Turija - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 55 od ukupno 55

Tema: Turija

  1. #46

    Odgovor: Turija

    Obaveštenje za ljude koji planiraju da dođu na Kobasicijadu: Ove godine Kobasicijada će biti održana prvi vikend u Februaru, dakle 5. 6. i 7. Februar, zbog toga što bi u slučaju da je ostala zakazana za zadnji vikend Februara padala u vreme posta, što nije dozvoljeno...
    Dakle Dobrodošli u Turiju ove godine nešto ranije

  2. #47

    03 Odgovor: Turija

    Žao mi je što je ova tema, neopravdano zapostavljena, javite se...

  3. #48

    Odgovor: Turija

    Citat duca13 kaže: Pogledaj poruku
    Žao mi je što je ova tema, neopravdano zapostavljena, javite se...
    A što i sami niste doprineli da se tema oživi umasto da prozivate druge?!

    Ujedno Vas pozdravljam kao novog člana!

  4. #49

    Odgovor: Turija

    Vidite da sam postigla cilj, javili ste se i to u stilu pravog Turinca, a i moji su koreni iz tog lepog mesta, raspuste sam provodila kod majke i dede na salašu na Beljanskoj bari, pozzz

  5. #50

    Odgovor: Turija

    Prošli smo kroz Turiju prošlog vikenda...


    ''Храм је посвећен Преносу моштију светог оца Николаја. Саграђен је 1754. године. Иконостас је радио академски сликар Јован Кљајић 1841. године. Храм је под заштитом државе од 14. јуна 1991. године. Изгубљени су сви подаци о значајним ктиторима и градитељима ове светиње. У Турији постоји водица саграђена 1905. године где се налази и бунар. Посвећена је Светом великомученику Георгију. Сада је у обнови. '' (Sa sajta Srbobran.net)




    Nove boje ne mimoilaze ni Turiju...


    ... ali ja više volim ovakve, smirenije.


    Spomenik Petru Drapšinu

    ''Петар Драпшин (1914—1945), учесник шпанског грађанског рата и Народноослободилачке борбе, генерал-лајтант ЈА и народни херој Југославије.
    Рођен је 15. новембра 1914. године у селу Турији, у близини Србобрана. Потиче из сиромашне сељачке породице. Основну школу завршио у Турији, а нижу гимназију у Србобрану. После гимназије, отишао је на занат у Београд… Године 1937. Драпшин одлази у Праг на студије, на тамошњем Техничком факултету…
    Привучен ослободилачком борбом шпанског народа против генерала Франциска Франка, после краћег времена одлази да се бори на пољима Андалузије. Као одличан и храбар борац Шпанске републиканске армије истакао се борбама код Алмансе и на Мадридском фронту. ..
    Петар Драпшин је имао чин капетана шпанске републиканске армије, слично као и Пеко Дапчевић, Коста Нађ, Иван Гошњак, Франц Розман Стане и многи други.
    У чин генерал-мајора унапређен је 1. новембра 1943, а у чин генерал-лајтанта 3. јануара 1945. године.

    Када је у фебруару 1945. формирана Четврта југословенска армија, генерал-лајтнант Петар Драпшин је постављен за њеног команданта... Генерал Драпшин је био чувен по томе што су његови тенкови загазили Трстом. Ту је био заробљен и уништен велики број непријатељских снага. .. Aли је његову војну славу прекинуо несрећни случај при ком је погинуо 2. новембра 1945. године у Београду. Наиме, пиштољ којим је руковао је случајно опалио и усмртио га. Сахрањен је у Алеји народних хероја на Новом гробљу у Београду.'' (Vikipedija)

    Koliko sam nailazio ne raznim mestima, u Turiji još uvek ima sumnji u smrt nesrećnim slučajem.



    Na pločama oko spomenika Petru Drapšinu su imana boraca NOB i žrtava fašizma. Pored je iposebna ploča sa imenom vojnika poginulog u Beogradu 1999.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 19.04.2011 u 21:35

  6. #51

    Odgovor: Turija ... Tomici

    Drage Turinke i Turinci....


    Pocela sam da radim rodoslov svoje porodice (Tomića), i pronasla
    sam da su Tomići došli u Turiju negde pre prvog sprpskog ustanka,
    sa, verovatnom prvom seobom... 1740 godine... Tada je došao
    izvesni (moj pra pra pra deda) Jaša Tomić (to nije ovaj po kojem
    se zove mesto) i ovaj je imao dva sina Miju i Acu...

    Da li neko od Vas ovde ima jos neke informacije o Tomićima u Turiji,
    odakle potičemo i kako se dalje to granalo...

    Slava je Petrovdan...


    Srdacan pozdrav svima
    Andjela

  7. #52

    Odgovor: Turija

    TURISTI U TURIJI 'KAD IM VREME NIJE'


    Složilo se tako da sam se našao u turističkom autobusu koji se iz Beograda, pa preko Novog Sada zaputio u Turiju ovog tmurnog decembarskog dana, u doba kada uobičajeno ovaj naš turizam po Vojvodini spava. Baš zbog te neobične okolnosti i posvećujem ovaj post Turiji u kojoj sam već nekoliko puta bio.



    Izlet do Turije odvijao se u okviru projekta 'Bogatstvo različitosti' čije oživotvorenje je preuzeo klaster 'Istar 21'. O projektu sa sajta 'Bogatstvo različitosti':

    ''Dunavski turistički klaster „Istar 21“ u saradnji sa Sekretarijatom za privredu Vlade Vojvodine realizuje projekat pod nazivom „Bogatstvo Različitosti“. Aktivnosti koje se sprovode u okviru ovog projekta imaju za cilj da kroz razvoj multikulturalne ture kroz Vojvodinu i Podunavlje, predstave ovu regiju Evrope kao jedinstven turistički proizvod.

    Putem konkursa pozvana su sela da se kandiduju za promociju u okviru ovog projekta. Na konkurs se prijavilo 45 sela iz Vojvodine i 5 iz Istočne Srbije...''


    Do sada su obiđena sela u Vojvodini i izabrano je 14 sela koja su „najspremnija“ za prijem turističkih grupa i turističku promociju. Među tih 14 je i Turija.


    Specifičnost ovog pristupa, izmedju osltalog, je i to što meštani preuzimaju u potpunosti ulogu domaćina i organizuju sadržaje koje prikazuju gostima.

    Gosti su na početku upoznati sa Turijom, njenom prošlošću i sadašnjošću.

    ''Ko još ne zna za turijsku “Kobasicijadu” i turijske kobasice! Ali da li znate da je ovo selo, u srcu Bačke, jedno od najbogatijih sela u Vojvodini sa najjačom poljoprivrednom mehanizacijom u Srbiji? Turijci obradjuju 5000 ha svoje zemlje i još 13.000 tuđe!

    Ipak Turija je zadržala idilu vojvodjanskog sela. Sa 60% površine sela na vodi, opasani Velikim bačkim kanalom, Beljanskom barom i rekom Krivajom pruža im se mogućnost ribolovnog i nautičkog turizma...''
    kaže se u predstavljanju Turije na sajtu 'Bogatstvo različitosti'.

    ''... Turija - geografski centar Bačke i kobasičarski centar sveta i sve vaseljene. Opasuju Turiju tri vode: Veliki bački kanal u koji se na samom obodu sela ulivaju reka Krivaja i Beljanska Bara. Raj za lovce i ribolovce. Manifestacije kao što su: Zlatni kotlić Turije, Bećarijada, Veče na šoru, a u prvom redu svetski poznata Kobasicijada su pravi mamac za turiste celog sveta, željne novih saznanja i otkrića. Tu su brojne kafane, kafići i restorani, Hotel ‘’Hunting Loudge, restoran Lovačkog društva, kuća Kobasicijade, salaš Marka Tatića sa bogatim vinogradom, voćjnakom, ribnjakom i smeštajem za turiste....'' kako sami Turijci opisuju svoje selo.


    Domaćini su bili ne samo oni 'zaduženi', nego i sami meštani što je davalo posebnu draž.


    Lovački hotel 'Hunting Loudge'.


    Razgledana je i crkva posvećena prenosu moštiju svetog Nikole podignuta 1754; pa stradala i obnavljana tokom postojanja.



    Deo programa je bila i poseta kući - legatu Turiji, nedavno premnulog naučnika - profesora dr. Miloša Zeremskog, geografa po profesiji, ali zaljubljenika u slikarstvo.

    Naravno, 'Kuća kabasicijade' nije zaobiđena.

    To je bila i prilika za 'šoping', ne samo onoga po čemu je 'Kobasicijada' čuvena, već i ponečega što tek treba da nadje svoje mesto u turističkoj ponudi.



    Jeste da se domači sapun zagledao, al se ipak kupovalo ono što je ukusnije!



    Domaćini su u 'Kući kobasicijade' pripremili ručak kome je prethodio mali šaljivi prikaz našeg vjojvodjanskog mentaliteta.



    A za ručak pravi 'svinjski krompir paprikaš' (koji komadić krompira sam jedva ulovio) ...


    ... ni turijske kobasice, barene pa sa pikantnim senfom, nisu izostale. Em su slikovite, em ukusne!


    I domaćini i gosti su pokazali da ružno vreme nije smetnja dobrom raspoloženju i uspešnom startu nove turističke ponude Turije.


    Nije prošlo ni bez bundevare i gurabija.[/CENTER]

    Za lepše vreme predvidjeno je još ponešto: vožnja fijakerima u obilazak sela, poseta salašu ''..Marka Tatića sa bogatim vinogradom, voćjnakom, ribnjakom i smeštajem za turiste..'' a i odlazak na Kanal na čardu 'Salaš u Malom ritu br. 2' o kome sam pisao ovde u postu br. 42.

    I za kraj: 'Turija by night'

  8. #53

    Odgovor: Turija

    Prelepo.
    Jeste da sam rođen tamo i mati mi je tamo, al' gledajući vaše prelepe slike oped prelepo.
    Svaka vam čast.

  9. #54

    Turija

    Била кобасицијада...

    Eво и линка...
    https://www.youtube.com/watch?v=YHt-QilLs08
    Poruku je izmenio nenad.bds, 02.03.2015 u 15:50 Razlog: Nepotrebno dve poruke

  10. #55

    Odgovor: Turija

    Велика је традиција...31. кобасицијада по реду није мала ствар...Али није све тако сјајно.Постоје и они што другчије мисле...И не уструцавају се да то рекну...Право је пред Богом да буде демокраски , мада кад је у питању бизнис није баш угодно некоме !

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •