Koliko znate istoriju Vojvodine?
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    03 Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Pre par godina pitao sam jednu prijateljicu koja je tada bila četvrti razred jedne novosadske gimnazije:
    "Dokle ste stigli iz lekcija o istoriji?"
    Kaže ona: - "Do XIX veka."
    "Super, a šta sada učite?"
    - "Crnu Goru u vreme Danila I."
    Pitam ja: "A o srpskom pokretu u Južnoj Ugarskoj, Miletiću, revoluciji 1848/49...?"
    - Profesorica nam je rekla da tu lekciju pročitamo samo informativno."


    I ako sam voleo taj predmet u osnovnoj i srednjoj školi a posle čak i upisao Istoriju na Filozofskom fakultetu, ne sećam se da sam i ja nešto učio o istoriji Vojvodine. Jedino čega se sećam je da smo još u osnovnoj iz "Poznavanja društva" učili kako se Novi Sad zvao pre nego što je dobio ime Novi Sad.

    Znam da je mnogima istorija bila "odvratna" tokom školovanja ali koliko ste vi lično u školi učili o istoriji Vojvodine, o srbima u Južnoj Ugarskoj... ???
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #2

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Pitam ja: "A o srpskom pokretu u Južnoj Ugarskoj, Miletiću, revoluciji 1848/49...?"
    - Profesorica nam je rekla da tu lekciju pročitamo samo informativno."
    To je samo još jedan dokaz prikrivanja istorije i uništavanja svakog identitet Vojvodine i njenog prikazivanja kao sastavnog dela Srbije. Srbija i Vojvodina nikada ne mogu biti jedno isto, sviđalo se to nekima ili ne! Kao što je Balašević jednom rekao "Odvajali se mi geografski ili ne, mi smo odvojeni!"

  3. #3

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Mislim da zajednicko medjuetnicko tumecenje istorije nase Vojvodine nedostaje.
    Istorija je nauka koja se zasniva na materijalnim dokazima a koristi filozofiju, psihologiju, i druge nauke za sagledavanje tenzija i tendencija datog drustva u datom vremenu.
    Nisam istoricar i nadam se da se istoricari nece uvrediti na ovakvoj mojoj definiciji. Tim pre sto smatram da istorija mora biti vrlo egzaktna i uvek me povredjuje dnevnopoliticka zloupotreba istorije, zbog pristrasnosti.

    O istoriji na teritoriji Vojvodine sam slusao na jednom predavanju i mislim da sada imam prihvatljiv model desavanja na ovim prostorima od ledenog doba pa do danas...

    Mikrodesavanja ne znam, ali opet smatram da istorija ne pocinje od 1848.
    Za kompletno razumevanje dogadjaja proucavanje ipak treba poceti mnogo ranije.

    S obzirom da ni ja ne poznajem sve aspekte revolucije 1848/49, rado bi procitao i o ulozi Svetozara Miletica.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Citat korifej kaže: Pogledaj poruku
    To je samo još jedan dokaz prikrivanja istorije i uništavanja svakog identitet Vojvodine i njenog prikazivanja kao sastavnog dela Srbije. Srbija i Vojvodina nikada ne mogu biti jedno isto, sviđalo se to nekima ili ne! Kao što je Balašević jednom rekao "Odvajali se mi geografski ili ne, mi smo odvojeni!"
    Војводина јесте саставни део Србије. Е сад не знам како одвојена, одвојен је и Срем од Бачке Дунавом, Банат од Бачке и Срема Тисом и Дунавом...

    Читам службене странице општине Сента, и питам се, сме ли на службеној страници једне општине у Србији да стоји да је ту општину - Србија окупирала?

    http://www.zenta-senta.co.yu/index.p...&url=zentatort
    Sa završetkom I svetskog rata, 16. XI 1918. godine, srpske trupe okupiraju grad, te Senta Trijanonskim mirovnim sporazumom dospeva u novu južno-slovensku državu.

    Можда је само погрешно изабран термин, рецимо реч "заузела" је прикладна, ево мађарска верзија, ако неко зна мађарски нек каже како пише.
    http://www.zenta-senta.co.yu/index.p...&url=zentatort
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Можда је само погрешно изабран термин, рецимо реч "заузела" је прикладна, ево мађарска верзија, ако неко зна мађарски нек каже како пише.
    http://www.zenta-senta.co.yu/index.p...&url=zentatort
    Na madjarskom jeziku ne postoji tako znacajna razlika izmedju pojma reci okupiranti i zauzeti.
    S obzirom da je datog trenutka grad postojao u pravnom sistemu Austrougarske, mislim da je rec okupiranje izabran jer je ulazak srpske vojske bilo bez borbi (pretpostavljam). Termin ``zauzela`` bi se moglo tumaciti da je postojalo znacajniji oruzani okrsaj za grad.

    U drugom delu recenice stoji da je kasnije grad pripojen juznoslovenskoj drzavi, znaci mislim da nije tendeciozan i nije u negativnom kontekstu.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Citat korifej kaže: Pogledaj poruku
    To je samo još jedan dokaz prikrivanja istorije i uništavanja svakog identitet Vojvodine i njenog prikazivanja kao sastavnog dela Srbije. Srbija i Vojvodina nikada ne mogu biti jedno isto, sviđalo se to nekima ili ne! Kao što je Balašević jednom rekao "Odvajali se mi geografski ili ne, mi smo odvojeni!"
    I ti na osnovu Balasevica, govoris da je Vojvodina identitetski odvojena od Srbije...

    Sa Vojvodjanerima ne vredi pricati... Oni BAS nista ne znaju...

    Evo pitanje gde se i u kojem gradu nalazilo naselje TABAN... (staro srpsko naselje)...

    Istoriju VOjvojdine ne znam ali sam siguran da ce nas VOjvodjaneri ovde zasuti lazima pa ne vredi ulaziti u to...

    No istoriju Granice pa kasnije i Vojvodovine SRBSKE... VEoma dobro...

    BTW... Dunavska banovina je izmisljotina Hrvata, za potreba stvaranja Vojvodjanera...

  7. #7

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    знам те неке ствари о светозару милетићу, о шајкашкој, о фрушкогорским манастирима...о борби срба за своја права у аустро-угарској.
    тачно је да се ни у школи не помиње војводина пречесто и то је доказ да политика може да искриви поглед на историјске чињенице и значајне датуме.
    победници пишу историју, давно је позната изрека. комунистичка перцепција историје ових крајева је неповратно замаглила и затрпала праву верзију догађања!
    ја сам ипак фокусиран на 20-ти век, конкретно прву половину прошлог века, први и други светски рат, сремски фронт. то су моја интересовања. то су фасцинантне спознаје, то шта се и како одигравало. закулисне радње, жртвовања голобрадих дечака од 16-17 година...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  8. #8
    Hoćete istoriju Vojvodine? Pa, evo: Ljudi su bili dobronamerni, ali se uvek našao neko da im se popne na grbaču i da sve skenja...
    To je naša istorija: drugi nam uvek, ponavljam UVEK zasedoše za vrat i UPRAVLJAJU nad nama.

    Nešto o onoj reči "okupirala srpska vojska Sentu 1918-e". Az első vilghbor befejeztvel, 1918 november 16-n szerb csapatok szlljk meg a vrost, majd a trianoni bkeszerződssel Zenta is az j dlszlv llamhoz kerl.Ovo je prepis sa linka koji je Yossarian priložio, i nemojte se žestiti, ali reči "szerb csapatok szlljk meg a vrost" stvarno znače: "srpske trupe su okupirale grad". To bi trebalo ispraviti, ali se radi o jednom radu gospodina Tari Laslo-a. A menjati tekst tog rada ima pravo samo autor. Vlast u Senti nije trebala da prihvati ovakav rad, ali to je drugo. Odgovornost je dakle 95%-no na vlasti u Senti.
    Sa druge strane, to je isto kao kad neko jednostrano piše o raciji na Dunavu u Novom sadu 1942-e. To je prokletstvo istorije.
    Ja napisah: "to bi trebalo ispraviti..."

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    ја сам ипак фокусиран на 20-ти век, конкретно прву половину прошлог века, први и други светски рат, сремски фронт. то су моја интересовања. то су фасцинантне спознаје, то шта се и како одигравало. закулисне радње, жртвовања голобрадих дечака од 16-17 година...
    U bici kod Batine na kraju 2. Svetskog Rata u mađarskoj partizanskoj jedinici "Petefi Šandor" 400 mladih mađara je poslato u prvu liniju na juriš bez ikakvog oružja. Naloženo im je da ako hoće oružje, nek uzmu od nemaca (koji su se povlačeći se ogorčeno borili).
    ...zakulisne radnje...
    Poruku je izmenio Dejan B, 29.01.2008 u 07:51 Razlog: Uzastopne poruke
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  9. #9

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Hoćete istoriju Vojvodine? Pa, evo: Ljudi su bili dobronamerni, ali se uvek našao neko da im se popne na grbaču i da sve skenja...
    To je naša istorija: drugi nam uvek, ponavljam UVEK zasedoše za vrat i UPRAVLJAJU nad nama.

    Nešto o onoj reči "okupirala srpska vojska Sentu 1918-e". Az első vilghbor befejeztvel, 1918 november 16-n szerb csapatok szlljk meg a vrost, majd a trianoni bkeszerződssel Zenta is az j dlszlv llamhoz kerl.Ovo je prepis sa linka koji je Yossarian priložio, i nemojte se žestiti, ali reči "szerb csapatok szlljk meg a vrost" stvarno znače: "srpske trupe su okupirale grad". To bi trebalo ispraviti, ali se radi o jednom radu gospodina Tari Laslo-a. A menjati tekst tog rada ima pravo samo autor. Vlast u Senti nije trebala da prihvati ovakav rad, ali to je drugo. Odgovornost je dakle 95%-no na vlasti u Senti.
    Sa druge strane, to je isto kao kad neko jednostrano piše o raciji na Dunavu u Novom sadu 1942-e. To je prokletstvo istorije.
    Ja napisah: "to bi trebalo ispraviti..."



    U bici kod Batine na kraju 2. Svetskog Rata u mađarskoj partizanskoj jedinici "Petefi Šandor" 400 mladih mađara je poslato u prvu liniju na juriš bez ikakvog oružja. Naloženo im je da ako hoće oružje, nek uzmu od nemaca (koji su se povlačeći se ogorčeno borili).
    ...zakulisne radnje...
    bas su se madjari napatili za vreme II svetskog rata...trebalo je vikati u novosadskoj raciji..nije to lako...a otkud teolog koristi rec "skenjati"...jel' i u propovedima?....ako zelis pravdu pomeni i sremski front...kada su srpske mladice od 15-16 godina cekali kod Batrovaca elitne Romelove pustinjske trupe....to nije zlocin?..neka me cenzurisu,ali ovo je nepravda dozvoliti takav govor prethodnika...ako moj cenzurisu...

  10. #10

    Odgovor: Koliko znate istoriju Vojvodine?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    bas su se madjari napatili za vreme II svetskog rata...trebalo je vikati u novosadskoj raciji..nije to lako...a otkud teolog koristi rec "skenjati"...jel' i u propovedima?....ako zelis pravdu pomeni i sremski front...kada su srpske mladice od 15-16 godina cekali kod Batrovaca elitne Romelove pustinjske trupe....to nije zlocin?..neka me cenzurisu,ali ovo je nepravda dozvoliti takav govor prethodnika...ako moj cenzurisu...
    Pitanje teme je "Koliko znate istoriju Vojvodine?", a ne "ZAŠTO NE ZNATE CELU ISTORIJU VOJVODINE!!?!" ili ne "ZAŠTO NE ZNATE JEDNOSTRANU ISTORIJU VOJVODINE".
    Ako nešto nisam pomenuo, to nije iz nepoštovanja, nego možda zato jer nemam toliko vremena, možda jer ne znam o tome činjenične stvari, možda trenutno nemam takvo široko gledište stvari, itd.
    Pravda? Ima jedan ruski komunistički list, zove se "Pravda".
    Jesu, i mađari su se napatili za vreme II. Svetskog Rata. (Ovo je činjenica o kojem više nisam voljan da se raspravljam, ma koliko ga ti negirao)
    "Skenjati" - tražiš da budem licemeran?
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

Slične teme

  1. Vojvodina kroz istoriju
    Autor Lady S u forumu Istorija
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 26.10.2015, 08:36
  2. Mape Vojvodine kroz istoriju
    Autor Turkmenbashi u forumu Istorija
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 12.08.2010, 15:37
  3. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •