Monitor koji ne troshi struju na stand-by...
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    01 Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    Iz kompanije Fujitsu Siemens su najavili novu liniju monitora, koji netje troshiti ni malo struje, dok su u stand-by rezhimu rada... Tehnologija koja se nalazi iza ovog proizvoda tje koristiti releje i kondenzatore, da bi se izbegla potroshnja elektrichne energije dok nema video signala... Fujitsu Siemens se prijavio za 6 patenata, a prodaja prvih monitora koji koriste ovu tehnologiju tje biti u proletje idutje godine...

    Kako radi? Relej tje prekidati dotok elektrichne energije chim nema video signala... Kondenzatori imaju uskladishteno dovoljno energije da ponovo ukljuche dotok elektrichne energije u aparat, kada se video signal vrati... Solarne ploche tje obezbedjivati 3 do 5 dana energije aparatu, bez potroshnje iz elektro distributivne mrezhe... Posle toga, korisnik tje morati da ukljuchi monitor na redovno dugme za ukljuchivanje, kako bi uredjaj vratio iz stand-by moda...

    Ovaj patent je doshao taman u vreme kada neke politichke stranke u Evropi zahtevaju da se zabrani stand-by mod na uredjajima, u celoj Evropi... Po izveshtajima iz vlade Velike Britanije, oko 8% potroshnje elektrichne energije u toj zemlji, je zahvaljujutji aparatima koji su na stand-by, a ova brojka raste...

    Chlanak o ovome mozhete prochitati [ ovde ]
    Izveshtaj Vlade Velike Britanije (PDF) [ ovde ]

    Izvor: Slashdot


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    ...sta li ce nam elektrovojvodina onda raditi...

    a sad bez sale: ja i nemam pojma koliko trose struje monitori..

    moji su ukljuceni pa otprilike 16 sati dnevno...ekran iskljucujem samo kad spavam...kompjuter uopste ne iskljucujem danima ili nekad i mesec-dva, osim ako negde putujem na vise od dva dana...

    a struju placam oko 1400 dinara mesecno...tu je peglanje, jednom u dva meseca, kuvanje rucka tri- cetiri puta nedeljno, malo mikro, friza, aparat za 'ladne vode, aparat za expres kafu......bojler mi naseljci i nemamo...
    znaci, jedino mi tri kompa ukljucena non stop...koliko bi bila isteda sa tim stand -by sistemom, bas me interesuje...
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    .a sad bez sale: ja i nemam pojma koliko trose struje monitori..
    Pa, ja koliko se setjam, moj stari Philips 17" CRT je troshio oko 70W kad radi, i oko 10W kad je na stand-by... Naravno, mozhda i greshim, davno sam listao knjizhicu... Ne znam koliko troshe ovi LCD, ali je sigurno to znatno manje od CRT-a, jer vishe nema potrebe za visoko-naponskim trafoima, katodnim cevima, elektromagnetima i slichno...

    A comp ne gasim ni ja, sem kad nestane struje, ili me nema duzhe od 3 dana kutji... A on siroma troshi sigurno dosta, morao sam da mu stavim jache napajanje, jer mu 300W nije bilo dosta...

    Neshto ti bre mali taj rachun za struju... Da nisi ti malo zabila neku iglu tamo u strujomer, a?


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    Citat Galahad kaže: Pogledaj poruku
    A comp ne gasim ni ja, sem kad nestane struje, ili me nema duzhe od 3 dana kutji...
    Same here

    Ne znam ni ja koliko mi troši monitor, al' ja struju plaćam skoro 4000, a nekad i više. Šta radi, tj ne radi fiona, nije mi jasno
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    Ja nemogu da se pohvalim da sam stedisa. Monitor vuce 175W, a komp 550W, jos tu dodju i zvucnici 5.1 od 120W. Nista od toga se nije gasilo 2-3 godine. Nemam sporet, samo plocu na plin, mali friz i bojler, i opet mi je racun 1500-2000din. Neznam kako da smanjim potrosnju bez ulaganja :D. Monitor ne gasim jer mu treba jedno 10min da se zagreje da bi izgubio duhove, komp ne gasim jer ili nesto renderuje ili skida sa neta (ili oboje ). A zvucnike opet ne gasim jer spavam sa upaljenim TVom (TV tuner) ili muzikom. Tako da hmmm, mogu samo povecati potrosnju.

    Neznam da li je tacno da monitor kad priazuje samo crnu boju, manje trosi, posto sam namestio da mi ide crn screensaver. Ali nadam se da umanjuje potrosnju.

    A ako budu radili monitore koji prikazuju sliku ko CRT, mali su ko TFT, a jos i malo trose ... kupujem :D
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    E, ovako...
    Ono u naslovnoj temi mi je malo mutno, oni releji itd, ali pozdravljam dostignuce. Cilj je napraviti uredjaj koji sto manje trosi u stand by modu jer su cesto uredjaji vise u stand by, nego u upotrebi. Na nivou kontinenta to znaci da nekoliko elektrana (a ima i nuklearnih) proizvodi energiju samo za stand by mod, sto nije zanemarujuce zagadjenje okoline.

    Stari monitori su koristili odredjenu snagu u stand by modu (vas TV verovatno isto koristi) jer je bilo potrebno drzati katodnu cev na odgovarajucoj temperaturi radi brzeg ponovnog pokretanja.
    Novi monitori (razne LCD tehnologije) trose vrlo malo u stand by modu.
    Prakticno trose samo par wati za odrzavanje minimalne struje da bi prekidac reagovao na dodir.
    Crni screen saver po meni prakticno nista ne stedi, snaga svetlosnih elemenata je minimalna. Struju trose druge komponente.

    Kompjuter trosi maltene isto kada ga ne koristite, a pokrenut je.
    Jedino kada ga dovedete u stand by, tada potrosnja postaje minimalna (notebook sa akumulatora tako radi duze od 2 dana).
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Monitor koji ne troshi struju na stand-by...

    Slazhem se, crni screensaver nishta ne menja, jer je katodna cev u upotrebi, bez obzira, prikazivalo belu boju ili crnu... Najvishe struje tropshi (to je moje mishljenje, ako ima neko ko se bolje razume, neka me ispravi) troshi visokonaponski trafo u monitorima i televizorima, jer on treba da napravi struju od preko 1.000V, tako da mislim da te spravice najvishe troshe tu jadnu el. energiju...

    Slightly offtopic:
    Ne znam zashto, ali moj, tj. nash, rachun za struju, je dosta vetji...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...
      Vrh

Slične teme

  1. Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 25.02.2011, 18:23
  2. Koji monitor posedujete?
    Autor vlado u forumu Hardver
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 18.01.2010, 09:57
  3. One night stand
    Autor kissigirl u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 14.11.2009, 22:06
  4. TFT Monitor
    Autor neleprvi u forumu Šta da kupim?
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 22.04.2008, 22:59
  5. LCD monitor
    Autor bullet u forumu Šta da kupim?
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 23.03.2007, 16:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •