučaj.

    A kada ih pošlju u zatvor da odrobijaju neko delo koje su napravili, kriva im je i vlast i država i učiteljica i ... samo su roditelji ispravni.
    A ne. Ne postoje loša deca. Postoje loši roditelji i loše vaspitanje.

    Decu treba tući.
    Decu ne treba tući.

    Od malena im treba dati do znanja da ima stvari koje se ne smeju raditi.
    Naravno. Razgovorom, objašnjavanjem, davanjem primera...
    Zbog toga se ne treba ni pokušavati mešati zakonom u vaspitavanje dece i zbog toga sam protiv ovakvih peticija i pokreta.
    Nažalost, postoje slučajevi kada jeste potrebno da se zakon umeša u vaspitavanje.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  2. #32

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat wrtllog kaže: Pogledaj poruku
    Nisam pristalica tuce,nikada nisam udario dete ali....sta pametne glave predlazu? da ih udaramo novinama? Da im se izvinimo.....
    I da im se izvinimo ako treba...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #33

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    I da im se izvinimo ako treba...

    ona je moj andjeo,moja najveca radost i ljubav u zivotu,kako sam je zasanjao takva mi se rodila.......ona to zna...ona to oseti....ona to koristi.....ja to prepoznam....ja se bunim...pricam,pokazujem,ubedjujem....mislim da sam joj dosadan...ona se ne menja...ostao mi je jos jedan adut

  4. #34

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat zmax kaže: Pogledaj poruku
    Iako naše zakonodavstvo zabranjuje podvrgavanje deteta ponižavajućim postupcima i kaznama koje vređaju njegovo dostojanstvo, kod nas još ne postoji izričita zabrana telesnog kažnjavanja kao način vaspitanja dece, niti se zakonske mere efikasno sprovode. U porodičnom zakonu nije jasno definisano da je telesno kažnjavanje zabranjeno i da je neprihvatljivo u disciplinovanju dece. Formulacije koje on sadrži ostavljaju mogućnost da se šamaranje u nekim slučajevima tumači kao disciplinovanje dece, što je neprihvatljivo, jer i jedan šamar znači nasilje nad decom.

    Zbog svega toga u septembru je usvojen manifest s inicijativom za zakonsku zabranu i zaštitu dece od telesnog kažnjavanja i zahtevom za zakonsku primenu i uspostavljanje mehanizama za njeno sprovođenje, te aktiviranje svih nadležnih na promeni svesti o telesnom kažnjavanju dece. Sistematskom edukacijom trebalo bi promeniti stav javnosti prema kažnjavanju dece, a pokretači ove kampanje predvideli su i mere za praćenje i prijavljivanje svake vrste telesnog ili psihičkog kažnjavanja, te programe za obrazovanje odraslih o nenasilnim metodama vaspitanja.

    Dnevnik

    Šta mislite o tome?
    Imam skroz ambivalentan stav po ovom pitanju. Znam da na nasilje ne treba odgovoriti nasiljem, kao i da nasilje radja nasilje. Ali, teška srca priznajem da je nekad batina iz raja izašla.
    Bivša koleginica, profesorka fizičkog u svojim četrdesetim, majka dvoje dece i žena koja stvarno voli svoj posao i decu, doživela je od jednog trinaestogodišnjaka da joj kaže "Ma ko te jebe matora", samo zato što mu je rekla da ne može prljavim patikama u salu
    Ne znam kako je iskulirala , poslala ga kod direktora, smanjili mu ocenu iz vladanja i to je to. Da li će ostati na tome? Neće, jer verovatno pred kraj godine,razredni starešina popraviće ocenu iz vladanja i kao da ništa nije bilo. Dete teško da će imati svest o tome da je pogrešilo a ona je ostala ponižena i uvredjena.
    Deca su veoma upoznata sa svojim pravima. Prosvetnim radnicima su do te mere vezane ruke da detetu ne mogu ništa. Ne smeju da ga izbace sa časa, a ni da govore bilo šta što bi dete vredjalo. A dete može da divlja, da te gadja kredom, dobacuje, vredja. Bitno je da ono ima svoja prava i da ne trpi sankcije. To što ćeš ga kazniti ocenom iz vladanja, brine ga kao lanjski sneg
    Razmišljala sam o tome šta bi ja uradila.. Zasigurno, tresnula bi mu šamarčinu da bi mu se glava okrenula. Pa sumnjam da bi se žalio da je zlostavljan od strane nastavnice. Štaviše, više bi me poštovao i on i ostatak odeljenja.
    Osim fizičkog postoji i verbalno nasilje, niko ne zaslužuje da bude vredjan i ponižavan na svom radnom mestu. Uostalom,ako jedno dete krene na učitelja-nastvnika-profesora, krenuće i ostali i tome kraja nema
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  5. #35

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    veoma interesantna tema..
    posto nemam decu, mogu samo da govorim iz ugla deteta..
    kao dete, bila sam.. pa blago receno nemoguca, majka mi to i dan danas trpa pod nos.. i znam da je sve moguce drvene varjace i lenjire polomila na meni.. ali je fazon sto je to bilo zasluzeno.. mislim.. htela da ubijem sestru.. ali ne znam da li bih bila drugacija iole da nisam dobijala batine.. naprotiv, nesto se bas mislim da mi te batine nisu ni pomogle nista.. ali znam da su moji majka i otac od mene napravili coveka.. i ponosno kazem da nema boljih roditelja od njih..
    da sam na mestu roditelja.. ovako, operisana sam do dece i od ponasanja sa njima.. ali nije batina resenje, nekoj deci to cak nece ni pomoci isto kao sto nece pomoci ni rec..
    npr. dete te nikada nece slagati, jer ne znaju da lazu, nauce od starijih to..
    bitno je decu tretirati kao nekoga sa kojim mozes da razgovaras i prema kome te reci mozes da uputis s namerom da ih ono razume..
    batina nije iz raja izasla, niti iz pakla.. jednostavno, batina ne treba da postoji..
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #36

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Pitanja za one koji bi bez razmišljanja,opalili šamar detetu,i sve one koji zastupaju mišljenje da decu treba tući (neko reče kažnjavati) :

    Da li na fakultetima to uče,budući prosvetni radnici,da pale šamare ?

    Kako bi se osećali,da vaše dete neko istuče ?

    Mislite li da deca koja dobijaju batine,znaju zašto su ih dobila ?

    Da li neko od vas poznaje neko dete,koje trpi fizičko nasilje ?

    Da li znate kako se osećaju takva deca,i u kakve će ljude da izrastu ?

    Da li mislite da im dajete dobar primer,deljenjem šamara ?

    Kakav je osećaj udariti dete,i da li su time rešeni problemi ?

    Pitajte fizički kažnjavanu decu,u čemu se sastoji njihov život i odrastanje...ako imate vremena...

  7. #37

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Da li na fakultetima to uče,budući prosvetni radnici,da pale šamare ?
    Studiraju samo oni koji to žele, postoje deca koja školu doživljavaju kao nužno zlo jer je osnovna škola obavezna, a bilo koju vrstu autoriteta kao smrtne neprijatelje. To je još i ništa kako umeju da izvredjaju roditelje ne gledajući ko je tu, a doduše obično se takvi roditelji i retko pojavljuju.

    Kako bi se osećali,da vaše dete neko istuče ?
    Ako moj sin opsuje mene,babu,dedu,učitelja i bilo koju osobu koja bi poslužila kao autoritet i uzor - slobodno. Mada moje dete nije naviklo da komunicira na taj način i tih problema nemamo. Za sada. Ne zna se šta sledi u pubertetu

    Mislite li da deca koja dobijaju batine,znaju zašto su ih dobila ?
    O, itekako znaju..

    Da li neko od vas poznaje neko dete,koje trpi fizičko nasilje ?
    Poznajem, to je već ozbiljan problem- trpeti nasilje, ali mislim da trebamo jasno razgraničiti kategorije nasilja. Ili pak, šta sa nasiljem koje deca vrše nad nama? Tipa klinac me gadja praćkom, a ja ga zamolim da me ne gadja- hoće li me poslušati? Ne bih baš rekla..

    Da li mislite da im dajete dobar primer,deljenjem šamara ?
    Deljenjem- ne, ali neke reakcije su krajnje impulsivne. Da li trebam dozvoliti da me neko psuje, vredja ili odgovorim na način na koji je jedino priznat u sistemu vrednosti onoga ko vrši represiju nadamnom?. Zavisi od temperamenta, ja sam možda malo impulsivna

    Da li znate kako se osećaju takva deca,i u kakve će ljude da izrastu ?
    I meni su lupali packe u školi ,lemala me majka prutićem po dupetu pa nisam postala isfrustrirana i sa ožiljcima na duši . Odrasla sam tako da poštujem starijeg i zahvalna svojim roditeljima svaki put kada mi nisu popuštali.

    Kakav je osećaj udariti dete,i da li su time rešeni problemi ?
    Nisam bila u prilici da me neko toliko isprovocira. Moj sin dobije u prolazu po dupetu, meni je to olakšanje a on i ne oseti jer je guza debela. To naravno da ne rešava problem, ali mu pokaže da sam prsla i da mora da spusti loptu

    Elem, moram da naglasim da sam protiv batina kao metode vaspitavanja ali mislim takodje se deca vaspitavaju na pogrešan način ili pak uopšte ne vaspitavaju. Pa neće svi oni postati pacifisti ako ih učimo da su zaštićeni kao pande! Iskoristiće to na način na koji samo njima može ići na štetu. Dakle nisam za batinjanje, ali malo strogoće nije odmet. Pa mora da se zna neki red!
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  8. #38

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Kao dete sam dva puta dobila batine i oba puta i dalje pamtim ali isto tako pamtim da te roditeljske 'zauske' nisu bas mnogo uticale na moje ponasanje, uticale su samo na mene kao licnost da sada kada sam roditelj znam da telesnim kaznjavanjem u bilo kom obliku necu sigurno nista postici u vaspitanju deteta.
    Zakonska zabrana telesnog kaznjavanja deteta mozda i jeste jedini nacin da se skrene paznja onima kojima svest i savest nisu na dovoljnom nivou da sami shvate da batine nisu sredstvo za vaspitavanje dece.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  9. #39

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    e pa stvarno bih volela da mogu da kazem da nikad nisam pljusnula....ali jesam.....jebiga,on zasluzi a ja sam od krvi mesa,i nekad je casa puna,i isfrustrirana sam svim i svacim,i pun mi je qrac svega....
    i pljusnem....
    ne mislim da ga zlostavljam
    mislim da sam dobar roditelj koji pruza maksimum....i ne mislim samo na materijalno....provodimo mnogo vremena zajedno,njegova pitanja nikad nisu ostala bez odgovora,ne lazem ga,i volim ga iz sve snage
    Ploviti se mora i bez broda ..

  10. #40

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Telesno kaznjavanje je sirok pojam - spada u to i pljas po dupetu koliko i "lemanje" gde stignes.
    Imam izrazenu odbojnost prema fizickom nasilju, onako mentalno kvarcovano u mozgu. I nisam nikada pljusnula dete - ni malo ni malo vise - doduse tek joj je 4 godine, ko zna sta me ceka. A jesam bila u situacijama u kojima me toliko isprovocira da bi mogla da je tresnem od zid i srusim zid zajedno sa njom. U tim situacijama gledam da pobegnem na 5 minuta iz radijusa dohvatljivosti, tresnem par puta glavom od zid i ondaK proradi mozak dok si rekO keks.

    Stvar je u tome sto sam sigurna da ne mogu ocekivati od deteta da nauci da kanalise bes/nezadovoljstvo/nemoc na drugaciji nacin ako joj ja pokazujem da ne znam ni ja da ga kanalisem nego udaram. I tu se zatvara krug.

    Ne, ne mislim da je verbalno nasilje manji problem, ali opravdavati jedno kroz drugo smatram promasenom argumentacijom...

    ...
    Never confuse movement with action.

  11. #41

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    A jesam bila u situacijama u kojima me toliko isprovocira da bi mogla da je tresnem od zid i srusim zid zajedno sa njom. U tim situacijama gledam da pobegnem na 5 minuta iz radijusa dohvatljivosti, tresnem par puta glavom od zid i ondaK proradi mozak dok si rekO keks.
    Moj ima deset. I mnogo je blentav. Ideje koje mu padaju na pamet su neverovatne. Tako se dešava da nađeš koplje tj Gandalf štapinu i nožekanju na vrhu obmotanu izolirkom pa se ispresecaš kad pomisliš da ti je možda promaklo da je to sa ostalom menažerijom izneo napolje i vitlao sa decom jer su igru sa tim štapinama preneli recimo na viši nivo , ma to mi je samo prvo palo na pamet... ili zaboravi da se vrati kući - ponese ga igra, kaže. Ništa nije gori od nas dvoje kad smo bili mali Mi smo samo pojačali strogoću u pubertetu i uveli kazne koje će ga pogoditi. Bez preterivanja naravno. Kad bih se vodila svojim besom u trenutku - to bi bilo upravo ono što hoću da izbegnem. Pa izbegnem i ja sebe onda. Zbog više stvari.

    Svako ima svoje metode, ali ono što prepoznajem kod dece koju roditelji tuku nije odraz lepog vaspitanja, već potčinjenosti. Kao kad se neko diči što mu je pas dobro dresiran, a on ne šeta kako treba, ramena mu upala, na svaku komandu je niži no što mu je greben visok. To nije dresura. To je tužno. Kad vidiš da dete nije više bezbrižno i srećno.

    Uvek treba uzeti u obzir uzrast, to mnogo ima veze. I nikada ne treba biti preterano grub ni u jednoj varijanti, zaluta čovek, pa zaboravi da uživa u svom detetu praveći od njega mašinu. A oni brzo porastu u nas.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #42

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku
    ...

    Decu treba tući. Od malena im treba dati do znanja da ima stvari koje se ne smeju raditi. Naravno, ne treba preterivati. Treba imati granicu. Koja je ta granica, to nijedan zakon ne može odrediti. Zbog toga se ne treba ni pokušavati mešati zakonom u vaspitavanje dece i zbog toga sam protiv ovakvih peticija i pokreta.

    Bolje i da dobiju batine dok je vreme, nego da ih pokopavate kada im nije vreme.

    Što mi je jedan prijatelj ispričao: Kada je bio mali i kada bi sa majkom pošao u kupovinu, na ulazu u prodavnicu bi mu majka opalila šamar, da se on čudio i razmišljao o razlogu sve dok se ne vrate kući. A razlog je bio taj, da mu kojim slučajem ne bi palo na pamet da se zalepi za neku stvar koju nisu nameravali da kupe.
    Preventivni šamari?Još jedna od stvari za "verovali ili ne".

  13. #43

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Svako ima svoje metode, ali ono što prepoznajem kod dece koju roditelji tuku nije odraz lepog vaspitanja, već potčinjenosti. Kao kad se neko diči što mu je pas dobro dresiran, a on ne šeta kako treba, ramena mu upala, na svaku komandu je niži no što mu je greben visok. To nije dresura. To je tužno. Kad vidiš da dete nije više bezbrižno i srećno.
    Da.
    Zato sto neko poistovecuje postovanje sa strahom od batina, ili autoritet sa fizickom silom. Ne zelim da me dete postuje ili da postuje moje odluke iskljucivo zbog straha od batina. Ne zelim da predstavljam za dete autoritet zato sto sam fizicki jaca. Elem, smatrala bih sebe porazenom kO nikad do sada. Zato sto udarac jeste poraz, zato sto je to zadnja rekacija kada ti nista vise ne pada na pamet jer si izbezumljen, i zato sto je najjednostavnija –lupis i miran si (psihicki ispraznjen u naboju), mada si u isto vreme potpisao i kapitulaciju pred uzrokom problema.

    A dete te skenira u najsitnije detalje.
    Ne samo ono sto pricas, nego jos intenzivnije ono sto radis ili im kroz primere pokazujes...

    A oni brzo porastu u nas.
    That's the crucial point!

    Never confuse movement with action.

  14. #44

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    otac nas nikad nije udario,a majka nas je lemala samo tako.....oca smo se strasno bojali,bio je neprikosnoveni autoritet.....kad je umro osetila sam da se mi nikad nismo ni poznavali zapravo....brat i ja obozavamo nasu majku....
    nisu nam skodile batine njene
    skodila nam je oceva distanciranost....

    dakle....izlemam ja,ali znam i da poljubim,i da zagrlim,i da izadjem s njim u gluvo doba noci
    po burek ako se njemu jede,i da pravim koreografiju s njim na Vilidz pipl,i da se dogovaram
    oko svega u kuci.....
    moj sin je moja najveca ljubav i moj najbolji prijatelj....
    moj sin meni kaze:Znas,znam ja da svaka majka voli svoje dete....ali ti i ja...mi smo bas bliski,jel da? mi se bas volimo!
    Ploviti se mora i bez broda ..

  15. #45

    Odgovor: Kampanja za zakonsku zabranu telesnog kažnjavanja dece

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    otac nas nikad nije udario,a majka nas je lemala samo tako.....oca smo se strasno bojali,bio je neprikosnoveni autoritet.....kad je umro osetila sam da se mi nikad nismo ni poznavali zapravo....brat i ja obozavamo nasu majku....
    nisu nam skodile batine njene
    skodila nam je oceva distanciranost....
    (...)
    Ovaj scenario mi poznat.
    Samo sto se ja nikada nisam bojala oca, ali je uprkos tome bio i jeste autoritet - nedodirljiv!

    Mama je ponekad udarala jer je bila preopterecena/nesigurna/nestalozena - ili iz danasnjeg ugla shvatanja: preslaba kao licnost, kao autoritet, kao karakter. Cale nikada, ali nikada nije udario, ali sam ga postovala i postujem ga dan danas u zarez medju recima. Zato i pricam o tome da postovanje, autoritet, bitnost ne mozes postici batinama. Bar kod mene to nije palilo, ali ni malo malcice...

    Secam se kao dete - durim se do besvesti, keva lupi po dupetu i onda place. A ja kao dete uopste ne mogu da shvatim sta ona hoce od mene. Ne shvatam poentu! I glupo je reci, ali krenes da je ne shvatas za ozbiljno - ni batine, ni njene suze. Nekako mi je sve to bilo konfuzno, bez pravca...

    Cale kaze sta ima da kaze - okrene se i fajront! Nema dalje, nema nastavak i nema diskusije! I ne, nikada nije bio distanciran, ali je bio odlucan do u poslednji gest. Kad god sam zabrljavila nasto, saslusao me je do kraja, bez predrasuda, drustvenih okova i slicnih bakracHa - nasuprot kevi na drustvene norme & sta ce komsiluk reci nije davao i ne daje ni pet para - i ondaK je pala njegova raskrsnica levo ili desno i fajront. I uvek sam znala na cemu sam. Kod mame mi je trebalo vremena (ma decenije bRe) da shvatim kojim ritmom kuca kao covek.

    I kad sve saberem i oduzmem - ne, taj pljas po dupetu nije boleo. Nije imao ni neki poseban znacaj. Bolelo je mnogo vise to sto nije htela/nije mogla/nije umela da me saslusa, nego je uglavnom trazila i isla putem manjeg otpora. I sve to...samo zato sto nije znala i umela bolje/drukcije.

    I zato...fizicki "ukrotiti" nekoga, narocito dete, zaista nije posebna nauka , "ukrotiti" nekoga mentalno je nasuprot tome vrhunska umetnost.

    Never confuse movement with action.

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Usvajanje dece
    Autor Kunic u forumu Porodica
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 12.04.2012, 23:06
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Razvesti se od dece
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 03.09.2009, 22:38
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •