Verske zajednice i politika
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Verske zajednice i politika

    U poslednje vreme sve češće imamo primere povezanosti i preplitanja verskih zajednica (što pravoslavnih, što katoličnih, što muslimanskih) sa politikom. Nekada su verske zajednice direktno povezane sa politikom, a nekada prosto političke stranke same sprovode neke svoje reforme koje idu u tom pravcu.
    Smatrate li da su verske zajednice u današnjem društvu prosto upletene u politička i državna pitanja i da to ne treba menjati, ili vam je ovo ipak nespojivo?

  2. #2

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Da je ovakvo pitanje postavljeno u Hrvatskoj, odgovor bi bio lak, zbog procentualno malo prisutnih, čak zanemarljivih drugih vera, sem rimo-katoličke. Kod se to pitanje nameće sa dosta upitnika, ja kao Pravoslavni hrišćanin volim da je pravoslavna vera upletena u politiku, jer tu politiku posredno čine isti ti vernici. Ali šta ćemo sa onima koji neveruju, ili su druge vere, a tih u Srbiji ima podosta. Kao i kod svih pitanja i pojava kod nas sve mora da ima za trećinu veći ton nego kod ostalih. Vatikan stolećima vešto diriguje iz senke ili direktno, i nigde nema velike galame.
    In vinas veritas

  3. #3

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Ajde da prvo vidimo šta je politika, a šta je religija.

    Pojam Politika je izveden iz starogrčke reči Polis koja znači
    Grad ili Zajednica.
    Politika je opis i usmeravanje mogućeg ponašanja društva, na putu ka unapred određenom cilju, u određenoj zajednici. Od sastava zajednice zavisi
    u kakvom odnosu će se sjediniti osnovni elementi politike.
    Moć, Sukob, Vlast, Zakon (red) i Mir

    Pojam religije sam skinuo sa Wikipedije jer me mrzi da kuckam ono što je neko već sasvim tačno napisao.

    Религија је друштвена појава која подлеже одређеним законима настајања, развоја и нестајања. Религију можемо дефинисати и као духовну повезаност једне групе људи са неким вишим, светим бићем, односно Богом. Бог (на санскритском господар хлеба) је људска замисао о некој натприродној, оностраној сили. И сама реч религија води порекло од латинске речи religare што значи поново свезати, преповезати. Дакле, религија је облик друштвене свести у коме се природне и друштвене силе приказују као натприродне, независне од човека, природе и историје. Свака религија подразумева више или мање једноставно учење које се односи на суштину, сврху и порекло свега постојећег. Такође, свака религија подразумева одређене облике верских заједница, као и одређене обреде, ритуалне радње које се обављају на посвећеним местима, односно у одређеним институцијама.
    Постоје три основне групе теорија религије. Према првој, религија је изум једне (обично владајуће односно привилеговане) групе људи као средство заштите привилегија исте те групе људи. Према другој групи теорија, религија је трајна егзистенцијална карактеристика људског бића. Најзад, према трећој групи теорија, религија је само људска склоност ка сујеверју произашла из недовољног познавања праве природе ствари.

    Sada kad pročitam ove dve definicije...pa popijem jednu rakiju i zapalim cigaru
    ...pa još jednom pročitam, pojavi mi se pred očima jedna formula.

    Politika + Religija = Manipulacija
    ...ali možda je to samo zbog rakije

    Neko ne može bez religije. Ja recimo ne mogu bez cigareta.
    Ako u jednoj zemlji ima na primer 6O% odraslog stanovništva koje puši,
    dali onda u politiku treba uplitati pušenje?.... ili pecanje ili fudbal
    ili bilo koju drugu besmislenu zanimaciju, koja je tu samo da bi nam malo olakšala ove sumorne dane.

    Mada moram priznati da bi bilo svakako zanimljivije gledati zasedanje skupštine
    kada bi svi učesnici lepo pevali, klanjali se, ljubili jedan drugome ruke i jurcali se u krug sa kandilom.

  4. #4

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Kolko sam shvatio ... 60% onih koji se upliu u politiku i religiju su izmanipulisani puşenjem
    Ko je za jednu voznjicu

  5. #5

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Politika+Religija =manipulacuja,
    Popio sam kafu, rakiju , zapalio cigaretu, od ovog zadnjeg sam zavisan, ali mi nikako ne dolaze iste misli kao gore, ili mi dolaze ali manipulacija kao usmerivač.
    Malo nerazumno, valjda zbog rakije, popiću još jednu... E sad se razbistri, pa mi dođe napamet, Jevreji i njihov uticaj u politici u svetu, mislim da je razumljivo!?
    I pitanje: Dali postoji jača povezanost vernika i uticaja istih na sve svere života, od Jevreja? Ko je pročitao Talmud i druge verske knjige Jevreja, videće njihov cilj. Za njima idu Muslimani, pa tek onda Hrišćani, mada Muslimane veliki kauboj svađa ali ipak su ispred Hrišćana. I sad mi glumimo veliko srce, građansku državu i demokratiju, pa nećemo veru u politici, i kao uvek pošteni i iskreni budu j....., dobrovoljno ili na silu, ali budu.Neznam šta više da kažem, možda ću da postanem alkoholičar, muti mi se!
    In vinas veritas

  6. #6

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Pecaroša baš zabole uvo da li će pušač umreti od raka pluća ali onaj koji u Boga veruje i tvori ljubav prema bližnjima... mislim da i ima šta pametno reći i posavetovati one koji dobiše glasove od voljenog mu naroda i na koji način da mu osmisli neko bolje sutra. E sad, što neki koji su navikli da čine po savesti ( koju po svoj prilici nemaju ) ne mogu prihvatiti da im neko kaže da im možda nešto nevalja činiti ....

  7. #7

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Vlast se nikada ne daje dobrovoljno, pa ni religiji (crkvi).
    Znaci toliko ima religije u politici, koliko religija sama sama osvoji.
    A osvaja je pomocu masa.

    Crkva > stanovnistvo (``masa`` mi deluje ovde neprikladnim) > politicari vernici > politika sa interesom crkve

    Hm, tipicno lobiranje (lepse zvuci od reci manipulacija)...
    A ljudi se mogu uhvatiti na 2 nacina. Novcem (ekonomskom propagandom) ili emocijama (voleti i mrzeti bliznjeg i daljnjeg svog). A crkvi je nemoralno propagirati ekonomske zakonitosti...

    Pa kako kome po zasluzi, sreci i bozijem zapovesti.


    Kako Djole rece:

    `` A onda su dosli popovi, pa topovi, pa lopovi...``
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Smatrate li da su verske zajednice u današnjem društvu prosto upletene u politička i državna pitanja i da to ne treba menjati, ili vam je ovo ipak nespojivo?
    Чисто правнички гледано, верске заједнице су удружења грађана илити НВО. Као такве, имају право да се мешају у све што није законом забрањено.
    Један добар текст о односу СПЦ и државе:
    http://www.nspm.org.yu/Debate/2005_C...litizacija.htm
    Uprkos modernim zalaganjima da se Crkva posmatra institucionalistički, kao servis privatnih verskih potreba u smeru izgradnje građanski prihvatljivog individualističkog morala (kao što je slučaj u sekularizovanim protestantskim zemljama), kojem je strano svako političko angažovanje, hrišćanska antropologija ima hiljadugodišnji, ovom viđenju dijametralno suprotan pogled na čoveka i svet. Za nju čovek nije pojedinac, individua, već ličnost i političko biće (u aristotelovskom smislu), to jest crkveno i saborno biće koje se ostvaruje u potpunosti jedino u zajednici sa drugim ličnostima.

    Odvojenost crkve i države predstavlja ideološku floskulu novovekovnih društava (i demokratskih i totalitarnih) koja se diče svojom sekularizacijom, tj. odvojenošću državne i crkvene hijerarhije. Međutim, crkva nije samo svešteni kler, već zajednica verujućeg naroda, koja ima puno pravo da, živeći u društvu u skladu sa svojim uverenjima, te svoje vrednosti u istom tom društvu i ostvaruje.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #9

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Postoje mudrosti i "mudrosti".
    Наравно.

    Netachno. To je kod tebe ovde na politici mozzda uobichajeni nachin gledanja. Zato vishe i ne svracham.
    Код мене на политици?

    Ima i imache. Ti mislish na Crkvu kao SPC, a ja mislim na religioznost, a i "religioznost" koja jei ako je posledica nezainteresovanosti, neznanja itd. Prema tome, zvao ga ti Bogom ili Alahom, ako chini znachajan deo tvoga identiteta, znachi da prosto mnogo vishe toga neznash nego shto je tvoj deda ikada mogao da zna
    Дакле, по теби религија има пресудан утицај на свашта у друштву? Не знам, превише уопштено да бих коментарисао, али сва та прича о злој и штетној религиозности која нас уби... ми је мало сумњива.

    Ja ne insistiram da su idioti, mnogi od njih prosto ne zzele da razmishljaju o nekim stvarima... Ako je to njihovo pravo, a valjda jeste, ja mogu da gundjam i to je moje pravo...
    Религија није последица "неразмишљања" или желе да се не размишља. Или жеље да се не зна геологија, или чега већ. Рекао бих да се ради о људима који су на иста питања дали различите одговоре од оних које си ти изабрао.
    Е сад, ти си уверен изгледа да имаш одговоре на сва питања живота, универзума и свега осталог у уџбенику физике за осми разред. Кул, драго ми је због тебе, али мало ми је агресивна твоја жеља да сви деле твоја уверења.

    Vazzi, a sada chesh ti da mi objasnish razliku izmedju tog idiotizma i onoga u shta ti verujesh.

    Naravno, TVOJA religija je ona koju treba tretirati ozbiljno, poshtovati itd. To kazze pobornik svake religije, religijice, sekte i sektice.

    Ne trazim jednostavna reshenja, kazzem samo da se obrati pazznja
    Нећу да ти објашњавам ништа. Ради се о спрдњи, о расправи ради расправе. Нико озбиљан не може да се прави луд и пита ето, каква је разлика између којекаквих секти, да не причам о сатанистичким покретима и традиционалних религија.

    Pa moja pricha se ne odnosi samo na srpsku religioznost, religija je globalni problem, i bila i kada bi amerika potonula i izgorela, a ovde kao i svuda se prihvata svashta zdravo za gotovo...
    Ти си први споменуо Америку.

    Религија глобални проблем... мени ово личи на још једну неолибералистичку патку. Знаш оно, највећи проблеми данашњих друштава су права педера да им нико подсвесно не помисли ништа лоше, одбрана од четворице неонациста док ти највећа светска сила уништава свет, право на равноправност полова у беди и сиромаштву у ком оба пола живе а не побољшање услова за све, национализам а не велике силе које га злоупотребљавају за крвав ратове и своје интересе...
    Па ето, и религија је сад одједном "глобални проблем", одговоран за разноразна зла. Религија је конкуренција великим корпорацијама и потрошачком друштву. Било ко ко се не води себичношћу и моралом холивудских филмова, већ има свој систем вредности, циљ осим у се, на се и пода се, коме није циљ живота да живи у Холивуду, за кога Америка није Јерусалим, ко је лојалан било чему осим новцу... није подобан у систему вредности новог светског поретка.

    Више пажње се посвећује правима педера него правима гладних, сиромашних, жртвама ратова, болеснима... зашто? Па, нађи ми у историју неку револуцију коју су дигли научници или педери, и оборили власт, успоставили другачији политички систем?

    Tvoje uverenje je otprilike da bi mi procvetali kada bi Amerika izgorela To je tvoje pravo da verujesh, ali vidish - chak je i ta hpoteza zasnovana na kakvim takvim posmatranjima, iskustvima, opipljivim, svakodnevnim stvarima koje se deshavaju i koje su se deshavale u istoriji. Da li je ispravna ili ne, to nije bitno, bitno je da za tebe sve to jeste istina...
    Моје уверење није ништа слично томе

    zelish da se oslanjash na chinjenice, mislish da se oslanjash na chinjenice i trudish se ono shto mislish da je ispravno promovishesh, pa makar svi oko tebe mislili suprotno iz njima znanih razloga ili pak gluposti... E pa i ja svoje stavove i zakljuchke donosim na isti nachin, samo shto isti princip koristim u svemu shto mi je bitno u zzivotu. Da sam spreman da se samo jednim delom drzim tih principa, a drugim delom da prihvatam neshto shto se kosi sa tim principima onda bih imao sve uslove da budem religiozan. I to jeste jednostavno.
    Одакле ти идеја да све треба заснивати искључиво на "опипљивим, свакодневним" стварима? Друг Стаљин забранио Бога?
    Ако неко жели да живот сведе само на опипљиве свакодневне ствари, типа зашто киша пада, како ради аутомобил, како се цепа атом, како поправити веш машину, како изрезати шницлу, где почиње дебело црево... нека изволи.
    Али постоје и ствари изван и изнад тога. Постоје питања смисла, морала, психе, културе... која се не могу свести на прецизну механику. А свет у коме је најважнија ствар како функционише висока пећ... бљак.

    Ne, naprotiv, ima religioznih od kojih me razlikuje samo taj detalj - verovanje u postojanje boga. Zvuchi kao da je to mnogo? Nije u sushtini, ali nije bash mesto ovdI za taj razgovor...
    Има их, али су само изузетак који потврђује правило, да је религија опијум за народ

    Pa shta? Nisi chitao neshto sto sam mnogo puta napisao. Da, religija je imala dobrih strana kroz istoriju i imala je svoju srhu u formiranju prvobitnih zajednica i podizanja na neki nachin nivoa svesti o drushtvu i ljudima oko sebe. Poslednjih 500 godina neke strane religije prosto postaju prevazidjene i suvishne.
    Као и неке стране много чега другог...

    Treba iskoreniti nachin razmisljanja koji dopushta da religija svih nivoa postoji Religija bi potom nestala. To je naravno utopija, to znachi da trazzim da svi imaju potrebu da znaju istovremeno makar donekle, fiziku, hemiju, biologiju, istoriju, astronomiju i koriste logiku i razum da sve to povezzu...nemogucha misija? A ja ne pricham da to povlachi i odbacivanje morala koji promovishu religiozni.
    Већ видимо како функционише морал без "подлоге". Свака жеља постје право, а свако морално правило, ма колико оправдано било, пада кад се постави питање "а ко је то одлучио да је то тако и ко мени може било шта да одреди"... ја постајем центар свега, центар свемира, нема правила осим оних која мени одговарају. Нема никог ко може да одреди било какво правило.

    Искоренити начин размишљања који допушта да религија свих нивоа постоји? Какав је то начин размишљања?

    Физику, хемију, биологију, историју, астрономију.. ??? То треба да нам да одговоре? На шта? Како ствари раде? Да, одлично. А зашто ког ђавола раде? Да, јасно је како се планете окрећу, како се галаксије понашају, како је свемир настао... дивно. А зашто који андрак? Видиш, зато ће све те науке које си навео за мене остати само науке које се баве тиме како направити бржа кола или бољу микроталасну.

    To samo pokazuje da

    Naravno, ovo shto ja pricham je posledica mode i NVO delovanja kojem sam u svojoj naivnosti i nerazmishljanju podlegao Pak religija je daleko slozzeniji fenomen o kome sam malo razmishljao inache da sam vishe, sigurno bi bio tolerantniji.

    GreKsha.
    Последица нечега јесте. Да пљувања и мржње по религији има - итекако, има, и међу паметнима као што си ти и међу мање паметнима. Е сад, ето, да сте баш сви размишљали и сви независно један од другог дошли до истог закључка како је религија зло... то неко шири и форсира.

    Мада, код тебе је присутна нека идолатрија према науци. Па пола физике се заснива на недоказивим хипотезама... а све и да су науке савршене и откриле све што се открити може, опет јој измичу питања која ни не поставља.
    За тебе је питање религије изгледа питање да ли је Земља настала или створена, да ли је Земља центар свемира или не... однос религије и науке. А за мене наука нема никакве везе с најбитнијим питањима у животу, нити ми је посебно битно то надгуравање типа тебе и сер Гоксија, колико су стари фосили и колика је ерозија...

    To je isto drushtvo koje isti princip prenosi na sve sfere zivota. Kada prichamo o Americi - to je drushtvo koje takodje, veruje da je ispravno, da je pravda i bog na njihovoj strani.
    Фолклор бре, небитно скроз. Ин Гад ви чраст, со хелп ми Гад... ти то озбиљно схваташ као неку велику религиозност?

    Pa to i ja kazzem. Samo shto kada ja to kazzem proizilazi da su svi koji ne misle kao ja idioti.
    Па ти си запео да ослободиш свет зла религије, а не зла глупости, површности, незаинтересованости...

    Meni to desnichari i levichari zvuchi kao grupacija ljudi kojima sa onom nepomenutom rukom i nije neki filing
    Ко си ти да дискриминишеш такве и шириш мржњу према њима?

    Religija nije kljuchni problem ovog drushtva, i shodno velichin problema ja mislim da sam sasvim srazmerno aktivan. Kada bi neka religiozna rulja kamenovala recimo preljubnike na terazijama, moj bunt bi onda bio ozbiljan i fizichki, jer bi to znachilo da je cela drzava u qcu. Ovde na forumu to mi je trenutno zanimljiva tema, chitam literaturu, razgovaram sa ljudima i to je otprilike to, poshtujem nechije mishljenje ako se pokazze poshtovanja vredno. Drugog nachina za resavanje tog "problema" nema, niti ima neke potrebe za sada da ga bude.
    Не говорим о твом понашању, већ о твом ставу - да је религија неко страшно зло које треба елиминисати за слободу и спас људског рода...

    E sad, vi poshteni desnichari, ne zamarate se tim nauchnim i logichkim tricama i glupostima, pa mozzte da ostavite taj posao drugome, jednog dana kada vash korisni i efektni otpor novom svetskom poretku i Americi urodi plodom
    Тако је. Вође одлучују шта ће да се ради. Научници су ту чисто логистике ради. Кад не би било тенкова, двоколице би вукли коњи и волови... а суштина је слична
    За мене је рецимо хемичар унапређена верзија вола - само што помаже да се више кола креће и на мало другачији начин
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku



    Код мене на политици?
    Pa ti si se odomachiO tu, ima te najvishe.




    Религија није последица "неразмишљања" или желе да се не размишља. Или жеље да се не зна геологија, или чега већ. Рекао бих да се ради о људима који су на иста питања дали различите одговоре од оних које си ти изабрао.
    Tachno samo na prvi pogled. Razlichit je taman koliko je razlichit heroin od hleba. Oba zadovoljavaju nekakve potrebe nekakvih korisnika i daju neke odgovore. Nauchnichki odgovor na pitanje - ko je Terminator bio bi -fiktivni lik koga tumnachi Arnold Shvarzeneger. Religiozni odgovor je - Terminator je svemoguchi robot ubica - bezzmo iz bioskopa. Naravno, analogija je u pitanju, ne mislim da je neko religiozan bash toliko glupav.

    Е сад, ти си уверен изгледа да имаш одговоре на сва питања живота, универзума и свега осталог у уџбенику физике за осми разред. Кул, драго ми је због тебе, али мало ми је агресивна твоја жеља да сви деле твоја уверења.
    IZvini na mom agresivnom uverenju. Na kraju dolazimo do toga da je mnogo znanja dostupno upravo u udzbenicima za osnovnu shkolu, ali da to mnogima prosto ne koristi, tj dzaba im osnovna i ko da nisu ni ishli, a sve pod firmom - prevazishli smo ""


    Нећу да ти објашњавам ништа. Ради се о спрдњи, о расправи ради расправе. Нико озбиљан не може да се прави луд и пита ето, каква је разлика између којекаквих секти, да не причам о сатанистичким покретима и традиционалних религија.
    Ne niko ozbiljan, TI ne zzelish da odgovorish. Mozzesh me nazvati ludim i eto neozbiljnim, ali je u toj temi izuzetno bitno pitanje - kakva je razlika recimo izmedju verovanja u boga i verovanja u podatak da u orbiti oko zemlje postoji veliki ruzzichasti chajnik u kome zive patuljci.

    Религија глобални проблем... мени ово личи на још једну неолибералистичку патку.
    Meni lichi na - klasichno americhko desnicharko pljuvanje po liberalima, i sve shto ima za cilj relativizovanje drzzavno, nacionalno, verskih predrasuda i zabluda karakterisanje kao liberalno sranje

    Знаш оно, највећи проблеми данашњих друштава су права педера да им нико подсвесно не помисли ништа лоше, одбрана од четворице неонациста док ти највећа светска сила уништава свет, право на равноправност полова у беди и сиромаштву у ком оба пола живе а не побољшање услова за све, национализам а не велике силе које га злоупотребљавају за крвав ратове и своје интересе...
    Zanimljivo je da sve te velike sile svoju moch i zasnivaju na nerazmisljanju i manipulisanju masama. Religija jeste jedan od osnovnih nachina za odrzzanje mase pod kontrolom. Naravno da je korisno za vlast ako je nachin razmisljanja vechina - jebesh razum, jebesh logiku, nauku i te stvari koje se bi trebalo uche u osnovnoj shkoli.


    Па ето, и религија је сад одједном "глобални проблем", одговоран за разноразна зла.
    Apsolutno nije odjednom, nego si ti odjednom saznao


    Религија је конкуренција великим корпорацијама и потрошачком друштву.
    To je potpuno pogreshno Religioznost je osnov za prihvatanje takvih vrednosti. Ako si spreman da verujesh u neshto za shta ne postoji nikakav dokaz, spreman si da verujesh i prihvatish bilo shta.


    Било ко ко се не води себичношћу и моралом холивудских филмова, већ има свој систем вредности, циљ осим у се, на се и пода се, коме није циљ живота да живи у Холивуду, за кога Америка није Јерусалим, ко је лојалан било чему осим новцу... није подобан у систему вредности новог светског поретка.
    Svashta. Kao shto rekoh, 20% amera se izjashnjava kao ateisti. Nigde amerikanizam ne cveta tako kao u Americi. Nema veze da li su oni stvaaarno uvereni u to shto veruju ili ne, bitno je da kao i bilo koji vernik mogu taj nesklad izmedju logichnog i nelogichnog da gaje u svojim glavama.

    Више пажње се посвећује правима педера него правима гладних, сиромашних, жртвама ратова, болеснима... зашто? Па, нађи ми у историју неку револуцију коју су дигли научници или педери, и оборили власт, успоставили другачији политички систем?
    Ma nadji mi revoluciju koju su digli popovi i hodze, a da nije bio chist rat protiv onih koji nose drugachije sheshire i mole se drugachije. Sa druge strane briga o nivou svesti i znanje(a ne o nauchnicima) ili briga o gladnima je lazzna dilema.




    Моје уверење није ништа слично томе
    Pa za potrebu rasprave ti bi rekao i da ti nik nije to shto jeste


    Одакле ти идеја да све треба заснивати искључиво на "опипљивим, свакодневним" стварима? Друг Стаљин забранио Бога?
    Zato shto zzivish opipljivim. Jedesh opipljivo, pravish opipljivo, radish opipljivo, i drushtvu doprinosish opipljivo.
    Ако неко жели да живот сведе само на опипљиве свакодневне ствари, типа зашто киша пада, како ради аутомобил, како се цепа атом, како поправити веш машину, како изрезати шницлу, где почиње дебело црево... нека изволи.
    Али постоје и ствари изван и изнад тога. Постоје питања смисла, морала, психе, културе... која се не могу свести на прецизну механику.

    А свет у коме је најважнија ствар како функционише висока пећ... бљак.
    Opet lazzna dilema. Nauka i opipljivo je dakle - visoka pech, a sve moguche nauke vezane za chovekovu psihu i drushtvo su dakle - religija? Pogreshno.



    Има их, али су само изузетак који потврђује правило, да је религија опијум за народ



    Као и неке стране много чега другог...


    Већ видимо како функционише морал без "подлоге". Свака жеља постје право, а свако морално правило, ма колико оправдано било, пада кад се постави питање "а ко је то одлучио да је то тако и ко мени може било шта да одреди"... ја постајем центар свега, центар свемира, нема правила осим оних која мени одговарају. Нема никог ко може да одреди било какво правило.
    Netachno. Ali i irelevantno. Potreba da se bude religiozan uz neke konotacije koje to "obavcezno" nosi je jedno, a postojanje boga drugo. Ja volim da pogledam SF film, imam svoj realan razlog zashto ga gledam, ali to ne znachi da verujem da postoji Terminator.

    Искоренити начин размишљања који допушта да религија свих нивоа постоји? Какав је то начин размишљања?
    To je nachin koji kazze da mozze da postoji "podloga" bez verovanja u vrhovna svemogucha bicha koja sede "gore" i zaviruju u vashe misli i dela.
    Физику, хемију, биологију, историју, астрономију.. ??? То треба да нам да одговоре? На шта? Како ствари раде? Да, одлично. А зашто ког ђавола раде? Да, јасно је како се планете окрећу, како се галаксије понашају, како је свемир настао... дивно. А зашто који андрак? Видиш, зато ће све те науке које си навео за мене остати само науке које се баве тиме како направити бржа кола или бољу микроталасну.
    Religija ti daje dovoljno dobar odgovorn na to koliko i roditelji koji kazzu da ti poklone donosi deda mraz. Valjda shto nije dovoljno lepo i korisno da ti kamionche prosto bude kupljeno u supermarketu.
    Mozzemo generisati gomile besmislenih pitanja, na koje niko normalan ne mozze da da pravi odgovor, onda sami smisliti shta bi taj odgovor mogao da bude i od tog trenutka mi posedujemo najbolje odgovore na ta pitanja. Jako vazzno.


    Последица нечега јесте. Да пљувања и мржње по религији има - итекако, има, и међу паметнима као што си ти и међу мање паметнима. Е сад, ето, да сте баш сви размишљали и сви независно један од другог дошли до истог закључка како је религија зло... то неко шири и форсира.
    Na zzalost, treba samo malo bolje da vizualizujesh chinjenicu da je religija analogna kompjuterskim virusima i da postoji samo zato shto mozze, a ne zato shto je neophodna. Kada ja kazzem da treba uchiniti da religija nema uslova da opstane, to samo znachi da bih voleo da se bar trudimo da razmisljamo bez "backdor" boljki uma kakva je nedoslednost, pa se ni trojanci kakva je religija neche primati.

    Мада, код тебе је присутна нека идолатрија према науци. Па пола физике се заснива на недоказивим хипотезама...
    Nije tachno. POstoje teorije koje su prihvachene jer ne postoji bolje objashnjenje za pojam kojim se bave, i to nije neko smislio u nastupu bunila, vech u goodinama posmatranja, prorachunavanja i ostvarenih predvidjanja.. Postoji teorija gravitacije, i zove se teorijom, shto ne znachi da se mozze dovesti u pitanje.


    а све и да су науке савршене и откриле све што се открити може, опет јој измичу питања која ни не поставља.
    Kao shto rekoh. POstoje i pitanja koja bi zzeleli da postavimo i da budu bitna.


    За тебе је питање религије изгледа питање да ли је Земља настала или створена, да ли је Земља центар свемира или не... однос религије и науке. А за мене наука нема никакве везе с најбитнијим питањима у животу, нити ми је посебно битно то надгуравање типа тебе и сер Гоксија, колико су стари фосили и колика је ерозија...
    Pa bitno je To su osnovne stvari onoga u shta zapravo verujesh.
    Ako je za tebe religija neshto drugo, ta neka najbitnija stvar u zzivotu mozze biti da se oslanja na chistu mashtariju za koju bi voleo da je bitna.



    Фолклор бре, небитно скроз. Ин Гад ви чраст, со хелп ми Гад... ти то озбиљно схваташ као неку велику религиозност?
    Ne bre. Ne bidNi povrshan.


    Па ти си запео да ослободиш свет зла религије, а не зла глупости, површности, незаинтересованости...
    Jedno proizilazi iz drugog. Nije chvrsto uzrochno posledichno vezano. Smatram da che kad nestane ono drugo, nestati i ono prvo... Naravno ne mislim da che i jedno i drugo ikada nestati, samo mislim da ne moraju i da se reklamiraju...


    Ко си ти да дискриминишеш такве и шириш мржњу према њима?
    Chvrstorukash. Sve mora da bude na nauchnoj osnovi


    Не говорим о твом понашању, већ о твом ставу - да је религија неко страшно зло које треба елиминисати за слободу и спас људског рода...
    Ma ja samo pitam, i skrechem paznju na to u shta verujete. A neko se nalazi uvredjen. Eto. POstavljam pitanja, uglavnom i odgovaram na druga, ako ih ima.



    Тако је. Вође одлучују шта ће да се ради. Научници су ту чисто логистике ради. Кад не би било тенкова, двоколице би вукли коњи и волови... а суштина је слична
    За мене је рецимо хемичар унапређена верзија вола - само што помаже да се више кола креће и на мало другачији начин
    E pa pogreshno ti je gledanje. Meni je naravno znanje o nachinu rasporeda nukleotida u genu daleko vazznije od politichkih pitanja. Pitanja nauke koja su vazznija i odogovori na njih su vazniji od bilo kakve politike, jer che vazziti i onda kada davno ne bude ni politike ni politichara.

  11. #11

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Mislim da su se na ovim prostorima verske zajednice oduvek mešale u politiku i da je to njihova aspiracija koje se nikada do kraja neće odreći. Da li je to dobro? Nisam siguran, mada verujem da je to njihovo mešanje u politiku potencijalno uvek opasno, ma kakvi su motivi toga uplitanja...

    Situaciju usložavaju činjenice da su verske zajednice decenijama bile pod manje više čvrstom kontrolom socijalističkih vlasti, kao i to da se sadašnji proces demokratizacije kod nas odvija često stihijski i sa brojnim zloupotrebama, pa tako i verskih zajednica.

    To i ne čudi pošto u ovoj državi svako udruženje građana, svaka nevladina organizacija, svaka stranka i svaki politički subjekt, ma kakav on bio i bez obzira na njegov značaj i uticaj u društvu, može bezbrižno iznositi svoje političke stavove kako god hoće pa i takve koje su sprotni Ustavu i zakonima, bez ikakve bojazni od bilo kakve odgovornosti.

    U takvim uslovima, dakle, sa nejakim autoritetom države, jasno je da poneka i neke verske zajednice koriste taj nedostatak pravne regulative i pokušavaju da realizuju svoje interese na način koji je i nezakonit i neprimeren...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    UN: Usvojena rezolucija o religiji
    27. mart 2009. | 00:54 | Izvor: Beta
    Ženeva -- Savet UN za ljudska prava usvojio je kontroverznu rezoluciju o zaštiti religija koju su predložile muslimanske zemlje, a čemu se protive zapadne zemlje.

    Tekst, koji je predložio Pakistan u ime Organizacije islamske konferencije, usvojen je sa 23 glasa za i 11 protiv, dok se 13 zemalja uzdržalo od glasanja. Evropske zemlje, Kanada i Čile glasale su protiv, Indija je bila uzdržana, dok su nesvrstane i više islamskih zemalja podržale tekst.

    Rezolucija, koja pravno nema obavezujući karakter, ukazuje na "ozbiljnu zabrinutost kada su u pitanju negativni stereotipi i vređanje religija, izrazi netolerancije i diskriminacije kada su u pitanju verske slobode, koji su i dalje veoma prisutni u svetu".

    "Islam se često pogrešno povezuje s kršenjem ljudskih prava i s terorizmom", navodi se u tekstu koji poziva zemlje članice UN na "borbu protiv vređanja religija i na izazivanje verske mržnje uopšte", pre svega u medijima.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #13

    Odgovor: Verske zajednice i politika

    Kako to da je demokratski Zapad bio protiv? Tačnije kako to da je hrišćanski Zapad protiv. Znači sasvim je u redu svoje interese ostvarivati anatemisanjem Islama kao što to USA i njeni evropski sateliti rade.

Slične teme

  1. Vesela politika
    Autor HLEBmaster u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 333
    Poslednja poruka: 13.04.2020, 16:39
  2. Posao ili politika?
    Autor shacky u forumu Posao
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 21.03.2012, 22:54
  3. Verske sekte
    Autor The Gunslinger u forumu Religija
    Odgovora: 144
    Poslednja poruka: 24.07.2009, 23:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •