Koliko danas kosta zdravlje?
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    08 Koliko danas kosta zdravlje?

    Tetka kod koje sam odrasla hitno mora na operaciju oka u Zagreb. Iako i u obitelji imam medicinskog radnika koji je cak radio na doticnoj bolnici gotovo deset godina i pozna svo osoblje bila je primljena samo zahvaljujuci toj osobi ali to je nije spasilo od spoznaje da ce za tu operaciju morat izdvojit "sicu" od nekih 2500 eura. Operacija je hvala bogu zaista minimalna ali neophodna! Kada mi je to ispricala izgovorila je to u tako prirodnom tonu da sam shvatila da su takve stvari danas svakodnevnica, stovise ispricala mi je da nam je rodjak koji je prosla dva meseca proveo u bolnici zbog operacije na srcu za istu izdvojio 25 000 eura plus 50 kuna za svaki dan proveden u bolnici! Budimo realni svi bi mi vece plate, ali doktori jos uvek daleko vise rangiraju od mnogih drugih zaposlenja. Zar zdravlje nebi svima nama trebalo biti dostupno?
    Zanima me imate li takvih iskustava i sta mislite o tome?
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  2. #2

    Odgovor: Koliko danas kosta zdravlje?

    Mozda ce neko ponovo reci da je ovo samo fraza, ali ja sam ubedjena da je upravo ovako i nikako drugacije:

    ZDRAVLJE NEMA CENU


    Odrzavanje zdravlja kosta i to uvek neko placa , a samo zdravlje nema cenu...
    Lako cu,ako je do mene.........

  3. #3

    Koliko danas kosta zdravlje?

    Mislim da je ista i situacija kod nas...Ukoliko želite "normalan tretman" kod lekara, koji će da vas sasluša, da vas pregleda kao doktor a ne mesar ( bez uvrede...) onda to morate i da platite ...Jer je stvarno retkost da možete to dobiti u državnoj ustanovi i naravo da to ne platite...
    Nisam, na sreću, u poslednje vreme imala potrebe da idem kod lekara opšte prakse, ali sam išla kod ginekologa...I bilo koji pregled koji traje max 15 minuta ne može, a da ne košta 5000 din ( kolko je to sad ...oko 65 evra) ...
    Za bilo koje analize isto se "debelo" plati...Recimo ja sam imala slučaj da sam konstantno imala vrtoglavice i da sam se loše osećala al u studentskoj poliklinici doktorka nije htela da mi da uput da uradim alalizu krvi već je njen savet bio da jedem supice i da se šetam što više ...
    Na kraju sam bila primorana da odem u privatnu kliniku i uradim analize na osnovu kojih je utvrdjeno da sam malokrvna...Al to su "sitnice"...
    Sad se recimo dosta operacija vodi kao "luksuz i estetika" kao recimo operacija vena...Ako želite to da operišete i da vam troškove pokrije socijalno morate imati vezu ili biti ekstremni slučaj u protivnom mislim da se plaća 1000evra po nozi....(koliko sam ja čula...)

  4. #4

    14 Odgovor: Koliko danas kosta zdravlje?

    Imali smo hitan slučaj slučaj sa Kikijem, posle kog smo odlučili da ga vodimo na IMD - platimo sve što je potrebno i rešimo problem.
    Vodila sam ga naravno kod pedijatra, koji ga je uputio u Sr. Mitrovicu, koja je uzgred 50. km. udaljena od sela u kom živimo. Ukoliko lekar u Sr. Mitrovici utvrdi da ne može da interveniše iz ovih ili onih razloga - tek onda daje odobrenje da se dete leči u Bgd-u, u Tiršovoj ili na IMD...
    Nadoknadu za putne troškove nemamo - tako da nam je lakše i brže ( što je mnogo bitniji faktor ) da dete odvedemo na IMD, platimo pregled, sve ostale troškove...
    Biću svakako sigurnija ( koliko je to moguće ), da je dete zbrinuto, da se vodi računa o njemu, da ću ostati da ležim sa njim - ako je to potrebno, a ne da razmišljam da li će u Sr.Mitrovici biti mesta ili neće, da li će moći da intervenišu ili ne...
    Poruka je jasna...
    Sve se polagano privatizuje, pa i zdravsveni sistem.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #5

    Odgovor: Koliko danas kosta zdravlje?

    U Zagrebu, na KBC Rebro, postoji jedan veliki kardiolog/profesor - ljudina, čovjek koji je život posvetio okretanju negativne statistike u pozitivnu kao i davanje prilike za novi život mali srčanim bolesnicima. Svojim trudom i zalaganjem, kao i nepopustljivom ustrajnošću, profesor je uspio napraviti nešto o čemu drugi roditelji bolesnika drugih oboljenja mogu samo sanjati, koliko god to sada grozno zvučalo. Profesor se uspio izboriti da se mali srčani bolesnici šalju u dvije inozemne klinike (Linz, Austrija + Munchen, Njemačka) na operacije koje naši doktori ne mogu izvesti radi nedostatka aparature kao i nedostatnog obrazovanja, tj. prakse. Nažalost, ovo sve govorim iz vlastitog iskustva koje je bogato tim danim novim prilikama za život. Moj sinček je imao čak 4 operacije na srcu od kojih je prva koštala 100 tisuća eura dok su druge dvije iznosile oko 50-60 tisuća eura. Zadnja operacija je bilo umetanje pacemakera koji je sam koštao 25 tisuća eura. Dakle, svojom željom za boljitak naših klinaca, profesor je dogovorio baš sve i time znatno olakšao nama roditeljima ionako tešku situaciju. On sređuje papire, on sudjeluje u komisiji koja odobrava inozemne operacije, on se bori za nabavku što bolje aparature. Iskreno ne znam gdje bi mi sada bili da smo morali, poput roditelja malene Nore Šitum, sakupljat novce od građana za te četiri operacije? Čovjek može imati nekretnine no što to vrijedi kada se u današnje krizno vrijeme ne može niti garsonijera prodati. A spomenutim troškovima se mora pribrojati i put kao i smještaj. Možda će to čudno i nelogično zvučati, no sve što smo prošli nije ostavilo toliko grozan osjećaj. Razlog tomu jest sretan ishod no još je jedan bitan faktor. Saznanje da su ljudi humani i voljni pomoći. Saznanje da ima dobrih duša kao i privatnih tvrtki koje uvelike ublažavaju osjećaj nemoći. U Munchenu, kao i u Linzu postoji kuća u kojoj odsjedaju roditelji tijekom djetetovog boravka u bolnici. Te kuće (Munchen - Ronald McDonald kuća; Linz - Teddy house) posluju zahvaljujući donacijama i minimalno naplaćuju roditeljima dok daju mnogo toga.

    Zdravlje može koštat mnogo a i ne mora ukoliko postoje osobe koje se bore.

    Respect
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Slične teme

  1. Uticaj sna na zdravlje
    Autor Charlie Harper u forumu Zdravlje
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 28.04.2010, 16:23
  2. Kosta Bunusevac
    Autor stnikola u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 21.01.2010, 12:41
  3. Osmeh, ne kosta nista, a puno vredi ...
    Autor bellissima u forumu Psihologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.11.2009, 22:41
  4. Kosta Racin
    Autor SQUAW u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 11.11.2009, 12:43
  5. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •