Citat iadrian kaže: Pogledaj poruku
Samo da kazem da ja nikada nisam rekao da se prestane sa upotrebom Cirilice ili Latinice vec samo da se prestane forsiranje Cirilice u IT-u i u svemu drugome.
Ne znam, srpska Latinica je kolko-tolko kopatibilna sa srpskim jezikom i imajuci u vidu i ostale okolnosti trebalo bi da po zakonu bude ravnopravna u svim poljima sa Cirilicom.
Pa latinica je koliko toliko prilagođena, a ćirilica je potpuno prilagođena i logično je da izbor bude ovo pismo koje u duhu našeg jezika. Već spomenuh i kulturno istorijski značaj ćirilice za Srbe. Forsiranje ćirilice u IT, što si zapeo za IT, pa imaš interfejs i na arabici, kineskom i svakom mogućem pismu za operativne sisteme, programe i aplikacije. Nekome to znači, nekome ne. Ja koristim interfejs na engleskom, neko se možda bolje snalazi na tom ćiriličnom. To je toliko nebitno da ne vidim zašto bi oko toga uopšte trošili reči.



Naravno, ali sta da radis kada sud u Novom Sadu izdaje dokumenta pisana Latinicom i onda dodjem u Beograd i oni mi traze na Cirilici? Sta onda reci? A u Vojvodini bi i trebalo glavno pismo da bude Latinica jer je mnogo lakse za sve manjine koje tu zive da se integrisu u drustvo.
Ne, u Vojvodini bi trebalo glavno pismo da bude ćirilica kao u čitavoj državi. I sva dokumenta treba da budu izdavana na ćirilici, a na latinici se izdaje u skladu sa zakonom kako sam već spomenuo. A kada ti se traži dokument na ćirilici, ti lepo tražiš da ti se izda na ćirilici ili prepišeš na ćirilicu. Da manjine malo bolje uče jezik i pismo države u kojoj žive, integrisali bi se bez ikakvih problema.