Ћирилица или latinica - Strana 12
Strana 12 od 18 PrvaPrva ... 21011121314 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 166 do 180 od ukupno 270
  1. #166

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Kako bilo da bilo, evo danas se u Zastavu zvanično uvodi latinica, i to prava, izvorna, latinska.
    Брендови,лични потписи, логои (графичка решења), симболи не спадају у категорију словних ознака (слова) тако да самим тим не потпадају под класификацију писама тј. да ли су ћирилични,латинични ... ја се потписујем ћирилицом и не може нико никад да ме натера (без претњи силом или уценама) да се потпишем латиницом ... где год да сам се потписивао у иностранству нико ми од странаца није правио проблем због тога нити сам имао икаквих проблема, чак шта више неколицину странаца сам учио да читају нашу ћирилицу, сами су ме терали да их учим јер је наша ћирилица веома интересантна, лепа, занимљива и на жалост егзотична (као и код нас) ... тако да аргумент чак и као шала није на месту!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  2. #167

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Pogodi kako će se pisati u Zastavi, ne samo logoi.. ; )

    A i pola Zastave ima da uzima časpve Italijanskog.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  3. #168

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Подсетник:

    Ћирилицу треба користити зато што је за српски језик далеко супериорнија азбука од хрватске латинице.

    Ко још вози фићу кад има ферари.

    То је лепо представљено у следећим документима.

    Ако не желите да вам се ПДФ документ отвори у браузеру, користите десни клик мишем и изаберите опцију Save target as да скинете ове документе.

    Поређење српске ћирилице са хрватском латиницом:

    http://cirilica.com/cirilica/Downloads/cir-lat1.pdf

    Величина: ПДФ, 14 страна, око 140 КБ


    Поређење српске ћирилице са латинском азбуком:

    http://cirilica.com/cirilica/Downloads/lat-cir1.pdf

    Величина: ПДФ, 23 стране, око 200 КБ

  4. #169

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Слатко и Вода ...

    феноменални прилози ... јасно, кратко и аргументовано!!!Саветујем свакоме да прочита!
    Велико хвала на линковима!!!Имаш на крају 13 те стране и почетку 14-те кратке правописе о ћирилици за неупућене које сам поставио а који су скинути са сајта удружења за заштиту ћирилице!!!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  5. #170

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ћирилицa

  6. #171

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    latinica pa i to je domace a ako vec ne kupujemo domace bar ga pisimo i brisimo

  7. #172

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Hrvatska pošta vratila pismo pisano ćirilicom
    Cetvrtak, 11. decembar 2008. 17:16

    Poziv koji je Beogradsko pevačko društvo poslalo mitropolitu zagrebačko-ljubljanskom Jovanu Pavloviću u Zagreb ostao je neuručen zbog adrese koja je bila napisana na ćirilici, objavio je na svojim Internet stranicama Jutarnji list.

    U tekstu se navodi kako je Hrvatska pošta pismo vratila na beogradsku adresu uz oznaku "zabranjeno", a u objašnjenju Jutarnjem listu Pošta je navela kako "davalac poštanskih usluga može odbiti primanje pošiljke koja nije adresirana na propisani način".

    Hrvatska pošta navela je da pismonosna pošiljka Beogradskog pevačkog društva zbog adrese ispisane na ćirilici nije bila propisno adresirana, jer je "u Hrvatskoj u službenoj upotrebi latinično pismo".

    List prenosi izjavu oca Petra iz Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, koji je objasnio da je poziv adresiran ćirilicom uobičajeni način komunikacije zbog kojeg nikad nisu imali problema.

    "Pismo je vraćeno i među odgovorima poput nepoznate adrese, umro i ostalo, križić je stavljen na 'zabranjeno'. No, pismo je otvarano i ponovno zalepljeno. To je tužno i ne verujem da neko nije znao ćirilicu. Uvek tako komuniciramo sa svim zemljama", rekao je otac Petar.

    (Beta)

    __________________________________________________ ______________________
    Тако људи поштују своје писмо, а не као ми што толеришемо два потпуно различита
    писма у једном језику ...

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  8. #173

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ето и сад су они демократска држава!
    Па код нас је Ћирилица званично писмо и шта сад треба да враћамо писма која су писана латиницом!

    Ћирилица наравно!
    Poruku je izmenio memento, 15.12.2008 u 08:00 Razlog: moguće vređanje
    Србијо моја поносна буди!

  9. #174

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Hrvatska pošta vratila pismo pisano ćirilicom
    Дефинитивно, има још исфрустрираних.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  10. #175

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ћирилица

  11. #176

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Volem i jedno i друго па шта ?
    brm, brm, brrrrrrrrrrrrrrrrm m

  12. #177

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Ma zar je to uopste bitno?! Koristim i jedno i drugo pismo podjednako,uopste ne razmisljam o tome.

    Ponekad svi imamo potrebu da upotrebimo neku stranu rec pa mislim da je debilno da je napisemo cirilicom. Ili kad u tekstu prekrstimo nekog stranca zbog principa "pisi kao sto govoris,citaj kako je napisano".

    Dakle,zavisi od situacije. 99% posla koji obavljam zasniva se upravo na pisanju tekstova i kao sto rekoh oba pisma su u opticaju.

  13. #178

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Stvarno zanimljivo pitanje...

    Ма колика прича била о томе како је ћирилица српско писмо и да треба писати ћирилицом што више,ја себе некако не могу да натерам на то...

    Значи оног тренутка кад сам почео да учим енглески у 5-ом разреду основне,ја сам се пребацио са ћирилице на latinicu,i otad mi je postala nekako normala da sve što pišem pišem na latinici(ovde mislim na pisanje rukom),dok mi je na računaru totalno svejedno,latinica,ћирилица...

    Jedino bi ćirilicu uveo kao obaveznu kada šaljemo poštu državnim institucijama,jednostavno bi se pisma na latinici vratila pošiljaocu,ipak neki red mora da postoji...

  14. #179

    Odgovor: Ћирилица или latinica

    Stvarno zanimljivo pitanje...

    Ма колика прича била о томе како је ћирилица српско писмо и да треба писати ћирилицом што више,ја себе некако не могу да натерам на то...

    Значи оног тренутка кад сам почео да учим енглески у 5-ом разреду основне,ја сам се пребацио са ћирилице на latinicu,i otad mi je postala nekako normala da sve što pišem pišem na latinici(ovde mislim na pisanje rukom),dok mi je na računaru totalno svejedno,latinica,ћирилица...

    Jedino bi ćirilicu uveo kao obaveznu kada šaljemo poštu državnim institucijama,jednostavno bi se pisma na latinici vratila pošiljaocu,ipak neki red mora da postoji...
    Управо у томе и јесте поента, да сви знанични дописи, судска решења, државне одлуке, натписи фирми (осим ако нису на другом језику), уџбеници, књиге,документа и све што иде на званичном нивоу буде на ћирилици и по потреби поред ћирилице да буде написано на неком језику мањина или на документима и на енглеском језику ... па наравно да нико не може никоме да забрани приватно шта ће да ради или којим писмом, језиком ће да се служи ... али оно што је у домену службеног би требало форсирати да буде искључиво на српском језику (самим тим на ћирилици) а да у посебним случајевима и срединама тј. општинама где су националне мањине буде писано и на румунској,хрватској или ма којој другој латиници .... проблем је што има људи који тврде да је латиница српско писмо што је апсолутно нетачно ... по међународном језичком стандарду, за српски језик је кодификовано само ћирлично писмо .... оно што неки спомињу да је и латиница, то није тачно - то је важило за српско-хрватски и хрватско-српски језик који не постоји још од 1991 године, са нестанком српско-хрватског нестала је и двописменост, тј. за хрватски је кодификована латиница док је за српски језик кодификована ћирлица ...

    Мени је најтужније било кад је скоро један хрватски писац објављивао књигу код нас, он је инсиситирао код издавача да књига буде објављена на ћирлици иако је издавач то хтео да штампа на латиници, човек је то образложио речима да у Србији нестаје ћирилица и да он као лингвиста а после и као писац жели да на тај начин допринесе очувању српског језика и писма и да се нада да ће својим гестом натерати и друге писце поготову српске да издају своје књиге на матичном језику и писму ... шта рећи ... тужно али истинито ... а човек је чист Хрват ....

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  15. #180

Strana 12 od 18 PrvaPrva ... 21011121314 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Мали екрани наших ТВ пријемника...
    Autor yossarian u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 24.08.2015, 23:19
  2. Омиљени позоришни глумци
    Autor broj310 u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 23.08.2013, 08:39
  3. Владимир Путин
    Autor Turkmenbashi u forumu Političari
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01.01.2010, 21:11
  4. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 07:32
  5. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 23.07.2009, 20:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •