Srbija - Evropska Unija - Strana 6
Strana 6 od 10 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 144
  1. #76

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Меко приземљење

    Ђорђе Вукадиновић
    понедељак, 24. мај 2010.
    Није добро и није демократски када власт скрива истину од народа. Али је апсолутна катастрофа и наговештај блиске пропасти онда када власт чињенице и истину почне да скрива и од саме себе. Нагледали смо се тога већ тамо крајем деведесетих, али као да поново упадамо у ту спиралу обмане и самобмане.

    Добар је био последњи наступ министра Јеремића у Савету безбедности. Дипломатским речником, али врло одлучно министар је критиковао извештај Генералног секретара и отворено говорио о притисцима који се врше не само на земље које до сада још нису признале Косово, него и на Међународни суд правде који би ових месеци коначно требало да донесе пресуду, односно саветодавно мишљење поводом једностраног проглашења независности српске покрајине.

    Државна телевизија је тај наступ преносила, али је, по већ устаљеној пракси, пренос прекинут одмах након што је министар завршио своје излагање. Тако је по ко зна који пут српска јавност остала ускраћена за информацију о томе шта су говорили остали на пример, представник косовских институција а посебно шта су и како су говорили амбасадори водећих западних земаља, САД, Британије и Француске. Добро, не мора све да иде уживо. Али, не. У српским медијима који умеју данима да се баве контроверзама поводом геј-параде, трагичним крајем једне естрадне везе, љубавним јадима и примитивизмима учесника Фарме, или случајем несрећне керуше Миле, није се нашао ни један једини прилог, текст, или шири извештај о томе како се наши западни пријатељи односе према више него стидљивим настојањима српских власти на очувању територијалног интегритета или макар свог и државног образа.

    Очигледно неко опет хоће да народ/грађане/себе поштеди од лоших вести. А поменути говори су били оштри, груби, чак претећи. Није ту било ни помена од изоловања разлика, слагања да се не слажемо и сличних досетки наше, колико агилне, толико наивне дипломатије. Изгледа да су ове досетке прихватљиве само за домаћу, унутрашњу употребу. Односно, за умиривање и анестетизовање домаћег јавног мњења. Да ли је, на пример, министар Јеремић покушао да својим западним колегама објасни да, сходно доктрини о изоловању разлика, не треба да се љуте због нашег отпора косовској независности и да нас, независно од тога, подрже у што што бржем пријему у ЕУ? И шта мислите да би му одговорили и помислили да је тако нешто покушао? Укратко, и даље нас претежно третирају као непријатеље, и то поражене непријатеље, којима се евентуално, "великодушно" може допустити да своју капитулацију мање или више успешно шминкају пред сопственом јавношћу.

    Од нешто мањег значаја, али је на сличан начин индикативна и такође помало затурена вест да је приликом сусрета са Хашимом Тачијем турски премијер Ердоган изјавио да ће Турска учинити све што је могуће да подржи Косово у лобирању за признање независности и да је у том смислу већ разговарао са званичницима Азербејџана, Катара, Сирије, Либије и Грчке. А наш министар и председник су за последњих годину дана са својим турским колегама, Давутоглуом и Гулом, одиграли барем десетак дипломатских тројки, или како се већ зове оно насмејано тројно сликање са међусобно испреплетеним рукама.

    Додуше, ако нам је за извесну утеху, при одласку на пут за Турску Тачи је, изгледа, доживео да га међународна полиција на приштинском аеродрому третира и претреса као последњег локалног шверцера, али то је већ његов проблем, као и политичког ентитета којем он премијер.

    Између та три догађаја смештена је данашња српска спољнополитичка реалност. Можемо се тешити овим последњим, али не смемо затварати очи пред свим осталим. А поготово се не смемо уљуљкивати бајкама о регионалном лидерству и зарад тог виртуелног лидерског статуса чинити ствари од којих дугорочно можемо имати само више штете него користи. (Сетимо се само Еулекса, Декларације о Сребреници коју нам, наводно, нико није тражио, политичког васкрснућа Хариса Силајџића и увођење Турске као посредника у српско-бошњачком дијалогу.)

    Шта је било са, својевремено, диљем западног Балкана, а посебно у српским евро-круговима слављеном атинском декларацијом која је, како рекоше тада, широм отворила перспективу за пријем земаља западног Балкана? И шта ће бити са овим предстојећим сарајевским самитом ЕУ-западни Балкан? Ништа. Отвориће нам, још једном, перспективу за пуноправно чланство, поменути пуну сарадњу са Хашким трибуналом, препоручити да негујемо добросуседске односе...

    Чак и када би било нешто више од шаргарепе на грани за умиривање балканских атавизама и евентуалних српских аспирација, то чланство, овде и сада (пре двадесет година о томе је могло да се размишља и овако и онако), дакле, то чланство, чак и када би било реална и догледна ствар а није ни догледно ни реално апсолутно није вредно свих ових државних и националних понижења која смо током последњих десет година прошли, ни једне стопе проклетијске врлети и ни једне косовске светиње. А поготово ни једног јединог новог уступка, ни једне нове изгубљене надлежности Републике Српске, ни једне нове приватизације преосталих националних ресурса. Нема тамо за нас ни политичких ни економских бенефита, и много више бисмо чак и економски могли профитирати као нека врста економске енклаве у ЕУ окружењу.

    У политици, као и у животу, постоје тренуци тешких одлука, мучни и неизвесни избори у потрази за мањим злом. Али на срећу овај није такав. Не може бити тежак избор између нечега и ничега. Зато, ако већ није касно, предлажем хитно ретерирање и меко приземљење наших бесмислено разбуктаних еу-ропских снова и систематски рад на осмишљавању реалне алтернативе. А са ЕУ, колика и каква год буде добросуседски односи, привилеговано партнерство, сарадња на питањима од обостраног интереса. Тачка.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #77

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Euraktiv: Haški uslov koštao Srbiju više milijardi dolara
    Beta | 20. 02. 2011. - 18:29h

    BEOGRAD - Neispunjenje političkog uslova pune saradnje s Haškim tribunalom Srbiju je koštalo više milijardi evra, a da je on ispunjen, ona bi verovatno već bila u Evropskoj uniji, navodi se u analizi koju je danas objavio portal EurAktiv Srbija.

    Kako se navodi, da su Haškom tribunalu izručena dvojica preostalih optužnika, Ratko Mladić i Goran Hadžić, Srbija bi dobila znatna sredstva iz fondova EU i od stranih investicija, što bi joj pomoglo da ubrza reforme, restrukturira privredu i spremnije odgovori na svetsku ekonomsku krizu.

    Bez ispunjenja tog uslova, međutim, Srbija, izgleda, ne može dobiti ni status kandidata za članstvo u EU. A to znači da nema ni ozbiljnijeg napretka u sveukupnom procesu stabilizacije i pridruživanja Srbije EU.

    "Grube procene, s kojima se slažu i neki sagovornici u EU, isto kao i analitičari briselskih instituta koji prate napore Zapadnog Balkana da se pridruži EU, govore o bar nekoliko milijardi evra - desetak najmanje, realne su procene - sredstava koje je Srbija mogla dobiti iz fondova EU, ali i od nesumnjivo većeg priliva stranih ulaganja, da je preskočila stalno podizanu lestvicu uslova za dobijanje kandidature za članstvo" u EU, navodi se u analizi.

    Ocenjuje se da bi to Srbiji svakako veoma pomoglo da ubrza reforme, restrukturira privredu i bolje izdrži udar globalne finansijske i ekonomske krize koji je sada, "uz sve zamerke koje se mogu pripisati i načinu kako vlada u Beogradu vodi politiku, ne malim delom izazvao velike ekonomske i socijalne nevolje, uz veliku nezaposlenost i pad standarda građana".
    I naravno, ne damo Mladica makar se svi odselili iz ove nesretne zemlje, makar seljaci ne dobijali ni dinara podsticaja, makar...uh!
    Back in red!

  3. #78

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    i naravno, ne damo mladica makar se svi odselili iz ove nesretne zemlje, makar seljaci ne dobijali ni dinara podsticaja, makar...uh!
    Крив је Слоба, крив је Коштуница, крив је Младић, крив је дрекавац из тунела... лепо рече Верица Бараћ - крива је спрега власти и тајкуна.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #79

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Ma naravno .
    Gde cemo dati tog heroja.
    Ako smo dali jednog , dati i drugog bi bilo i previse.
    I nije on pobegao ..neee.
    Ne dese se takve stvari pravome muskarcu.
    On se samo takticki povukao.
    Nesto kao Karadjordje.
    Gde cemo se tako poniziti i ugroziti svoj suverenitet i dignitet.
    Pa to ni Nikola Pasic nije radio.
    Jos jedan od nasih velikana..

    Pa zar nije vazniji jedan pojedinac ..i to takav pojedinac ..od cele drzave i naroda.
    Do poslednjeg Ratka ... Napred !!

    Mozemo mi to.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  5. #80

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    ma naravno .
    Gde cemo dati tog heroja.
    Ako smo dali jednog , dati i drugog bi bilo i previse.
    I nije on pobegao ..neee.
    Ne dese se takve stvari pravome muskarcu.
    On se samo takticki povukao.
    Nesto kao karadjordje.
    Gde cemo se tako poniziti i ugroziti svoj suverenitet i dignitet.
    Pa to ni nikola pasic nije radio.
    Jos jedan od nasih velikana..

    Pa zar nije vazniji jedan pojedinac ..i to takav pojedinac ..od cele drzave i naroda.
    Do poslednjeg ratka ... Napred !!

    Mozemo mi to.
    И ово си у праву, дали смо не једног већ цео државни, војни и полицијски врх Србије плус пар званичника других српских земаља. Ал јебига, увек тај један фали... под именом ФТ1КГДО... илити Фали Ти Један Како Год Да Окренеш...

    Најбољи су ми ови дечији фазони "не приличи правом мушкарцу".
    Тако је, Карађорђе се повлачио, Милош се повлачио, Радован се повлачио, Ратко се крио... ал ето, рећи ће им неки бигранцер и Б92 да нису јунаци.

    Ако је ЕУнији тако стало до зликоваца, нек хапси оне што су људе убијали и вадили им органе. Или оне што су убијали сведоке у случају Харадинај. Нека бар Насера осуди.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #81

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    И ово си у праву, дали смо не једног већ цео државни, војни и полицијски врх Србије плус пар званичника других српских земаља. Ал јебига, увек тај један фали... под именом ФТ1КГДО... илити Фали Ти Један Како Год Да Окренеш...

    Најбољи су ми ови дечији фазони "не приличи правом мушкарцу".
    Тако је, Карађорђе се повлачио, Милош се повлачио, Радован се повлачио, Ратко се крио... ал ето, рећи ће им неки бигранцер и Б92 да нису јунаци.

    Ако је ЕУнији тако стало до зликоваца, нек хапси оне што су људе убијали и вадили им органе. Или оне што су убијали сведоке у случају Харадинај. Нека бар Насера осуди.
    Ako cemo precizno , nismo dali mi.
    Uglavnom je dao Voja Kostunica .
    Druga je stvar sto smo se nasli u toj poziciji da dajemo, ali to je tradicija da uvek sebe dovedemo u takvu poziciju.
    Nije valjda da su uvek krivi drugi.
    I fali taj jedan , onaj koji je davao deci bonbone a onda je misteriozno nestalo filmske trake ,
    pa nestade i on...
    Mislim ako si uz narod i ako ti je stalo do naroda onda se nemoj kriti.
    Budi general ili Djeneral , pa stani na celo kolone.
    .Kada si mogao stati u Srebrenici ponovi taj herojski podvig.
    Narod bi znao da ceni.
    Ili mozda kao pravi general misli da je nasa svetla buducnost evro -azijske integracije
    sve sa Rusijom na celu i plus oni Turkmenistani , Kazahstani ,,,pa se zbog toga krije.
    Da se jos jednom zrtvuje za dobro naroda.
    I nemam ja sta da mu govorim. ili bilo ko drugi.
    Ko moze jednom generalu bilo sta govoriti.
    A ove druge ne poznajem.
    Daleko su mi.
    O njima nek se brinu i nek ih osudjuju pripadnici njihovih naroda.
    Mi treba da osudimo nase , ma koliko bili nasi.
    I ma koliko imali bonbona.
    Verovatno malo.
    Sve podeljeno u Srebrenici za vreme drugog TV Dnevnika.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  7. #82

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    ako cemo precizno , nismo dali mi.
    Uglavnom je dao voja kostunica .
    Druga je stvar sto smo se nasli u toj poziciji da dajemo, ali to je tradicija da uvek sebe dovedemo u takvu poziciju.
    Nije valjda da su uvek krivi drugi.
    Не знам, да питамо Ђуру да нам опрости што нас је тукао? Оно, кад је Америка ишла по свету и нападала народе а да је нису изазвали?

    i fali taj jedan , onaj koji je davao deci bonbone a onda je misteriozno nestalo filmske trake ,
    pa nestade i on...
    Mislim ako si uz narod i ako ti je stalo do naroda onda se nemoj kriti.
    Budi general ili djeneral , pa stani na celo kolone.
    .kada si mogao stati u srebrenici ponovi taj herojski podvig.
    Narod bi znao da ceni.
    Ili mozda kao pravi general misli da je nasa svetla buducnost evro -azijske integracije
    sve sa rusijom na celu i plus oni turkmenistani , kazahstani ,,,pa se zbog toga krije.
    Da se jos jednom zrtvuje za dobro naroda.
    I nemam ja sta da mu govorim. Ili bilo ko drugi.
    Ko moze jednom generalu bilo sta govoriti.
    И опет, које добро народа?
    Да престану да нас уцењују? Испоручила је Србија 99% оних које су тражили, и џаба.
    Да се казне ратни злочини? Има злочина, нек их кажњавају ако им је стало, рекао сам од кога да крену.

    a ove druge ne poznajem.
    Daleko su mi.
    O njima nek se brinu i nek ih osudjuju pripadnici njihovih naroda.
    Mi treba da osudimo nase , ma koliko bili nasi.
    Братунац је неких 20 км ближе Новом Саду него Сребреница.

    Елем, злочини те занимају само под условом да жртве нису Срби. Још један...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #83

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Крив је Слоба, крив је Коштуница, крив је Младић, крив је дрекавац из тунела... лепо рече Верица Бараћ - крива је спрега власти и тајкуна.
    Krivi su SSSR i Gorbacov...
    Kao sto rekoh...ostace ova zemlja bez stanovnika zahvaljujuci glupoj politici koja nas je zakovala za dno Evrope...
    Back in red!

  9. #84

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    kao sto rekoh...ostace ova zemlja bez stanovnika zahvaljujuci glupoj politici koja nas je zakovala za dno evrope...
    Неће баш без становнка, ал да је дно дно је, тако је Малени! Уа Тадић!
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #85

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Неће баш без становнка, ал да је дно дно је, тако је Малени! Уа Тадић!
    Da...neće baš...kakva uteha...
    Kada ovi tvoji šovinisti i formalno dođu na vlast verovatno će se sve promeniti i Srbija će postati zemlja bez korupcije sa dvocifrenim rastom bdp-a...
    Back in red!

  11. #86

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    Da...neće baš...kakva uteha...
    Kada ovi tvoji šovinisti i formalno dođu na vlast verovatno će se sve promeniti i Srbija će postati zemlja bez korupcije sa dvocifrenim rastom bdp-a...
    Ne znam na koje "tvoje" si mislio, ali NE MOŽE gore od ovih (tvojih?) koji su sada na vlasti.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  12. #87

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam na koje "tvoje" si mislio, ali NE MOŽE gore od ovih (tvojih?) koji su sada na vlasti.
    Pod "tvoji" podrazumevam Kostunica predsednik, Nikolic premijer, Seselj ministar policije, Mladic ministar odbrane i Vukadinovic ministar spoljni. Za ekonomiju mi niko ne pada na pamet o njoj je samo pokojni Djindjic pokusao da razmislja... To je vlada koju smo i zasluzili da bi bila postovana politika koja se sprovodi od 90-e pa do danas i ovih "mojih"...
    Back in red!

  13. #88

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Дал због газдиних електрошокова и опћег замирања овог форума, или због нечег другог, тек нема никаквог свршавања на препоруци за статус кадндидата за кандидата... да ли је коначно овај народ схватио колика му*а за бубреге му се продају док банда упропаштава земљу... а некад нам је заклетва била ЕУ... ех... испод половине паде подршка...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #89

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Tako čitam ja tvoje postove,divim ti se i još pojedinim koji su u duelu sa tobom a desi se i kvartet.Jednostavno bez polemike,nemam snage,živaca jerbo to ništa ne pomaže.I kada bi pomoglo bilo šta da napišem nema više smisla,gotovo je nebulozne koalicije će se spanđati,još gore nego pre i šta onda.Koalicije od kojih ću se jbg, izgubiti u gomili g****a.Šta nam drugo preostaje.
    Sam lopov do lopova,bagra,jaoooooooo,na kraju će ispasti kako je moj pokojni otac govorio da je Milošević najpošteniji čovek,a mi hteli mislim oca da se odreknemo.
    Vikali smo demokratija nam treba EU,.Već sam nekoliko puta pisala ovde neznam gde, da nikada nećemo ući u EU.
    Znaš kad god vidim tvoj post dobijem neki gust da nešto napišem a onda ,,,ma nema veze,,đabe sve to.I neznam što se ti toliko trcaš oko te naše J****e politike,valda ti struka.Ili si kojim slučajem Sremac samo oni tako umu da budu zagule.(tako su moje babe govorile,nisam to ja rekla)

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  15. #90

    Odgovor: Srbija - Evropska Unija

    Ма каква струка, ја сам иначе ноћни чувар, ал као мали сам тео да будем велики државник, па оно...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 6 od 10 PrvaPrva ... 45678 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Eko-unija zelenih Vojvodine - kontakt?
    Autor plavioblak u forumu Online savetnik
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.06.2010, 17:56
  2. Srbija na CNN - u
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 02.02.2007, 19:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •