Ћирилица или latinica - Strana 3
Strana 3 od 18 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 270
  1. #31

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Slazem se sa Hlebovom i Skvojkinom konstantacijom o pojavi "sindroma cirilicar". Eto naime na jednoj drugoj temi na kojoj je postavljeno pitanje Da li znam sadasnju himnu Srbije napamet celu. Ja sam odgovorila da nemam pojma jer zaista ne znam celu, mozda znam par prvih reci... Nisam je jos zapamtila, sta sad.
    Na tu temu sam momentalno dobila dve negativne reputacije sa cirilicnim potpisom. Kako to da nisam dobila negativnu reputaciju od nekog "latinicara" na takvoj temi?

    Poruku je izmenio goldie, 02.10.2007 u 21:38

  2. #32

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pa, šta je sad ovo, nisam jedina u zabludi?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #33

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    mislim da smo kao narod bogatiji jer imamo tu privilegiju da koristimo ravnopravno oba pisma...


    Ne zato što koristimo već zato što znamo dva alfabeta. Velika je to stvar , mnogo više mogućnosti, lepota svih tih znakova koji se pišu različito a znače isto, čudo jedno. Često mi ovi moji veseli evropljani priznaju kako mi zavide što znam dva pisma i kažem im da treba da mi zavide, kažem im da to nije mala stvar.

    Ja pišem ćirilicu uvek kada pišem na svom jeziku, sve adrese na razglednicama i pismima koja šaljem iz sveta nazad u domovinu su ćirilične osim države koju moram da napišem na engleskom kako bi razglednice našle svoj put. Nema ovde mrve pomodarstva (u mom ličnom slučaju), pišem je oduvek sa većom ljubavlju i sve mi lepša i lepša (pisana slovca naročito). Potipisujem se ćirilično na svim dokumentima ovde, tamo ili gdegod (moj lični pečat i divno je što je to opšte prihvaćena stvar).
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  4. #34

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Slazem se sa Hlebovom i Skvojkinom konstantacijom o pojavi "sindroma cirilicar". Eto naime na jednoj drugoj temi na kojoj je postavljeno pitanje Da li znam sadasnju himnu Srbije napamet celu. Ja sam odgovorila da nemam pojma jer zaista ne znam celu, mozda znam par prvih reci... Nisam je jos zapamtila, sta sad.
    Na tu temu sam momentalno dobila dve negativne reputacije sa cirilicnim potpisom. Kako to da nisam dobila negativnu reputaciju od nekog "latinicara" na takvoj temi?

    не постоје стереотипи све је у твојој глави.

  5. #35

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Пишем ћирилицом, дража ми је од малих ногу, не знам зашто, али знам да је временом користим све више. Мука ми је од константног деценијског наметања латинице, тако да сад некад и терам инат, латиничне формуларе попуњавам ћирилицом - јер су малтене сви јебени формулари који се праве у приватним фирмама на латиници. Једино ме недостатак времена спречава да направим ћириличне формуларе и убацим их уместо латиничних. То наметање латинице видим као део акције уништавања Срба и Србије које су почели АустроУгари, наствили усташе, јако добро одрадили комунисти, а сад настављају којекакве НВО и слични.
    Ником не намећем било шта, само тражим да се мени не намеће латиница, увек и свуда. Кад приметим сузбијање мог идентитета, а приметим га често, борим се.
    На послу сам променио радно место, и пуно више су почеле да се гледају ствари које ја пишем. Малтене нико није пропустио да спомене да ја пишем ћирилицом - зашто је то свима упало у очи ако је то тако нормално и ако су писма равноправна? При томе сам добијао кретенске коментаре како је латиница светско писмо и да је треба писати, обично од људи који од страних језика знају босански и нешто мало хрватског, и који су у животу појели више читавих оваца и јагњади него што су прочитали књига, како радимо за међународну компанију, како сам националиста, четник... при томе се колеге мађарске националности у духу познате војвођанске толеранције нису устезале да спомињу често како им смета ћирилица или да провоцирају на ту тему.
    Данас је у Србији преовладало схватање да је све национално срамота, назадно, заостало, и на било какву манифестацију идентитета или става (при томе не мислим на гурање прста у око) који није у складу са владајућим једноумљем гледа не као на нетуширање, јер се људи устежу да неком кажу да се осети јер се није окушао, већ као на дивљач на коју нема ловостаја. Све је дозвољено рећи, све је дозвољено набити на нос неком таквом. Све под паролом "нема толеранције за нетолерантне", а ако имаш мало националног идентитета или ти ставови мало одударају од модерних, кад те препознају, против тебе је све дозвољено. Срамота је вређати Мађаре, муслимане, Хрвате, латиницу, мађарски језик, ислам... али је јако пожељно и итекако дозвољено пљувати по Србима, српском језику, грбу, застави, писму...
    Фама о некој групи "ћириличара" на нету је такође само огледало предрасуда према ћирилици. Људи који просто обожавају ћирилицу је не користе на нету, јер не желе да буду препознати као ћириличари. Међу људима који на форумима пишу ћирилицом постоје разлике као и међу људима који пишу латиницом, али предрасуде доводе до тога да се за "ћириличаре" прича да су "сви исти". Још се испредају легенде, теорије о "ћириличарима" се шире, подржавају, једни другима потврђују да су у праву, просто се створи клима да је срамота писати ћирилицом. Сећам се примедби на моје кориштење ћирилице кад сам се тек појавио на овом форуму.
    Имамо хистерију против ћирилице деценијама, имамо хистерију против ћирилице по форумима, и ако на то реагујеш, ако не пристанеш на то убијање идентитета или прозивање по глупом основу, ако не ћутиш и будеш good nigger, не сачекаш да истрпе твоју ћирилицу и не реагујеш на глупаве примедбе, испадне "видите, рекао/ла сам вам какви су, ево видите шта раде".
    По систему мање црнаца мање и расизма, не таласај, ако већ мораш да пишеш ћирилицом, што је глупо и назадно на нету, барем гледај да пишеш оно што Чеда мисли или нешто у том стилу, па ће бити мање крстова у пламену.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #36

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Prva slova koja sam naucio, bila su cirilicna i nekako sam navikao na to pismo. U skoli su nas ucili oba pisma i cisto iz prakticnih razloga sam prihvatio kao No.1 pismo latinicu (fizika, matematika). U tehnickoj skoli u Subotici je bilo "normalno" da svi pisu latinicom. Kasnije na poslovima gde sam radio, svi dokumenti su bili latinicni, a naravno i prvi "kompjuteri" (ZX-81, pa posle Spectrum) nisu imali ni naznaka da bi mogli biti cirilicni. Sve ovo je ostavilo traga.
    Cirilicu nisam zaboravio nego je nisam koristio. Inace sam primetio, da mi je lakse da citam cirilicne tekstove, nego latinicne.
    Kasnije, dolaskom Windows-a i novijih operativnih sistema, stekla se mogucnost da i na masini imam ravnopravno sa latinicom i cirilicu (a da ne moram koristiti razne trikove). Od tada, sam instalirao mnogo operativnih sistema, na mnogo racunara ali je interesantan podatak da vrlo mali broj korisnika (cak i Srba) kod kojih sam instalirao Cirilicnu tastaturu.

    Ovako, kada posmatramo to sa neke "neutralne" tacke gledista, izgleda da yossarian samo dize prasinu ali kada malo detaljnije sagledamo cinjenice ispada da je on apsolutno u pravu. Dokaz njegovoj tvrdnji, progonu cirilice, vidjamo na svakom koraku, samo ako to zelimo. Evo npr. u Subotici 3 etnicke zajednice cine vecinu stanovnistva (Srbi, Bunjevci i Madjari). Sto znaci da bi se svi zvanicni natpisi trebali pisati Srpski - cirilicno, a zatim Bunjevacki - latinicno i na Madjarskom jeziku. Natpisi ulica jos uvek su napisani samo latinicno i na Madjarskom jeziku. Sad mozemo da opravdamo to neimanjem novca ali onda upada u oko jedna stvar. Naime, jedna mala ulica, do pre par godina, je na jednom kraju imala samo cirilicnu tablu, veoma staru, ko zna jos od koje godine. I samo ta tabla je zamenjena trojezicnom. O tome su pisale i lokalne novine. (Nazalost, krecana u mojoj glavi mi ne dozvoljava da se setim imena te ulice ali kad se setim napisacu). Kad smo vec kod naziva ulica, vrlo pedantno se pisu nazivi na Madjarskom ali ulica posvecena Srpskoj svetinji, manastiru Hilandar, se u Subotici zove "Hilendarska".

    Kad se sve to pogleda malo sire, onda favorizovanje latinice vise nije tako bezazleno.

    Најгоре од свега је то што и ми који све то видимо, ништа не чинимо против тога. Ајд, да бар овај пасус буде на ћирилици, иако неће ништа променити.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  7. #37

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Trenutno pišem latinicom. Ne sećam se momenta kada sam se "prebacila" na latinicu. Gledala sam skoro neke svoje sveske iz srednje škole i tada sam još uvek pisala ćirilicom, mada sam se već tada potpisivala latinicom. Verovatno sam se prebacila zbog toga što latinicom pišem brže, ne znam, zaista se ne sećam... Bogu hvala, znam da koristim oba pisma. Apsolutno mi ne smeta kada neko piše ćirilicom (zašto bi?!), niti to primećujem... Smeta mi kada me neko proziva zbog toga što pišem latinicom, a bilo je takvih slučajeva. Takođe mi smeta da me neko deklariše kao "latiničara", obzirom da zaista vrlo malo obraćam pažnju na to ko piše kojim pismom, niti mi je to bitno u životu.

  8. #38

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Da, dobro da sam naišla na ovu temu.. Čekajte, meni nije sad više jasno.. Novine su vam na latinici ili ćirilici? Titlovi na tv-u? Ima tu nekih koji pišu ćirilicom pa me zanima dal' tako pišu svugdje (na poslu npr.)

    Jbg, kad ste me zbunili..

    Ćirilicu teško čitam ali čitam. Pisat ne znam. To mi je ostalo od osnovne škole i onog ruskog jezika
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  9. #39

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat little fairy kaže: Pogledaj poruku
    Da, dobro da sam naišla na ovu temu.. Čekajte, meni nije sad više jasno.. Novine su vam na latinici ili ćirilici? Titlovi na tv-u? Ima tu nekih koji pišu ćirilicom pa me zanima dal' tako pišu svugdje (na poslu npr.)

    Jbg, kad ste me zbunili..

    Neke novine su na ćirilici, neke na latinici, titlovi su uglavnom na ćirilici... Zvanični obrasci su na ćirilici. A oni koji kuckaju ćirilicom, tako i pišu... Mnogi ljudi kuckaju latinicom, jer im je tako lakše, ali pišu ćirilicom. Pisma su uglavnom jednako zastupljena i svako bira kojim će pisati.

    Je l' sad malo jasnije?

  10. #40

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Kada pišem ručno pisanim tekstom onda isključivo pišem ćirilicom, kada pišem štampanim onda latinično i kada pišem tastaturom onda latinično jer mi je lakše.

  11. #41

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Pa, šta je sad ovo, nisam jedina u zabludi?
    То је зато што ви "латиничари" имате исте погледе на свет и униформне ставове
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #42

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    ..eee što nam leeepoo pismo, baš naaam jeee lepo pismoo jel da da nam je baš leeeepoo pismo, jao što je lepooo - rekao bi Radovan III
    ..e...a i član sam biblioteke
    Elem ja pišem kako mi se kad 'oće, malo 'vako malo 'nako, pisano, štampano kako god ne obraćam pažnju koja su slova u formularima to me se ne tiče, meni je tog momenta tako došlo ne volim baš mnogo te formalosti desi mi se i da pomešam pa jednu reč napišem na ćirilici , sledeću na latinici...i tako
    A potpisujem se na ćirilici ali opet malo skaradno naime prvo slovo imena ne pišem onako kako se po pravilu piše veliko slovo, nego onako kako se piše pisano malo slovo ali u veličini velikog slova ah! da! sad ste me razumeli ajd onda ovako....


    ...ah! ti latinski ljubavnici ...sad ste me ukapirali jel da?

    I još nešto da izjavim omiljeno slovo mi je Џ ћирилично, писано

  13. #43

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    ..eee što nam leeepoo pismo, baš naaam jeee lepo pismoo jel da da nam je baš leeeepoo pismo, jao što je lepooo - rekao bi Radovan III
    Или је "Краљ Иби"?

    I još nešto da izjavim omiljeno slovo mi je Џ ћирилично, писано
    Да је лепо, лепо је...
    позз
    Џјосариан...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #44

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Џossarian kaže: Pogledaj poruku
    Или је "Краљ Иби"?
    Kralj Ibi je ono ...khm ...mi gore....vama dolee ...

    Živelo Џ писано

    i da kažem da sam čula da Ф nije sprsko slovo ...tako kažu

  15. #45

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    То је зато што ви "латиничари" имате исте погледе на свет и униформне ставове


    Biću iskrena... većina nas latiničara smo prikriveni ćiriličari u strahu od onih regularnih latiničara i latiničara sakrivanih iza ćirilice. Evo, ja sam ćiriličar po definiciji. Moj otac je ćiriličar, moj deda je bio ćiriličar, pradeda, čukundeda, navrndeda, kurđel, askurđel, kurđup, kurlebalo, sukurdov, surdepac, omzikur i kurajber. Mene je prosto strah da pišem ćirilicom od kad postoje ovi forumi i ova čuda. Osećam da ti latiničari vrebaju sa svih strana i da me ugrožavaju. Ja zato kucam latinicom. Da bih se osećala više srpkinjom ipak ponekad nazujem opanke dok kucam. I jelek ogrnem, kad je hladno. Pravi ćiriličari danas žive u konstantnom strahu od toga da ih latiničari gurnu u isti koš sa tamo nekim ćirililčarima.
    Lažu latiničari da "ćiriličar" nije oznaka za nekog ko piše ćirilicom... te da je to samo za jedan pravac razmišljanja koji između ostalog karakteriše ćirilica ... lažu! Ćiriličar je posprdni naziv za sve što ne koristi qwxy. E zato ja kucam latinicom, s mukom
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


Strana 3 od 18 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •