Lov Na Fazana - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 54
  1. #16

    Odgovor: Lov Na Fazana

    Pre dvadeset godina moglo se loviti samo nedeljom i drzavnim praznicima.Obavezno prijavljivanje na zbornim mestima i odjava na kraju lova.Svaki lovac je morao imati overenu knjizicu i odradjene poene.U toku letnje lovne sezone ( prepelica,grlica,divlji golub) lovilo se nedeljom i cetvrtkom uz obavezno prijavljivanje i odjavljivanje na zbornim mestima.Zimi se moglo jamariti svaki dan ali je grupa morala imati odobrenje od lovackog drustva.Tako je bilo kod nas LD SUMADIJA .
    POZDRAV.

  2. #17

    Odgovor: Lov Na Fazana

    da,da moguće...sada se sećam da je bilo tih poena koji su se sticali u proleće u lovu na štetočine...npr:uši psa ili mačke lutalice,noge od vrane ili svrake,itd.
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  3. #18

    Odgovor: Lov Na Fazana

    Citat bezec kaže: Pogledaj poruku
    da,da moguće...sada se sećam da je bilo tih poena koji su se sticali u proleće u lovu na štetočine...npr:uši psa ili mačke lutalice,noge od vrane ili svrake,itd.
    Pa onda : pravljenje ceka , prebrojavanje divljaci ,prihvatilista ,hranilista,prihranjivanje.....
    Dali se jos uvek tako radi ili je sada drugacije?

  4. #19

    Odgovor: Lov Na Fazana

    prijatelju i dan danas se isto radi ali radu pravi lovci oni koi vole prirodu i druzenje a ima dosta i onih koi nece da rade a vole da lovi vise od nas imamo dosta tih pametnjakovica a sigurno ih ima u svim drustvima

  5. #20

    Odgovor: Lov Na Fazana

    ...eh,jebeš ga,ne može se reći da je danas baš sve isto kao pre 20-tak godina...ustvari,bar u mom lovačkom društvu nije,ne znam kako je kod vas. Evo,pokušaću da pojasnim,npr:nekad je ćale trebao da plati kaznu ako nije imao 3 para nogu ili ušiju i sam je izlazio u lov da bi sticao te poene,danas meni niko ne traži da imam te poene i lovimo organizovano,odnosno 2-3 vikenda u proleće izlazimo u lov na štetočine...nekad je svaki lovac imao zadatak da napravi hranilište i da tokom zime tamo odnosi hranu-ako nije to ispunio opet je sledila neka vrsta kazne ili zabrane,danas to isto radi samo onaj ko hoće i voli,a nažalost izgleda da nas je malo takvih... Veruj mi,Fred,i kod mene je slična situacija,imamo mnooogo 'pametnjakovića'
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  6. #21

    Odgovor: Lov Na Fazana

    Iako nisam registrovan lovac, niti imam bilo sta od lovacke opreme, vise puta sam ucestvovao u lovu na fazane i to na specifican nacin - snajperom. U toku rata dok sam boravio sa svojom jedinici u Dalmaciji i na Dubrovackom ratistu (moze me neko tuziti i Hagu, jer jos ima vremena) u uslovima dugih perioda primirja i lose intendantske logistike (snabdevanja), mojim `mladim lavovima` je palo na pamet da pocnu da love.
    Vec prvi dan je doneo neocekivane rezultate. Desetak fazana se naslo do 10 sati pre podne kod naseg kuvara na stolu. I tako danima, nedaljama i mesecima. Kada god nam se ukazala prilika, moji u lov. I ja sam par puta isao. Kada snajperskim metkom `dobijete` fazana, hitac izazove efekat slican kao kada bi ste pogodili jastuk. Perje leti na sve strane. Zato smo mogli da konzumiramo tek deo njih, odnosno one pogodjene u periferne delove tela...
    Posle skupljanja lovine sledilo je dranje (najbolji nacin odstranjivanja perja), ciscenje i kuvanje. Prvo smo pravili gulase, pa kada su nam oni dosadil, presli smo na supe i zatim na pastete, a onda se neko setio da ih menjamo sa pripadnicima `flote` koji nisu mogli vise da jedu rubi iz slicnih razloga...
    Fazane ne lovite snajperom, nikada....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #22

    Odgovor: Lov Na Fazana

    Citat simke kaže: Pogledaj poruku
    Ako je lov ''pre svega druženje sa prirodom'' čemu onda ljuti psi, svijetlo oružje i prolivanje krvi ... da li se tako treba družiti i uživati u prirodi?
    Simketov citat, tj. njegov post, nije direktan povod za moje pisanije ovde, samo je najbliži, a ustvari održava ono što je više učesnika već manje-više isto izreklo, tako da to nije ni polemika sa njim nego sa mišljenjem o lovu i lovcima.

    'Druženje sa prirodom' baš i nije neki izraz, pojam. Čovek primarno jeste deo prirode. A priroda, izmedju ostalog, jeste i borba za opstanak, lanac ishrane, evolucija ...

    Lovci nisu ti koji narušavaju zakone prirode. Lov, uz sakupljanje plodova, je najstarija ljudska aktivnost. Pravi lovci imaju odnos prema divljači izgradjivan od trenutka predstavljenog u onoj antologijskoj uvodnoj sceni 'Odiseje 2001.'
    Taj odnos, moral lovca, je 'ne ubijaj bespotrebno' - da probam da sažmem. (Kad se ulovi divljač da bi se pojela pa protivnici lova kažu da je to bespotrebno jer se moglo jesti nešto drugo, to je u stvari dvoličnost, jer je za toliko mesa od nekog drugog živog bića manje materije, zvane hrana, uzeto.)

    Ne-lovci ne znaju da su lovci zadržali neke rituale čiji su koreni duboko pre pisane istorije čovečanstva. Odstreljenom grlu divljači visokog lova (što je izraz za krupnu divljač) obavezno se ritualno odaje poštovanje, počast (npr. stavlja se hrastova grančica sa nekoliko listova usta divljači, a lovac na svoju odeću kači list sa nekoliko kapi krvi divljači). Ranjena divljač se ne ostavlja jer je to ona vrsta greha bespotrebnog ubijanja kada će divljač uginuti a neće zameniti neku drugu hranu.

    Sledeći segment diskusije je da već duže vremena lovci i ne love divljač u čijem razmnožavanju, ishrani, održavanju zdravstvenog stanja itd. ljudi ne učestvuju. Čak i kod ptica selica ljudske aktivnosti imaju uticaja (nakada više negativnog nego pozitivnog - ali to ne od strane lovaca). Onaj ko iole poznaje lovstvo zna da je praktično sva divljač koja se lovi manje ili više rezultat uzgoja: od fazana iz fazanerija, divljih svinja i jelena i dr. iz gatera pa do lovostaja i ograničavanja odstrela za ptice selice, a sve to uz smanjivanje delovanja prirodnih neprijatelja, prihranjivanje i soljenje itd.

    U lovstvu nema 'ljutih pasa' kao kod ljubitelja kućnih ljubimaca (raznih pit-bulova). Lovački pas nalazi divljač po tragu (mirisom), označava da je našao divljač (markira), donosi odstreljenu divljač (aportira) ili traga za ranjenom divlljači. Pas koji je 'ljut' tj. koji bi samostalno hvatao i ubijao, davio ili trgao divljač, ne može se uopšte koristi za lov, čak i ako po rasi spada u lovne pse. A imati dobrog lovnog psa znači ulaganje mnogo vremena, znanja truda i ljubavi.

    A i za oružje postoje stroga pravila - oružje kojih karakteristika je dozvoljeno za odredjenu vrstu lova.

    U krajnoj liniji i lovčev pas i 'svijetlo oružije' su simboli čovekove evolucije -
    pokazatelj dokle je čovek stigao - isto kao npr. skije od fiberglasa, teniski reketi od ... ili pecaroški štapovi od kompozitnih materijala i mašinice 'one' marke, o veštačkim mamcima da se ne govori.

    U celu priču o lovu upliće se humanost i human odnos prema životinjama. O humanosti držanja kućnih ljubimaca uopšte, skoro da se i ne govori. A držanje ljubimaca u za njih neprirodnim uslovima je objektivno gore nego smrt. Te životinje se deformišu, gube prirodne osobine itd. Ako se malo bolje pogleda (a imao sam prilike da to učinim iz dovoljne blizine - zet mi je veterinar za kućne ljubimce u bogatom svetu) ljudsku potrebu za društvom i da se nekom stvoru bude potreban, biznis je instrumentalizovao u pravi pokret za držanje kućnih ljubimaca. (Ljudi koji nemaju drugog čoveka da mu budu potrebni, tog drugog čoveka - svoju decu, unučad, životnog partnera, zamenjuju kućnim ljubimcem koji ne može da opstane bez tog čoveka - vlasnika ljubimca.) Industrija hrane za ljubimce, režimi ishrane, dijete, liposukcije, opravljanje zuba i sl. obrću veliki novac. Zato se više 'humanosti' poklanja životinjama nego ljudima - da ne idemo dalje od pitanja Roma kod nas. 'Humanost' ispoljena prema životinjama je ustvari alibi za nehuman odnos prema drugim ljudima.

    Otrove i nedavni pomor divljači, biljni svet, klimu itd. ću za sada ostaviti po strani jer u ovoj temi uopšte nisam razmišljao kao da ću nekada o tome iznositi svoje mišljenje sve dok nisam pročitao i video da se tema 'lova na fazana' pretvorila u nešto drugo.

    Da se ogradim od lovaca koji se ne ponašaju u skladu sa pravilima i lovačkim etičkim kodeksom. To su otpadnici koji postoje kao i u svim drugim segmentima ljudskog društva. Oni nisu ni lov ni lovci.

    A pecanje pri kome se upecana riba vraća, je ustvari nehumanost - riba nije ulovljena i povredjena skidanjem sa udice radi potrebe - da se pojede i zameni neka druga hrana, nego iz čiste zabave i pokazivanje ljudske nadmoći.

    A da se malo vratim na temu makar sa nekom slikom lovačkih aktivnosti.

    Na prvoj dve slic pravi se hranilišta za fazane - zakloni od sunca, kiše i snega u koje se unetim fazanskim pilićima, a kasnije, kad nema dovoljno hrane u prirodi, i odraslim fazanima donosi hrana.



    Iz lova u kome je svaki 5-6 lovac uopšte bio u prilici da puca na fazana, ali na kraju niko nije bio nezadovoljan.



    Nadam se da Simke neće ukloniti ovu sliku zbog likova koji se mogu prepoznati jer na slici nema ničega kompromitujećeg, a i pre skoro 30 godina je napravljena na obali Drine. Jedino kompromitujuće može biti da lovci u tiganju imaju ribu!

    Poruku je izmenio nenad.bds, 08.04.2008 u 09:26

  8. #23

    Bijeljina

    Eto ljudi kod mene jos malo pocinje lov na fazana...Tako je i kod vas nadam se...I imam problem jedan koju municiju da koristim,koristio sam 8 jako punjenje i nije se lose pokazala na velike daljine a 10 je solidna!Jel zna neko da mi kaze koja je se municija najbolje pokazala za fazana i zeca?Hvala u napred




    Pozdrav iz Bijeljine za sve lovce

  9. #24

    Odgovor: Bijeljina

    ...to je relativno koja ce se municija dobro pokazati...kad pronadjes municiju koja tebi najvise odgovara,ta ce se i najbolje pokazati! eto,recimo i ja volim jace punjenje (32-36 grama) i nekako mi vise lezi "brz" metak... Npr:na fazana mi je prvi metak RC2 (10) a drugi RC4 (8 ...na zaca vise volim Sellier Bellot 8 i 6. ...naravno,koristim ja svakakvu municiju,isprobavam i drugo! Dobar pogled!
    Poruku je izmenio bezec, 12.09.2008 u 06:29 Razlog: gramaticka greska
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  10. #25

    Odgovor: Lov Na Fazana

    Za mene je sačma 3 mm (br. 10) univerzalna za fazana, zeca ili jarebice već više od 30 godina.

    Kad sam bio mladi lovac i ja sam voleo jača punjenja i krupniju sačmu, ali sam vremenom iskusio da je ono što piše u literatiri posledica iskustva i eksperimntisanja. Pojednostavljeno: od 6-8 sačmi br 10 zec je najčešće trenutno usmrćen, dok od 3-5 sačmi npr. br. 8 biva usmrćen najčešće samo ako projektil pogodi neki vitalan organ. Trenutnu smrt kod pogotka sa 6-8 projektila izaziva nervni šok. Ako obratite pažnju prilikom guljenja kože videćete i sami da se dešava da je zec trenutno usmrćen a da su sačme ostale ispod same kože.

    Sačma br. 10 nije pogodna na jako niskim temperaturama (jer je gustina vazduha veća) i po jakom vetru. Tada je bolje koristiti za jedan broj krupniju.

    Što se tiče kvaliteta i proizvodjača municije pouzdano znam iz dugog iskustva da je jedino bitno da municija bude ujednačenog kvaliteta , kad lovac njome ostvari nekoliko dobrih pogodaka, tj. kad se na nju navikne, svaka municija je najbolja municija. Stalno menjanje municije je pogubno po rezultate. Kad god sam bio u mogućnosti nabavljao sam dovoljno iste municije za celu sezonu. Letnji lovovi (na grlice ili patke) su veoma dobrodošli za navikavanje na municiju za lovove na fazana i zeca.

    I da malo začinim sa fotografijom od pre tridesetak godina.


    Istu pušku (IŽ 12) koristim od 1968. Bez ijednog zastoja! A čistim je na kraju sezone. Posle lova po kišnom danu našpricam je sa WD 40. Još nema razloga da se brunira, a cev je u savršenom stanju.

  11. #26

    Odgovor: Lov Na Fazana

    jeste,Nenade,tako je...u pravu si imao sam prilike da upucam zeca i sa 'trap' municijom...ali,sitnija sacma mi je nekako nesigurna za gadjanje na 40-50m...bolje sam pogadjao sa jedan broj krupnijom sacmom ili isti broj ali jace punjenje ipak,siguran sam da imas mnogo vise iskustva od mene i da,mozda,ja nisam toliko precizan pa nadoknadjujem jacim punjenjem I ja moju 'zbrojovku' odrzavam sa WD 40,i savrseno me sluzi...stvarno je dobar sprej!
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  12. #27

    Odgovor: Lov Na Fazana

    dobar pogled lovci ali nas ima jako malo ovde

    a iz godine u godinu sve manje ce da nas bude dok nas ne istrebe sa cenama i zakonima

    kao i sa poljoprivredom nas sitne ce da unistu skroz pa ce doci neko ko to kupi pravi opet table na hiljade i hiljade hektara pa onada lovni turizam jer izgleda da imamo lepu prirodnu divljac pa smo interesantni stranim lovcima

  13. #28

    Odgovor: Lov Na Fazana

    Citat fred kaže: Pogledaj poruku
    ... a iz godine u godinu sve manje ce da nas bude dok nas ne istrebe sa cenama i zakonima ...
    Koliko ja shvatam sistem u kome smo sada, treba očekivati da lovišta budu privatna a lov komercijalan. Tako će to postati sport za dublje džepove.

    Mnoge sličnosti s takvom budućnošću možemo već nekoliko godina videti na crnogorskom moru: plaže se izdaju u zakup, pa ko hoće pod suncobran ili na ležaljku - ne može na svoju. Pojavljuju se i ogradjene plaže sa skupim ulaznicama. Ni more više nije javno dobro!

    Pošto lovačka udruženja imaju jaku organizaciju i dugu tradiciju, može se očekivati oštra borba protiv privatizacije lova.

    A dotle - dobar pogled!

  14. #29

    Odgovor: Lov Na Fazana

    i najzad ...kod nas se sutra otvara lov na fazana! ...sto za mene znaci pocetak glavne lovne sezone Svima koji sutra izlaze u lov zelim dobar pogled!
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  15. #30

    Odgovor: Lov Na Fazana

    dobar pogled lovci gde ste jer niko nije bio u nedelju u lov bas

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •