Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Više od 70 odsto dece u Srbiji roditelji kažnjavaju fizički ili psihološki, a oko šest odsto žena odobrava nasilje u porodici, saopšteno je danas u Beogradu.
    Najnovije istraživanje UNICEF-a o položaju žena i dece u Srbiji obavljeno je u više od 9.000 domaćinstava u Srbiji, uključujući i oko 20 odsto najsiromašnije romske populacije. Prvi put su ispitani kažnjavanje dece, stav žena o nasilju i položaj dece ometene u razvoju. Zamenica direktora UNICEF-a za Srbiju Marija Luiz Fornara rekla je na konferenciji za novinare da je Srbija među prvima objavila rezultate istraživanja sprovedenog u više od 60 zemalja sveta.
    Ispitivanje pokazuje da je u Srbiji veliki broj dece zbog siromaštva i nacionalne pripadnosti isključeno iz obrazovnog, zdravstvenog i sistema socijalne zaštite. Podaci dobijeni istraživanjem treba da doprinesu boljem planiranju programa zaštite, rekla je Fornara. Ona je navela da je verovatnoća smrtnosti romske dece do pet godina skoro tri puta veća od nacionalnog proseka.
    U vrtiće ide samo trećina dece u Srbiji i svega četiri odsto Roma. Više od 80 odsto romske dece roditelji kažnjavaju fizički ili psihološki, a 35 odsto Romkinja odobrava nasilje u porodici, pokazalo je istraživanje. U Srbiji 11 odsto dece ima smetnje u razvoju, dok je taj procenat kod romske populacije dvostruko veći. Sedam odsto dece iz romskih naselja i četiri odsto dece u Srbiji radi.
    Pre 18. godine u brak je stupilo više od osam odsto žena u Srbiji i čak 46 odsto Romkinja. Kontracepciju koristi samo 41 odsto žena u Srbiji, dok se upola manje Romkinja štiti od neželjene trudnoće i polnih bolesti. Istraživanje koje su obavili agencija Stratedžik Marketing i Zavod za statistiku, pokazuje da je najlošija situacija u jugoistočnoj Srbiji, a najbolja na području Beograda. Ispitano je oko 27.000 osoba od 2000. do 2005. godine, a od ukupnog broja oko 4.000 su deca, a oko 7.000 žene. Podaci o njihovom zdravlju, ishrani, obrazovanju i ekološkoj zaštiti prate se i dalje.
    Menadžer za sprovođenje Strategije za smanjenje siromaštva Aleksandra Jović rekla je da evidencija iz ove godine pokazuje da je u Srbiji siromašno više od trećine mladih do 18 godina. Taj problem, kao i ostale činjenice iz istraživanja, moraju se imati u vidu prilikom planiranja budžeta Srbije za narednu godinu, navela je Jović.

    blic.co.yu
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    ko da smo Albanija.......
    tuzno i strashno.....
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    gori smo od Albanije
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    E, ovo su zaista porazavajuci podaci i zastrasujuce brojke!

    Ovakve teme treba da budu prioritet nasim "dragim" politicarima, jer to je zivot, to je nasa svakodnevnica... Bojim se da niko nije spreman da se uhvati u problem sa ovakvim situacijama! U jednom momentu se o tom prica, a onda se brzo zaboravi, "gurne se pod otirac" i svi se pravimo ludi!

    Na ovakvim stvarima treba insistirati i podsecati nas svakodnevno!
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    uzasno treba da nas je
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    ja stvarno ne znam kakav chovek moze da udari dete......

    vazim za preku i prgavu, ali na decu ni glas nisam u stanju da podignem......

    mozda ni to nije dobro, al' opet se bolje sa njima snalazim od vetjine onih koji bi da ih tuku....
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    "Ako je batina izišla iz raja - kakav je to onda raj..."
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  8. #8

    Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Ispitivanje pokazuje da je u Srbiji veliki broj dece zbog siromaštva i nacionalne pripadnosti isključeno iz obrazovnog, zdravstvenog i sistema socijalne zaštite.
    U vrtiće ide samo trećina dece u Srbiji i svega četiri odsto Roma. Više od 80 odsto romske dece roditelji kažnjavaju fizički ili psihološki, a 35 odsto Romkinja odobrava nasilje u porodici, pokazalo je istraživanje.
    blic.co.yu
    Obrazovanje...komunikacija...osluskivanje potreba deca...strpljenje...razgovor...upucivanje...obrazl aganje...
    Najlakse je dete udariti, jer ce ono onda istog casa prestati da radi to sto je radilo..ali time se nista ne postize...ono ce opet istu stvar uraditi sve dok mu se lepo ne obrazlozi sta je pogresno...
    Ja sam se kao dete bas nadobijala batina...i to skoro uvek zbog iste stvari...jesam neke stvari na kraju naucila, ali sam sigurna da za sve postoji lepsi nacin...
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Čvrsta ruka...

    nisam za fizičko zlostavljanje, ali detetu se mora dati do znanja ko je ko. mora da nauči šta sme, a šta ne sme.
    do ovakve situacije u društvu smo i došli zato što smo napustili stare okvire i stara pravila.
    samo sam jednom dobio batine od oca, ali ih i dan danas pamtim. te batine su bile razlog što nisam bežao iz škole, što sam poštovao starije, što nisam zaglavio u alkoholu i drogama...
    svedok sam mnogih odgoja deteta uz priču i drugarsko ubedjivanje šta se sme, a šte ne. pokazalo se neuspešnih.
    dete je rođeno da koristi svu našu slabost i preokrene je na svoju stranu. to namje priroda dala. borba za opstanak.
    ako roditelj nema stav dete će to iskoristiti. jedno će biti slobodnije od drugog, pa će sebi prigrabiti više ljubavi i pažnje roditelja, čime će stvoriti više ljubomore kod ovoga drugog koja će izbiti kad - tad.
    zato glas dajem za batine. ali sa razlogom.
    nikakvo maltretiranje (ni fizičko, ni psihičko).
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Recite mi.. Jeste li vi ikada dobili od svojih roditelja po guzi? Jel' vas to promijenilo? Jeste li im to zamjerili i zapamtili? Zašto je pljuska po guzi pogubna?

    Neću se skrivati i reć da nikad svoju malu nisam lupila po guzi. Neću. Ne mislim se umiljavat nikome kao što sad ne mislim da sam zbog toga loša mama. Lošija sam zbog drugih stvari a ne zbog toga što, ako me mala ne sluša i namjerno mi prkosi, lupim po dupetu.

    Po glavi neću niti sam ju ikada. Ipak postoje granice. Glava - mozak mali koji se razvija i ne treba drmusanje ali guza.. Pa to je meso! Nisam tiranin niti ću biti ali 'batine' su nekad korisne. Ne iživljavam se niti tučem svoje dijete svakodnevno (sačuvaj me bože) ali kad zasluži, dobije po guzi.

    Shvaćam da sam se opet zamjerila vama ali zašto da pričam i zalažem se za nešto što nisam niti što mislim?

    Prihvatite me ovakvu kakva jesam ili nemojte. Svatko ima izbor. Ja sam svoj odabrala..
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.
      Vrh

  11. #11

    Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Recite mi.. Jeste li vi ikada dobili od svojih roditelja po guzi? Jel' vas to promijenilo? Jeste li im to zamjerili i zapamtili? Zašto je pljuska po guzi pogubna?
    Jesam...dobijala sam batine, ali samo od oca....I mogu reci bile su i vise nego dovoljne...
    Da promenilo me je u smislu da sam se opametila...shvatila sam da stvari koje radim nema smisla, i da zbog svojih neuspeha necu biti manje voljena, i da kritika koju bih dobila nije podsmeh vec podstreh da to ispravim...
    Zameram mu sto mislim da me je i za neke sitnice tukao...I mislim da je ponekad preterivao u tome...Odredjene sitnice su se ipak mogle resiti razgovorom...Npr. ako ja zakasnim sa rodjendana 30 minuta, i ti se kao roditelj uplasis,i iz tog razloga me istuces kaisem po guzi, meni taj bol jos uvek nece bas jasno razjasniti zasto sam ja te batine dobila, vec cu se konstantno pitati : A sta sam ja to takooo lose uradila da zasluzim te batine
    A opet pored svega, najvise su me bolele batine koje je moj brat dobijao...Plac iz druge sobe mi je parao srce...bukvalno...

    Elem, znam da nekad deca umeju da budu "nemoguca"...I zverkova kad dodju kod nas, narocito stariji, jednostavno ga uhvati takav dan kad se samo inati, kad mu je svaka druga rec Necu (au ostalom i svi mi ih imamo, samo nas nema ko da sopi )...Onda dodjes u situaciju da ga malo shopis po guzi kako bi dokazao da je stvarno prekardasio sa svojim ponasanjam...ali, ono sto je bitno prethodno mu je dato do znanja da se ne ponasa primereno detetu njegovog uzrasta i kad dobije "zasluzenu kaznu" shvata zasto je dobio...
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Evo i danas citam u novinama..otac doveo dvoje dece od 7 i 9 godina na pregled jer sumnja da ih majka fizicki zlostavlja. Strasno.
    A onda opet s druge strane, ako spadate u one koji ne tuku svoju decu, nemojte da se iznenadite ako to umesto vas uradi neko drugi. Prica od pre par dana, glavni akter ona nasa striptizeta (ne mogu da se setim koja) pljesnula samar nekom detetu koje ide u skolu s njenim sinom. No comment.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Uzasavaju me ovakvi podaci...i rastuzuju...zamisliti samo kakav je zivot fizicki zlostavljanoj deci...a gde je fizicko,tu je i psihicko zlostavljanje...tuga,u kakve ce osobe da izrastu ti mali ljudi,ne smem ni da pomislim,oni su mladi starali...to nije detinjstvo,to je horor...
      Vrh

  14. #14

    02 Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    Ja sam dobila batine kao dete, a sada sam sama majka od curice koja ima 9 godina.
    Ali u tim 9 godinama jos nijednom nije dobila batine. Zasto imam usta i pamet?
    Najlakse je udariti dete, koje se nezna braniti.
    Ja odgojim moje dete na psihicki nacin, tj. ako je pogresila nesto, sedem sa njom i popricam sa njom i ako treba 100 puta je pitam, zasto je to i to uradila i upitam je dali je to uredu sta je napravila i kaznjavam je na taj nacin, da nesme da izadje napolje nedelju dana i teram je da napise na papir 100 puta, na primer: Moram da slusam mamu i tatu. Nesmem vise da lazem. E ovo recenicu mora da napise u "kaznju knizicu" 100 puta da joj prste zabole i nesme se ustajati dokle god nije zavrsila. Ali jos nikad nisam ruku digla na nju. Niti moj muz. Sta mi to vredi: Udarim je, nju boli, bol prode i opet nije nista naucila.
    A tata joj je bio desetar u vojski. On kad nesto kaze, to mora biti ili mora da stoji 15 minuta na jednoj nozi ili mora da napravi 20 klekove.
    Sa batinama ne resavaju probleme, nego samo ostri reci i psihicki utecaj.

    Ali to sta se desava po Srbiji, to mi se cini, kao da smo 100 godine zaostali, tu gde je jos bilo potpuno normalno da se koristi dete kao rob i predmet, a ne kao ljudsko bice.
    Ovakve roditelje treba strpati u zatvor. Ali tu nazalost policija i sud jos nista konkretno ne preuzima.

    Nadam se, da ce biti jednog dana dom za "silovane" decu, da mogu da odrastu na miru i da ih roditelji nesmeju nikad vise videti.

    Bolje odrasti sam i imati mir, nego odrasti sa ranama (telecno i dusevno).
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Više od 70 odsto dece u Srbiji dobija batine

    I stajanje na jednoj nozi je vid zlostavljanja dece.Sto ne probate sa dubljenjem na glavi???

    Ovo je stvarno tema o kojoj moze mnogo da se diskutuje, svi smo mi bili deca i secamo se nacina na koji smo kaznjavani.Na neke je to uticalo na neke nije, sve zavisi od psihickog i mentalnog stanja deteta.Ja sam svoje kaznio batinama nekoliko puta, kada kazem batinama, mislim cvrknuo sam ga par puta.Mogu vam retji da su to stvari koje zabole i prodju ali se veoma dugo pamte.Meni je veci greh zatvoriti dete u kucu po kazni na neki period nego ga udariti po dupetu.Pa setite se samo vremena 80-ih ko je u to vreme bio dete, verujem da se i dalje dobro seca nacina na koje smo svi kaznjavani, mada tada nas zakon nije stitio i bili smo mnogo bolji i imali smo detinjstvo.Niko tada nije razmisljao ko svoje dete bije ko ne!! I sta sada dosli smo u doba pametnijih psihologa, psihijatara doktora i ostalih, a svi zajedno vidno propadamo brzim zivotima bez ikakve mere za vrednost, bez ljubavi, bez emocija i jos 1 000 000 drugih stvari. I sada polemisemo na forumima da li i sta treba raditi i kako, a savete daje Andzelika koja svoje dete terfa da stoji na jednoj nozi. BUDALASTINA, pa Andzelika, bolje je udari 2 puta po dupetu nego tako nesto.

    Ne z\elim da me ljudi pograsno shvate, ne treba decu tuci do mere nanosenja vidnih povreda, ali udariti po dupetu po nekada nije bas toliko lose.
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 08:36
  2. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 09:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •