Ruža vetrova
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

  2. #2

    Odgovor: Ruža vetrova

    Jel moze meni neko da kaze nesto vise o "ruzi vetrova" u arhikteturi?
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Ruža vetrova

    Citat Stranger93 kaže: Pogledaj poruku
    Jel moze meni neko da kaze nesto vise o "ruzi vetrova" u arhikteturi?
    Nisam bas siguran, ali i pretrazivaci daju pogode i za drugi pojam, a to je ona slika oblika zvezde koja pokazuje sever i ostale smerove.
    Pretpostavljam da je u gradjevinarstvu ruza vetrova ustvari ukras na vrhovima tornjeva...



    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Ruža vetrova

    Citat Stranger93 kaže: Pogledaj poruku
    Jel moze meni neko da kaze nesto vise o "ruzi vetrova" u arhikteturi?
    Ruza vetrova,kao sto sam vec ranije rekla,predstavlja dijagram jacine i kretanje vetrova...
    Na tom dijagramu se vidi kada(u kojem godisnjem dobu) su vetrovi najjaci i iz kojeg smera duvaju...
    Na osnovu te studije se projektuju otvori,velicina otvora,smer otvaranja vrata i prozora,polozaj otvora isl,kao i izgled krovne konstrukcije...
    Npr na moru dovaju jake bure i onda oni otvaraju prozore prema vani tako da kada vetar udara u objakat u otvore on svojom snagom ne moze da provali u objekat,da silom otvori prozor ili vrata jer se otvaraju u suprotnom smjeru njegovog duvanja...
    Izgled i konstrukcija krova moze da zavisi od vjetrova,kao uostalom i izgled objekta i njegova velicina...
    Gleda se da se napravi sto manji otpor vjetru da ne bi doslo do ostecenja objekta/krovne konstrukcije isl...
    Vazna je i zbog samomog polozaja objekta u odnosu na susjedne...
    Objekti se postavljaju okomito ili paralelno smjeru duvanja vjetra u zavisnosti sta zeli da se postigne,provjetravanje ili zavjetrine...
    Takodjer,u podrucjima jakih vjetrova izmedju dva objekta se moze ugraditi vjetrenjaca i na taj nacin objekti (recimo dve kule/tornjevi)imaju svoju vlastitu elektricnu energiju...
    Ima toga dosta a ovo je recimo najosnovnije...
    U arhitekturi sve posmatramo kao problem i na svakoko kako i zasto pokusavamo daa damo odgovor i da problem premostimo,unistimo ili ga iskoristimo u svoju korist...Takav je slucaj i sa vjetrom,ako ne mozemo da ga izbjegnemo mi ga pokusavamo prlagoditi nasim potrebama

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Nisam bas siguran, ali i pretrazivaci daju pogode i za drugi pojam, a to je ona slika oblika zvezde koja pokazuje sever i ostale smerove.
    Pretpostavljam da je u gradjevinarstvu ruza vetrova ustvari ukras na vrhovima tornjeva...



    Biter,to nije ruza vjetrova,ti ''ukrasi'' samo pokazuju smer sjevera
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  5. #5

  6. #6

    Odgovor: Ruža vetrova

    Postoji izraz u madjarskoj knjizevnosti:
    ``rasprsilo se u sve pravce ruze vetrova`...`.

    Uveren sam da je taj izraz stariji od pojave naucne meteorologije i dijagramova.

    Zato kada se kaze ``ruza vetrova``, nekoliko desetina miliona stanovnika kontinenta ce pomisliti na gornje slike... I ja sam prvo pomislio na to...

    Znaci ja cu pretpostaviti da postoje vise pojmova pod istim nazivom i proverit cu recnik.
    A 4. izdanje madjarskog recnika za znacenje reci (1980) kaze:

    ruzha vetrova (szélrózsa):
    1. simbol zvezdastog oblika koji prikazuje smerove predela
    2. ``U sve smerove ruze vetrova`` znaci: u sve pravce

    Nasuprot tome postoji pojam vetrovni sistem (ne znam bolje prevesti, pa nazovimo i to ruzom vetrova): karakteristicni vetrovi nekog podrucja.
    Poruku je izmenio biterlemon, 04.11.2007 u 13:45
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Ruža vetrova

    hitno mi treba ruza vetrova za Novi Sad! Da li neko moza da mi pomogne da mi je posalje ili kaze mi na kom sajtu mogu da je nadjem.
    Hvala!
      Vrh

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •