Kakvo značenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile... - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 27 od ukupno 27
  1. #16

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Ljudi, treba mi vas savet.
    Btw,imam 17godina kao i osoba kojoj ide poklon.
    Nalazim se u nezgodnoj situaciji, uf i da znate nije lako.
    Moja najbolja prijateljica danas slavi rodjendan.Kupio sam joj poklon + jednu crvenu ruzu.
    E sad, da li ta ruza moze da bude simbol za prijateljsku ljubav?
    Uff, ne znam...
    Recimo da se ona meni svidja, al ne mogu joj to reci.Ona je najbolja osoba koju sam upoznao, pravi mi je prijatelj, ne zelim da rizikujem da je izgubim
    E...
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    Al pazite, svi pricaju da smo mi zajedno, iako mi to nismo, mada... mozda bih ja to i zeleo
    Njen zagrljaj mi je postao sve i verujte dodje mi da je poljubim, ali onda shvatim sta bih mogao da izgubim i to ne uradim
    Necu da rizikujem, ne smem, ako nju izgubim, izgubio sam sve, a to ne zelim
    Da se vratim na temu...
    Da li vi mislite da je pametno da joj ja poklonim crvenu ruzu?
    Ne bih da kruze jos vece price i da joj bude neugodno...
    Zelim da danas bude srecna, ruzu sam vec kupio, ali ne znam da li da joj dam ili ne
    Pomagajte molim vas, ja ne znam sta cu

  2. #17

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    dobila sam plavu virtuelnu ruzu od jednog sa foruma...jednom davnoooo davnoo.. mada meni to izgleda kao juce....i tu plavu ruzu cuvam jos te, i znaci mi vise..... od onih crvenih sto sam primila uzivo i koje su bile prave...i mirisale ne znam ti ni ja kako...al' kad nisu od prave osobe onda dzabe sve.....

  3. #18

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Stvar resena.

  4. #19

    10 Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    BOk

    Nigdje nema znaćenje cvjeta kala
    Molim vas ako netko zna simboliku tog cvjeta neka nešta napiše...to mi je jedan od najdražih cvjetova i predivno izgleda

  5. #20

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Citat mihaela158 kaže: Pogledaj poruku
    BOk

    Nigdje nema znaćenje cvjeta kala
    Molim vas ako netko zna simboliku tog cvjeta neka nešta napiše...to mi je jedan od najdražih cvjetova i predivno izgleda
    Evo ovde ćeš naći i Calla Lily flower

    http://www.livingartsoriginals.com/i...rsymbolism.htm
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #21

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    ja najvise volim djurdjevak i jorgovan ali ne znam sta znaci
    Najveca vlast je vladati sobom.

  7. #22

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Citat lado kaže: Pogledaj poruku
    ja najvise volim djurdjevak i jorgovan ali ne znam sta znaci
    Evo nađoh ovo (imaš dole jorgovan i đurđevak):

    Ljubav, cveće i poruke

    Mr sci. psih. Radomir Čolaković


    "Poistovećujemo se sa harmonijom cveća i zato smo srećni." - Japanska poslovica

    "Želim da devojci, prema kojoj gajim izvesna ljubavna osećanja, poklonim cveće, ali ne znam šta da odaberem da ne ispadnem glup. Ona mi je sada drugarica, ali se nadam da ću uspeti da je osvojim. Osvajanje sam planirao do u tančine. Završna faza je u toku... " - Narcis

    Mnogo je prilika da se ženama koje volimo, poštujemo ili kao što je u tvom slučaju, gajimo skrivena ljubavna osećanja, iskažemo neki od znakova pažnje.

    Najprikladnije je, pokloniti cveće, iako kod nas kult poklanjanja cveća nije razvijen kao u belom svetu. Cveće je ljudima poklonila rimska boginja cveća i proleća Flora. Poklanja se prirodno cveće, naravno. Nekada su se poklanjale razglednice sa cvetnim motivima. Preko njih su uglavnom stidljive osobe diskretno izražavale svoju naklonost prema osobi koja joj se sviđa. Postoji više razloga zašto se odlučiti za cveće kao poklon. Veliki je izbor, lepo miriše, lepo izgleda, ima ga raznih boja i mirisa, a opet svaki cvet sa svoje strane upućuje onome kome ga poklanjamo izvesnu psihološku poruku. Cveće ima moć govora. Neznalačko odabiranje cveća (boje, mirisa, broja i sl. ) za poklon, može dovesti do konflikata, uvrede i poniženja, ili kako si ti zaključio, čovek može "ispasti" glup.

    Osnovno bontonsko pravilo je da se poklanja neparan broj cvetova. Mnogi misle ako poklone glomazan buket da će ostaviti jači utisak na devojku. Međutim, veliki buketi često predstavljaju primer kiča i govore više o materijalnom statusu, neukusu ili neznanju onoga ko poklanja, a suštinska poruka i namera sa poklonjenog cveća se premešta u drugi plan. Bolje je odabrati jedan lep cvet, vodeći računa o njegovoj psihološkoj poruci, a ona je pored ispoljene pažnje i najvažnija, nego se "sakriti" iza glomaznog buketa cveća i ispasti smešan.

    Cvet je simbol komunikacije, zato pri poklanjanju cveća treba misliti na značenje boje.

    Crvena boja - boja ljubavi (boja vatre i krvi, izraz života i životne snage).
    Bela boja - označava poštovanje, a u nekim kulturama, u našoj na primer, nevinost.
    Žuta boja - je boja ljubomore (u nekim drugim prilikama je ova boja izraz sjaja i živahnosti).
    Plava boja - je boja vernosti (deluje smirujuće).
    Ružičasta - označava nežna osećanja.

    Kada je reč o vrsti cveća treba voditi računa o poruci koju određeni cvet upućuje. Evo nekoliko primera cveća i poruka koje upućuju:

    Begonija - strasna ljubav
    Gladiola - uzvišenost, poštovanje
    Karanfil - požuda
    Kamelija - vernost
    Bela Rada - nevinost
    Božur - stidljiv
    Magnolija - dostojanstvo
    Narcis - egoist
    Kaktus - toplina
    Lavanda - nepoverenje
    Neven - bol
    Orhideja - divljenje, najlepšoj
    Breskvin cvet - tvoj sam zarobljenik
    Ljubičica - da me večno ljubiš i "mislim na tebe"
    Neven - da veneš za mnom
    Narcis - je cvet prolaznosti
    Ruža - uopšteno znači ljubav
    Žuta ruža znači za nekoga - ljubomoru, za nekoga prijateljstvo
    Ružičasta ruža - zavisnost
    Bela ruža - čista osećanja, omiljen cvet mnogih dama, dostojan (a) sam tebe
    Iris - melanholija i nadanje
    Visibaba - nada
    Gerber - usamljenost i melanholija
    Đurđevak - skromnost
    Jorgovan - označava strasnu ljubav
    Zumbul - vernost
    Suncokret - (retko se poklanja ali u nekim specifičnim situacijama, ako se pokloni simbolizuje stalnu pažnju i okretanje prema osobi do koje nam je stalo).

    U narodu se određenom cveću pridaju natprirodne moći. Tako, na primer, bosiljak ima veliku ulogu u religiji, magiji, u kultu, u poeziji i medicini.

    "Ova je biljka našem narodu osim mnogih drugih, koje su rasta viđenijeg, cveta mirisa lepšeg, najmilija, čemu je uzrok taj što bosiljak prati Srbina kroz sve ozbiljnije prilike u životu od rođenja, gde se mladencu kita bosiljka u osvećenoj vodi do uzglavlja meće, do smrti, gde mu je sestrina ili boleće koje srodnice ruka, struk bosiljka na grob posadi." (Josif Pančić)

    Bosiljak je cvet koji održava ljubav. Bosiljka inače ima najviše u raju. On je bogorodičin najomiljeniji cvet. Njime se kite mlade i žene. Nema svadbenog običaja bez bosiljka.

    Bela rada je takođe interesantan i u narodu, a naročito kod devojaka cenjen cvet. Kada devojka ubere Belu radu kida listiće govoreći "hoću - neću". Ako na poslednji listić padne "hoću" to znači da će se udati.

    Ljubičica, cvet koji lepo miriše i lepe je boje osim što je vesnik proljeća ima zanimljivo mesto u magiji. Devojka daje ljubičicu svome momku da bi je uvek ljubio.

    U svadbarskim pesmama se često spominje takođe jedan interesantan cvet. To je ruzmarin. On predstavlja svatovsko cveće i verovatno da zbog svog jakog mirisa se misli da tera zle duhove od mlade i mladoženje.

    Karanfil je takođe zanimljiv. Malo ljudi zna da se i njemu pridaju određene magijske moći u odnosima između žene i muža. On je čuvar ljubavi. U našem narodu postoji običaj darivanja karanfila mladi. Obično karanfil mladi poklanja sestra ili majka sa osnovnom porukom :"da se ne karate" tj. da se ne svađaju.

    U našim narodnim pesmama je opevan beli krin (ljiljan) - vrlo zanimljiv cvet koga narod identifikuje sa momkom, "lijep - momče". Ovaj cvet je "društven". Ako se nađe u buketu sa drugim cvećem to cveće neće brzo uvenuti. Kada je arhanđel Mihailo nagovestio Devi Mariji da će začeti Isusa Krista u ruci je držao beli krin. Od tada se ovaj cvet naziva bogorodičin cvet.

    U devetnaestom veku za kameliju, koja vodi poreklo iz Japana se govorilo da je cvet ljubavi. Poklanjanje ovog cveta je kod devojaka i mladića budilo ljubavna osećanja. Književnik Aleksandar Dima je napisao knjigu "Dama sa kamelijama", a poznatog talijanskog kompozitora Verdija je ova knjiga inspirisala da napiše poznatu operu "Travijatu".

    Poklanjanje cveća je u tvom slučaju veoma važan korak u taktici osvajanja i dobro je što ga planiraš do tančina. Nešto slično je preduzeo pre nekoliko vekova kralj Uroš I (1243 -1276). Znajući za moć boje i mirisa jorgovana on je pred dolazak svoje buduće supruge Jelene Anžujske naredio da se, putem kojim će ona doputovati, ibarsku dolinu od Kraljeva do Raške, zasadi jorgovanom. Taj gest izuzetne pažnje i divljenja oduševio je buduću kraljicu i uživala je u opojnoj čaroliji mirisa jorgovana. Jorgovan je svojim opojnim mirisom i svojom izuzetnom lepotom pripitomio litice doline i buduću kraljicu podsetio na njenu rodnu Provansu. Deo ibarske magistrale, kuda je zasađen jorgovan, je dobio naziv Dolina jorgovana. U čast njihove ljubavi, unazad nekoliko godina, početkom maja, kada je jorgovan u punom cvatu i mirisu, održava se manifestacija međunarodnog karaktera koja nosi naziv Dolina Jorgovana. Tada celu dolinu obavije zanosni miris jorgovana. Ožive ljudi i priroda, a sure litice doline ispuni božanstveni duh ljubavi Uroša i Jelene.

    Grčki bog Zefir, bog zapadnog vetra koji donosi prolećne kiše, oluje i toplo vreme, je svojoj dragani lepoj nimfi Flori dodelio kao venčani dar vladavinu nad svim cvećem ovoga sveta.

    Uz prikladan cvet devojci možeš pokloniti lepu pesmu o ljubičici koja nosi jasnu poruku : ... da me večno ljubiš i "mislim na tebe". Takvu pesmu će ti "posuditi" Aleksa Šantić.



    Ljubičici

    U milju mladosti drage opet se javljaš nama,
    Pitomi, lijepi cvijete;
    Već tvoje listiće male plavetno nebo kruni
    Kapljom rosice svete.
    U slavu čednosti tvoje bezbrojne tičice male
    Nebeske pjesme poju
    Kroz sive maglice guste purpurni sunčevi zraci
    Šalju ti ljubav svoju.
    I moja duša, evo, s ushitom tebi stiže,
    Vjesniče dana sveti',
    I s tvojim mirisom blagim u svjetlost sunčeva zraka
    S nebeskom nadom leti.


    Eto, cveća je mnogo samo, treba znati koju poruku uputiti, zatim izabrati pravi cvet i pokloniti ga pravoj osobi. Nisi u situaciji da to učiniš kao što je učinio kralj Uroš, niti možeš to upriličiti poput grčkog Boga, ali i jedan pravilno odabran cvet može da načini čudo u ljubavnoj igri.

    I na kraju još jedan zanimljiv detalj. Mnogi ne znaju da se cveće poklanja i muškarcima. Njima se poklanja jedna ruža, obično crvena sa dugačkom peteljkom. Svaki muškarac bi se obradovao poklonu koji ukrašava neki cvet, a ujedno je to pouzdan znak iskrene ljubavi.

    Ovo znanje o cveću i poklanjanju će ti sigurno biti od koristi u suprotnom možeš, bez svoje volje, posejati konflikte oko sebe koji su izvor mnogih ljudskih frustracija.
    Mada na wikipediji piše za jorgovan i ovo:

    Syringa (symbolism) - Purple lilacs symbolize death and white lilacs first love a onda opet, ovde ovako:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Language_of_flowers
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #23

    Odgovor: Kakvo znacenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Ja sam se u svom životu najnadobijala gerbera, a sad vidim da znači usamljenost i melanholiju...
    Karanfil me asocira na sahrane i 8. mart iz doba socijalizma kad su ga žene po komandi dobijale na sindikalnim proslavama...
    Ali zato svaka bela cvećka me obori s nogu, iako kažu da je belo cvetni iskaz u vezi sa nevinošću... Valjda kod mene radi iz kontre...
    Vrag odneo šnalu...

  9. #24

    Odgovor: Kakvo značenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Cveće je snažan simbol, kao, uostalom, i mnogo toga iz svakodnevnog života što nas okružuje. Zna se da su ruže posvećene ljubavi, a u zavisnosti od boje različitim ljubavnim varijantama, dok bela označava čednost (ljubavi, ne dame, bar ja tako shvatam). Orhideje, opet simbolišu želju za uspehom i posebnost, narcisi najčešće samoljublje, đurđevak ponovno rađanje, ljubičice vernost, itd, itd...

    Međutim, u toj složenoj interakciji različitih viđenja simbolike cveća, meni je najdraža ona koja i nije sam cvet, a to su ljudi i to osoba poklanja i osoba koja prima cveće. Sam taj čin, ako je iskren i sa emocijama je svakako najvažniji u svemu tome...

    Uostalom, jedan moj rođak na ovu temu ume da kaže:

    - Ma, sve su to kuranfili, gladidole i ljupičice...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #25

    Odgovor: Kakvo značenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    interesuje me ako moze neko da mi kaze sta znaci kada ti voljena osoba pokloni za rodjendan buket bijelih ljiljana?

  11. #26

    Odgovor: Kakvo značenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Ma sta god znacilo ja se stvarno obradujem kad dobijem cvet.
    Od svega sta koji cvet znaci, meni cvece znaci paznju.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  12. #27

    Odgovor: Kakvo značenje nosi cvet koji poklanjamo ili koji ste primile...

    Poslednje sto dobih su 3 predivne, velike, mirisne ALI zute ruze

    Pa opet meni to vuce na prijateljski, a ne na ljubomoru
    Lako cu,ako je do mene.........

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Ker koji laje...
    Autor starsica u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 16.03.2016, 15:50
  2. Oni koji nesto rade i oni koji samo pricaju...
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 13.01.2014, 14:55
  3. Šefe, koji ti je vrag?
    Autor Mish u forumu Posao
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 21.07.2010, 13:03
  4. CPU i jos koji problemcic
    Autor heartstopper u forumu Hardverski problemi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 27.12.2009, 21:54
  5. Koji OS koristite?
    Autor eboye u forumu Spomenar
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 05.07.2009, 22:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •