''VIJANJE BOŽIĆA''

Prolezeći u rano popodne prvog dana Božića kroz Kać, naišao sam na čestitare na konjima. Slikao sam ih...






Poznato mi je da taj običaj postoji (tj. da je postojao) ali nešto više o njemu ne znam, pa sam malo pročeprkao, i evo:

'' Od arhaičnih običaja zanimljivo je Vijanje Božića tokom kojeg momci ili tek oženjeni muškarci na konjima obilaze kuće svojih devojaka i žena'', pa na drugom mestu: ''Takođe je veliku radost pričinjavao običaj, ali za momke, praćenje Božića. Momci na konjima sa privezanim peškirima od domaćeg veza, vezanih za konjske oglave idu iz kuće u kuću pevajući čestitaju Božić. Domaćin ih počasti vinom, jer se to dešava prvog dana Božića posle ručka, a domaćica kolačima, kao znak zahvalnosti na pažnji. Izlazak iz kuće i rastanak sa svakim domaćinom momci proprate pesmom, kao izraz svoga zadovoljstva sa ponašanjem domaćina.''




Pa još: ''...Običaj je i da mladići drugog dana Božića po selu jašu konje. Oni „vijaju" Božić svraćajući u kuće devojaka za udaju ili u domove svojih rođaka. Novi zet koji na konju navrati u tazbinu biva darovan platnom za košulju.''

Naišao sam i na ovaj televizijski video-snimak:


(Salajka je 'paorski' deo Novog Sada.)