Приметио сам случајно ову тему. Читајући је поставља се сасвим другачије питање од тога да ли ћирилица или латиница.
Цитираћу одређене речи које се пишу,??? како су написане и немају никакве везе са брзином куцања.
Па покушајмо одговорити на питање:
Ко, како и зашто ? под правом писања, накази наш језик тј. Убија га.

Ochigledno, je da chak ni kodni raspored ne zzelim
Neche slichnu
Mishljenja, Latinichare, chirilichari

Овакве и многе друге сличне списаније, немају везе ни са ћирилицом нити латиницом, а богуми ни са једним нашим језиком. Ако је спрдња, па докле,? нек се својом кућом спрда, а не са мојом.

Као прилог оваквом мом размишљању прилажем следећи текст ( нађен на http://www.vidovdan.org/modules.php?...j+jesenjin#top )

Да прочитате како комшије гледају на исто !!!!
ZADACNICA FILIPA GASHPARA (08.11.2001)

Gdje Leje se kupusa zbishe
I zora ih rumenom vodom zali
Zeleno vime sishe
Materi klenic mali


Moj dozivljaj poezije Sergeja Jesenjina

Vrlo je teshko objasniti pjesmu poput ove. No to ipak nije problem samo ove pjesme nego opcenito svih pjesama Sergeja Jesenjina. Buduci da sam vec napisao ovu pjesmu na pocetku, lako je zakljuciti da cu se u ovoj zadaci usredotociti upravo na nju.

Prvo cu napisati poneshto o svojim razlozima zbog kojih sam odabrao ovu pjesmu. Sve je pocelo kad sam danas doshao u shkolu i saznao da pishemo shkolsku zadacu iz Hrvatskog. To mi je probudilo sjecanja na proshli sat Hrvatskog kada je profesorica najavila pisanje, ali ja sam ocigledno zaboravio. No dobro. Neposredno prije Hrvatskog imali smo sat filozofije na kojem mi je moj prijatelj i suradnik Josip dvornik rekao da ima nekakvu knjigu od Jesenjina. Ta vijest me je iznimno obradovala zbog toga shto sam u toj knjizi prepoznao materijal za svoje novo djelo iliti ovu zadacnicu. No dobro. Moram priznati da sam prelistao cijelu knjigu koja je puna Jesenjinovih pjesama. U pocetku sam planirao odabrati pjesmu slucajnim otvaranjem knjige ali bih uvijek otvorio neku dugacku pjesmu, pa sam naposljetku odustao od te metode Slucajnog odabira. Tada sam krenuo u potragu prema naslovu. Pokazalo se da ima desetak pjesama sa vrlo zanimljivim naslovima ali i velik broj onih bez naslova. Prvo moram napomenuti da su ove sa zanimljivim naslovom sve dugacke pa sam bio prisiljen odustati i od toga. Preostalo mi je jedino da obradim pjesmu bez naslova. Izbor je pao na ovu koja se nalazi iznad naslova ove zadace. Zashto? Iskreno receno glavni (i jedini) razlog je njezina duzina. Zauzima samo cetri reda u knjizi, pa tako i u mojoj biljeznici. Pjesma je vrlo nerazumljiva za mladog mladica poput mene. No unatoc tome ja cu pokushati opisati svoj dozivljaj ove pjesme.

Kao prvo, ova pjesma govori o nekakvom kupusu i to je ustvari jedino shto ja razumijem u njoj. Sada cu pokushati obraditi svaki stih zasebno.Tako cu mozda uspjeti shvatiti znacenje cijele pjesme u ukupnosti. Prvi stih: Gdje leje se kupusa zbishe. Shto reci o ovom stihu? Kao prvo, ne znam shta su leje. To me podsjeca na rijec aleje, shto su ustvari nekakve ulice, pa onda pretpostavljam da su to ustvari redovi kupusa. Vec sam neshto postigao; preveo sam prvi stih. Gdje redovi kupusa se zbishe. Sada je krajnje vrijeme da prijeem na drugi stih koji glasi: I zora ih rumenom vodom zali. Moram priznati da mi je ovaj stih razumljiv. Govori vjerovatno o tome da je kupus vlazan od rose pa izgleda rumeno kada je u zoru izlozen prvim zrakama sunca koje dolaze iz smjera Japana. Josh jedan stih je rijeshen ali cinjenica je da stvari sada postaju gadne zbog toga shto su preostala dva stiha stvarno ruzna. Treci stih: Zeleno vime sishe. Shta bi sad to trebalo znaciti? Vime imaju krave, koze, ovce, ali kakve to veze ima sa kupusom. Josh pishe i da je to vime zeleno, shto je apsolutno nemoguce. Recimo da sam sada gotov sa ovim stihom, ali kao da i nisam zbog toga shto sam dozivio potpuni debakl u pokushaju objashnjavanja ovog stiha. Nisam bash optimist u slucaju prevoenja iduceg stiha ali barem cu pokushati, zato da ne ispadne da nisam hrabar. Cetvrti, a samim tim i zadnji stih glasi: Materi klenic mali. Svaka normalna osoba ce bez vecih problema zakljuciti da je ovaj stih abnormalan i deformiran i da ga ne moze nitko prevesti. Vrijeme je da neshto napishem neshto o ovoj pjesmi u njezinoj cjelokupnoj obuhvatnosti. Ova pjesma je dosta nerazumljiva. SHto je uzrok? U knjizi pishe da je ovu pjesmu preveo neki Golob. On je ovu pjesmu tako dobro preveo da ja imam osjecaj da bi ju mnogo bolje razumio na Ruskom jeziku. To je pomalo zalosno. (*)

Zalosno je i to shto sam vec malo previshe napisao o Jesenjinu pa se nisam uspio osvrnuti na probleme u svijetu, i u Bjelovaru, u zadnje vrijeme. Shto bi Jesenjin rekao da vidi shto se sada dogadja? Bombe padaju na sve strane, Antrax na svakom koraku. No to su ustvari manje vazne stvari za covjekov opstanak. Vazno je to shto se ordan vratio na parket. No to ima i svojih negativnih strana. Opet ce vrtoglavo porasti prodaja -ordanovih tenisica (ovako je rastavio rijec ordan, op.a.). Svi znaju zashto je to loshe. Postoji i dobra strana napada na Afganistan. Tamo je donedavno glavna grana proizvodnje bila proizvodnja droge. Sad se talibani ne mogu koncentrirati na to. U Bjelovaru se u zadnje vrijeme gradi obilaznica. Svi ljudi imaju barem jedan bubreg, a ako ne onda nisu ljudi. Kada su bubrezi bolesni onda se ide na dijalizu. Gadno je kad ni to ne ide. U proshlu srijedu su u ROCK KLUBU svirali narodnjaci srpski. Ja sam malo bio tamo i nije mi se svidjelo. Bila je ziva muzika. Pjevac je izgledao ko Haris Dzinovic samo shto nije bio inteligentan poput njega. Sada cu navesti pjesmu Harisa Dzinovica:

Ostarit cu, necu znati
Dal cesh zamnom
Zaplakati
Ko ja za tobom


Ova pjesma je takoer u cetri reda ali je mnogo razumljivija od Jesenjinove. Iz toga se moze zakljuciti da je Haris Dzinovic bolji pjesnik od Jesenjina.

U samom zavrshetku moram istaknuti moj krajnji dojam o Jesenjinu, ovoj pjesmi i cjelokupnom njegovom opusu. Pjesme bi odlicno zvucale kada bi bile uglazbljene uz harmoniku. Da je Jesenjin josh ziv mogao bi pjevati u duetu sa Dzinovicem. Kladim se da bi to bio svjetski hit. No shalu na stranu (*).

Jesenjin je jedan od najvecih pjesnika svih vremena, ako ne i najveci, i to nitko ne moze osporiti, a kamoli ja. Ja sam svjestan da ova moja zadaca bash i nije uspjela ali zato sam oznacio zvjezdicama(*) koji djelovi ustvari i nisu njen sastavni dio. Ti djelovi su umetnuti zbog mojeg osobnog zadovoljstva. To cu sada objasniti. Ja doma imam sve svoje zadacnice i uvijek kad sam tuzan procitam ih, te sam odmah bolje raspolozen. Molim vas da mi ne date 1.


OCJENA : NEDOVOLJAN (1)