Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj"
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26
  1. #1

    Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj"


    Upravo pročitah da je Savet za kulturu Skupštine Novog Sada dao predlog da se dosadašnji naziv Gimnazije promeni u "Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu".

    Šta mislite o tome?


    Peticija protiv promene imena Zmaj Jovine gimnazije
    Autor: Beta | 22.10.2007 - 15:31

    Bivši učenici Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" pokrenuli su na internetu potpisivanje peticije protiv promene naziva te ugledne novosadske gimnazije.

    Kako je objašnjeno, oni se protive da se gimnazija preimenuje u "Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu", što je predlog Saveta za kulturu Skupštine Novog Sada.
    "Gimnazija 'Jovan Jovanović Zmaj' je škola koju pohađaju i đaci koji nisu Srbi i pravoslavne veroispovesti. Smatramo da je predlog o promeni imena neprihvatljiv, jer favorizuje jednu grupu učenika u odnosu na druge", navodi se u pratećem tekstu peticije.

    Ocenjuje se da škole nisu mesta na kojima treba isticati religiozna obeležja, pošto su državne institucije i dodaje da Ustav Srbije garantuje da je država sekularna.
    Navodi se da peticiju pokreće grupa bivših učenika gimnazije, kojoj su "osećaj tolerancije i otpor bilo kojoj vrsti izdvajanja na osnovu nacije i vere usađeni" tokom školovanja u gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj".

    Savet za kulturu Skupštine Novog Sada prihvatio je i inicijativu da se na fasadu škole stavi natpis "Baron Miloš Bajić srpskom narodu", a predloženo je da se umesto fontane u školskom dvorištu postavi spomen-česma na kojoj bi bili dva mozaika "Hristos kao pastir" i "Sveti Sava blagosilja srpčad".
    Članak preuzet iz časopisa Blic.

    Peticija se može potpisati na: http://www.petitiononline.com/novisad/petition.html
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  2. #2

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Ja vecu glupost skoro nisam cula. Kao bivsi zmajevac potpisala sam peticiju.

  3. #3

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Definitivno nisam za menjanje imena i potpisala sam peticiju
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  4. #4

    06 Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Menja direktor i dan skole na Savin dan!!!
    A gradi sebi i spomen cesmu...
    E, da, i predlaze da se vrati obaveza da ucenici prvo idu u crkvu na jutrenje pa u skolu....
    Her Flick uvodi diktaturu.
    (imam insidera na skolskom odboru...)

  5. #5

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Ako je Stojkovic umesao prste u sve ovo onda stvarno...

    Dok sam isla u gimnaziju on je bio profesor i razredni staresina. Ali od kad se docepao direktorskog mesta mislim da je malo poceo da preteruje.

  6. #6

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    "Ljudska mudrost je ogranicena. Glupost je reka bez obala."
    Nadam se da cu doziveti 50-to godisnjicu mature (2012.) ali ne verujem da cu i tada zakoraciti u zdanje na kome ce pisati SRPSKA PRAVOSLAVNA GIMNAZIJA.
    Zato molim forumase da pomognu da mi se ovakvom gluposcu ne uskrati jubilej i da prionu na potpisivanje peticije protiv promene sadasnjeg imena.
    PS: Ima li ovaj predlog za novo ime dodirnih tacaka sa pojavom koja je nedavno bila na ovom Forumu (neofasizam) ?

  7. #7

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?



    Postoji li i mala srpska pravoslavna gimnazija, ili je samo naziv pogresno citiran, pa bi trebalo da glasi Veliko Srpska Pravoslavna Gimnazija (sta li se tamo uci?).

    Od svega, jedino mislim da je prihvatljivo stavljanje spomen ploca "Baron Miloš Bajić srpskom narodu", ukoliko je stvarno doprineo datom cilju razvoja obrazovanja...

    Sto se spomen cesme tice, mogu zamisliti, danasnje djake, kako sede, ljube se, puse i sta ja znam sta sve ne rade na i oko te fontane...
    Bilo bi to ponizavanje vere...
    Naravno neki ljudi su rodjeni zato da naprave gluposti.

    Elem, pojasnite mi malo gramatiku, posto sam na jednom sajtu masovno napadan od nekih nazovi ``velikosrba``, sto rec srpsko pisem malim slovom.
    Oni su cak tvrdili da rec srpsko nije pridev i nikada se ne pise malim slovom...
    Molim vase tumacenje pravopisa!

    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    PS: Ima li ovaj predlog za novo ime dodirnih tacaka sa pojavom koja je nedavno bila na ovom Forumu (neofasizam) ?
    Nadam se da nema
    Zato molim forumase da pomognu da mi se ovakvom gluposcu ne uskrati jubilej i da prionu na potpisivanje peticije protiv promene sadasnjeg imena.
    Koliko sam obavestena sakupljeno je 700 potpisa...dosad.
    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku

    Elem, pojasnite mi malo gramatiku, posto sam na jednom sajtu masovno napadan od nekih nazovi ``velikosrba``, sto rec srpsko pisem malim slovom.
    Oni su cak tvrdili da rec srpsko nije pridev i nikada se ne pise malim slovom...
    Molim vase tumacenje pravopisa!

    Na ovoj temi ti sve pise

    http://www.vojvodinacafe.com/forum/k...-pravopis.html
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  9. #9

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Ma to su ciste gluposti... Radivoje stvarno nekad zaluta u svojim idejama...
    Potpisala sam peticiju kao proslogodisnji maturanti i ako bude potreban ptotest ja sam za!!!

    Jovina zauvek!!!
    " Zivot je jedan, zato ga zivi punim plucima "

  10. #10

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?


    Evo šta kaže današnji Blic:


    Crkvena obeležja u Jovinoj gimnaziji
    Autor: A. Lalić - D. Domanović | 23.10.2007 - 13:13

    NOVI SAD - Predlog Saveta za kulturu Skupštine grada da se na oba ulaza u Gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj postave natpisi Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu, a umesto fontane u dvorišu česma sa mozaicima Hristos kao pastir i Sveti Sava blagosilja Srpčad izazvala je žestoki odijum među Novosađanima. Bivši učenici elitne Jovine gimnazije pokrenuli su peticiju za obustavu ove namere i za samo četiri sata prikupili više od 650 potpisa sugrađana.

    Inicijatori peticije, podsećajući da škola nije i ne sme biti crkva, smatraju da se ovakvim predlogom favorizuje određena grupa učenika pravoslavne veroispovesti i to u Gimnaziji čija je tradicija da okuplja najbolje učenike iz Novog Sada i okoline, bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost.
    - Škole nisu mesta gde treba isticati religiozna obeležja, pošto su državne institucije. Ustav Srbije garantuje da je naša država sekularna - izjavio je inicijator peticije i bivši đak Gimnazije Srđan Starčević. On dodaje da su peticiju pokrenuli bivši učenici koji su upravo u ovoj gimnaziji razvili osećaj tolerancije i otpora prema bilo kojoj vrsti izdvajanja na osnovu nacije i vere. Peticija je pokrenuta na
    Inicijativa o postavljanju ploča i mozaika potekla je iz Zavoda za zaštitu spomenika, kao i samog direktora Gimnazije, koje je Savet za kulturu jednoglasno podržao.
    - Savet je dao saglasnost jer smatramo da je ova ideja dobra i potrebna. Ne verujem da je ičija namera bila da vređa i favorizuje određene grupacije - rekla je za Blic Dragana Milošević, predsednica Saveta.
    - Godine 1813. car Franc Prvi je dao dozvolu za rad te gimnazije. Dakle, ako u Austrougarskoj to nikome nije smetalo, zašto bi ikome smetalo danas? Ne znam da li je vraćanje natpisa trenutno pogodno ili nije, ali sam siguran da ne može smetati učenicima gimnazije koji nisu srpske nacionalnosti. Učenika drugih nacionalnosti je uvek bilo - uveren je Radivoj Stojković, direktor gimnazije.

    Menjaju ploče, a ne ime škole
    Predlog za postavljanje natpisa na ulazima škole u Zavodu za izgradnju grada, odakle je inicijativa i potekla, znači povratak tradiciji.
    - Na taj način bi se samo istakao prvobitni naziv gimnazije koji je stajao od 1810. godine, pa sve do 1918. godine. Ovaj predlog nikako ne znači da bi ova ustanova izgubila svoje trenutno ime. Zavod nije ni imao takvu ideju, niti bi je mogao realizovati na nivou ustanove - objasnio je direktor Đorđe Srbulović.
    I ko je sada ovde lud?
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  11. #11

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Nisam ni mislila da se zaista zvanicno menja ime gimnazije. Postavljanje tog naziva je bezveze. I ta ideja o cesmi u dvoristu je isto bezveze. Ja licno da sad upisujem gimnaziju i da su postavljeni ovi nazivi i cesma, ne bih upisala Jovinu. Sama pomisao da cetiri godine idem u gimnaziju na cijem ulazu pise 'Srpska pravoslavna velika gimnazija' mi je odbojna. I da u dvoristu na odmoru gledam mozaike „Hristos kao pastir“ i „Sveti Sava blagosilja Srpčad“. Eto, meni to nije lepo, lepsa mi je fontana.

    Zasto vec ako gimnazija ocigledno ima visak novca ne bi poradila malo na osavremenjivanju. Zasto skolu ne opremiti nekom tehnologijom, na primer neki veliki display u hodniku na kojem ce stalno stojati raspored odeljenja po ucionicama i obavestenja za sve ucenike. Onda recimo opremiti prostoriju u kojoj ce biti postavljeni racunari sa internet pristupom gde ce svaki ucenik moci da provede svoje slobodno vreme i pronadje informacije potrebne za neki predmet. Obezbedjenje se lako resava, postave se kamere u ovoj prostoriji sa racunarima. Koliko znam vec postoji i ljudsko obezbedjenje u skoli tako da niko ko ne ide u skolu ne moze uci. I eto, novac potrosen. Zar ovo nije bolje trosenje para od cesme sa pastirom u dvoristu?

  12. #12

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Одлука скупштине Новог Сада 16.08.2007

    Чланови савета (за културу скупштине граде Новог Сада) прихватили су иницијативу руководства школе да се са зграде Гимназије Јован Јовановић Змај уклоне постојећи и поставе нови натписи.

    Заједнички предлог руководства ове гимназије и градског Завода за заштиту споменика подразумева да се на фасаду сколе према Тргу Републике стави натпис Барон Милош Бајић српском народу или Задужбина барона Милоша Бајића, а да на оба улаза у школу пише Српска православна велика гимназија у Новом Саду. Такође, предложено је да се уместо фонтане у школском дворишту постави спомен-чесма на којој би били два мозаика Христос као пастир и Свети Сава благосиља српчад
    Директор Гимназије "Јован Јовановић Змај" Радивој Стојковић тврди да управа школе није Скупштини АП Војводине упутила ни захтев, нити иницијативу да школа промени име. Он тврди да је реч само о дезинформацијама које је пренела агенција Бета, поткрепљујући своју изјаву тврдњама да је управа школе у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе тражила да се на школу постави натпис "Српска православна велика гимназија у Новом Саду".

    Овим гестом желели смо да подсетимо јавност да не треба да се заборавља културно-историјско наслеђе које ова школа има. Ако аустријском цару Францу И давне 1813. године није сметао назив школе, питам се коме и зашто данас овај натпис смета и кога данас од наших суграђана може да вређа?! Сматрам да би потписницима и покретачима петиције много боље било да су покренули петицију да се уклоне кафићи и кафане или да се барем смањи њихов број јер их је око наше школе сваког дана све више, и да се стане на пут наркоманији и дилерима дроге којих, нажалост, има и у дворишту ове гимназије категорично је истакао Стојковић.

    Ne menja se ime vec se dodaju oznake koje su stajale na gmnaziji do dolaksa komunista kada su skinute!

  13. #13

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Pokretači peticije protiv vraćanja starog naziva na zgradu Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" podneće svoje zahteve i prikupljene potpise gradskim vlastima i upravi škole. Kako za Radio 021 kaže jedan od bivših učenika gimnazije koji su pokrenuli akciju, Srđan Starčević, njihov zahtev će sadržati i konkretne predloge.

    Oni će tražiti da se na oba ulaza postavi naziv Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj", da se svi stari nazivi škole obeleže na spomen ploči na ulazu ili u holu škole i da se na fontani ili česmi koja se u dvorištu bude pravila ispišu neki stihovi ili dodaju likovni ukrasi bez verske konotacije.

    Internet peticiju protiv promene natpisa na Jovinoj gimanziji potpisalo je trenutno preko 3.700 građana.

    (021)
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  14. #14

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Internet peticiju protiv promene natpisa na Jovinoj gimanziji potpisalo je trenutno preko 3.700 građana.

    (021)
    Значи цео о(д)бор ЛДП-а и ЛСВ-а можда и покоји НВО-овац

  15. #15

    Odgovor: "Jovina gimnazija" menja ime?!?

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Oni će tražiti da se na oba ulaza postavi naziv Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj", da se svi stari nazivi škole obeleže na spomen ploči na ulazu ili u holu škole i da se na fontani ili česmi koja se u dvorištu bude pravila ispišu neki stihovi ili dodaju likovni ukrasi bez verske konotacije.

    (021)
    Ovo je još jedno izvrtanje stvarnosti - od postavljanja spomen ploče se stiglo do toga da grozni radikali hoće da promene naziv škole. To me podsetilo na period kada je Maja postala gradonačelnik, pa su razne stranke i strankice krenule da plaše nesrpsko stanovništvo kako će ih grozna Maja proterati iz grada.

    Apsolutno ne vidim ništa loše u tome da se postavi ta spomen ploča, kako bi ljudi znali nekadašnje ime gimnazije. S tim da bi bilo u redu da na spomen ploči stoji kompletna istorija menjanja imena.

    Od 1810. godine Srpska pravoslavna velika gimnazija novosadska.

    Od 3. oktobra 1931. godine Državna muška realna gimnazija kralja Aleksandra I

    Od 13. aprila 1941. godine Mađarska kraljevska državna gimnazija sa srpskim nastavnim jezikom. Od 28. februara 1945. Ženska gimnazija, iz Njegoševe ulice, i Muška gimnazija, iz Futoške ulice, su se na početku školske 1950/1951.

    preselile u zgradu sadašnje gimnazije i spojile u jednu I Mešovitu gimnaziju. Dotadašnja Mešovita gimnazija je postala II Mešovita gimnazija, u istoj zgradi.

    Od 1952. I Mešovita gimnazija postaje Viša mešovita gimnazija „Svetozar Marković”, a II Mešovita gimnazija’ dobija ime „Jovan Jovanović Zmaj”.

    One su školske 1959/1960. godine spojene u jednu - Gimnaziju „Jovan Jovanović Zmaj”.

    Od školske 1977/1978. godine škola počinje da radi kao Centar za obrazovanje kadrova u društvenim delatnostima (dva razreda srednjeg pozivno-usmerenog obrazovanja), u duhu reforme obrazovanja i vaspitanja sa 10. kongresa SKJ. Školske 1983/1984. godine škola je opet postala četvorogodišnja (dva razreda zajedničkog srednjeg vaspitanja i dva razreda srednjeg pozivno-usmerenog obrazovanja) i dobija naziv Srednja prirodno-matematička škola „Jovan Jovanović Zmaj”.

    Godine 1985. Škola je proslavila 175 godina prosvetarskog rada i menja naziv u Srednja prirodno-matematematička gimnazija “Jovan Jovanović Zmaj”.

    Od školske 1987/1988. godine škola je ponovo promenila fizionomiju i postala jedinstvena škola gde se obrazuju kadrovi prirodno-matematičke struke

    Školske 1990/1991. godine škola ponovo postaje Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj”.
    Tako kaže Dnevnik. Verujem da je veoma mali procenat Novosađana zna sve ove podatke. Ja prvi pojma nisam imao.

    E sad, kao što reče Goldie, bitnija stvar od spomen ploče i česme je modernizovanje škole. Ako se već ima novca, onda je bolje iskoristiti ga na drugi način. To je kao da imaš ulicu koja nema asfalt i ti umesto asfalta odlučiš da sagradiš fontanu. OK, biće ta fontana lepa, ali će ljudi i dalje ići po blatu.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Jovan Jovanović Zmaj
    Autor yige_gui u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 31.01.2014, 13:46
  2. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  3. Gimnazija Jovan Jovanovic Zmaj u Novom Sadu
    Autor thekutko u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 10.08.2011, 17:33
  4. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •