Šta je to Noć veštica?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Šta je to Noć veštica?



    Veštice, vampiri, razne nakaze "s onog sveta", pa i sama "Smrt", dolaze 31. oktobra u Noći veštica na vrata, tražeći slatkiše kao svojevrsni "otkup" za ovu godinu.

    Takav je običaj širom SAD, ali i u mnogim drugim zapadnim zemljama, mada se sve više širi i tamo gde su posve različite vere i običaji, što mnogi smatraju svojevrsnim "imperijalizmom kulture".

    Sveće upaljene u "glavama" od bundeva, ukrasi u tom stilu, čak i lampioni, inače svojstveni azijatskim kulturama, sve češće se mogu videti poslednjeg dana oktobra širom planete.
    Iako se Noć veštica danas smatra čisto severnoameričkom tradicijom, ona je potekla iz Evrope, medju Keltima, davno pre Hrista. Kelti su 1. novembra slavili početak svoje nove godine, rastajući se sa starom kroz razne običaje "teranja zlih duhova".

    Kelti su praznik zvali "Sarvin" - noć kada se spajaju svetovi živih i mrtvih. Bojeći se zlih duhova, maskirali su se u životinje, pokrivajući se životinjskim kožama, a pred vratima su ostavljali posude sa hranom, kako bi se "duhovi smilovali" .


    Ja licno, svake godine seckam bundevu i stavljam svecu u nju, meni je to jako simpaticno i jako mi je slatko kada se klinci maskiraju i traze slatkise kao 'otkup'

    Sta vi mislite o ovom ' prazniku ' ?
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    ovo sam prvo iskopala na netu na tu temu:

    POREKLO "NOĆI VEŠTICA" U ZAPADNOM SVETU

    Odakle Noć veštica vuče svoje korene?

    Da li znate da je Noć veštica uvedena u hrišćanski svet nekoliko vekova posle smrti Hristovih apostola, a da su je pagani proslavljali vekovima pre osnivanja Novozavetne Crkve? Istorija nam daje intrigantan odgovor: "Noć veštica (Halovin) bazira se na škotskim i irskim narodnim običajima koji direktno vuku korene iz prethrišćanskog doba" - to jest - iz paganizma!

    Iako je Halovin postala noć razuzdanog ludovanja, sujevernih vračanja i stravičnih igara koje ljudi ne shvataju tako ozbiljno, u početku se ova svetkovina znatno razlikovala od svog današnjeg oblika. Noć veštica u najranijem periodu nije se proslavljala u "nadahnutoj izvornoj hrišćanskoj Crkvi", nego među Druidima, koji su to činili u čast velikog Boga mrtvih Šamhaina, čiji praznik pada 1. novembra (Ralf Linton, Noć veštica tokom dvadeset vekova, str. 4). Ovaj festival nema mnogo veze sa hrišćanstvom, već predstavlja stari paganski praznik koji se maskirao u crkvene običaje! Uprkos tome, nominalni hrišćani dopuštaju svojoj deci da se zabavljaju u duhu tog paganskog običaja!

    Američka enciklopedija tvrdi da je Noć veštica "sasvim jasno ostatak iz paganskih vremena". Obratite pažnju šta o Noći veštica kaže najautoritativnija enciklopedija na svetu, Britanika: "Noć veštica nastala je mnogo pre hrišćanstva. Dve glavne osobenosti drevnog Halovina su paljenje logorske vatre i verovanje da te noći duhovi i veštice najverovatnije lutaju svuda unaokolo. Istorija pokazuje da su glavne svetkovine Noći veštica bile čisto druidskog karaktera, 'koji potiču od paganskih Druida iz severozapadne Evrope', što nadalje potkrepljuje činjenica da je u nekim delovima Irske 31. oktobar još uvek poznat kao OIDHCH SHAMHNA - 'bdenje Šamana'". Šaman (Šamhain) je paganski gospodar mrtvih kod starih Druida. Dakle, pagani su slavili Noć veštica mnogo godina pre nego što je Isus rođen u Vitlejemu. Međutim, taj paganski praznik nisu proslavljali samo Druidi; to je bio i rimski festival! U daljem tekstu Britanika kaže: "Druidskim ceremonijama dodate su neke karakteristike rimskog festivala koji se držao oko 1. novembra u čast Pomona, u kome orasi i jabuke igraju važnu ulogu - predstavljaju zimsku zalihu voća".

    Zapazili ste da postoji ovaj rasprostranjeni paganski običaj koji je vezan za zimsko doba!

    Inace meni je to jako simpaticno i prijateljica i ja smo se dogovorile da proslavimo Noc Vestica....... Zamalo i zurku (zensku) da organizujemo ali smo se slozile da bi to bilo previse " vesticije" energije na jednom mestu pa necemo...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  3. #3

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Po mom misljenju ovo je samo jos jedan dokaz da su vere i obicaji ljudska izmisljotina. Ljudi preuzimaju iz katolicke vere ono sto im se dopada. Dopada im se Noc vestica jer su to maske, slatkisi... Isto kao i Dan zaljubljenih sto im se dopada. A na drugoj strani svi se kunu da su pravoslavci i veeeeliki vernici na pravoslavnom Bozicu i Uskrsu. E sad to sto se bas preuzimaju katolicki obicaji, to je vec uticaj zapadne kulture preko medija. Svi smo gledali bar jedan americki film cija radnja je smestena na Noc vestica.

    U narodu se zaboravljaju oni dosadni i neatraktivni pravoslavni obicaji i preuzimaju se atraktivni obicaji druge vere. Zar to nije glupo?

    Na primer na srpskoj pravoslavnoj svadbi je obicaj da mladenci idu sa rakijom i ljube se sa svim gostima. E sad ako je svadba od 300 ljudi onda mladenci taj obicaj zaobilaze. Ko ce se ljubiti sa 300 ljudi pa jos tri puta? Ako mladenci ne odrade taj obicaj, nista se nece desiti.

    Uvek me zanimalo da li je bacanje buketa nakon vencanja pravoslavni ili katolicki obicaj? Imam utisak da je to katolicki obicaj koji se svima dopao kroz medije i pre dosta godina je preuzet kao pravoslavni obicaj. I sad vec niko vise ne postavlja pitanje da li je to zaista pravoslavno. Ako neko ima odgovor na ovo moje pitanje nek se javi.


    Uglavnom da rezimiram, meni je zanimljiva Noc vestica. Maske, zajebancija... Ali kako ja gledam na vere i obicaje je drugacije nego sto "bi trebalo" . Ateista sam i meni je za sve potrebno logicno objasnjenje. Ako ga nema, onda ne verujem u to.

  4. #4

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Ja ne znam kako se ovde već ne slavi Dan zahvalnosti

    U narodu se zaboravljaju oni dosadni i neatraktivni pravoslavni obicaji i preuzimaju se atraktivni obicaji druge vere. Zar to nije glupo?
    Naravno da je glupo, jer mi imamo jedan sličan običaj koji se retko gde neguje, jer njega verovatno nema u filmovima. Lep. Isto sa dečicom - od vrata do vrata.

    Koliko su mi običaji mog naroda lepi, toliko su mi lepi i tuđi, ok, malo manje. Tako su mi i ta maskiranja simpatična. Da živim u inostranstvu, verovatno bih bila deo svega toga. Potrudila bih se oko ukrašavanja kuće i kostimiranja ukućana. Zajebavala bih onu decu na vratima, baš da vidim da li bi mi zasuli kuću jajima, kao u filmovima. Da je mom detetu interesantno to bušenje bundeve i da to rade njegovi drugari, verovatno bih i ja. Ovako, pošto živim u Srbiji - meni nekako lepše da napravim pitu od te bundeve, sa sve cimetom Otišla bih i ovde na maskembal na taj dan da se izdogovaram i iskombinujem, eto zezanja radi, ali me to kao proslava nešto preterano ne zanima niti tome pridajem neki značaj i pažnju Mislim, baš mi je glupo da to sad krene ovde masovno da se slavi Neviđeno glupo.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    ...u sustini ako malo bolje proucimo sve hriscanske obicaje shvaticemo da su skoro svi ako ne i svi, u osnovi razni paganski obicaji prevedeni u hriscanstvo....

    Ateista sam i mogu da biram, ako zelim...a ako ne ne slavim....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  6. #6

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat Kalina kaže: Pogledaj poruku
    ...u sustini ako malo bolje proucimo sve hriscanske obicaje shvaticemo da su skoro svi ako ne i svi, u osnovi razni paganski obicaji prevedeni u hriscanstvo....
    Jasno i naravno slaviće šta ko hoće i treba tako. Ja nemam potrebu da slavim Noć veštica, recimo. Meni je samo malo smešno i glupo da se to kod nas slavi (masovno), šta znam I ne volim kopiranje i forsiranje, a tako mi to izgleda

    Daleko od toga da kritikujem neki praznik i da ga ne poštujem
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Jeste - simpaticna su deca maskirana u koje kakve dobre vile, princeze, vatrogasce, betmene itd... ali nekako, to mi je sve strano. Nisam ja deo tog praznika. Ja se drzim onih nasih lepih obicaja i praznika. Prihvatam i druge praznike, ali u njima ne ucestvujem
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Uvek me zanimalo da li je bacanje buketa nakon vencanja pravoslavni ili katolicki obicaj?

    E da sad sebe citiram. Naime, raspitala sam se za ovaj obicaj bacanja cveca nakon vencanja i dobila sam odgovor da to definitivno nije pravoslavni obicaj. To je preuzeto iz americkih filmova. Kada su se moji roditelji vencavali ovaj obicaj nije postojao. Tako da eto sta se desava kada se preuzimaju tudji obicaji. Prosto se prihvataju i zaboravljaju se srpski pravoslavni obicaji.

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    ... jer mi imamo jedan sličan običaj koji se retko gde neguje, jer njega verovatno nema u filmovima. Lep. Isto sa dečicom - od vrata do vrata.

    Sto se tice ovog, zaista postoji pravoslavni obicaj koji isto podrazumeva da deca idu od vrata do vrata i KORINDJAJU. To se desava na badnje vece. Ali izgleda je Noc vestica zanimljivija za ovo maskiranje nego badnje vece.

  9. #9

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Da izbegnem ponavljanje a i dosadno jedno te isto moje guđanje, bići vrlo kratak. Noć veštica "prepisana", sa zapada je nešto strano našem podneblju i našem mentalitetu, ponajviše Pravoslavlju. Treba da znamo da u Srbiji ne žive samo pravoslavci, tako da je normalno da neki ljudi to slave praktikujući i manifestacije tipa noć veštica, ali nije normalno da oni koji veruju (pravoslavci), slave noć veštica, a ne slave recimo poklade i maskiranje u pokladnoj nedelji.
    In vinas veritas

  10. #10

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Sta vi mislite o ovom ' prazniku ' ?
    Još jedna u nizu budalaština. Hleba i igara. Što je rekla SQUAW, pravo čudo da ne slavimo Dan zahvalnosti.

    Da li smo zaista postali toliko nemaštoviti, pa smo krenuli čak i "praznike" da uvozimo? Mene te stvari užasavaju. Kao danas je Dan zaljubljenih, moram devojci/dečku nešto da poklonim i da budem fin. 8. mart, moram da poklonim ženama cvet. 1. maj moram na roštilj. 29. novembar, ah da toga više nema, 31. decembar moram da se skockam i dobro provedem...

    Pa zar nekome treba datum da bi poklonio cvet ili se dobro proveo? Zar ne može neko da se dobro provede i kada nije NG ili da ode na roštilj i kada nije 1. maj ili da se organizuje maskenbal kada nije 31. oktobar? Užas.

    S obzirom koliko ima Kineza u Srbiji, svake godine očekujem neki organizovan doček, a ne sumnjam da ćemo uskoro i to početi da slavimo. Da ne preskočim Jevreje i Muslimane. Sve što se može pokupiti i pri tom još i zaraditi treba iskoristiti. Ovce služe sa šišanje.

  11. #11

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Da su filmovi ,holivudski ,poceli neverovatno da menjaju nasu svest evidentno je na svakom koraku.Najvise sam se smejala ,kada su moje cure i njihove drugarice ,napravile vesticije sesire i posedale u krug .Onako zadubljene nisu ni skontale sta se desava ,tek matori se prisunjao ispod proora i zalupao iz sve snage .Samo sam cula vrisku iz sobe i poletela da vidim sta se desava .Matorom je preselo cerekanje kada smo ga svi redom izgrdili zbog te neslane sale ..a njemu bas bilo cool...Sesiri su zavrsili na lomaci(citaj kotlu)i ostala je samo fotka da ih seca na te bezbrizne dane kada su bile male.Inace ,jeremije ,,,tako se zovu,,,coper dece sa serpama ,poklopcima i ostalom bucnim instrumentima ,pomaznjavanim iz maminih kuhinja,svake godine obilaze dvorista .Dugo mi je trebalo da skontam sta je u stvari cilj te maskarade...aj kao teraju nesto...ali usput i nakupe puni kesu slatkisa i veselju nikad kraja ,Od te dreke i lupanja ,ker mi 3 dana ima tikove

  12. #12

    Odgovor: Šta je to Noć veštica?

    Obeležavanje nekakve Noći veštica na ovim prostorima je još jedan u nizu dokaza naše lakomislenosti, povodljivosti i našeg neznanja. Slažem se prethodnim kritičlkim komentarima ovog fenomena, koji, uz brojne druge takođe besmislene periodične događaje kao što je Valentinovo, sve više ulazi u našu svest kao nešto što je normalni, kul, in i šta ti ja znam već.

    Pošto ne poznajemo i ne poštujeme sebe i sopstveno kulturno i običajno nasleđe, ne bi me iznenadilo da u nekoj bliskoj budućnosti počnemo slaviti i boginju Kali na način koji je već primeren ovom božanstvu...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Slične teme

  1. Kakva biste veštica bili?
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 09.12.2009, 19:01
  2. Spalio ćerku jer je mislio da je veštica
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 09.12.2006, 19:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •