Zablude o nezi tela, ishrani i zdravlju
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    14 Zablude o nezi tela, ishrani i zdravlju

    Od čokolade izlaze bubuljice. Ako držite prekrštene noge dobićete proširene vene. Crni kolutovi ispod očiju posledica su neprospavanih noći... Ovo su samo neke od zabluda u koje svi verujemo.

    PODOČNJACI

    Neistina: manje sna, veći crni kolutovi ispod očiju

    Istina: manjak sna može da prouzokuje razne poremećaje - kao što su problemi sa memorijom ili kilažom, ali samo svojoj porodici možete da zahvalite na crnim kolutovima ispod očiju.

    "Crni podočnjaci rezultat su koncentracije vena koje pokriva vrlo tanka koža ispod očiju", objašnjava profesor dermatologije Medicinskog fakulteta Jejl Dejvid J. Lifel.

    "Koliko su podočnjaci izraženi proizvod je samo genetike i nema veze sa vremenom provedenim u snu. Naprotiv, često ostajanje do "sitnih sati" može da prouzrokuje sakupljanje tečnosti u kesicama ispod očiju, a ta blaga natečenost prikriva tamne kolutove", objašnjava profesor Lifel.

    PUNO ČOKOLADE - PUNO AKNI

    Laž: masna hrana i čokolada uzrokuju pojavu akni

    Istina: da li ste ikada proverili ovu tvrdnju? Ako jeste, zašo onda i dalje u to verujete?

    "Istina je da samo suši (sirova riba) i školjke mogu da prouzrokuju pojavu akni, i to zbog visoke koncentracije joda koja postoji u ovoj hrani", objašnjava Dajana Berson, asistent na dermatologiji na Vejl Medicinskom koledžu Kornel univerziteta.

    LITAR VODE DNEVNO ZA LEPŠI TEN

    Laž: ako pijete puno vode koža će vam biti zdrava

    Istina: vlažnost vaše kože prouzrokuje sredina (vlažni ili suvi vazduh) i godine (gubitak masnoće tokom vremena), ali ne i broj čaša vode koju tokom dana popijete .

    "Možete da hidrirate kožu samo spolja, uz pomoć spreja za vlaženje lica", kaže Keti Roden.

    "Koža nije biljka koja se razvija i buja zahvaljujući vodi pa da se oporavi i zarumeni sa dovoljno popijenih čaša vode", objašnjava Denis Gros, profesor na dermatološkoj klinici njujorškog medicinskog centra.

    SAMO NAPRED, PREKRSTITE NOGE!

    Laž: ako često sedite prekrštenih nogu, pojaviće vam se proširene vene

    Istina: genetsko nasledje, trudnoća i dugo vreme provedeno u stajanju prouzrokuju pojavu proširenih vena. "Istina je da sedenje prekršenih nogu diže pritisak u vašim venama, ali morali biste da ih držite prekrštene 12 sati dnevno mesecima pa da vam se pojave proširene vene", objašnjava Berson.

    ŠTETNOST SUNCA DO 18. GODINE

    Neistina: pre osamnaeste godine primimo 80 odsto štetnih posledica UV zračenja

    Istina: ovaj "statistički podatak" postao je gotovo mantra medju dermatolozima širom sveta, kaže Keti Roden, asistent na katedri za dermatologiju Medicinskog fakulteta Stanford univerziteta.

    "Prema istraživanjima, naša koža pretrpi tek 23 odsto štetnih UV zračenja do 18. godine. Do 40. godine taj procenat poraste na 46 odsto, a do 59. na 74 odsto. Niko više ne može da se pravda rečima "sad je kasno za zaštitu", kaže Roden i dodaje da i posle 18. treba voditi računa o štetnim sunčevim zracima.


    (MONDO)


    Da li su vam poznete još neke zablude u vezi sa negom tela?


    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  2. #2

    Odgovor: Zablude

    samo bih da dodam ...
    - dnevno treba piti bar 1 l vode zbog nekih drugih delova tela ...
    - noge ne drzite prekrştene ( posebno ne zene! ) ne dobijaju se vene ali je zdravija cirkulacija ...
    Imao sam ja i drugih zabluda u zivotu ... npr. da rode donose decu
    Ko je za jednu voznjicu

  3. #3

    Odgovor: Zablude

    Evo jos nekih zabluda, mene su neke informacije ovde bas iznenadile.


    1. Ako jedete kasno nocu, hrana se pretvara direktno u mast.

    Nije tacno. Ako Vase ukupne kalorije pogoduju gubitku tezine, zasigurno mozete pojesti nesto posle vecere. Kasne nocne kalorije bice iskoriscene sledeceg dana (cak i dok spavate).

    Ipak, radi energije, uvek je bolje jesti kalorije tokom dana, kada je Vasem telu potrebno gorivo. Plus, redovno jedenje preko dana stabilizovace nivoe secera u krvi tako cete se osecati punim energije i imati manje prohteve za hranom. Ako cete jesti posle vecere, najbolje je izabrati nesto sa 250 kalorija ili manje.


    2. Zelja za hranom je nacin da Vam telo kaze da mu je nesto potrebno.

    To nikada nije dokazano. Obicno imate zelju za onim sto volite da jedete (ili mirisete ili vidite da neko drugi jede). Takodje, hormonske promene mogu biti odgovorne za zelje za odredjenom hranom. Zeli li neko sladoled i kisele krastavce?


    3. Odredjene vrste hrane, kao sto su grejpfrut, celer ili supa od kupusa, mogu da sagore masti i doprinesu gubljenju tezine.

    Ovo su anegdotske price, koje nemaju naucnu pozadinu. Tacno je da ove namirnice imaju malo kalorija, ali ne sagorevaju zaista mast.



    Evo jos nekih cinjenica o uobicajenim zabludama o ishrani...

    - Jutarnje vezbanje sagoreva vise kalorija.

    Istrazivanja pokazuju da su ljudi kojo vezbaju ujutru dosledniji, sto se tice dnevnih vezbi. Ipak, vezbanje ujutru ne sagoreva zaista vise kalorija nego vezbanje kasnije tokom dana.


    - Mozete sacuvati kalorije tako sto cete preskociti dorucak.


    Istrazivanja pokazuju da oni koji doruckuju imaju manju tezinu nego oni koji to ne cine (naravno, to podrazumeva zdrav dorucak). Plus, oni koji ga preskacu, cesto se prejedaju posle vecere.


    - Vaga je Vas apsolutno najbolji pokazivac gubitka tezine.

    Proveravanje gubitka tezine na vagi je zasigurno jednostavno i ohrabrujuce (u zavisnosti od rezultata). Ipak, postoje i efikasniji nacini da pratite svoj napredak: izmerite telesne dimenzije metrom, proveravajte telesnu mast, uporedjujte licne fotografije i procenite kako Vam pristaje odeca.

    izvor:net

    A ja moram da dodam da sam malopre procitala da kafa negativno utice na glavobolje.... A ja ubedjena da ona otklanja glavobolju, jer je tako u mom slucaju...
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #4
    1. Od čokolade izlaze bubuljice. Čokolada ima rafinisan šećer koji je ŠTETAN za organizam. Rafinisan šećer je odgovoran za dijabetes, karijes, krvni pritisak itd. Pa zašto da nije za bubuljice?

    2.Proširene vene ne dolaze od prekrštenih ruku, već od bednog životnog stila i manjka rekreacije.

    3. Riba iz dubokih mora, okeana su zdravije sirove nego pečene da se jedu.

    4. Vlažnost kože prouzrokuje sredina i fizička aktivnost i ISHRANA, ali voda igra veliku ulogu i u tome.

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    1. Ako jedete kasno nocu, hrana se pretvara direktno u mast.


    5. Zavisi koliko individualac jede. Ukoliko jede hranu koju organizam ne moze da svari, on je salje u salo. Ukoliko jede hranu koju organizam potpuno iskoristi on je ne salje u salo. Nije bitno koliko kalorija unesete, bitno je KOJA hrana je u pitanju. I da unesete 20kalorija hleba, 200mg vitamina c, 200mg vitamina E. Dzaba vam pracenje kalorija kada nikada necete znati koliko je organizam ISKORISTIO od toga. Ima smisla?

    6. Zelja za hranom je jednostavno signal od organizma. Organizam ne bira ono sto ce jesti. Neko kaze "organizam mi trazi cokolade''.
    Organizam sigurno ne trazi cokolade, jer cokolada sokira svaki unutrasnji organ (brzina krvotoka). Kad individualac pojede cokoladu, imunitet mu bude slabiji. Ima oko 200 cinjenica zasto ne treba jesti rafinisan beli secer (potrazite na netu)
    Kiseli krastavci i sladoled nisu nasa (covecija) prirodna hrana.

    7. Grejpfrut celer i kupus ne mogu da sagoru mast.

    8. Nije bitna da li je jutarnja vezba ili poslepodnevna ili vecernja. Poenta u gubitku "VISE" kalorija lezi u odgovarajucim vezbama radjene na drugaciji nacin.
    Zavisi da li ces ujutru setati, voziti bajs, plivati il i TRCATI i koliko vremenski. Ima smisla?

    9. Vaga pokaze gubitak kilograma, ali ne moze pokazati da li je individualac potrosio MASTI ili VODU ili MISIC. Sve te stvari daju na tezinu.
    Poruku je izmenio Cecara, 21.11.2008 u 09:14 Razlog: uzastopne poruke i citati

  5. #5

    Odgovor: Zablude

    Ja bih postovao nekoliko ''Zabluda''. Počeću od onog što mi padne na pamet.

    1. Hleb je osnovna i zdrava hrana
    2. Čokolada je zdrava.
    3. Masti nisu zdrave i uzrok su srčanih oboljenja i gojaznosti.
    4. Holesterol je štetan.
    5. Belance je zdravije od žumanceta
    6. Šećer iz voća je isti kao šećer od čokolade
    7. Šećer od meda je isti kao šećer od voća i čokolade
    8. Biciklizam i plivanje su najbolji sportovi za gubljenje kilograma
    9. Plivanje je najzdraviji sport
    10. Pečena (ili kuvana) hrana je zdravija od sirove
    11. Kuvano mleko je zdravije i 100x bolje od sirovog
    12. Sirovo mleko ima ''gljive'', pasterilizacijom se uništavaju samo gljive, vitamini ostaju
    13. Za uzvarivanje voća, organizam puno troši svoje energije, malo dobija od voća
    14. Proširene vene su uzrok gena i starosti
    15. Plazma keks je zdrava hrana
    16. Od voća se može dobiti šećerna bolest
    17. Mleko od 0,1 mlečne masti je zdravije od mleka koja sadrži 4% mlečne masti.

    Obratite pažnju na poslednja dva:
    18. Doktori su uvek u pravu što se tiče ishrane, fizičke aktivnosti.
    19. Kad je nešto ''naučno dokazano'', to je TAKO i ne treba zapitkivati to, niti treba tražiti razuma i logiku u tom ''dokazanom materijalu''. Možemo se 100% osloniti na to

    Ukoliko nekom nije jasna jedna zabluda, ili se ne slaže. Neka napiše broj Zablude i detaljnije ću objasniti

  6. #6

    14 Odgovor: Zablude

    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    2.Proširene vene ne dolaze od prekrštenih ruku, već od bednog životnog stila i manjka rekreacije.
    Genetske predisopozicije?
    Šta podrazumevaš pod ''bednim životnim stilom''?


    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    Ja bih postovao nekoliko ''Zabluda''. Počeću od onog što mi padne na pamet.

    1. Hleb je osnovna i zdrava hrana
    Zavisi koja vrsta hleba. Ne mora da bude osnovna hrana.
    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    2. Čokolada je zdrava.
    Zdravo je sve što se umereno unosi u organizam.
    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    8. Biciklizam i plivanje su najbolji sportovi za gubljenje kilograma
    Individualno. Brza šetnja, ili vožnja lorerima su odlična stvar - provereno.

    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    14. Proširene vene su uzrok gena i starosti
    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    2.Proširene vene ne dolaze od prekrštenih ruku, već od bednog životnog stila i manjka rekreacije.



    Citat boris6 kaže: Pogledaj poruku
    Obratite pažnju na poslednja dva:
    18. Doktori su uvek u pravu što se tiče ishrane, fizičke aktivnosti.
    19. Kad je nešto ''naučno dokazano'', to je TAKO i ne treba zapitkivati to, niti treba tražiti razuma i logiku u tom ''dokazanom materijalu''. Možemo se 100% osloniti na to

    Ukoliko nekom nije jasna jedna zabluda, ili se ne slaže. Neka napiše broj Zablude i detaljnije ću objasniti
    Nemoj molim te da mi objašnjavaš.
    Da li na temi o ''Zabludama'' pišeš o zabludama,
    ili onome što nisu zablude?
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  7. #7

    Odgovor: Zablude

    Pre nego sto citas ovo, voleo bih da zatvoris oci i da se smiris. Jer sam ovaj text pisao za tebe, ne za mene. Ja vec znam ove stvari.
    Takodje voleo bih da procitas ovaj tekst otvorenim umom.
    Ti vec sigurno imas svoja verovanja, svoja iskustva (sta ti je mama, tata, deda govorio), svoje citanje informacija od odredjenih stranica sa www.
    Sve to bice izazvano ovim sto sledi.
    Zeleo bih da procitas ovu informaciju, bez ikakve mrznje i jeda. Jednostavno procitaj i razmisli o tome, kao sto sam ja uradio sa tvojim tekstovima.

    Kao sto je drevni filozof rekao "Otvoren um je jedini nacin da prosiris svoj vid i naucis nesto novo".

    Citat Goga kaže:
    Zavisi koja vrsta hleba. Ne mora da bude osnovna hrana.
    Hleb sadrzi rafinisano brasno.
    Rafinisano brasno je... zito koje je rafinisano do smrti.
    Mnogi ljudi misle da hleb ( brasno tj preciznije zito) ima vitamina koji su zdravi i esencijalni. Sto je ne tacno.MNOGO ljudi ne zna da BRASNO (zito) tokom rafinacije prolazi kroz sita. Prolazi uglavnom kroz 7 sita.
    Kad prodje 3 sita, brasno (zito) GUBI svoje nutritivne vrednosti! Zasto? Jednostavno, jer toplota unistava SVE nutricije u brasnu!

    Dobije se materija koju organizam ne moze da prepozna.

    Da ti dam primer. Recimo pojedes jabuku. Jabuka ima nekoliko vrsta vitamina, ima i enzima. Organizam sitni tu jabuku i prilagodjava njene vitamine sa tvojim u telu. E sad, svaki vitamin kada bude "usitnjen" ili da kazem prilagodjen telu on prelazi u krvotok i posle krvotoka kruzi po organizmu (pritom ulazi u sve organe i hrani celokupan organizam)
    Ali to nije u slucaj sa brasnom. Organizam ne moze da prepozna hleb jer nema gde sta i gde da izdvoji. Posto nema ono sto je potrebno organizmu. Ima smisla?
    Pogodi sta bude sa hlebom nakon sto udje u organizam?

    1. Organizam treba da trosi svoje enzime, da bi uzvario hleb
    2. Organizam ga salje u salo (sigurno si cula da hleb goji)
    3. Sto mnogo ljudi ne zna, jeste da hleb takodje deluje kao rafinisan secer, kvari zube i kosti.
    Nadam se da sam odgovorio na pitanje, hvala

    Citat Goga kaže:
    Genetske predisopozicije? Šta podrazumevaš pod ''bednim životnim stilom?
    Ukoliko imas razmisljanje od proslog veka i aktuelno verujes, da je Bog uzrok toga zasto su ljudi bolesni.
    Sve sto se desava u tvom zivotu, ti si kriva za to. Ukoliko dobijes dijabetes ili se ugojis. To je rezultat tvog zivotnog stila.
    I niko, apsolutno niko nije kriv zbog toga sto si ti odabrala da jedes cokolade ili hleba.
    Niko ti nije kriv, sto nisi ustala da radis vezbe.
    Stoga, uzmi u obzir da knjige mnogo vise vrede od besplatnih informacija sa interneta i drugih misljenja. Ljudi iako nikad nisu procitali nikakvu knjigu, nikad nisu pohadjali ni jedan seminar o zdravlju, pricaju o zdravlju kao da sve znaju.

    Ne treba da verujes ni jednom naucniku ili penzioneru kad ti kaze da je dobio vene zahvaljujuci njegovom ocu. To je apsurdno.
    Neka ti da listu hrane koju konzumira i neka ti napise dnevne aktivnosti i shvatices razlog. Uzmi svaku jednu tu hranu (koju konzumira) i potrazi na internetu nesto o tome (barem to mozes uraditi).

    Ne moguce ukoliko ne jede hleba, slatkisa (beli secer) pritom da svaki dan trci 20 - 30 minuta, da ima prosirene vene.

    Citat Goga kaže:
    Zdravo je sve što se umereno unosi u organizam.
    Ova izjava nije tacna. Zbog cega?
    Ako pogledas istorijske cinjenice i ishrane praistorijskih ljudi shvatices sta je covek onda jeo i u kakvom je bio zdravlju.
    I uvek je u praistoriji bio vazniji kvalitet, nego kvantitet. I dan danas vazi to pravilo. Vazno je sta jedes, ne koliko.
    Drugo, nase telo je dizajnirano da jede odredjenu vrstu hrane. Sta znaci dizajnirano?
    Da je Majka Priroda namenila ljudima da jedu vise vrste hrane, ukoliko ne jedu te hrane ili zamene sa necim drugim, slede posledice (pogledaj gore tekst o brasnu i vocu).
    Kao sto je lav dizajniran da jede meso, mravojed je dizajniran da jede mrave, krava je dizajnirana da jede travu, zasta je covek dizajniran da jede?
    Dakle, prava ishrana je ona ishrana koja ce nam dati sve nutricije potrebne organizmu a pritom nece nam izazvati nikakve sporedne efekte.

    Ljudi misle da je organizam neunistivno bice. Nije!

    Zamisli da je organizam osetljiv kao biljka.
    Ukoliko ga pazis, redovno zalivas sa cistom, dajes mu sunca; biljka ce biti zdrava, bice lepa, imace svoj sjaj itd.

    Sa druge strane, zamisli istu tu biklju da stavljas na mracnom mestu, ili da je zalivas benzinom ili sirovom naftom. Ne moras je zalivati punom kantom, pocni od jedne kasicice. Posto je, kako si rekla umereno, to nece skoditi. Umereno joj daj svaki dan po jednu kasikicu sirove nafte. Sta mislis, sta ce se desiti posle godinu dana sa biljkom?

    Isto tako je sa nasim organizmom. Upravo iz tog razloga sto ljudi misle da je hleb dobar i secer da je dobar, oni "okuse" njegovo pravo znacenje. Tek tamo u kasnim godinama, jer pomnozi 2 parceta hleba dnevno sa 55 godina, znaci da je covek od 55 godina pojeo oko 40 150 parcad hleba samo zato sto je umereno jeo, kontas? I ljudi krive svoje genezbog toga. Neki zato krive rad. Kazu "Zato sto sam stajala dugo, dobila sam prosirene vene, sedi decko da ne prodjes kao ja".

    Ja ne kazem da geni nisu ''krivi'' za neke stvari u nasem zivotu. Recimo geni su krivi za izgled, mozda i za fizicku kondiciju (da li si debeo ili mrsav) ali tvoja je krivica sto si dopustio da dozivis ceo zivot, pritom da ne izmenes nista od toga!

    Jos jedna cinjenica postoji u vezi nogu.

    Ako si primetila da mi ljudi imamo jace noge od ruku. Da nam je butna kost najveca kost. Da li si se ikada zapitala zasto?
    Nase telo je dizajnirano da se krece. Noge su nam jace od ruku, sto znaci da smo vise prilagodjeni za zemlju. Osim ove cinjenice, imamo jos puno mnogih cinjenica koje govore da je covek izgradjen za trcanje i setnju. Nase kosti, nas kardiovaskularni sistem itd. svi su oni snazni pokazatelji da je covek za trcanje.

    Zamisli Simpanze, oni imaju kratke noge a duge ruke. Sta to znaci? Da su vise dizajnirani za pentranje na drvecu, ljuljanje kanapom itd.
    Jos jednom razmisli na ovu cinjenicu da prosecna simpanza dnevno hoda minimalno 6km, samo da patrolira svoju teritoriju ili da nadje hranu.
    Koga znas da ovoliko seta?
    Poenta je u tome da simpanze nisu uopste izgradjene za setnju kao mi ljudi! A ipak vise pesace od nas.
    Nije ni cudo sto je ljudska rasa bedna u sportu.

    Citat Goga kaže:
    Individualno. Brza šetnja, ili vožnja lorerima su odlična stvar - provereno.
    Nemam nista protiv bilo kakve aktivnosti. Ja sam sportista i volim svaki vid rekreacije i druzenja.
    Brza setnja je super stvar, medjutim voznja rolerima je sala. Samo da nije provereno od strane nekih anonimnih doktora, koji tvrde da imaju superiorno znanje, medjutim imaju stomak da ne vide prste na nogama, visok krvni pritisak i prepisane lekove. Ali hej, on je doktor!

    Trcanje je najbolji sagorevac masti i ovo je istina. Ne samo da je trcanje nas prvi sport koji je ikada postojao, vec je trcanje nesto za cega smo stvoreni.
    Poruku je izmenio Cecara, 22.11.2008 u 16:08 Razlog: off & Caps Lock

  8. #8

    10 Odgovor: Zablude

    -ako mnogo buljis u monitor da ces pokvariti vid!

    -ako dok si mlad ustanes nekom u autobusu ustace neko i tebi kad ostaris

    -ako stedis dinar po dinar neces napraviti palatu

    -ako radis ne bojis se gladi

    -ako volis i tebe ce voleti

    a najveca zabluda je kad porastes samo ce ti se kasti???????

    kao i strpi se bice bolje...zabluda nad zabludama

    a sve je to povezano sa zdravim zivotom i ishranom kao kupuj skuplje i kvalitetnije to je zdravije?

    i nemoj nnikad piti mleko jer nije zdravo za odraslog coveka a pogotovo ne pred spavanje

  9. #9

    Odgovor: Zablude

    Smatrajte da je ova tema nastavak od: http://www.vojvodinacafe.com/forum/409938-post7.html

    Zabluda br 3 Kvalitetne zivotinjske masti su lose.

    Morate uzeti u obzir da postoje vise vrste masti ili da sve masni nisu iste.
    Ovo nije nista novo. Cinjenica je, da svi proteini nisu isti, svi seceri nisu isti i sve masnoce nisu iste, razlika postoji u kvalitetu. Problem u vezi kalorija je sto kad kazete "kalorija" u tom trenutku ste rekli "sve masti su iste i svi doprinosi energije su isti", sto naravno nije tacno.
    Svaka hrana (meso, mast, voce, zitarice) ima svoju vrstu energije i kvalitet energije. Kalorijama eliminisete kvalitet i prelazite na kvantitet.
    Dakle brojanje kalorija je uzaludno.

    Da se vratim na masti.

    Setite se nasih predaka. Pracovek je u pocetku koristio bobice i voce, medjutim kad je otisao sa tropskih krajeva, presao je na meso. I taj "prelaz" je najvise znacio njegovom mozgu i misicnoj masi. Zasto?

    Jedino koncentrovana kolicina masti i proteina su coveku dozvolili da razvije svoj mozak i organizam. Jedina cinjenica od koje sam uzeo zdravo-za-gotovo da je mast dobra, potice od malo-poznate knjige iz proslog veka (knjiga se aktuelno smatra unikatom)

    http://journeytoforever.org/farm_lib.../pricetoc.html

    [ova knjiga koja je besplatno dostupna na sajtu, mi je otvorila oci najvise u vezi nutricije i nasim pravim potrebama za hranu. Za one koji zele da zive fanaticno zdravo, veoma je vazno da shvate i procitaju ovaj sajt]

    Radi se o jednom zubaru koji je gledao kondiciju zuba (kod plemenskih ljudi) pre nego sto su ljudi sa Zapada ('beli ljudi' u ono vreme) prodavali secer i brasno u svim kontinetama. I on je proucavao kondiciju zuba kod ljudi koji su jeli brasno i hleba i kod ljudi koji su jeli prirodnu hranu.

    Primer Eskima: Eskimi su bili narod koji su jeli svoju hranu u potpuno sirovom stanju. Jeli su foke, lososa, kita, jaja od ribe (kavijar). Primetite da su sve te hrane masne ali je prava masnoca u pitanju. Eskimi nikada nisu imali medicinskog coveka, zasto? Nikada se nisu razboleli!

    Sada mozda neko misli "Borise pa ne mogu da se razbolu, tamo je hladno nema bakterija "

    U redu, posteno, ali nisam zavrsio pricu.... oni Eskimi, koji su jeli beli secer, ili hleba, nadjeni su sa nekoliko prehlada godisnje + pokvareni zubi pa cak i gojaznosti.
    Ukoliko procitate knjigu (ili sajt) shvaticete da je svaki plemenski covek (ili narod) jeo visoko-masnu hranu.

    Koje su beneficije od masti?

    Aktuelno, odredjena vrsta masti moze vas napraviti mrsavijim. Neke masti daju kvalitetnu energiju, medjutim masti su dobre za hormone. Kao sto je protein za misic, tako je mast za hormone. Dobro sigurno znate kakvu ulogu hormoni i masti imaju u nasem organizmu? Cak sta vise, nase telo bukvalno sagradjeno od zasicenih masti i holesterola (dodaj i vode-krv/kost/misic).

    Zasto su onda masti tako lose. U stvari, toliko su smatrane lose... ukoliko ih jedemo da ce nas fakticki ubiti!

    Da se vratimo u nase doba.

    Najvece studije u dokazanju ovog su radjenje u "Fragminham Heart". Pocelo je u 1948. gde su pratili 6000 ljudi i posle 40 godine, direktor je rekao:

    U Fragminhamu, sto vise zasicene masnoce je individualac jeo, sto vise holesterola je individualac jeo, nizi nivo holesterola je imao. Pronasli smo da su ljudi, koji su jeli najvise holesterola, najvise masnoce, najvise kalorija, bili najmanje tezine i bili najvise fizicki aktivni"

    Neupuceni, koji ne znaju nista o holesterolu, mogu saznati na sledecem:

    Holesterol je alkohol koji je prisutan u svakoj celiji naseg organizma. Sluzi da popravi stetu u organizmu ili kao anti-oksidant.
    Cinjenica koju malo ljudi zna, je da organizam svaki dan proizvede vise holesterola nego sto pojedete u vasoj ishrani.
    Ukoliko jedete vise organizam pravi manje. Ukoliko jedete manje, on ce ga i dalje proizvoditi.

    To znaci, ukoliko se ubijete od tkz low-fat, niskomasne hrane. Organizam ce i dalje proizvoditi holesterol.
    I njegov nivo u krvi se uvek menja. Visok nivo holesterola ne mora da bude opasnost, mozda to govori da imate neke druge zdravstvene probleme. Mozda organizam proizvodi vise holesterola da popravi osteceno tkivo.

    On je prirodan deo od kvalitetnih zivotinjskih hrana koje jedemo i pojavljuje se normalno u nasem telu.

    Jedina vrsta masnoca koja ne valja su: trans masnoce, rafinisana ulja, margarin. (nikad, znaci nikad nikad nikad, nemojte jesti margarin).
    To su masti koje su veoma nestabilne na visoke temperature. Recimo suncokretovo ulje vec menja svoju hemijsku strukturu na stepeni preko 100 stepeni. Mnogo je komplikovana metoda cedjenja suncokretovog ulja i prolazi kroz razne procese.
    Medjutim maslinovo ulje (koje preporucujem) se koristilo hiljade godina, setite se starih Grka, i to je ulje koje je stabilno na visoke temperature i dobija se jednostavnim cedjenjem. (cold press, extra virgin gledati da pise na etiketi kad kupujete).

  10. #10

    Odgovor: Zablude o nezi tela, ishrani i zdravlju

    Cokolada ? I to crna ?

Slične teme

  1. Govor tela
    Autor lado u forumu Psihologija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 05.07.2011, 00:20
  2. Medicinske zablude
    Autor irnik u forumu Zdravlje
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 18.05.2011, 16:40
  3. Mitovi o ishrani
    Autor Lillith u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.11.2009, 11:48
  4. O zdravlju i sexu.
    Autor Lilith_021 u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 12.03.2009, 14:07
  5. Sladoled u ishrani
    Autor djuri64 u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14.06.2007, 12:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •