Ћирилица или latinica - Strana 6
Strana 6 od 18 PrvaPrva ... 4567816 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 270
  1. #76

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    evo kako drugacije izgledaju redovi koje broj 310 pise latinicnim pismom. cini mi se da sam prvih 20-30 postova na v.c. pisao latinicom... posle sam se prebacio na ћирилицу и тако је остало до дан данас... немам појма, некако ми лежи... и распоред слова на тастатури... тко зна.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  2. #77

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    I jedno i drugo pismo.
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  3. #78

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    Дакле, које писмо углавном користите у свакодневном животу?
    Pravo da Vi kazem, nakon svih procitanih odgovora na ovo ...ah tako jednostavno pitanje, primetih da se ustrucavam na odgovoru. Tj., pocela sam da razmisljam da li imam uopste pravo da odgovaram na bilo koju temu bez polozenih redovnih & vanrednih kurseva srpskog pravopisa, gramtickih vrlina i syntax-tickog talenta. Bice/biche ili bitje da nemam
    A hocete li da bijete ako i pored toga hocu, mislim da pisUkam? Slobodno recite imam ja kolekciju slemova raznolike plasticnosti

    So, dragi ljudi i ostale zverke, pisem na mom materinjem jeziku uglavnom intuitivno u prevodu, ne znam ni jedno gramaticko pravilo (nako po skolski), apostrofe cesto ignorisem, zareza i opste interpunkcije kod mene ima viska ili manjka - uglavnom nikada koliko i gde treba, jotovanje mi lici na Sudoku, konjugacija je nesto poput inovacije, a odredjene reci jednostavno autodidakticki izmislim, jer ih ne znam! I sve to u svakodnevnom&svakonocnom zivotu iskljucivo latinicnim pismom. Cirilicu znam da pisem i umem da citam, ali je nikada ne koristim kao pismo. Doduse, moram priznati da u zavisnoti od necijeg rukopisa pisana cirilica kod mene ume da izmami i osecaj desifriranja umesto citanja, ali do sada sam nekako uvek uspela da skapiram sta je pisac hteo reci, osim kod caleta. Taj me redovno iritira : pise cirilicom nemacke reci po nemackom pravopisu to se zove dupli zaEb leve hemisfere!

    Због чега је то тако и да ли мислите да смо ми у Србији у предности због тога што користимо мало једно па мало друго...
    To je tako eto zato sto sam ceo zivot provela izvan Srbije, nekadasnje SFRJ i opsteg balkanskog podrucja. I nije rec o pravdanju, rec je o faktickim cinjenicama pa donkle cak i zivotnim propustima. U svakom slucaju, mislim da Vi u Srbiji (a i mi izvan Srbije) nismo u gubitku ako znamo(ili bar poznajemo) i koristimo oba pisma, premda kvantitativno koriscenje jednog/oba pisma na kraju krajeva nalaze zivotna sredina u kojoj se nalazimo i sam bio ritam zivota koji zivimo...

    Never confuse movement with action.

  4. #79

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Propisao sam na cirilici. Jedva sam naucio veliko pisano F. Sada pisem na latinici i srpski jer zivim u inostranstvu. Mislim da su oba pisma srpska tj. koristi ih srpski jezik mada su ih izmislili drugi. Pa ipak, rekao bih da je cirilica za nijansu "srpskija", mozda zato sto je ona vezana i za pravoslavlje.

    U svakom slucaju, to nije stvar za prepucavanje, a mislim i da Vlada treba da forsira cirilicu jer latinica je svakako preteznije pismo i bojim se da sasvim ne potisne cirilicu.

    I Nemci imaju dva pisma !

  5. #80

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    I Nemci imaju dva pisma !
    Mada je ovo samo sporedno vezano za postavljenu temu, mislim da je uporedjenje neprimereno, a i netacno.

    Nemci nemaju dva pisma. Nemci imaju samo latinsko pismo i oduvek su imali samo to jedno. Ono na sta ti verovatno mislis su varijacije tog pisma, takozvane gebrochene Schriften koje su German(c)i koristili vekovima i od kojih je najpoznatija Fraktura - simbolicna recimo u vremenima Dritter Reich. Nakon te epoche Nemci su se okanili svih silnih varijacija i opredelili iskljucivo za Antiqua type koji se od 1945. koristi i uci kao pismo. Mada i dan danas neke grupacije rado forsiraju revival vise rase izrazen upravo kroz koriscenje posebne varijante latinicnog pisma - nazivajuci ga deutsche Schrift. I nije rec o grupaciji koja se bori protiv globalnog aerozagadjivanja


    P.S. Pu, zagorE mi rucak!
    Never confuse movement with action.

  6. #81

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pošto sam ja Rumun,a u rumunskom pismu se koristi isključivo latinica,onda iz navike pišem latinicom i kad pišem na srpskom...
    VOJVODINA MOJA DOMOVINA

  7. #82

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    za (svoje)rucno pisanje koristim cirilicu..i to pisana slovca..
    al zato kad kuckam na kompu uvek koristim latinicu..
    a cirilicno se i potpisujem.. i to ne zbog dokazivanja srpsko-pravoslavne varijante, vec zato sto mi jos u osnovnoj tako "leglo"..[/B]

    [B]ne znam koliko moze da nam kao narodu znaci sto imamo dva pisma..nije to ista opcija kao ona gde kazu "sto vise jezika znas, to vise vredis"..
    no...ima se moze se...
    Poruku je izmenio _baba_, 17.06.2008 u 04:03 Razlog: bold
    iz supljeg u prazno .. ..

  8. #83

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    pisem latinicu jer je univerzalnija u upotrebi...




    ps .da ne zaboravim....
    da mahnem liliki 66 ,onako virtuelno
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  9. #84

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pisem cirilicu, a latinicu koristim samo kada su u pitanju neki strani nazivi.
    Savrseno normalna djevojka

  10. #85

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat mrvacha kaže: Pogledaj poruku
    Pisem cirilicu, a latinicu koristim samo kada su u pitanju neki strani nazivi.
    то је леп одговор
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  11. #86

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Koristim oba pisma!
    U ljubavi i ratu sve je dozvoljeno!

  12. #87

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Uvek pišem latinicom.
    Zašto?
    Ne znam,valjda navika.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  13. #88

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Kad pišem štampano, pišem latinicom, zato što je ćirilica mnogo uglasata, i brže pišem. Kad pišem pisanim slovima, onda pišem ćirilcom, jel je lakše i brže.

    U suštini ne vidim zašto se ljudi uopšte prepiru oko toga? Veći deo sveta koristi latinicu, a oni koji koriste ćirilicu, imaju mnogo različitih slova, od kojih su mnoga teška za pisanje, i, kako je jedna pametna osoba rekla, liče na klinasto pismo. Ćirilica izumire zato što je, kao prvo, nepraktična, a kao drugo, većina stručnih naziva, i termina se mogu pisati samo latinicom. A o kompjuterima, i koliko su oni raširili latinicu, da i ne govorim.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  14. #89

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    I ako mii sada netreba cirilica ja sam ponosna da je znam. Kada sam bila pre neke Godine u Grckoj na odmoru, Posetili smo i jedan Manastir procitala sam na cirilici na jednim Vratima ,,Trpezarija'' Kada sam mojim Prijatljima kazala sta je to nisu mi verovali. Mi smo ondak kroz Prozor pogledali unutra i sta smo videli jedan dugacki Stol sa Stolicama. Eto imala sam ja pravo. Imam jos mnogo takvih Dozivaja. Imam molim jos jedno Pitanje: Dali Deca i danas uce u Skoli cirilicu?

  15. #90

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Ljubimce kaže: Pogledaj poruku
    Imam molim jos jedno Pitanje: Dali Deca i danas uce u Skoli cirilicu?
    pa, u Srbiji je cirilica zvanicno i sluzbeno pismo.. tako da.. da, uce u skoli to pismo..
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 6 od 18 PrvaPrva ... 4567816 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •