Amerika - obecana zemlja ili ne?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Vecina ljudi zna za Ameriku i o Americi uglavnom iz filmova ili iz "rekla-kazala" prica, koje su uglavnom pune predrasuda. Te price kod nas obicno prepricavaju ljudi koji Ameriku nikad nisu ni posjetili, a kamo li u njoj ziveli. Nadju se negativne price i onih koji nikako nisu zadovoljni zivotom u Americi, jer su ocekivali nesto drugo prije nego su dosli ovamo. Pa ajde da pokusamo da razbijemo te predrasude.

    Da li je Amerika obecana zemlja?
    Koliko se u Americi moze materijalno i profesionalno napredovati?
    Koliko se moze zabavljati?

    I uopste, kako dozivljavate Ameriku i zasto bas tako?
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Uh, znam ko ce da mi bude najsnazniji kontraargumentash, ali ovo je jache od mene, znam da su predrasude, mozda ne bas samo predrasude...


    Amerika



    Od Aljaske do Meksika
    prostire se drzava
    van vremena i prostora
    i misli da je najveca
    Polja sume i livade
    gradovi i planine
    to su nase slavne
    Sjedinjene Drzave

    Amerika Amerika
    bogata i ponosna
    Amerika Amerika
    gomila klovnova
    Amerika Amerika
    ja sam sretan sto sam tu
    Amerika Amerika

    Hvala vam za sve
    sto ste ucinili
    to vam nikad
    ne cemo zaboraviti
    Hvala vam za sve
    sto ste nam uradili
    to vam u zivotu
    ne cemo oprostiti

    Amerika Amerika
    bogata i ponosna
    Amerika Amerika
    gomila klovnova
    Amerika Amerika
    ja sam sretan sto sam tu
    Amerika Amerika

    Ne treba nam vasa
    masturbacija
    Ne treba nam vasa
    mlada generacija
    Ne treba nam vasa
    prostitucija
    Ne treba nam vasa
    administracija

    Amerika Amerika
    bogata i ponosna
    Amerika Amerika
    gomila klovnova
    Amerika Amerika
    ja sam sretan sto sam tu
    Amerika Amerika





    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Vecina ljudi zna za Ameriku i o Americi uglavnom iz filmova ili iz "rekla-kazala" prica, koje su uglavnom pune predrasuda. Te price kod nas obicno prepricavaju ljudi koji Ameriku nikad nisu ni posjetili, a kamo li u njoj ziveli. Nadju se negativne price i onih koji nikako nisu zadovoljni zivotom u Americi, jer su ocekivali nesto drugo prije nego su dosli ovamo. Pa ajde da pokusamo da razbijemo te predrasude.

    Ja je nisam nikada posetila, volela bih da je posetim (i tebe u njoj ) ali mislim da ne bih mogla tamo da zivim. Ne toliko zbog predrasuda, vise zbog mog osecanja snaznog pripadanja ovom kontinentu, nasem dobro starom Mislim da treba prvo njega da upoznam i istrazim zbog svih razlika, istorije, kulture koja odise iz svakog kamencica. Onda, mozda kada sve to obuhvatim i nadisem se evropskog vazduha, mogla bih da se otisnem u tu Ameriku, ali na samo neki jako kratak period.


    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Da li je Amerika obecana zemlja?
    Koliko se u Americi moze materijalno i profesionalno napredovati?
    Koliko se moze zabavljati?

    I uopste, kako dozivljavate Ameriku i zasto bas tako?
    Nema obecane zemlje, obecano je ono gde uspemo da ostvarimo svoje snove, ili ih bar nachnemo... Moze se mnogo profesionalno i materijalno napredovati, uz prepreke koje su prisutne svugde.

    Za zabavu ne znam, to bi ti mogla da nam isprichas

    Ameriku dozivljavam kao veshtachku tvorevinu bez velike istorijske vrednosti. Pobili su i proterali ono shto je bilo najvrednije na njihovoj zemlji: divne blage, mudre Indijance.

    Vidim je kao neku mega konstrukciju koja nema bash najstabilnije postolje.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  3. #3

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Uh, znam ko ce da mi bude najsnazniji kontraargumentash, ali ovo je jache od mene, znam da su predrasude, mozda ne bas samo predrasude...



    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Ameriku dozivljavam kao veshtachku tvorevinu bez velike istorijske vrednosti.
    Cudno je kako ljudi misle da Amerika nema istoriju. Od otkrica Amerike je proslo 6-7 vjekova, a od postojanja Amerike kao drzave nekih 2 i po vijeka (od proglasenja Deklaracije za Nezavisnost, 1776.). To sto mi nemamo pojma o Americkoj istoriji ne daje nam za pravo da tvrdimo da nemaju istoriju. Doduse, ta istorija nije mnogo duga, ali se kod nas ni ne izucava. Sta onda treba da kazu Kinezi, koji su jedna od najstariji civilizacija na svijetu? Oni isto tako mogu da kazu: "uh ne volim vas zato sto nemate istoriju". Kad cujem za ovu predrasu, pocnem da se pitam, kako to da se vjeruje da Balkanci imaju tako bogatu istoriju kad je ona "samo" 7 vjekova duza od Americke istorije. Sto se tice istorije, 7 vjekova nije tako dug period.


    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Pobili su i proterali ono shto je bilo najvrednije na njihovoj zemlji: divne blage, mudre Indijance.
    Sad cu da izigravam djavoljeg advokata kad ti kazem da Indijance nisu pobili Amerikanci vec "tvoji" i moji dragi Evropljani, koji su dosli u Ameriku da se obogate. To je sad potpuno neka druga tema.
    Ako zbog toga ne volimo Amere, kako onda mozemo da volimo Juzne Slovene, jer su oni potjerali i pobili starosjedioce Balkana (Ilire, Kelte i Tracane) kad su se naselili na Balkan? Zar nisu?
    Poruku je izmenio irnik, 03.11.2007 u 15:23
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    -Amerika- mac sa dve ostrice!!!
    Obican zivot je jaci od mudrijih knjiga...

  5. #5

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Ne znam sta da dodam na Irenino pisanje. Sve zavisi od pojedinaca i od ocekivanja. Mislim da niko nije dosao sa vecim predrasudama i vecim ocekivanjima u USA od mene. Al vremenom sam pobjedio predrasude i spustio malo loptu u ocekivanjima. Amerika je skup razlicitosti i davati neku generalnu ocjenu o cijeloj zemlji je vise nego borba sa vjetrenjacama. Ima tu i dobrih i losih stvari al opet sve zavisi od nas koliko smo relani u svojim ocekivanjima.
    Ja se licno nisam pokajao sto sam odabrao Ameriku za novu zivonu destinaciju, ustvari sto sam dobio sansu da dodjem da zivim ovde je nisam bas imao da biram. Ne gradim kule i gradove al imam sasvim solidan zivot, upravo o onome o cemu je goldi pisala. Napredovati se svakako moze. Ono sto mi se svidja u Americi je to da cijene tvoj rad i zalaganje a ne neke druge osobine iliti rodbinske veze. Sam sebi postavljas ganice napredka. Zivi se brzo i to mnogima smeta, meni licno ne.
    Zabava je na svakom cosku, samo hvali dobra volja pojedinaca. U pocetku mi je sve bilo strano i bezvezno. Danas je mnogo toga drugacije. Stvorio sam krug ljudi koji me uveseljavaju i postuju a sve ostalo su nijanse.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Amerika, Amerika.. tako velika zemlja, nismo ni svesni.. ooogromna zemlja.. a mi se hvatamo na slamchicu i nosimo se predrasudama da su "svi Ameri glupi".. kao shto lepo reche Irki, ima i takvih.. ima i obrazovanih, i nezainteresovanih, i lepih i ruzhnih i izmeshanih, i belih i crnih i zhutih.. i indijanaca i kauboja.. zbog suludih pricha o pojedincima stavljamo ceo jedan narod u isti kosh.. al' dobro takav je chovek, primitivac

    Amerika je zemlja u kojoj mozhesh da uspesh ~~ ako to zhelish!!! niko drugi ti nece nishta dati na dlanu.. niti ce ti chashu vode pruzhiti.. dobro, najcheshce nece, ali ima i onih koji hoce.. na takve treba naletiti..
    vishe se ni ne nerviram oko takvih koji pljuju po zemlji u kojoj zhive.. ja sam u fazonu "uzmi sve shto ti se pruzha".. svako ce da iskoristi prilike i da obogati iskustvo prema svojim sposobnostima.. nekog zadovoljava vishe, nekog manje.. ne kazhe stara narodna "sto ljudi sto cudi"..

    o 'meriKi stvarno mozhe da se raspravlja danima (to je jedna od onih neiscrpnih tema, pored politike i religije ) kad se osvrnem na svoj dolazak u 'meriku, to mi sad izgleda kao da sam bila bachena u lonac u kojem je opca ludnica, koshmar, sve nepoznato i strano.. sasvim neshto suprotno od onog na shta sam bila navikla.. ubacili me i rekli "snadji se druzhe".. oo dzizssss, prve dve godine su bile stvarno xaos.. da ne zalazim u detalje, u svakom sluchaju, ne bi to iskustvo "snalazhenja" menjala ni za kakve pare sveta.. odmaknuti se od predrasuda i ceniti ljude kakvi jesu, prihvatiti ih i shto je najvazhnije ne zamarati se nepotrebnim stvarima smatram velikim uspehom za sebe.. i ne pada mi na pamet da gubim energiju i zhivce o nekih stvari koje mi nishta ne znache u zhivotu..

    tvrdim da je sve stvar edukacije.. jer svuda ima i dobrih i loshih ljudi.. ja sam susretala stvarno ljude koji (shto Irki vec reche) niti su se pomakli iz svoje okoline niti su zainteresovani za bilo shto sem veshtachkih noktiju, ludih frizura, i izbledelih pricha.. no vracam se na pochetak priche.. ima ovde jako puno educiranih ljudi, i Amera i stranaca.. sa kojim se mozhe voditi inteligentna konverzacija.. i od svakog neshto nauchish.. jer su daleko veci eksperti u poslu kojim se bave..

    u drugu ruku, ima brdo nashe raje koji su doshli ovde da zarade kintu pa da se vrate natrag ~ i eto tu su na "produzhenom godishnjem" vec 30 godina.. upali su u kolotechinu kuca-posao, posao-kuca, pa deca, pa kuca.. i nikako da stanu na noge.. mislim da je sve stvar kako postavish stvari i svoje prioritete u zhivotu

    shta sam zapravo htela da kazhem (izgubih se u vlastitim mislima ) mislim da takodjer puno znachi gde si u USA.. nije isto ako si u jendom Tenesiju ili Misisipiju ili ako si u Kaliforniji ili Floridi...


    ae
    moomoo meee jooouu

  7. #7

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Pa evo da se i ja pridruzim sa par opaski:

    Ako mislite da je u redu da vam dete uci jedan ucitelj od prvog do osmog razreda, koji mu predaje sve predmete i koji moze i vrlo cesto nema pojma sa onim sto predaje, i ako mislite da jedan doctor moze sve da leci, to jest da vasem detetu nije potreban deciji doctor, i ako mislite da su buvlje pijace samo mnogostruko uvecane i pretvorene u prodavnice kao Costco i njemu slicne ono sto zelite - e onda cete sigurno biti sretni u americi i Kanadi....
    No ako bas stvarno zelite da odete, moj savet je da se drzite evrope. Severna amerika nema strukturu i ona je jos na nivou divljeg zapada u poredjenju sa evropom. oh da ne zaboravim i zakoni su potpuno drugaciji. Rimsko pravo kao osnova prava je ovde tako reci nepoznata i prakticira se samo u jednoj kanadskoj provinciju - Quebecu.

  8. #8
    moj kratki boravak u americi

    idem prvi put 2003 god.u posetu bratu u ameriku
    avion slece na kako cu kasnije saznati drugi najveci aerodrum na svetu u olimpijsku i koka-kolinu Atlantu,dobih vizu na sest meseci.
    Atlanta najveci grad drzave Dzordjija.tad oko 5 miliona stanovnika
    ubedljivo najvece selo koje sam ikad video.
    grad sa najvecom stopom rasta i razvoja u americi te godine
    nista ne lici na evropu koju sam skoro celu obisao.
    u samom gradu skoro da i nema ulica vec samo auto-putevi koji vode kroz ceo grad pa se ljudi sporazumevaju pomocu brojeva auto-puta kako bi negde mogao da odes ili da dodjes
    sam grad je smesten kako bi uporedio kao otprilike na nasoj fruskoj gori a po prosoru kao cela vojvodina
    postoji javni gradski prevoz koji zovu"Marta"ali nisam siguran koliko se ljudi njome koriste jer su autobusi poluprazni,postoji i metro koji je u sastavu marte.uglavnom se sve obavlja sa kolima jer je galon benzina oko 4l tad bio svega 1,21dol.kod nas je vec tad bio oko evra 1l.


    LJUDI,POSAO,CENE

    svakim novim upoznavanjem ljudi,shvatam da su to obicni jako prijatni ljudi
    juznjaci,malo zaguljeni ali da ti pomognu uvek spremni i neko rece jezik nam je velika prepreka to jeste tako ali ti ljudi kad treba nesto da ti objasne se prosto upljuju dok neshvatis ono sto ti kazu
    stekao sam utisak da mozes sve traziti i dobiti pac ce ti i zenu dati ali samo pare nemoj pominjati jer se na to drugim ocima gleda i mnogo se ceni svaki cent
    tada je bilo posla za svakog ko je Hteo da ra radi
    nagradjivano je samo znanje i vrednoca
    nekakav okvir satnice su pocinjale sa cenom od 10dol.pa navise
    uporedjujuci cene sa nasima dosao sam do saznanja da je hrana jeftinija tamo nego kod nas,obicna garderoba,ves tekstil sve je tamo jeftinije nego ovde
    iznajmljivanje stanova je skupo do zla boga i kretalo se od 800 dolara u nekim pizdincima do iole pristojnijih stanova u boljim delovima grada od 1500-3000dolara pa je to velika stavka.
    racuni za struju za mesec dana su bili toliko minorni da moses platiti od par satnica
    kablovska je bila 40dol.mesecno internet takodje 40 dol.mesecno
    izvinjavam se zove me sin iz amerike pa cu nastaviti sa opisom grada,istorije,znamenitosti opet ljudi itd


    STANOVANJE<KUCE<BOLNICE<ZGRADE<POSAO


    napisah malopre najvece selo koje sam ikad video-objasnjenje
    svi neparni auto-putevi u americi vode sever-jug odnosnojug-sever
    svi parni su istok-zapad i obratno eto ti proste a velike pomoci imas sve strane sveta jednostavna pomocf zaorijentaciju
    svugde gde pise exit nalazi se nesto ili soping-mol ili takozvane proprtis gde ljudi zive
    proprtis uredjeno malo naselje po meri coveka upravo za odmor,to su uglavnom kuce ili male zgradice sa par stanova ne vislje od dva sprata,zavisi od toga u kom delu grada i od samog vlasnika koji rentira te stanove
    posto sam bio u elitnijem delu mesta Roswell nasa proprtis je bila sagradjena oko jezera i imala bazen i tenis terene
    oko samog jezera u krug bile su samostalne kucice koje su zvali homtaun ili vec tako nekako i kad ti iznajmljuju pitaju te sa koliko kupatila a ne sa koliko soba zelis apartman
    mi smo imali dva kupatila i dva vc.a i cetiri sobe ,namestenu kuhinju i obavezno klimu to smo placali mesecno 2450 dolara
    sledeci vislji nivo bile su zgradice sa po cetiri stambene jedinice i iznajmljivane su za 2000 dolara
    treca jos vilja ulica su bile zgradice na sprat sa po cetiri stana na spratu i iznajmljivane su za 1600-1800
    i cetvrta najvilja ulica na brdu su bile zgradice na dva sprata sa cetiri stana
    i iznajmljivale su se po 1400-1600
    bilo je ukupno 475 apartmana
    uz to sto je svaki morao imati opremljenu kuhinju sve sa sporetom i friziderom a svi su morali biti klimatizovani
    tu je bio ofis gde bi mogao da prijavis neki kvar koji je morao biti otklonjen istog dana,a frizider,zamrzivac ili klima istog trena cim prijavis kvar
    celo naselje je bilo oko jezera po kojem su plivali labudovi i koje je bilo poribljeno pa si mogao i pecati,vegetacija bujna i svakog dana kosena trava,pokupljeni pikavci eventualno pokupljeno djubre a damsta odnosno djubriste svakih sat vremena pritiskano u kontejner koji se praznio jedom u petnajst dana,ispred svakog apartmana je bio obezbedjen parking
    na samom ulazu su bili postanski sanducici i tu je dolazio skolski autobus po decu a na isto mesto ih je i vracao iz skole ,sve je bilo pod kamerama
    kucice su bile barake od drveta ali unutri sve zvucno.
    e tu sam ja radio kao farbar 10 dolara na sat
    farbao sam sve sto je bilo od drveta sa spoljne strane,stepenice,rukohvate,ogradice a kad se neko iseli i krecio i farbao cele apartmane
    Soping-molovi
    posto je tamo sve veliko tako su i ti molovi ogromne povrsine gde se nalaze ogromne prodavnice od igle do lokomotive.
    kroger-hrana sta ti srce zazeli iz celog sveta pa i pticijeg mleka
    pabliks-hrana
    volmart-od igle do lokomotive
    bestbaj=tehnika-televizori,kompjuteri,fotoaparati itd iz celog sveta najbolje
    molovi sa firmiranom garderobom kreatori iz celog sveta,prodavnica do prodavnice

    detaljisem ali sami donesite zakljucke obecana ili ne
    konacno idemo u grad da nesto i vidimo
    auto-putem stizemo u deo grada gde se nalaze visoke zgrade neboderi itd
    parkiramo ispod nekog nebodera i izlazimo u jedan nazovimo ga centar grada
    pitam gde su ljudi,gde je zmaj jovina,gde je knez mihajlova gde skadarlija .,nista od toga ,zasto,kako odgovaraju mi pa ovde ljudi rade to su poslovne zgrade tu se radi a zivi se tamo gde sam prethodno pisao,sramota je zivetu kondominijumu,ima i toga ali tamo zivi sirotinja i crnci--djordjija je to
    zato nema puno nogostupa nema setnje samo kola pa zu na posao i kuci
    posle kratke setnje stizemo do soping mola e moje drage zene,cure ono treba videti ogromno sve sljasti onako holivudski,sta je to pa to su prodavnice firmirane garderobe nema cuvenijeg lika na kugli zemaljskoj a da tu nema butik
    koliko je to veliko kad bi svratio u svaki butik pa trebati osam dana,a tek da kupis nesto sta bilo to je glavobolja sta kad ti se sve svidja,zato nema naroda da secka pa svi su tu to je veliko korzo grad u gradu

    idemo dalje opet kola pa pici,gledam okolo kad ukazase se neke barake citam bolnica i to neka cuvena a obicne barake ma zeza me neko,ne to je jedna od mnogih bolnica sa cuvenim lekarima i najboljim aparatima za pregled,i dijagnostiku.unutra je sve klimatizovano pacijenti imaju najbolju mogucu paznju i negu i brigu o njima ali nije bas za svakog jer su tu pregledi i lecenje oohhoo skupi.
    a mi spucamo lovu u lepotu zgrade a posle nemoxemo da nabavimo opremu.ma nepisem ja o nama vec o americi


    GRAD

    nevolim da pisem o onome sto mozete naci na googlu pa i necu detaljisati
    Atlanta maleni gradic koji nema vise od pola miliona stanovnika sireci se na sve strane prihvati i mnoge starije gradove od nje i zajedno se udruze i postanu ogroman grad
    neko napisa nemaju svoju istoriju e pa nije bas sve tako
    i te kako su ponosni na svoju istoriju i na to sto su jedna od pruga na americkoj zastavi,
    u beloj drzavi bresaka kako je zovu atlanta je najveci a ne i glavni grad
    u atlanti je sad vecinsko crno stanovnistvo
    jedan od najvecih lboraca za ljudske slobode je Martin Luter King je iz atlante
    jedan ceo vikend sam proveo razgledajuci staru b atlantu,onu iz prohujalo sa vihorom ali to je posebna prica



    Moram i ovo da zapisem video sam iz daljine i bazu odakle su poletali nevidljivi kad su nas bombardovali,u atlanti je i sediste generalstaba jednog dela americke vojske



    Tolerancija


    bas kad sam bio tamo vodila se zestoka bitka oko promene imena aerodruma u atlanti
    crnci u znak zahvalnosti prema gradonacelniku atlante koji je zasluzan za nagli napredak i razvoj atlante i dobijanje letnjih olimpijskih igara pokrenu inicijativu da se aerodrumu da njegovo ime djekson umesto dosadasnjeg hartsfild
    sukob izmedju crnaca i belaca zar opet,
    puna sudnica pola sudnice sa jedne strane crnci pola belci
    iznose argumente jedni drugi ih osporavaju pat pozicija niko ne popusta i jedni i drugi imaju svoje argumente i snazno ih zastupaju televizija sve prenosi
    sledeci dan dolazi guverner drzave Sani Perdju koji je belac i drzi govor koji
    zavrsava recima neka se zove Hartsfild-Djekson tisina a onda svi ustaju i tapsu i od tog dana se aerodrum tako i zove
    posto sam imao prilike da ga dva tri puta obidjem uverio sam se u njegovu velicinu,na tom aerodrumu je stalno zaposleno blizu 100.000 ljudi,avioni polecu ili slecu skoro svake sekunde,pogledas gore a ono aviona na nebu onoliko kao nekad kod nas biciklova kad su se ljudi vracali sa posla
    samo im je parking za 30.000vozila
    metro kojim moras da ides da nadjes avion ima 36 stanica,koliko je to veliko pa budimpestanski metro ima samo 19stanica a ide sa kraja na kraj grada
    Poruku je izmenio euridika, 22.08.2010 u 14:36 Razlog: uzastopne poruke

  9. #9
    Amerika ti svakako daje sansu ako uopste uspes da dodjes donde
    ako znas jezik imas dobre skole mozes veoma lako uspeti
    nemas skole i neznas jezik patnja kao i ovde
    neko u americi mi rece ma nevolim ja bas ameriku toliko koliko volim njihov novac zato sam ovde
    licno iako sam vec preko nekolko u godinama ladno bi otisao ali samo sa porodicom i da svi radimo samo 5 godina,
    znam da bi sa dve plate jako lepo ziveli tamo a dve da ustedis to je 120 plata pa razmisli koliko je to dinara i dali je dovoljno za povratak ovamo i neki pristojan zivot e moja masta moze svasta to je amerika



    Izbeglice

    nekako kad sam bio prvi put tamo upoznam puno nasih ljudi kojih je samo grad atlanta primila tacno 10.000
    ti ljudi mahom bez znanja jezika vec su bili tamo sedam godina i polako su se uklapali u americki zivot,
    poceli su da otvaraju sopstvene biznise,radnje,kafane deca su pocela da se skoluju dizali su kredite koji su bili jako povoljni kupovali su kuce jer je rata kredita bila manja nego iznajmljivanje stana
    pojedini od njih su me zvali da radim ako hocu sa njima,sa jednim sam cak i radio dodatni posao uz ovaj koji sam vec imao
    otvorili su svoje prodavnice i drzali svu robu iz bivse nam zajednicke zemlje,pa sam tamo u americi pio knjaza i nasu kafu,jeo nas eurokrem kupovao u njihovim mesarama nase kobaje,cvarke
    sedeli bi kod nekog od njih u kafani i pili nasa pica i naglabali o tome zasto nam se to sve desilo
    za istim stolom sedeli smo mi iz srbije,oni muslimani,hrvati i srbi iz bosne i zezali se pricali o svemu i svacemu pa i o ratu sve se zavrsavalo pesmom
    privatno smo posecivali jedni druge ali tada bi vec razgovor tekao drugacije sa osecajem knedle u grlu
    svejedno ipak smo se drzali jedni drugih
    Poruku je izmenio euridika, 22.08.2010 u 14:37 Razlog: uzastopne poruke

  10. #10

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Vecina ljudi zna za Ameriku i o Americi uglavnom iz filmova ili iz "rekla-kazala" prica, koje su uglavnom pune predrasuda. Te price kod nas obicno prepricavaju ljudi koji Ameriku nikad nisu ni posjetili, a kamo li u njoj ziveli. Nadju se negativne price i onih koji nikako nisu zadovoljni zivotom u Americi, jer su ocekivali nesto drugo prije nego su dosli ovamo. Pa ajde da pokusamo da razbijemo te predrasude.

    Da li je Amerika obecana zemlja?
    Koliko se u Americi moze materijalno i profesionalno napredovati?
    Koliko se moze zabavljati?

    I uopste, kako dozivljavate Ameriku i zasto bas tako?
    Ja bi ba voleo da te posetim i da ne ziviş u Amerikama nego da si u Apatinu recimo
    kao neki şto bi da te posete zato şto si tamo
    A poşto si ve tamo onda bih te zamolio za sledee ...
    da mi kupiş 2 para patika , jaknu i farmerice ...
    şalim se ...
    Opişi ti nama kako je raditi s odredjenim strunim spremama i kolke su im plate i şta se moze s tim novcem tamo ...
    Ko je za jednu voznjicu

  11. #11

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Amerika nije rad i znoj
    postoje Holivud i Frenki boj
    Diznilend bejzbol i rock and roll
    Vrijeme ocaja vrijeme nade
    jedni ruse a drugi grade
    prolaze ratovi padaju vlade
    Pitove ruke vise nisu mlade
    od Aljaske do Meksika
    to je ona druga slika
    Pit ... i to je Amerika
    u buci u larmi u rudniku
    na farmi
    Pitove ruke vise nisu mlade
    sezdeset godina za dolar rade
    a negdje daleko u Ilinoji
    nadgrobna ploca stoji
    i prazan kovceg ceka
    da Pit stigne iz daleka
    a kada umoran zaspe
    i vise se ne probudi
    jedino za cime zudi
    je da umjesto blazenstva i raja
    vidi zoru kako rudi
    i sunce starog kraja

    Nemam taj problem da mi je sve iz Amerike negativno, ovako na prvu: specifican socijalni sistem (tj. koliko kapiram i nema ga), puna diskriminacija (koja postoji i u obliku pozitivne, tj. sposobni napred ostali stoj). Sto se spoljne spoljne politike tice, "cenim" da je svetu, barem jos neko vreme, potrebna kao veliki tata i svetski serif.
    Licno: Ne bih "bos" u Ameriku (zbog trnja, jel' te), ali cim budem u prilici da se prodajem (predstavljam) za neku velicinu.., jer poredjenja radi, sto je nekada predstavljala poseta Jerusalimu za hriscane, danas je to boravak u Americi za poslovne ljude, tj. odlazak na izvor.

    P.S. Djekna jos nije umrla, a ka' ce ne znamo

  12. #12

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Koliko se u Americi moze materijalno i profesionalno napredovati?
    Definitivno materijalno i profesionalno moze mnogo vise da se napreduje nego u Srbiji. I otisla bih kad bih mogla. Naravno da kad bih otisla morala bih prvo da se prilagodim, da ucim i onda tek kroz nekoliko godina da osetim dobit od truda. Ali na to sam navikla. Ovde se stalno trudim u nadi da cu osetiti dobit jednog dana.

    Koliko se moze zabavljati?
    Meni ni u Novom Sadu nikad nije dosadno. Ne bi mi ni tamo, ni bilo gde bilo dosadno. Ja sam osoba koja je uvek okupirana necim, kolko god to nesto nekom glupo izgledalo, ali meni nije dosadno. Mislim da ovo zabavljanje definitivno zavisi od osobe do osobe.

    I uopste, kako dozivljavate Ameriku i zasto bas tako?
    Dozivljavam je kao zemlju u kojoj mogu da zivim normalno sa normalnom platom.
    Nije da ovde nemam sta da jedem ali mi je muka razmisljanja da li da kupim cokoladu koja kosta 100 dinara ili neku manju za 50 dinara. Jednostavno o tim stvarima ne zelim vise da razmisljam uopste. (cokolada je banalan primer)

  13. #13

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Da li je Amerika obecana zemlja?
    Koliko se u Americi moze materijalno i profesionalno napredovati?
    Koliko se moze zabavljati?

    I uopste, kako dozivljavate Ameriku i zasto bas tako?
    1.Nije . Obecanu zemlju jos nisam nasla iako sam se selila puno puta.

    2.Materijalna i profesionalna dobrobit ne ovisi nikako od mjesta stanovanja vec od vlastite sposobnosti. U Americi su sigurno mnoga vrata otvorena, ali ipak nisu ni ovdje svi Carringtoni.

    3. Izasla sam iz godina kada mi je lumpovanje bilo bitno. Najdragocijenije mi je vrijeme koje provedem uz obitelj. Zabavljat se da svugdje - koliko para toliko muzike.

    4. Amerika definitivno nije moja zadnja adresa. Namjeravam ovdje provesti jos nekoliko godina i onda nazad put Europe. Nije da se ovdje osjecam lose, ali vise volim atmosferu vecih europskih gradova i kulturu koju sa sobom nose.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  14. #14

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Amerika - obecana zemlja samo za one koji je nepoznaju!!!!

  15. #15

    Odgovor: Amerika - obecana zemlja ili ne?

    Kao sto i rekoh ranije, misljenja o Americi su uglavnom formirana na predrasudama. Naravno, svak ima pravo na svoje misljenje .

    Kao i u svakoj drugoj zemlji, tako i u USA ima dobrog i loseg, obrazovanog i neobrazovanog naroda. Boraveci ovamo u USA (u poslednjih nekoliko godina), mogla sam da se uvjerim u to. Upoznala sam neke izrazito pametne i obrazovane ljude, ali i one manje obrazovane i koji se ne interesuju ni za sta van US. Takodje, upoznala sam i one koji nikad nisu mrdnuli iz svog sela/grada . Ono sto je za sve njih zajednicko je da su nevjerovatno ljubazni. Dolazeci sa nasih prostora u pocetku mi je to nekako blo mnogo cudno i izvjestaceno, ali sam shvatila da je to dio njihove kulture koja mi se kasnije mnogo dopala. Cak mi je bilo neobicno kad sam isla na Balkan jer sam zaboravila na nasu nervozu i neljubaznost.

    Ne znam koliko puta sam se prijatno iznenadila kad su ljudi, u drustvu u kojem se krecem, uglavnom svi znali ponesto o zemlji iz koje dolazim. I cesto sam se pitala, nakon toga otkud one predrasude koji nasi ljudi sire o US. Mislim da je odgovor u tome da sve zavisi od toga sa kime se druzis, u kakvom se drustvu kreces i kome sloju drustva pripadas ili se trudis da pripadas. Vecina nasih ljudi je dosla u Ameriku sa velikim ocekivanjima da ce ovamo novac steci vrlo brzo i vratiti se kuci da taj novac trosi. Medjutim, vecina tih ljudi uglavnom ne govori engleski jezik i prinudjena je da radi poslove kojim se bave neobrazovani Amerikanci i oni koje nista u zivotu ne zanima osim kako da jedu. E, onda oni na osnovu tih ljudi kreiraju misljenje o citavoj Americi i sire te price dalje. I tako nastaje predrasuda da su Amerikanci glupi.

    Ono sto je tacno za Ameriku je da je to zemlja koja nudi mnogo mogucnosti za uspjeh. Definicija uspjeha je razlicit za razlicite ljude. Nekom je uspjeh da zaradi mnogo novca, nekome da ima uspjesnu karijeru, nekome je uspjeh da se pohvali kod komsije i kod rodjaka koliko zaradjuje, koliko je platio kucu ili auto Medjutim, uspjeh zavisi od same osobe koliko je uporna i vrijedna i koliko je spremna da se zrtvuje za uspjeh. Neki nasi ljudi samo rade i rade i zaborave da zive jer je za njih zivot stao. Tu su samo da zarade i da se vrate da bi na miru trosili pare. U medjuvremenu, zale se na Americki zivot i Amerikance . Ti isti "hladni" Ameriknci su mi pomogli da se snadjem za stan i za namjestaj, kad sam dosla ovdje. Dosla sam sama i nisam ovdje nikoga znala. Opet sam bila prijatno iznenadjena, jer sam i ja vjerovala da su oni hladni i da ih nije briga ni za koga. Sto se mene tice, tu je jos jedna predrasuda razbijena zauvijek. U medjuvremenu sam upoznala i one "druge", ali i dalje ta predrasuda vise ne postoji.


    Naravo da ovamo nije sve idealno. Nigdje nije idealno... Vraticu se na to neki drugi put...
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kosmet - oteta zemlja
    Autor Necromancer u forumu Politika
    Odgovora: 997
    Poslednja poruka: 24.09.2012, 09:07
  2. Srbija, zemlja uplatnica
    Autor makilli u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16.08.2011, 13:47
  3. Albanija - zemlja kontrasta
    Autor Lady S u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 24.09.2009, 02:35
  4. Zemlja kao jedina istina..
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 08.08.2009, 17:34
  5. Tasmanija: zemlja egzotike i zatvora
    Autor HLEBmaster u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.10.2006, 21:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •