Citat Ma.Za. kaže: Pogledaj poruku
U Kisacu nije pravilo da su stare kuce ofarbane u plavo.
I ja sam očekivao da ću u Kisaču imati priliku da biram za slikanje između mnogih plavo obojenih kuća. Ispostavilo se da je Kisač očigledan izuzetak.
Druga mesta u kojima ima dosta Slovaka imaju (ili su donedavna imala) mnoštvo plavih kuća. Mislim da se ta tradicionalna plava boja zove Švajnfurtska plava ali je dosta davno zabranjena njena upotreba jer je otrovna tako da se sada koriste savremene boje, pa i tamo gde su kuće plave ima razlika u nijansama i valeru.

Kao i u drugim vojvođanskim mestima ima dosta lepih kuća tradicionalnog stila.
Kad se govori o tom stilu uočljivo je po godinama koje su upisane na njima da su gradjene na prelasku iz XIX u XX vek. Tim, za to vreme savremenim i bogatijim kućama, su zamenjivane dotadašnje tipične niske panonske kuće (uglavnom od nepečene cigle ili naboja). Mnoge su dobro održavane i očuvane u manje-više autentičnom spoljnjem stanju.
Evo nekoliko kuća koje sam slikao u prolasku kroz nekoliko ulica Kisača ovog februara.

Jedino ova prva 'vuče' na plavo









Dok sam slikao, vlasnik je izišao i vajkao se da je kuća pod nekim stepenom zaštite, verovatno imajući u vidu da to njega i košta.