Vrbas - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 33

Tema: Vrbas

  1. #16

    Odgovor: Vrbas

    puskice, frajeri su Crnogorci, i znaju biti vece sirovine od onih pravih Most je lep.....

  2. #17

    Odgovor: Vrbas

    Citat purple rose kaže: Pogledaj poruku
    puskice, frajeri su Crnogorci, i znaju biti vece sirovine od onih pravih Most je lep.....
    Ne diraj mi Đetiće. Izvini koji je to Vrbaški most lep?
    Početak i kraj

  3. #18

    Odgovor: Vrbas

    u pravu si...
    nijedan most u vrbasu nije lep. onaj sto su srusili ko da je srusen a onaj krivi me nervira... a onaj na kraju grada ka bdp nije nesto a onaj truckavi ka bolnici me isto nervira!

    zamolio bih te da potražiš podatke koje ne znaš i da potom napišeš štogod o vrbaškim znamenitostima Libri i Bikari.
    ja zivim u libri... svi misle da tamo zive cigani ali to nije tacno. cigani zive samo u trecoj ulici a ovi u prvoj i drugoj su veoma dobri.
    na bikari vec tri godine govore da ce napraviti igraliste a sve sto su napravili je "teren" za fudbal (samo su pokosili travu) a sto se tice cuvene barice neki dan su je cistili... bila je presusila pa su iskoristili priliku da je ociste... posle 30 godina...
    Tesko je biti glup u danasnje vreme... Konkurencija je velika...
    A uostalom ko danas nije glup? (bez uvrede)

  4. #19

    Odgovor: Vrbas

    Ne pise niko koliko je toga unisteno u Mareziju. Zasto su crkve ovako devastirane i oronule. Kao i sve po Vojvodini sto je podleglo pljackaskoj nacionalizaciji i okupacionoj politici. Slicno kao Pad Carigrada kada su ordije sultana Mehmeda unistile grad i kada su ulazili na konjima u Svetu Sofiju. Posle su se pokazali "tolerantni" prema prezivelima, davsi im da koriste nekoliko malih crkava koje su posle redom pretvarali u dzamije.
    ...nalozte vragovi furune pakla, ma nek se zazari, al moja se zvezda jos nije ni makla, Bog nad njom strazari...

  5. #20
    Poruku je izmenio nenad.bds, 18.11.2008 u 18:34 Razlog: Pokušaj da se popravi nedovoljno uspešno postavljanje slike

  6. #21

    Odgovor: Vrbas

    Da dodam i ja slike Vrbasa od pre desetak dana.

    Kao i skoro sva vojvođanska mesta i Vrbas je sakriven drvoredima, pa se leti skoro i ne vidi od zelenila, pogotovu tamo gde su starije, prizemne kuće.

    Provozali smo se do Starog Vrbasa - da se vide neka mesta iz detinjstva.


    I ovo je slikano sa Krivog Mosta, kao što je i Radoš63 slikao. U pozadini se vidi toranj Rusinske crkve. Nekad su se deca u Kanalu, tu gde je sada Krivi Most kupala, i to je sećanje koje mi je tu pričano.


    I pravoslavna crkva je pored Krivog (pešačkog) mosta, ali na drugoj strani Kanala.


    Stari bioskop, nalik na holivudske iz zlatnog doba filma.


    Subota, rano popodne. Dok sam slikao, malo pićem podgrejan, zastao je čovek i pokušao da počne razgovor. Kad je zapitao nešto u smislu 'šta ste', a ja odgovorio k'o iz topa 'turisti', ostao je bez daha, okrenuo se i otišao.


    Crkve su prepoznatljivi detalji centra Vrbasa, ali je ružno videti ih tako oronule, čak sa tablom pored jedne od njih koja upozorava pešake na opsanost od padanja delova fasade.


    Ulica Maršala Tita. Na ovoj zgradi je tabla; stara, ali na tri jezika: Srpskom, Mađarskom i Rusinskom. Meni lično se svidelo što sam zapazio više ulica sa imenima ličnosti iz NOB koja nisu promenjena kao mnogde drugde.


    Skoro kao fotomontaža: drvo se 'maskiralo' bršljanom, a krovovi kuće i crkve su se slili u jedan.




    Vodica - kapela Sv. Petke iznad bunara iz 1793. je lep detalj na ulasku u grad iz pravca Zmajeva. Jedino bode oči što je godina poslednjeg renoviranja vrlo istaknuta, a malo iznad nje, godna gradnje premazana pa se jedva iz blizine nazire.




    Napravili smo i sliku ispred prvog radnog mesta, tada novoizgradjenog. A bilo je podsećanja da je to tada bio impozantan objekat; pa o kućnim posetama pacijentima biciklom (i na okolne salaše) a i o tome koliko je Vrbas dugačak i širok kad se premerava peške ili biciklom.


    Zmax u prvom postu ove teme kaže:
    Veoma značajno nalazište mladeg gvozdenog doba (IV o.p.n.e. -1 o.n.e.) na lokalitetu Čarnok - Bačko Dobro Polje, uspešno se istražuje i štiti zahvaljujući Muzejskoj zbirci, Opštini Vrbas i Muzeju Vojvodine. Dolaskom Kelta na ova područja, u drugoj polovini IV veka, počinje se sa upotrebom grnčarskog kola, masovnom izradom gvozdenog oruđa i oružja i kovanjem novca. Čarnok je keltski opidum (zemljano utvrđenje) koje prvenstveno predstavlja trgovački centar,a kasnije dobija i odbrambenu ulogu..
    Bilo je suvo vreme, pa smo to iskoristili da letnjim putem od kilometar i stotinak metara, stignemo do Čarnoka.


    Zemljani bedem koji opasuje nekadašnju naseobinu nije viši od tri metra, pa se uočava tek kad mu se pridje. Da je bilo vegetacije na njivama, teško bi se i primetio bez table koja je pred njim.


    Ovde sam i ja, laik, uočio više slojeva nastalih ljudskim delovanjem ili boravkom.


    Čarnok je bliže Bačkom Dobrom Polju. Tabla je samo sa jedne strane puta - kad se ide od Vrbasa, pa smo je, dolazeći iz pravca Novog Sada, promašili.

    A očigledno je i da sadašnjost prekriva prošlost. Možda će, kad se deponija repe isprazni i papir biti skinut.



  7. #22

    Odgovor: Vrbas


    Krivi most i pravoslavna crkva
    Poruku je izmenio rados09, 12.12.2008 u 08:33

  8. #23

    Odgovor: Vrbas

    Zasto su crkve ovako devastirane i oronule.
    vjerovatno zato sto su stare... salim se. jesu stare, ali ako su obnovili vodice, zasto ne bi obnovili i te dve crkve? sad be neko rekao nema se para... a za izgradnju fontane ima! sta ce nasem malom gradu fontana? ja sam sa drugarima isao kod lainovica (predsednik skupstine) u vezi nekog projekta i mi ga pitali sta ce nam fontana. a on rekao da kad je bio u oslu da je tamo na svakom cosku fontana... otkad je vrbas oslo??!
    Tesko je biti glup u danasnje vreme... Konkurencija je velika...
    A uostalom ko danas nije glup? (bez uvrede)

  9. #24

    Odgovor: Vrbas



    kisa
    Poruku je izmenio slavkos, 29.01.2009 u 16:22

  10. #25

    Odgovor: Vrbas

    Nekada,pre drugova komunista, centar Vrbasa su krasila ova dva spomenika.
    Ovo je spomenik Martinu Luteru.

    A na ovom spomeniku je jedna porodica,majka sa detetom i otac(kome li je to moglo da smeta nije mi jasno).
    Poruku je izmenio slavkos, 02.02.2009 u 21:12

  11. #26

    Odgovor: Vrbas

    Citat slavkos kaže: Pogledaj poruku
    Nekada,pre drugova komunista, centar Vrbasa su krasila ova dva spomenika.
    Kome su bili podignuti ovi spomenici? Vidim jedino da je drugi zamenjen ovim Jel'?

    Poruku je izmenio DrinChe, 03.02.2009 u 00:51 Razlog: Ako neko zna i za drugi spomenik, neka dopiše. Hvala.

  12. #27

    Odgovor: Vrbas

    Tako je Che,otprilike,a mozda i tacno,na mestu "drugog" spomenika je ovaj sadasnji,
    a spomenik Martinu Luteru je bio ispred "zute" crkve.

  13. #28

    Odgovor: Vrbas

    Lepo, divno ste predstavili ovaj grad.
    Imam virtuelnu prijateljicu u Vrbasu, da li gradjani Vrbasa znaju koga imaju, u tako divnoj osobi i umetnici?
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  14. #29

  15. #30

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vrbas ili Packi Petrovac?
    Autor down u forumu Online savetnik
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 24.11.2017, 08:38
  2. Vrbas - najzagadjenija voda u Evropi
    Autor Lala Vrbas u forumu Bačka
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 15.07.2011, 10:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •