Ћирилица или latinica - Strana 9
Strana 9 od 18 PrvaPrva ... 7891011 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 121 do 135 od ukupno 270
  1. #121

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Bazarov kaže: Pogledaj poruku
    Pa jel' ti pišeš tom ćirilicom?
    Mislim, učio sam je ja, imao sam ispit iz staroslovenskog, ali meni se čini da je jedan čovek (Vuk se, čini mi se, zvao) dao nama neko drugo, jednostavnije pismo, koje se danas zove ćirilicom
    Pa onda znas da je Vukova cirilica samo jedna od verzija cirilice...nije bitno da li je starosrpska,ruska,bugarska...bitno je da je ona kulturno nasledje...a narod koji se odrice svoga nasledja postaje varvarski.

  2. #122

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    видим ја, поватасте се ви за гушу од ове моје теме. драго ми је што сте ово поређење схватили на прави начин.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  3. #123

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Pa onda znas da je Vukova cirilica samo jedna od verzija cirilice...nije bitno da li je starosrpska,ruska,bugarska...bitno je da je ona kulturno nasledje...a narod koji se odrice svoga nasledja postaje varvarski.
    Oćeš reći da je i crkvenoslovenski naše kulturno nasleđe? Da je narod tako pričao?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  4. #124

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Hajde da prvo naučimo da pišemo...da se opismenimo...pa da vidimo...

    A to da li je ćirilica ili latinica --> Nebitno...
    Moj ego pie čekove koje moje telo ne moe da unovči

  5. #125

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Novi statut Vojvodine (da ne kažem ustav ), koliko znam, predviđa slobodan izbor latinica-ćirilica. Pa ko kako voli, nek izvoli.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  6. #126

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Oćeš reći da je i crkvenoslovenski naše kulturno nasleđe? Da je narod tako pričao?
    Prvo moras da razlikujes crkvenoslovenski(ukorenjen posredstvom knjiga iz Rusije)od starosrpskog(slovenskog),pa onda tako nesto da napises...mislis da su Vukovim jezikom govorili u XI,XII,XIII,XIV...itd...veku?!...ma daj molim te,malo informisanja i sve ce ti biti jasnije.Znaci po tebi svi stari srpski rukopisi nisu nase nasledje????..bili smo nepismeni pre toga???...aman.Cija je bila Torontalska zupanija tokom XV i XVI veka?...malo pitanje za tebe,da vidimo sta znas,kada se tako potpisujes.

  7. #127

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    'De da glasam ? - LATINITZA !

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  8. #128

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ћирилица

  9. #129

    Odgovor: Ћирилица или latinica




    БУКВАР О ЋИРИЛИЦИ
    (ЗА НЕУПУЋЕНЕ)

    ОВДЕ СУ НАВЕДЕНЕ И РАЗОБЛИЧЕНЕ НАЈЧЕШЋЕ ПРЕДРАСУДЕ ВЕЗАНЕ ЗА НАШУ ЋИРИЛИЦУ.



    Сви пишу латиницом

    Нетачно. Латинично писмо је писмо скоро свих западно и централно европских народа, као и многих других који црпе свој идентитет из западно европске културне баштине (латинска и северна Америка, делови Африке, делови Азије...). Међутим, већина народа у свету не пишу латиницом (од земаља које су припадале Византијском и исламском културном кругу, па све до Кине и Јапана). Тако данас, становништво којем латиница није матично писмо, износи преко 60% светске популације.

    Странци не разумеју ћирилицу

    Нетачно. Странци, у највећем броју случајева, не разумеју српски језик. Текст на српском језику исписан латиницом једнако је неразумљив странцу који не зна српски језик, као исти тај текст исписан ћирилицом.
    Размислите који би текст странцу био највише разумљив: под а, б или в?

    а) Добродошли б) Dobrodošli в) Welcome

    Да је ово тачно, имамо и пример Грчке која сваке године угости милионе иностраних туриста, па опет нико од Грка нема потребу да пише грчки језик латиничним писмом.

    Ћирилица се не може користити на рачунарима

    Нетачно. Сваком рачунару који има Виндовс (Windows) уграђена је подршка за све европске језике и писма, укључујући и српски језик и српску ћирилицу. Под подршком се подразумева унос и приказивање текста на ћирилици, писање и читање електронске поште на ћирилици, прегледавање интернет локација са ћириличним садржајима... Оно што још увек није урађено је тотална локализација Виндовса и Офиса (MS Office) на српски језик.

    Са ћирилицом не можемо у Европу

    Нетачно. Ћирилица је последња ствар која ће спречити наш улазак у Европску заједницу. Да подсетимо да је Грчка члан ЕЗ-а, а да се није одрекла ни свог језика, нити свог писма. Штавише, грчко писмо се налази на новчаницама нове европске валуте Евро. Такође, ЕЗ је 1996. године донела "Програм за промоцију језичке различитости ", по којем сви народи Европе имају право да са својим језиком и писмом улазе у актуелне процесе економске, политичке, привредне и културне интеграције.

    Латиница је технички савршеније писмо

    Углавном нетачно. Једина предност латинице што заузима мање простора (и до 20%) што је нарочито важно код прелома часописа, мада се и овај проблем може решити. Са друге стране, ћирилични принцип један глас један знак, знатно олакшава писање као и читање текстова написаних на ћирилици. Насупрот тога, неке, доста честе, комбинације латиничних слова знатно отежавају читкост. Например, комбинација латиничног рн - rn личи на м - m. Безсерифна латинична слова "И" и "л" су идентична, тако на пример: Или - Ili, Илић - Ilić.

    Нашем народу је потребна латиница да би били ближи европи и свету

    Тачно, ако се под латиницом подразумева нпр. енглеска, немачка, француска латиница. Онда је ова латиница неопходно као саставни део опште културе наших суграђана који би требало да знају неке од наведених светских језика. Познавање нпр. енглеског језика (а самим тим и енглеске латинице) пружа нам нормално широке могућности на пословном, културном, научном и сваком другом плану.
    Нетачно, ако се под латиницом мисли на "српскохрватску" односно хрватску латиницу. Онда је инсистирање на латиници непотребно, јер свака реч у нашем језику може да се напише ћириличним писмом. С друге стране, све битне стране речи у оригиналу (нпр. енглеске, француске, немачке...) не можемо писати српскохрватском латиницом (нарочито не словима "š", "ć", "č", "đ", "dž", "ž"), него само латиницом која припада датим језицима (нпр. енглеска, француска, немачка латиница...).
    Тако ову тезу треба преформулисати да би она била тачна: "Нашем народу је потребно знање страних језика да би били ближи Европи".

    Морамо писати латиницом због интернационалних симбола, мерних јединица и слично

    Нетачно. Интернационалне ознаке и симболе доносе одговарајуће међународне организације. Највећи део симбола, из свих области људске делатности, користе термине, скраћенице или слова из енглеског, латинског и грчког језика. Тако да поред латиничних слова и ознака, имамо и употребу скоро свих слова грчке азбуке, као на пример: "α", "β", "γ", "δ", "φ", "ψ", "π", "Δ", "Ω" итд... И поред тога, ником нормалном не пада на памет да нас тера да пишемо грчким писмом.

    Инсистирање на службеној употреби ћирилице, угрожава права наших суграђана који су других националности.
    Нетачно. Наши суграђани који су других националности своја права по овом питању остварују употребом свог језика и писма (нпр. мађарског, румунског ...), а никако не, употребом српског језика писаног "српскохрватском" односно хрватском латиницом.

    Ако сте све ово прочитали, надам се да сте схватили да ћирилица није нешто што је страно европској цивилизацији и савременом тренутку,него баш напротив,нешто што је саставни њихов део, а уз свце то и један од наших знакова препознавања пред целим светом

  10. #130

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    а) Добродошли б) Dobrodošli в) Welcome

    а) Београд b) Beograd c) Belgrade
    а) Нови Сад b) Novi Sad c) Novi Sad
    а) Зрењанин b) Zrenjanin c) Zrenjanin


    PS: I dalje mislim isto. Glupo je kad imaš dva, jednog se odreći. Nisam protiv ćirilice, ali ostajem i dalje na latinici.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #131

    03 Odgovor: Ћирилица или latinica

    Српски правопис још увек не познаје латиницу као писмо срспког језика, а ни међународни стандард!

    ПРАВОПИС О (СЛУЖБЕНОЈ) УПОТРЕБИ
    ЋИРИЛИЦЕ
    (ЗА НЕУПУЋЕНЕ)



    ОВДЕ СУ НАВЕДЕНИ СТАВОВИ, ПИТАЊА И ОДГОВОРИ ВЕЗАНИ ЗА СЛУЖБЕНУ УПОТРЕБУ НАШЕ ЋИРИЛИЦЕ

    Српски језик има два писма: ћирилицу и латиницу

    Нетачно. Ћирилица јесте матично и једино аутохтоно писмо српскога језика, већ хиљаду година. Светски лингвисти, као и стандарди који се баве језиком, су у периоду од 1918.-1992. године, на српски и хрватски језик гледали као јединствен српскохрватски језик који има два писма: ћирилицу и латиницу. Од 1992. године српски и хрватски језик се сматрају посебним језицима. Од тада према стандарду Iso 12199 српски језик није уврштен у језике који користе латинично писмо, што значи да српски језик има само једно писмо ћирилицу, а хрватски језик латиницу. Тако је латиница коју користимо у српском језику, у ствари хрватска латиница.

    Ћирилица је код нас потиснуто и маргинализовано писмо

    Тачно. На пример у Београду је само 31,8%, а у Новом Саду тек 18,5% јавних натписа исписано ћирилицом. Од укупног тиража издатих књига на српском језику, само је 25% штампано ћирилицом. Ово су само неке од бројки до којих смо дошли. Иначе, општа ситуација је по ћирилицу можда и још гора, нарочито ако се виде нови трендови у култури, комуникацији и сл. Погледајте само ТВ програм, штампу, наше интернет презентације, табле наших приватних и друштвених предузећа, па ће те се уверити и сами да је ћирилица само на папиру (по уставима и законима) прво, а у пракси писмо другога реда.

    Наше законодавство уређује службену употрбу језика и писма


    Тачно. Наше законодавство које уређује област службене употребе језика и писма је: "Закон о службеној употреби језика и писма" (Службени гласник РС, бр. 45/1991, 53/1993, 67/1993, 48/1994.), члан 8. Устава РС, као и члан 15. Устава СРЈ. Овде се свуда наводи да је ћирилица службено писмо. Такође овде је дефинисана службена употреба језика и писама националних мањина, а у складу са светским стандардима и нормама које важе за ову област.И новим уставом је предвиђено исто само под другим члановима!

    Када је у нашој држави "српскохрватска" односно данас хрватска латиница први пут уведена у службену употребу?

    То се десило у периоду Аустро-Угарске окупације Србије, од 1915. до 1918. године. Тако је хрватска латиница у Србију дошла заједно са окупаторским топовима, а надамо се да ће из ње отићи применом закона и права, светских језичких стандарда и принципа Европске Заједнице, наравно изузев у оним општинама где представља законско право наших суграђана хрватске националности.

    Да ли постоји потреба да "српскохрватска" односно хрватска латиница ,поред ћирилице ,има статус службеног писма у раду локалних органа власти

    Нема никакве потребе, изузев у општинама где у већем броју живе грађани хрватске националности. Овакво решење је у складу са домаћим законодавством, свим светским и европским стандардима везаних за службену употребу језика и писма. Такође и са ставовима који се наводе у документу МОДЕЛ СТАТУТА ОПШТИНЕ, а који је донела "Стална конференција градова и општина Југославије" у сарадњи са Министарством правде и локалне самоуправе, "ПАЛГО центра", "Програма за реформу локалне самоуправе", "Агенције за међународни развој САД" и "Националног Демократског Института". У свим овим документима се јасно наводи да службена употреба српског језика подразумева само ћирилицу као службено писмо. Такође, службена употреба латинице подразумева службену употребу хрватског или бошњачког језика.

    На који члан закона о службеној употреби језика и писма се најчешће позивају наши неупућени суграђани који форсирају "српскохрватску" односно хрватску латиницу

    То је члан 8. наведеног закона, који регулише службену употребу латиничног писма. Овде се наводи да "У општинама у којима у већем броју живе припадници народа чије је примарно писмо, у складу са традицијом тог народа, латиница, у службеној употреби је и латинично писмо.". Проблем се састоји у томе, што неупућени не знају (или не желе да знају), да се овај члан односи на народе бивше СФРЈ, зато што је наведени закон ступио на снагу још августа 1991. године, када је СФРЈ још правно постојала. Статус народа у тадашњој СФРЈ имали су: Срби, Црногорци, Македонци, Словенци, Хрвати и Муслимани (данашњи Бошњаци). Тако, у СФРЈ у народе, чије је примарно писмо латиница, спадали су само: Словенци, Хрвати и Муслимани (данашњи Бошњаци), што значи да се овај члан 8. односи само на њих, а не и на народности односно наше националне мањине. Наши суграђани других националности (Мађари, Румуни, Словаци...), тада, а и данас, у нашем законодавству имају статус народности (или националних мањина). Тако да право наших народности или националних мањина, везано за ову област, и данас се црпи из наведеног закона, и то у делу овога закона под називом: "службена употреба језика и писма народности".

    Уколико општина статутом у службену употребу уведе "српскохрватско" односно хрватско латинично писмо без законске основе, да ли постоји начин да грађани општине утичу да се оваква одлука повуче

    Постоји. Грађани могу да преко надлежног министарства пред правосудним органима покрену поступак за оцену уставности датог статута од стране Уставног суда Републике Србије. Уколико уставни суд оцени да наведени члан статута није у складу са уставом и важећим законима, он има обавезу да наведени члан правно поништи.

    Да ли на основу свега горе изнесеног то значи да ми,као грађани,више не смемо да пишемо српски језик латиницом


    Не значи. Све што је овде изнесено односи се само на службену употребу српскога језика који се по уставу и закону мора писати само ћирилицом. Иначе, када није реч о службеној употреби језика, српски језик слободно можемо писати и латиницом, што многи чине, и што зависи од нашега избора. Нормално, када то чинимо требало би да имамо на уму да је ћирилица једино аутохтоно писмо српскога језика, а ако су се још ћирилици дивили један Гете или Бернард Шо, ми никако не би смели да је се стидимо.

    Ако сте све ово прочитали,надам се да сте схватили значај и потребу доследне примене ћирилице као јединог службеног писма када је у питању службена употреба српскога језика у раду наших државних органа као и органа локалне власти .Такође употреба "српскохрватске" латинице односно хрватске или бошњачке латинице подразумева службену употребу хрватског или бошњачког језика

    Удружење за заштиту ћирилице - Зрењанин
    Poruku je izmenio FlekicaSkupusom, 24.09.2008 u 23:57

  12. #132

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Српски правопис још увек не познаје латиницу као писмо срспког језика, а ни међународни стандард!
    Čekajstani , kako to misliš? Imaš u Pravopisu Matice srpske, koji svi koriste, baš o latinici:
    U novijoj kulturi srpskog jezika kao standardno pismo usvojena je - pored ćirilice - i latinica, koju čine 27 prostih slova i tri dvojna (digrafi ili digrami dž, lj, nj).
    Knjiga se zove Pravopis srpskog jezika, dakle, nema srpskohrvatskog, i sastavljen je 1995. za potrebe srpskog, kao novog jezika, izdvojenog iz srpskohrvatskog.
    Poruku je izmenio Bazarov, 25.09.2008 u 00:04
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  13. #133

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Setih se sad jedne gluposti iz Vojvodjanske Banke.
    Naime, službenice su od klijenata tražile da se potpisuju "čitko" i vraćale ljudima papire ako procene da potpis nije takav.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  14. #134

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Retko koristim ćirilicu, baš retko. ali potpisujem se na ćirilici- ćirilično.. Čitam oba pisma... Zapnem kod nekih slova ako moram pisati ćirilicom, pa se iznerviram, pa psujem onog ko me nater'o da tako pišem.. a uglavnom sam to ja..

    и тако... рано је мЛого.. ај доста сам куцкала.. :гоне:

  15. #135

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Knjiga se zove Pravopis srpskog jezika, dakle, nema srpskohrvatskog, i sastavljen je 1995. za potrebe srpskog, kao novog jezika, izdvojenog iz srpskohrvatskog.
    Ја имам овај најновији из 2004 године и не видех нигде то, ајде нађи на којој је страни пошто су измене и допуне мале, можда сам слеп! Као што рекох нема латинице у српском језику, истина је да је она усвојена у народу као друго српско писмо, али то опет нема везе са правописом и међународном кодификацијом у којој јасно стоји да је за српски језик - ћирлично писмо!

    Људи, ја не оспоравам никоме право да пише писмом и језиком које воли и жели (зна,уме) али исто тако нико не може да ме убеди да је латиница српско писмо! Званични језик и писмо су једна ствар а практична употреба је друго! У кини постоји два писма, традиционално и скраћено, наравно да сви користе скраћено али у званичној употреби је традиционално!Немојте погрешно да ме схватите, свако треба да пише онако како воли и жели али држава мора онако како јој пише у закону!

    Све што је овде изнесено односи се само на службену употребу српскога језика који се по уставу и закону мора писати само ћирилицом. Иначе, када није реч о службеној употреби језика, српски језик слободно можемо писати и латиницом, што многи чине, и што зависи од нашега избора. Нормално, када то чинимо требало би да имамо на уму да је ћирилица једино аутохтоно писмо српскога језика, а ако су се још ћирилици дивили један Гете или Бернард Шо, ми никако не би смели да је се стидимо.
    не пишу се ови редови јер је угрожена српскохрватска латиница , већ напротив јер је угрожена српска ћирилица! Па само у Београду је 70% натписа на латиници а да не спомињем друге градове широм Србије (Суботица,Нови Сад, Крагујевац, Ниш)
    Poruku je izmenio FlekicaSkupusom, 25.09.2008 u 14:47

Strana 9 od 18 PrvaPrva ... 7891011 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •