Klot i frket žene

Prikaz rezultata glasanja: Znam da...

Učesnika ankete do sada
37. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Štrikam

    6 16.22%
  • Heklam

    2 5.41%
  • Vezem

    7 18.92%
  • Tkam

    0 0%
  • Šijem

    11 29.73%
  • Ne znam ništa od toga

    11 29.73%
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 35
  1. #1

    Klot i frket žene



    Aj' da vidimo šta znaju ove žene forumske tj šta poseduju od dodatnih moći Ja znam samo da vezem i da štrikam al' samo u jednom te istom fazonu, ne znam kako se zove tačno taj rad, ali kapiram da je to onaj osnovni. Valjda je to klot Znam da umećem boje, tj da šaram, ali ne znam da počnem i ne volim da oduzimam petlje. Nikako ne znam ono što ide na više igala. Sve što sam u životu ištrikala je ličilo na šal Ne znam da šijem na mašini, a dve imam - al' znam sve što treba da ušijem peške
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Klot i frket žene

    ..ja znam da heklam i strikam ..
    ..svako ko bi dosao kod mene u kucu mogao bi da vidi moj licni rad ..
    ..a majka me je naucila kako da sijem na masini..
    ..mada me to nije previse zanimalo..

    ..kako heklanje smiruje zivce pa to ne mozes poverovati ..

  3. #3

    Odgovor: Klot i frket žene

    E ja znam i da shtrikam i da shijem,
    ali to vezenje mi nikad nije ishlo od ruke...
    a nije da nisam pokushavala, ali ne da mi se nikako jbm li ga
    i uvek na kraju dobijem nesto zesce sakato...
    ali zato sto pletem iglama sine,
    nema trika da skontash da nije konfekcija...

    Citat Crazy Angel kaže: Pogledaj poruku

    ..kako heklanje smiruje zivce pa to ne mozes poverovati ..
    da jbt

    Ubica mekog srca.

  4. #4

    Odgovor: Klot i frket žene

    Meni je heklanje nemoguća misija. Svaka čast svakoj koja ume. Malo sam se zeznula u anketi, pa nema da se glasa za više opcija al' može npr ono što najbolje znate
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Klot i frket žene

    Znam da štrikam, heklam, vezem i šijem. Na pristojnom nivou. Sve me je mama naučila. Nije da me ručni rad nešto mnogo privlači (bilo mi je to sve mnogo zanimljivije kad sam bila mala), niti imam mnogo volje da se time bavim, ali smatram da je korisno znati. Ne umem da tkam, ali čini mi se samo zato što nikada nisam probala.



  6. #6

    Klot i frket žene

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Meni je heklanje nemoguća misija. Svaka čast svakoj koja ume. Malo sam se zeznula u anketi, pa nema da se glasa za više opcija al' može npr ono što najbolje znate
    ..veruj mi da uopste nije toliko tesko ..
    ..mene je snajka naucila kad sam bila klinka..
    ..jer mi se svidjalo sve kod heklanja..
    ..tako da mi nije bilo tesko nauciti..
    ..samo trebas imati volju ..

    ..bas sam te htela upitati za anketu ..
    ..ali nema veze i ovako je ok ..

  7. #7

    Odgovor: Klot i frket žene

    Teškom mukom, mati mi je konačno pre par godina priznala da imam dve leve ruke za ručni rad.
    Jedared sam naštrikala nešto. Iz inata, jer su mi rekli da neću umeti. Možda je ličilo na šal za lutke (a to je bilo u vreme kada sam već odavno prestala da se igram sa lutkama). Trebalo je da bude samo obično, klot-frket, a komentar moje matere je bio: "Bravo, ćero, ti to odma' sa mustrom".
    Sve žemske u porodici šiju. Pokušavala sam više puta da koristim to čudo zvano šivaća mašina, ali mi je naposletku lepo objašnjeno da se okanem ćorava posla.
    Doduše, znam ručno nešto " da uhvatim", ali i to izgleda poprilično džombasto, pa najčešće koristim usluge drage mi familije.
    Baba je heklala, ali nisam ni pokazala zainteresovanost da savladam tu disciplinu.
    Ali, da se opravdam, nisam baš beznadežan slučaj. Kao klinka sam šlingala. Najčešće za zimski raspust kod babe. Obiljeni su mi bili "krstići". Imam nekolicinu šlinganih kompleta podmetača za čaše i bokal. Davno to nisam radila, ali mislim da bih i dalje uspla. Čini mi se da bi me to odmorilo. Još kad bih znala gde se na Ribljom pijaci mogu naći "mustre" i da se opremim fulom. Možda jednom.
    Jedared sam i goblen radila. Krenula i mučila se, mučila, ali završila. I nisam se više upuštala u slične avanture.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  8. #8

    Odgovor: Klot i frket žene

    Citat Crazy Angel kaže: Pogledaj poruku
    ..veruj mi da uopste nije toliko tesko ..
    Verujem, ali valjda nisam ni imala dovoljno volje da naučim, zanimljivije mi bilo da zvrndam. A deluje mi heklanje mnogo komplikovanije od svega, jer je sitno nekako, i onaj konac tanak.

    Mene nije imao ko da nauči osim bake (jedne, druga je mislila da je to nepotrebno da znam u ovom veku ), a ona je toliko brzo štrikala da je bilo nemoguće pratiti, jednostavno žena nije umela da pokazuje, počne sporo - vidiš ovaaaako pa ovaaaakooo i onda krene kao mašina, i ne gleda nikad u to što radi, a ja se pogubim. A kad ištrikam, onda mi kaže, ništa ti to ne valja i sve mi opara Dobro je i da sam to savladala. Nisam ništa od toga dugo ni probala da radim

    Što se tiče šivenja, ja šijem kao Stanislava iz Radovana - sašila bih 3 leve nogavice. Probala nekoliko puta, pa odustajala. I sve mi onaj materijal beži A ni to nije teško, samo dobar kroj i spajaš. I paziš da ne ušiješ prste. Al' eto, ne znam
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    14 Odgovor: Klot i frket žene

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku


    Znam da umećem boje, tj da šaram, ali ne znam da počnem i ne volim da oduzimam petlje.


    Znam da počnem , znam da završim, ali me ubij ako znam da umećem boje .


    Obožavam da vezem , smiruje me.
    Naučila sam to još kao klinka sa 5 - 6 godina od komšinice Saje, koja me je posle naučila još nekim stvarima koje život znače.

    Mašinu za šivenje sam imala, nije me nešto posebno vuklo da postanem vičnija u takvom načinu rada. Tako da od šivenja ravnih pantalona - koje su više ličile na donji deo pižame i šarenih džidža - midža za kosu - nisam dalje stigla.

    Heklanje mi delluje mnoOoOoOoOoOgo komplikovano.


    - ta sam .






    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  10. #10

    Odgovor: Klot i frket žene

    A šta je šlinganje?

    Edit: Znam, znaaam videla sam na guglu, to je onaj vez na platnu, to je moja mama radila kad je bila klinka (ona btw zna samo da veze, naprednija sam )
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Klot i frket žene

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    A šta je šlinganje?
    I ja sam htela to da pitam


    Pridružujem se klubu nedoštrikanih štrikačica šalova samo što ja umem da menjam boje i klot i frket od heklanja umem da naheklam samo "lančić" posedujem i jedan nedovezen goblen
    Sa šivenjem sa imala najviše avantura, torbe peretonice nekad su se na farmerkama došivali karneri od nekog šarenog materijala , šortsevi i majce,od farmerki sam šila suknje i svašta nešto Sada sedam za mašinu samo kad skraćujem pantalone

  12. #12

    Odgovor: Klot i frket žene

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    I ja sam htela to da pitam
    Našla sam na guglu, to je valjda ovo:








    Tehnika rada je slinganje ili jos popularno nazvano toledo vez. Cijeli postupak od samoga pocetka zahtjeva koncentraciju i duge pripreme od samoga crtanja, obiljezavanja, mjerenja, rezanja, samoga slinganja (vezenja-sivanja), stirkanja, pa do konacnog izgleda.



    A sad ti meni objasni šta ovo znači:

    peretonice
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #13

    Odgovor: Klot i frket žene

    To je ona torbica u kojoj deca nose olovke u školu pernica kod nas se kaže peretonica nisam sigurna da je to pravilan naziv

  14. #14

    Odgovor: Klot i frket žene

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    A šta je šlinganje?

    Edit: Znam, znaaam videla sam na guglu, to je onaj vez na platnu, to je moja mama radila kad je bila klinka (ona btw zna samo da veze, naprednija sam )
    Baš to.
    Šlingati znači raditi vez.
    Dakle, na Ribljom pijaci se uzme stolnjak, nadstolnjak, podmetači od običnog platna na kom je samo iscrtan dezen. Onda ti biraš ful kojim ćeš šlingati (zapravo, određuješ boje koje ćeš upotrebljavati). Možeš samo po isrtanim linijama šlingati, a možeš i "puniti" (šlingati unutar označene zatvorene linije).
    Baba mi je takođe šlingala u obdaništu na pidžamicama (da detetu ne obuče drugo dete njegovo, pa da ne spava golo) i na onim šivenim torbicama sa učkurom moje ime.
    Inače, još uvek čuvam babin štafir, tj. šlingane peškire koje su devojke sami sebi spremale za udaju. A baba je za mamin štafir na svim jastučnicama išlingala neki cvetić, listić il šta već i ćerino ime.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  15. #15

    Odgovor: Klot i frket žene

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Baš to.

    Inače, još uvek čuvam babin štafir, tj. šlingane peškire koje su devojke sami sebi spremale za udaju. A baba je za mamin štafir na svim jastučnicama išlingala neki cvetić, listić il šta već i ćerino ime.

    Moja svekrva je to radila i na stolnjacima i na posteljini - prelepo je , zaista...
    Čuvam to - jer ima zaista veliku emotivnu vrednost.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •