Znanje i manje (neznanje)
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    Znanje i manje (neznanje)

    Znanje je energija koja stvara iskustvo (proces direknog osecaja situacije/realnosti, a ne "dugogodisnje iskustvo").
    Verovanje (i ostale lazi) ne stvaraju iskustvo.
    Sve nauke i sistemi verovanja koje je covek kreirao su neznanja/neistine.
    Da li neko ima iskustvo od "1+1=2" ?

    piter
      Vrh

  2. #2

    14 Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Znanje je energija koja stvara iskustvo (proces direknog osecaja situacije/realnosti, a ne "dugogodisnje iskustvo").
    Pozdrav, dugo te nije bilo

    Ok, znanje je energija koja stvara iskustvo.
    Šta je potrebno, ne bi li se došlo do saznjanja?
    Energija, rad, volja trud - što opet svodimo na samo jednu reč - energija.
    Ono što meni nije jasno u tvojoj konstataciji je:
    šta podrazumevaš pod dugogodišnjim iskustvom,
    osim određenog vremenskog intervala?
    Zar i to nije relativno?

    Da, direktan osećaj situacije - realnosti, nekome je potrebno ''malo'' da shavti, nekome opet ''mnogo''..

    Opet se nameće pitanje, šta je to ''mnogo'', a šta je to ''malo''?

    Zar ne misliš da je nekima ''malo'' - ''mnogo'';
    i obrnuto?

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    Verovanje (i ostale lazi) ne stvaraju iskustvo.
    Sve nauke i sistemi verovanja koje je covek kreirao su neznanja/neistine.
    Da li neko ima iskustvo od "1+1=2" ?

    piter
    Čekaj, da li ti verovanje poistovećuješ sa lažima?


    Iskustvo da je 1+1=2, ne bih rekla,
    ali da 2 + 2 = 5 učila, naučila, primenila u praksi.




    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku


    Pozdrav, dugo te nije bilo

    Ok, znanje je energija koja stvara iskustvo.
    Šta je potrebno, ne bi li se došlo do saznjanja?
    Energija, rad, volja trud - što opet svodimo na samo jednu reč - energija.
    Ono što meni nije jasno u tvojoj konstataciji je:
    šta podrazumevaš pod dugogodišnjim iskustvom,
    osim određenog vremenskog intervala?
    Zar i to nije relativno?

    Da, direktan osećaj situacije - realnosti, nekome je potrebno ''malo'' da shavti, nekome opet ''mnogo''..

    Opet se nameće pitanje, šta je to ''mnogo'', a šta je to ''malo''?

    Zar ne misliš da je nekima ''malo'' - ''mnogo'';
    i obrnuto?



    Čekaj, da li ti verovanje poistovećuješ sa lažima?


    Iskustvo da je 1+1=2, ne bih rekla,
    ali da 2 + 2 = 5 učila, naučila, primenila u praksi.




    Cao Goga, bolje mi ide engleski od Srpskog, pa sam se vratio u VC, da se malo
    oslobodim glupog engleskog.
    Ti si (svi mi) rodjena sa znanjem, nemozes doci do njega, mozes ga samo
    otkriti u sebi.
    To sto ti (svi mi) nazivas "dugogodisnje iskustvo" je memorija, trenutno iskustvo je osecaj. Tvoje iskustvo je "Vidi DzuPiter je opet na VC-u), tvoja memorija je "DzuPiter je bio na VC-u.

    "Dugogodisnje iskustvo" je vezano za rec, a trenutno iskustvo je vezano za
    osecaj. Nasa memorija funkcionise samo kroz rec, osecaj koji imas se nemoze
    ponoviti.

    Postoji samo istina (fizicko postojanje) i laz (duhovno postojanje), svako verovanje ne postoji u fizickoj materiji, svako verovanje je laz.


    piter
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Džu da te pitam, gde ti postojiš?
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Džu da te pitam, gde ti postojiš?
    Na istom mestu gde ti, ja, i sve oko nas postoji, to mesto se zove -
    - "sada i ovde"
    Postojanje je situacija i situacija nema trajanje, zato sto neznamo kada je pocela i kada se zavrsava.

    Pravo da ti kazem nije mi jasno kako bi na srpskom rekao "I'm experiencing.."
    Mislim da se na srpskom rec iskustvo nalazi samo u proslom i buducem vremenu.

    Pokusao sam da objasnim znacaj znanja u poredjenju sa verovanjem/lazima,
    u koje spadaju sve ljudske discipline koje su proizasle iz reci/jezika.

    Znanje je moc, a verovanje nemoc prouzrokovana nedostatkom znanja, zato
    sto covek veruje, samo ako ne zna, jer, da zna, ne bi verovao.

    piter

    (Dzu je skracenica za Jugoslavija, Jupiter, Piter is Jugoslavije )
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Mislim da si to lepo rekao, Piter
    Međutim, moraš da imaš na umu da se to znanje kod nas retko primenjuje i da ljudi uopšte ne mogu da zamisle o čemu ti govoriš. Naravno, niko im ne zamera na svom neznanju. Njihova pitanja su sasvim ok. I ja sam pokušao da objasnim razliku između čoveka vernika, nevernika i onog koji zna! Čim ljudima počneš da se obraćaš *znanstveno* i to znanje počinje da se razlikuje od *domaćeg* kod vernika izazivaš sumnju ko si? šta si? porede te sa đavolom, plaše se da ne nametneš negu drugu religiju, sistem..itd. Kod nevernika se pali EGO lampica i usled zaslepljenosti iste, sistemom *TI ćeš da mi kažeš*, retko da pokušavaju da čuju šta iznosiš, već svom snagom pokušavaju da te poklope.

    U svom tom beskorisnom trošenju energije i vremena ostaje svako na svom!!! To je tako zato što se ljudi ne odnose *tragalački* već se prepuštaju slučaju i ponašaju po *automatizmu*( svojstveno)

    Ne treba mistifikovati znanje i iskustvo primerom 1+1=2... po mom mišljenju treba izneti konkretno svoje iskustvo-glasno i jasno. Da bi govorili o direktnom iskustvu istine, kome teže svi tragači, gde je sve 1+1=2, to bi izgledalo kao kada objašnjavaš detetu kako da podigne teg od 200 kg ili prosto rečeno suštinu života..Niko od nas ne zna potpunu suštinu života ali se razlikujemo u one što traže i one što spavaju. Zato od nečeg treba početi.

    Hteo bih da napomenem da ja nisam guru, teach master, duhovni vođa.. već sam vaš drug sa foruma koji zna nešto što većina ne zna a siguran je da vam to može pomoći.
    Da bi čovek uspeo u svom psihičkom i spiritualnom razvoju mora biti iskren prema sebi i drugima. Evo primera iz mog prvog iskustva. Baveći se nakada dosta stresnim poslom imao sam u sebi potrebu da pronađem rešenje da bih zaštitio svoje zdravlje. Počeo sam da čitam časopise, knjige, knjižice u potrazi za nekim savetom koji bi mi dao odgovor( interesovanje). Kako je to bila muka koja čoveka stalno opseda u jednom trenutku sam sebi rekao: Neću više da slušam i čitam kojekakve gluposti, već ću SAM naći rešenje.( iniciona kapisla). Od tog trenutka, neznajući šta to radim, počeo sam da razmišljam kroz šetnju sagledavajući svoj problem sa svih strana( aktivan rad).To je trajalo danima po nekoliko sati. Svakakve stvari su mi padale na pamet. Taman pomislim da sam našao rešenje a ujutru se pojavi neka nova ideja i tako sve dok nisam počeo da uviđam da sam ja ustvari isprobao sve varijante (stekao iskustvo). Taman kada sam pomislio da sam sve isprobao odjedanput mi se pojavila nova ideja( novo iskustvo-znanje ) koje je otvarala nove kombinacije i predstavljalo nešto što do tada nisam znao da može da postoji kao ideja- ne bi mi palo na pamet. E, onda sam *slučajno* počeo da srećem ljude koji su tragali za istim stvarima, pa su knjige koje sam već pročitao sada imale drugačije značenje, dolazio u posed novih knjiga koje bi mi baš davale primere onoga što želim ( zakon privlačnosti ).. Posle izvesnog vremena pronašao sam rešenje za svoj problem.. ali nisam ni slutio koliko novih mogućnosti sada imam. Izgledalo je neverovatno da ,do tada, nejveći problem u mom životu izgleda tako mali i smešan....i tako redom i sve više...

    Na kraju smešno bi bilo da neko pomisli: Ja u ovo ne verujem!!! Pa, naravno ovde nema verovanja, moraš da probaš, debelo da se namučiš i vidiš da li to funkcioniše ili ne.

    Možda je ovo dobar primer za poređenje vernika(spavača) i onih koji znaju!!!!!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat DzuPiter kaže: Pogledaj poruku
    (Dzu je skracenica za Jugoslavija, Jupiter, Piter is Jugoslavije )
    Piše Džu zar ne?

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da si to lepo rekao, Piter
    Međutim, moraš da imaš na umu da se to znanje kod nas retko primenjuje i da ljudi uopšte ne mogu da zamisle o čemu ti govoriš. Naravno, niko im ne zamera na svom neznanju. Njihova pitanja su sasvim ok. I ja sam pokušao da objasnim razliku između čoveka vernika, nevernika i onog koji zna! Čim ljudima počneš da se obraćaš *znanstveno* i to znanje počinje da se razlikuje od *domaćeg* kod vernika izazivaš sumnju ko si? šta si? porede te sa đavolom, plaše se da ne nametneš negu drugu religiju, sistem..itd. Kod nevernika se pali EGO lampica i usled zaslepljenosti iste, sistemom *TI ćeš da mi kažeš*, retko da pokušavaju da čuju šta iznosiš, već svom snagom pokušavaju da te poklope.



    Hteo bih da napomenem da ja nisam guru, teach master, duhovni vođa.. već sam vaš drug sa foruma koji zna nešto što većina ne zna a siguran je da vam to može pomoći.
    Da bi čovek uspeo u svom psihičkom i spiritualnom razvoju mora biti iskren prema sebi i drugima. Evo primera iz mog prvog iskustva. Baveći se nakada dosta stresnim poslom imao sam u sebi potrebu da pronađem rešenje da bih zaštitio svoje zdravlje. Počeo sam da čitam časopise, knjige, knjižice u potrazi za nekim savetom koji bi mi dao odgovor( interesovanje). Kako je to bila muka koja čoveka stalno opseda u jednom trenutku sam sebi rekao: Neću više da slušam i čitam kojekakve gluposti, već ću SAM naći rešenje.( iniciona kapisla). Od tog trenutka, neznajući šta to radim, počeo sam da razmišljam kroz šetnju sagledavajući svoj problem sa svih strana( aktivan rad).To je trajalo danima po nekoliko sati. Svakakve stvari su mi padale na pamet. Taman pomislim da sam našao rešenje a ujutru se pojavi neka nova ideja i tako sve dok nisam počeo da uviđam da sam ja ustvari isprobao sve varijante (stekao iskustvo). Taman kada sam pomislio da sam sve isprobao odjedanput mi se pojavila nova ideja( novo iskustvo-znanje ) koje je otvarala nove kombinacije i predstavljalo nešto što do tada nisam znao da može da postoji kao ideja- ne bi mi palo na pamet. E, onda sam *slučajno* počeo da srećem ljude koji su tragali za istim stvarima, pa su knjige koje sam već pročitao sada imale drugačije značenje, dolazio u posed novih knjiga koje bi mi baš davale primere onoga što želim ( zakon privlačnosti ).. Posle izvesnog vremena pronašao sam rešenje za svoj problem.. ali nisam ni slutio koliko novih mogućnosti sada imam. Izgledalo je neverovatno da ,do tada, nejveći problem u mom životu izgleda tako mali i smešan....i tako redom i sve više...

    Na kraju smešno bi bilo da neko pomisli: Ja u ovo ne verujem!!! Pa, naravno ovde nema verovanja, moraš da probaš, debelo da se namučiš i vidiš da li to funkcioniše ili ne.

    Možda je ovo dobar primer za poređenje vernika(spavača) i onih koji znaju!!!!!
    Da ti kaže nešto Naj, za to iskustvo o kojem ti pišeš ovde nisu potrebne knjige Iskustvo je nešto što se stiče sa godinama i na šta te same situacije u životu navode. Pitanje je inteligencije koliko ko to želi i može da iskoristi i primeni a naravno i unapredi.
    Razumela sam ja pitera jako dobro no ovako sročeno pitanje me navodi da pomisao da li on živi u stvarnom ili imaginarnom (svom) svetu, jer ovakve definicije nemaju baš puno primene u praksi.
    Lepše deljuju ovde, na papiru
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da si to lepo rekao, Piter
    Međutim, moraš da imaš na umu da se to znanje kod nas retko primenjuje i da ljudi uopšte ne mogu da zamisle o čemu ti govoriš. Naravno, niko im ne zamera na svom neznanju. Njihova pitanja su sasvim ok. I ja sam pokušao da objasnim razliku između čoveka vernika, nevernika i onog koji zna! Čim ljudima počneš da se obraćaš *znanstveno* i to znanje počinje da se razlikuje od *domaćeg* kod vernika izazivaš sumnju ko si? šta si? porede te sa đavolom, plaše se da ne nametneš negu drugu religiju, sistem..itd. Kod nevernika se pali EGO lampica i usled zaslepljenosti iste, sistemom *TI ćeš da mi kažeš*, retko da pokušavaju da čuju šta iznosiš, već svom snagom pokušavaju da te poklope.

    U svom tom beskorisnom trošenju energije i vremena ostaje svako na svom!!! To je tako zato što se ljudi ne odnose *tragalački* već se prepuštaju slučaju i ponašaju po *automatizmu*( svojstveno)

    Ne treba mistifikovati znanje i iskustvo primerom 1+1=2... po mom mišljenju treba izneti konkretno svoje iskustvo-glasno i jasno. Da bi govorili o direktnom iskustvu istine, kome teže svi tragači, gde je sve 1+1=2, to bi izgledalo kao kada objašnjavaš detetu kako da podigne teg od 200 kg ili prosto rečeno suštinu života..Niko od nas ne zna potpunu suštinu života ali se razlikujemo u one što traže i one što spavaju. Zato od nečeg treba početi.

    Hteo bih da napomenem da ja nisam guru, teach master, duhovni vođa.. već sam vaš drug sa foruma koji zna nešto što većina ne zna a siguran je da vam to može pomoći.
    Da bi čovek uspeo u svom psihičkom i spiritualnom razvoju mora biti iskren prema sebi i drugima. Evo primera iz mog prvog iskustva. Baveći se nakada dosta stresnim poslom imao sam u sebi potrebu da pronađem rešenje da bih zaštitio svoje zdravlje. Počeo sam da čitam časopise, knjige, knjižice u potrazi za nekim savetom koji bi mi dao odgovor( interesovanje). Kako je to bila muka koja čoveka stalno opseda u jednom trenutku sam sebi rekao: Neću više da slušam i čitam kojekakve gluposti, već ću SAM naći rešenje.( iniciona kapisla). Od tog trenutka, neznajući šta to radim, počeo sam da razmišljam kroz šetnju sagledavajući svoj problem sa svih strana( aktivan rad).To je trajalo danima po nekoliko sati. Svakakve stvari su mi padale na pamet. Taman pomislim da sam našao rešenje a ujutru se pojavi neka nova ideja i tako sve dok nisam počeo da uviđam da sam ja ustvari isprobao sve varijante (stekao iskustvo). Taman kada sam pomislio da sam sve isprobao odjedanput mi se pojavila nova ideja( novo iskustvo-znanje ) koje je otvarala nove kombinacije i predstavljalo nešto što do tada nisam znao da može da postoji kao ideja- ne bi mi palo na pamet. E, onda sam *slučajno* počeo da srećem ljude koji su tragali za istim stvarima, pa su knjige koje sam već pročitao sada imale drugačije značenje, dolazio u posed novih knjiga koje bi mi baš davale primere onoga što želim ( zakon privlačnosti ).. Posle izvesnog vremena pronašao sam rešenje za svoj problem.. ali nisam ni slutio koliko novih mogućnosti sada imam. Izgledalo je neverovatno da ,do tada, nejveći problem u mom životu izgleda tako mali i smešan....i tako redom i sve više...

    Na kraju smešno bi bilo da neko pomisli: Ja u ovo ne verujem!!! Pa, naravno ovde nema verovanja, moraš da probaš, debelo da se namučiš i vidiš da li to funkcioniše ili ne.

    Možda je ovo dobar primer za poređenje vernika(spavača) i onih koji znaju!!!!!
    Zdravo VV, ovo sto ja radim ne objasnjava da ja znam, a drugi ne, ovo je
    objasnjenje onoga sto ja vidim a drugi ne primecuju.
    Neshvatanje razlike izmedju znanja i verovanja stvara verovanje da ja
    prodajem neko verovanje, a ne da govorim istinu.
    Istina je fizicko postojanje, od pre 6000 godina mi kominiciramo kroz rec/jezik
    i svaka rec koja predstavlja nesto sto ne postoji u fizickoj materiji je verovanje, a verovanje je laz, kao i sve drugo sto nije istina.

    Ne postoji psihicki i duhovni razvoj, ili bilo kakve "promene", covek se zacne sa
    jednim DNA potpisom, i to se nikad ne menja. Mozak je kao hard drive ljudi
    memorisu informacije i reaguju na spoljni svet (ili unutrasnji) u skladu sa procesovanim informacijama. Sve je u stvari sklop hemijskih reakcija u mozgu,
    kojih ima preko 100000 u sekundi.
    Znanje je jedno za sve ljude, a verovanja su se umnozila, umnozavanjem memorisanih lazi.
    Sve sto imas u memoriji je laz ( ne postoji u fizickoj materiji ).
    Ti si rodjen sa svim svojim znanjem, i pocinjes da otkrivas sta sve znas, kroz
    reci/jezik. Ako od jednom zaboravis sve reci kojima si se sluzio, ti ces i dalje
    znati da je objekat pod imenom "jabuka" "sladak" i dobar za neutralisanje osecaja koji je bio pod imenom "glad".
    Ili, ne bi ti trebale reci da vozis auto, ili komuniciras sa ljudima.

    Ja proucavam Bibliju intenzivno preko 20 godina, i jedino prorocanstvo koje je
    preostalo ne dozivljeno je absolutna amnezija svega sto se bilo koji covek secao, i da sve cega se covek secao nikad vise nece biti u mislima.

    Kromanjon je bio covek koji je sve znao i nista verovao, posto nije imao
    rec/jezik - mogucnost da veruje.

    Sve takozvane "egzaktne nauke" kao sto je matematika su laz, zato sto je
    sve u postojanju singularno, ne postoji jedna jabuka koja bi bila 1.0, i jos jedna jabuka koja je identicna toj, da bi smo dobili 1+1=2
    Sve je to verovanje, vreme, i sve druge "vrednosti". Brojevi u prirodi ne postoje, postoji samo ljudski mozak koji veruje u brojeve.

    piter
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    U skladu sa svim ovde izrecenim, imam jedno pitanje, tj. dilemu...
    Zar ta verovanja nisu konkretizovana u mnogim primerima? Ok, brojevi su imaginarni, reci su imaginarne, ali oni u sebi nose logican smisao koji se oslanja na neki vrlo "iskustveni" pojam, koji jeste prepoznat u realnosti (bez obzira na svu relativnost ovog konkretnog pojma), diferenciran u odnosu na druge, manje ili vise slicne pojmove, i kao takav verbalizovan ili odredjen brojem. Ne vidim toliki problem u verovanju da su iz opstih, civilizacijskih iskustava nicali i razvijali se ovi pojmovi, da su iskoristeni u praksi, da se njihovom primenom danasnja stvarnost znacajno razlikuje od stvarnosti u kojoj je pracovek, mozda sa istim znanjem ziveo, ali pri tom bio uskracen za uzivanje tudjih iskustava, nego je morao svojom rukom, ili glavom u svaki kamen... da bi, je li, neko svoje primarno znanje potvrdio ili iskoristio sebi u korist.
    Meni je jako drago sto postoji taj drugi nivo ljudskog poimanja stvarnosti, sto su ideje doprinele tome da se na vrlo jednostavan nacin svakom novorodjenom prenose hiljadugodisnja ljudska iskustva u instant varijanti, sublimirana kroz reci, pojmove, kao i metode za njihovu mentalnu, duhovnu ili prakticnu primenu.
    Iskreno, ne vidim problem.
    Ja nisam od onih koji veruju da je covek po rođenju tabula raza, ali mi je takodje potrebno "verovanje" da bih prihvatila tvrdju da je rođen sa "svim znanjem"... Nisam sigurna da se ljudska umesnost u snalazenju i prilagodjavanju u zivotu i oprobavanju u tome sta sve zna, moze definisati kao primarno znanje, radije bih to pripisala mentalnoj ili duhovnoj hrabrosti, mozda avanturizmu, potrebi za saznanjem, ili makar instiktivnoj potrebi za prezivljavanjem u datim okolnostima...
    Vrag odneo šnalu...
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Cao izabellita, verovanje je duhovna dimenzija, i nemoze da stvori dozivljaj/iskustvo. Covek moze da veruje samo u ono sto nezna, posto u ono sto zna, nemoze da veruje.
    Kao sto sam rekao, reci koje postoje u fizickoj materiji, kao "krv", "voda", "zemlja", "biljka" ....nisu imaginarne. Imaginarne reci su "vrednost", "moral",
    "nauka", "religija", "molitva" ......
    Primenom tih laznih pojmova kao sto su vreme, ili bilo koje druge mere laznih vrednosti, covek nije napredovao.
    Postoje zakoni prirode i zakoni koje je covek stvorio kroz rec/brojeve.
    Kromanjonac (koji je ziveo pre 10000 godina) nije imao mogucnost verovanja,
    i ziveo je prosecno 70 god. i maksimalno 120 god.
    Sve sto vredi je zivot, ko umre, bolje da se nije ni radjao.

    "Uzivanje tudjih iskustava" ? Nikad nisu postojala dva coveka koja
    su imala jedno iskustvo, posto su svi ljudi razliciti.
    Problem nemoze da se vidi, samo moze da se oseti. Postoje samo situacije, koje neki osecaju kao problem, a drugi vide kao salu, posto znaju resenje.

    Ti nerazumes sta znaci znanje, zato ne mozes da shvatis da se covek
    ne menja, nego jednostavno dolazi do spoznaje znanja koje je bilo u njemu,
    i stvorilo njegove dozivljaje/iskustva.

    Opet brkas vestinu i znanje, vestina je u krvi (DNK), znanje je u mozgu.
    Ljudi koji znaju kako da prezive u gradu, mozda ne bi imali vestinu da prezive
    u divljini.

    Sta je "primarno znanje", koliko znanja/istina ima ?

    piter
    Poruku je izmenio Goga, 17.10.2008 u 06:58 Razlog: citat
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Naj, nisi me razumela. Upravo sam ti kroz praktičan primer pokazao kako MI( ja, ti svi) možemo *namerno* da ulazimo u iskustva. Predmet razmišljanja može biti bilo šta ( od opštih stvari do izgovorenih reči koji imaju istorijski i religijski smisao-biblija). To se razlikuje od prepuštanja *sudbini*- navođenju samih situacija kroz život i kroz godine, kako ti kažeš. To iskustvo ti direktno otvara vrata drugih dimenzija- pogled sa druge tačke gledišta i omogućuje da sam kreiraš svoju sudbinu.. Ulazak u predmetna iskustva ti omogućuje širi pogled u odnosu na pogled sa materijalne tačke. Mi u većini gledamo sa materijalne tačke jer je većina trenutno sposobna da vidi samo tu dimenziju. Ono što predstavlja smisao svoj ovoj priči je to da niko nikog ne može da *tera*na ovakav način mišljenja, niti se neko mora složiti ili ne složiti. Ono se MORA ISKUSITI da bi se razumelo. Sve ostalo je verovanje i može biti podložno manipulaciji.
    Zato toliko nerazumevanja između forumaša.

    Piter, rekao si da 20 godina izučavaš bibliju. Da li možeš da nam kažeš na koji način to radiš?

    Apslolutno se slažem da traganje za istinom nose sebi, svakog za sebe, jedinstvena iskustva.To nam govore religijski pravci u svetu. Međutim, krajnji cilj je jednak svima- Apsolutna istina, stapanje subjekta i objekta u jedno, sunjata, nirvana, samadhi, prosvetljenje...
    Ponoviću *religija* u prevodu znači *ponovo spojiti*. Religiju samo laici poistovećuju sa verovanjima.
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    ...Religiju samo laici poistovećuju sa verovanjima.
    Koja je ovo gordost i umišljenost...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku

    Piter, rekao si da 20 godina izučavaš bibliju. Da li možeš da nam kažeš na koji način to radiš?

    Apslolutno se slažem da traganje za istinom nose sebi, svakog za sebe, jedinstvena iskustva.To nam govore religijski pravci u svetu. Međutim, krajnji cilj je jednak svima- Apsolutna istina, stapanje subjekta i objekta u jedno, sunjata, nirvana, samadhi, prosvetljenje...
    Ponoviću *religija* u prevodu znači *ponovo spojiti*. Religiju samo laici poistovećuju sa verovanjima.
    Biblija se sastoji iz dva dela, Zakon i Proroci. Kroz shvatanje Zakona shvatas
    prorocanstva.
    Sve je jedna istina, fizicko postojanje, sva iskustva/dozivljaji koje si ti proziveo
    su istina. Laz nemoze da se prozivi, dozivi, iskusi, oseti.
    Ja nevidim nikakvo stapanje subjekata i objekata, duhovnog i materijalnog.
    Duh je samo rec/jezik a dusa je sam zivot krvi i mesa.
    Sve sto je receno u Starom Zavetu ili recima Hrista u Jevandjeljima je
    metaforicki i parabolicno objasnjenje stvarnosti koju svi delimo.

    Religija kao i sva druga verovanja je poverenje u nesto sto se nije desilo,
    jel' da se desilo ljudi u to nebi verovali, nego bi o tome znali.
    Strah od smrti je naterao ljude da veruju da smrt i sahrane kojima prisustvuju
    nisu kraj, nego da postoji nesto, ko zna sta vec ljudi veruju.

    "Ponovno spajanje" cega ? Jel' mozes da mi navedes jednu religiju, i sta
    ta religija ponovo spaja ?

    piter
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Ok, zato te i pitam kako bih mogao da uporedim tragalačka iskustva.Probaću da ti objasnim kako sam ja razumeo svoj tragalački rad.
    Moderne religije kao što su Islam i Hrišćanstvo, malo starije, budizam i hinduizam, su samo jedan od segmenata mog interesovanja. Takođe, predmet mog interesovanja je i sajentologija, hermetizam, gnosticizam tajna bratstva i nastanak sekti od pamtiveka pa do danas, istorija, fizika, metafizika.... Smatrao sam da ako čovek želi da sazna apsolutnu istinu mora da se suoči sa svim postojećim oblicima ispoljavanja u društvu tj. svetu. Najlakše bi bilo zauzeti svoj pravac-veru po *geografskom polažaju* i rukovodeći se animalnim instiktima to braniti po svaku cenu. Ono što svakako treba iskoristiti jeste period u kome se nalazimo i mogućnost komuniciranja sa celim svetom, razmena istorijskih i svih drugih spisa i informacija, verbalna rasprava sa istomišljenicima i neistomišljenicima i donošenje zaključka na osnovu istih a sve u cilju svog razvoja.

    Ako pominjemo bibliju i ja se slažem da je sva u alegorijama.
    Metafora je korišćena da bi se nešto što nije moguće objasniti rečima slikovito uporedilo sa primerom iz života. Takođe, metafora je služila kao cenzura ili šifra a imala je za cilj da odbrani onog što propoveda od onih kojama bi ta propovedanja išla na štetu-naravno materijalnu štetu.
    Biblija nosi dosta korisnih informacija ali njeno značenje nije ni nalik na ono što se dešava u svetu Hrišćanstva od 312. godine pa do danas. Zašto je to tako već sam napisao.

    Ono što se s tobom ne slažem jesu termini duh i duša koje ti porediš sa rečju/jezikom i život krvi i mesa. *DUŠA* kako mi kažemo ili ATMAN ili ISTINSKO JA, to smo MI u suštini. To delić ispoljavanja *velike DUŠE* ili univerzuma u fizičkoj materiji....

    Religija- re ligere znači ponovo spojiti. Religioznim čovekom se smatrao čovek koji je u svom razvoju uspeo da svoju svest spoji sa kolektivnom svešću, bogom ili univerzumom...

    Na početku beše reč... metafora korišćena za pokretanje ili akciju ispoljavanja univerzuma. Sve što postoji u univerzumu jeste proizvod ispoljavanja u vidu beskonačne inteligencije. Prolazeći kroz periode ispoljavanja( zauzimanja stanja i oblika) od najfinijeg do najgrubljeg ( našeg materijalnog ) i ponovno vraćanje u jedno. Zato je termin ponovo spojiti. Jer je suština religije spoznaja sebe i univerzuma na osnovu razumevanja i uvida. Religija nikako nije sistem ili organizacija a još manje institucija koja priznaje da su samo osnivači vera mogli dostići to iskustvo ( osim u budizmu) a da su svi ostali potčinjeni njemu i njihovim predstavnicima na zemlji. Ono što je najinteresantnije je da propovedači takvih religija nikada nisu ni tražili pravljenje religije a kamoli slepo potčinjavanje. Njihov( pa i Hristov) propoved se odnosio na sve ljude na zemlji uz žestogo kritikovanje verskih institucija.
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Znanje i manje (neznanje)

    Zaboravio si Munovu sektu da navedes....i nemoj lupati glavu o tajnim drustvima,jer koliko god tragao neces naci nista sto je potpuno istinito o njima,i sta god mislio o tome da znas,ZNAJ da nemas pojma.
    Poruku je izmenio Goga, 16.10.2008 u 19:03 Razlog: nema potrebe za citiranjem
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Znanje
    Autor lenjivica u forumu Filozofija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 13.11.2010, 08:49
  2. Manje, a češće ili više, a ređe
    Autor Kunic u forumu Filozofija
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 04.07.2010, 00:42
  3. HIV Testiranje & Znanje
    Autor cicka u forumu Zdravlje
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 29.09.2008, 06:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •