Datum rođenja: 19.01.1943. godine





Janis Joplin bila je najznačajnija ženska rock pevačica 60-tih kao i vrhunska blues pevačica. Odrasla je u gradiću Port Arthuru u Texasu. Mnoge njene privatne teškoće i problemi bili su rezultat neuklopljenosti u očekivanja konzervativne zajednice.

Pevala je blues i folk muziku još u tinejdžersko doba, a sredinom 60-tih povremeno je nastupala s gitaristom Jormaom Kaukonenom koji će kasnije svirati u bendu Jefferson Airplane.


Preselila je u Kaliforniju 1966. gdje se pridružila bendu Big Brother & the Holding Company. Bio je to psihodelični bend iz San Francisca.

Nema sumnje da je Janis Joplin, koja ispočetka nije pevala vodeći vokal na svim materijalima, bila zaslužna za to što su bili drugaciji od drugih.

Zahvaljujuci njezinoj zadivljujućoj interpretaciji pesme "Ball and Chain" 1967. na pop festivalu u Montereyu, bend je imao hit.

Nakon što su debitovali za za muzičku kuću Mainstream, Big Brother su potpisali ugovor s menadžerom Albertom Grossmanom i prešli u muzičko - izdavačku kuću Columbia.


Njihov drugi album "Cheap Thrills" popeo se na vrh Top - liste 1968., ali Janis je ubrzo posle toga napustila bend i započela solo karijeru.
Prvi solo album,"I Got Them Ol' Kozmic Blues Again Mama!", snimila je s bendom Kozmic Blues Band u kojem je bio i gitarista Sam Andrews iz benda Big Brother. Iako je album bio hit, nije bio njen najveći uspeh. Na tom je albumu bila i pesma "Try (Just a Little Bit Harder)".

Njen je život godinama bio kao klackalica, hirovitih odnosa i zavisnosti o narkoticima i alkoholu što je dokumenovano u nekoliko njenih biografija. U muzičkom smislu, vrhunac je doživela kada je zajedno s bendom Full Tilt Boogie objavila svoj posljednji album "Pearl", koji je producirao Paul Rothschild. "Mercedes Benz", "Get It While You Can" i "Me and Bobby McGee" (pesma Krisa Kristoffersona) bile su neke od njezinih najboljih pjesama.

Pre nego što je album objavljen, Janis Joplin je umrla od prevelike doze heroina u hotelu Hollywood u septembru 1970. Pesma "Me and Bobby McGee" bila je posthumno "number one" singl.




Diskografija:


- Big brother and the holding company
- Cheap thrills
- I got dem ol' kozmic blues again, mama

- Pearl
- Joplin in concert
- Janis Joplin greatest hits

- Janis

- 18 essential songs

- Box of pearls

- Winterland

- Love, Janis