Negativan uticaj crtanih filmova na decu
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    U kojoj meri agresivni crtaci uticu na decu? Da li dozvoljavate vasem detetu da gleda takve crtane filmove?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Sigurno da uticu. Za sada jos uvek mogu detetu da dozvolim ili ne da gleda neshto. Pitanje je dana kada ce mozda otici kod drugara i odgledati to sto mu je uslovno receno "zabranjeno". Zabranjeno voce je najsladje, zar ne? Kad bude malo stariji, pokusacu na lep nacin da mu objasnim i naravno dozvoliti mu da gleda sta hoce, pa neka izabere. Pametna je to glavica, ljubi ga majka.

  3. #3

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Svakog dana gledam kakav uticaj na decu imaju kojekakvi crtaci... Za nepoverovati je koliko agresivnosti ima u tim maleckim stvorenjima... A onda uhvatis na TV-u neki od tih crtaca, ili slusas opis njihove omiljene igrice i momentalno ti bude jasno zasto je to tako Sad but true.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  4. #4

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Naravno da imaju uticaj, uvek bilo i bice. Problem je samo u tome sto se deci serviraju sve agresivniji crtaci (jer deca upravo takve i traze) pa uticaj postaje sve negativniji.
    Ipak, deca su ta koja traze da gledaju takve crtane filmove i deca su ta koja traze da igraju takve igrice, i mi tu ne mozemo nista. Kako da zabranis detetu da gleda ili igra ono sto svi njegovi drugari gledaju ili igraju? Ja to ne bih mogla, zaista.

  5. #5

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Kada malo bolje razmislimo u 99% crtanih filnova je prisutno nasilje i agresija. Samo je to prikazano na malo drugačiji način u onim crtaćima na kojima smo mi odrasli i u onim koje deca sada gledaju. Oni su samo direktno nasilni. U suštini nije bitno da li crtani ima nasilja, nego da je dobro pokazao borbu između dobra i zla.

    Slažem se da je ovo što sada deca gledaju nižeg kvaliteta, ali se nikako ne usuđujem da sankcionišem dečiji svet u glavi mog sina. Možda ga ja jednostavno ne razumem kao on. Ali uvek se trudim da sa njim razgovaram o tome. Dok je bio mali, mogla sam da biram i kupujem crtane filmove koje sam mu puštala, ali od kako zna da koristi daljinski gleda šta želi. Nemam srca da sa tv-a izbrišem dečiji kanal, kakve god on crtaće puštao, jer svi njegovi drugovi i drugarice gledaju to isto. To je jednostavno jedna velika stvar u njihovim životima i tema na osnovu koje sklapaju prijateljstva, upoznaju se i zbližavaju, bar sada, dok su još malo veći od malih.

    Bitnije je da u njegovu glavu ne ulaze kojekakve vesti i dnevnici u kojima ima mnogo više nasilja, da ne pokupi od društva ono što je loše, da ne gleda nasilje u komšiluku, da živi u normalnoj porodici i da se sa njim razgovara. Da ne upija od nas "velikih i zlih", jer mi možemo napraviti mnogo veća sranja nego jedan crtani film. Pa, ratove ne prave deca. Rasizam i verska netrepeljivost su im strane reči. Mislim da ako se roditelj malo više angažuje i posveti pažnju svom detetu, da to što prikazuje neki crtani film ili igrica i neće imati nekakav uticaj na njegovu glavicu. Na žalost, ima sve više primera gde ljudi deci kupe računar da bi ih jednostavno "skinuli sa grbače". E to je meni heavy. Dok ja sa mojim Malim Od Hladnog Oružja razgovaram, a delima mu pokazujem šta je u životu "right", ne bojim se da će od njega postati loš čovek.

    Howgh!
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #6

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Naravno da postoj, al ako produbimo pitanjem da li je u tim crtacima nasilje samo sebi cilj, ili je ipak preovladjujuca poruka da dobro pobedjuje, a da se, Djoletu varalici staroj, zlocin ne isplati. Sta znam? Mozda ipak, taj bespostedni kapitalizam i na decu gleda samo kroz cifre. Gde se izgubi obrazovni program? Teletabisi? Dakle trziste, konkurencija=izbor, i koliko god mali bio mora da zna da uvek ima izbor. Takodje da razume ono sta gleda, ako ne da nauci da pita. I na kraju ako nema koga da pita, onda nasilje u crtanim filmovima moze da ima negativan uticaj na decu!
    Nemam decu, ali se sjajno osecam u njihovom drustvu!
    Sva su deca nasa!

  7. #7

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Moje dete upravo gleda Lasie, trudimo se da mu u ovom uzrastu ne kupujemo neke budalastine. Dok jos mozemo da uticemo na njega.

  8. #8

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Crtani filmovi imaju negativan uticaj pre svega zato što svako gledanje televizije ili monitora umara decu; gotovo ih zaglupljuje. Ali ne želim da kažem da su roditelji KRIVI zato što puštaju deci crtaće. Krivi su oni koji ih prave takvima. Roditelji su krivi pred samima sobom koliko i pred decom zato što, kao što dosta vas i sami priznaju, "nemate srca da im zabranite". Put ka paklu popločan je dobrim namerama. Zaista vam verujem kada kažete da nemate srca. Ali mi to zvuči kao da se plašite da uđete u sukob sa sopstvenim detetom. Ono je dete, i to vaše, i vi ga volite najviše na svetu - sigurno više nego što ga ja volim. A ja zaista verujem i osećam da treba da budemo čvrsti po tom pitanju. Dobro ste primetili, Tom i Džeri i Popaj nisu potrebni deci. Pčelica Maja i Pipi Duga Čarapa će vam dete učiniti možda svojeglavijim, ležernijim, imunijim na vaš autoritet. Stari Diznijevi su Ok, ali Lilo i Stič...? Zemlja pre vremena (o dinosaurusima, ali ne Diznijev), Spirit (o mustangu), Bili Heroj, majstor Bob, Vini Pu za najmlađe (i njima je čak dosadan, ali zar nije odlično ako se dete dosađuje uz TV a vi mu kažete "Hajde da napraviš svog zmaja!"). Hajdi, Mač u kamenu i Cvrle ide u grad su još neki koji mi padaju na pamet i koji su sasvim u redu. Svesna sam da ovo (osim Spirit-a) ne vredi za stariju decu, od 5 godina pa naviše, pogotovo dečake koji su se već navikli na Jugio čudovišta, ali verujem da postoje i roditelji koji umeju da povrate autoritet a istovremeno stave detetu do znanja da ga vole. Zašto vam ja ovde pametujem? Zato što sam, pregledajući crtaće na TV-u zbog svoje dece, postala neko ko veruje u Boga. Kako to? Čistom logikom. Ukoliko postoji toliko crtaća u kojima se pojavljuju mrtvačke glave kao ukras na odeći, rogato-zubata stvorenja koja treba da nam budu simpatična, za razliku od ljudskih bića koja su ili ružna ili glupa ili sporedni likovi; ako su najbolji prijatelji jedne devojčice jedna mačka, jedna svinja i jedno krastavo čudovište, pa još jedne devojčice, a u drugom crtaću na strani negativnog junaka se nalazi mačka sa kapom pravoslavnog sveštenika na glavi, šta onda čovek treba da pomisli? Zašto najobičniji doktor u Kirbiju ima frizuru u vidu rogova? Zašto je vekovima bilo dovoljno da se čudovišta prikazuju kao rogata, zubata, zla i nenaklonjena ljudima, a sada u Ju-gi-o kartama rogato stvorenje bez očiju i prekriveno krljuštima predstavlja ratnika koji se bori protiv demona? Zašto više nije dovoljno da taj ratnik liči na - čoveka? Zašto gotovo ceo Kartun Netvork liči na reklamu za mračnu stranu? Zašto bi se vekovna simbolika odjednom promenila, zamutila, izmešala toliko da se više ne razlikuju jasne osobine dobra i zla? KAKO da naša deca prepoznaju spoljašnje karakteristike onoga što treba da pobedi i onoga što treba da bude pobeđeno? Slična problematika se nalazi i u reklamama. Ako neko od vas misli da ima LOGIČAN odgovor na ova pitanja, biću mu zahvalna. Jer će me utešiti. Kada gledam izvesne crtaće, čini mi se da je kraj sveta blizu. A ovaj svet mi je potreban jer na njemu treba da žive moja deca.

  9. #9

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Pa gotovo iznenada imamo navalu tih japanskih fora.. Klasichni manga crtaci iako klisheizirani, opet su imali neku podelu dobra i zla..A ovi Jugioh, raznorazne zmajeve kugle i shiomigadjura superheroji se stvarno graniche sa boleshtinom.. Mozda je, gledano iz ugla Japanaca sve to pouchno ..
    Ne bih trazio nikakve dublju i skrivenu simboliku iza svih tih pomerenih likova.. oni su samo proizvod manjka mashte u hiperprodukciji.. treba popuniti 12522355 epizode nechim pa makar to bile i kamene kornjache koje bljuju vatru itd..

    Srecom, Disney se josh drzi ..a takodje imamo iz godine u godinu nove 3D animirane crtace na koje do sad, ama bash ni na jedan nemam zamerki.. Shrek, Nemo i Ice age i slichni su fenomenalni..

    Bez obzira na sve, verujem da crtaci uttichu nekako na dechiji zzivot.. ali ne verujem da ovi loshi ostavljaju neki dublji efekat osim protracenog vremena i kratkotrajnog razmishljanja o budalashtinama..

    Upravo pogledah Spirita... I ne fali mu baash nishta

  10. #10

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Eto helena, navela si moj omiljeni crtani film, Spirit

    Već sam rekla gore šta mislim na ovu temu, potpuno se slažem sa 'Lebom (a donekle i sa tobom) ali nikako ne mogu da kažem da crtani filmovi ostavljaju ne znam kako dubok efekat... bar ne na onu decu koja nisu upućena SAMO na TV i u čijem odrastanju učestvuju i roditelji. Ja, za razliku od tebe ne mogu nazvati lošim sve što ne liči na moje religijske poglede na svet. Dakle u crtanim filmovima svakako ima nasilja kao i svuda oko nas, izvedi dete u park i tamo ćeš videti nasilje, ali se tvoje dete neće nasilno ponašati ako se bar malo uključiš u njegov život.

    Kad sam ja bila klinka ovakve priče se nisu vodile oko crtanih filmova, ali vodile su se oko stripova... identične... tada su kao oni loše uticali na decu... ma da... a ja ih gutala, ne zna se da l' više ja ili moj ćale, otimali smo se... pa sam nešto sve izrasla u lošu... a bogami našla se i po koja mrtvačka glava na odeći, da...



    Da se plašim da uđem u sukob sa svojim detetom? Zbog crtanih filmova? Svašta. Ne vidim nijedan razlog zašto bih mu branila da ih gleda, smatram ga jako inteligentnim malim bićem.

    I da, još jedan podatak. Ističe se u nastavi iz veronauke, za koju se sam odlučio
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Negativan uticaj crtanih filmova na decu

    Spirit je sjajan crtać. BaneK i SineK ga obožavaju.
    Iz njega deca (a i odrasli) mogu mnogo da nauče koliko je sloboda važna.

Slične teme

  1. Omiljene recenice iz crtanih filmova!!!
    Autor Captain Jack u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 10:51
  2. Muzika iz crtanih filmova
    Autor silvia u forumu Muzika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 18.08.2013, 01:49
  3. Najsmesniji lik iz crtanih filmova?
    Autor Painkiller u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 02.03.2011, 18:39
  4. Uticaj sna na zdravlje
    Autor Charlie Harper u forumu Zdravlje
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 28.04.2010, 16:23
  5. Zakoni fizike iz crtanih filmova
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.11.2007, 22:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •