Sta je sreca?
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 96
  1. #1

    Sta je sreca?

    Hiljadama godina čovek je razmišljao o pitanju "Šta je sreća?" Došao je do bezbroj
    odgovora. Začuđuje to da, i pored svih tih odgovora, vrlo malo ljudi može istinski reči da se
    oseća srećno. Jedna kineska priča govori o prirodi sreće na krajnje zanimljiv način.
    Pre nekoliko hiljada godina Kinom je vladao izuzetno okrutan i sebičan tiranin.
    Naredio je da se oko zemlje podigne zid od deset hiljada kilometara. Da bi razumeo kako se u
    to doba živelo, čitalac mora da ima na umu da su mnogi ljudi pomrli tokom izgradnje tog
    zida, a njihovi kosturi ostali uzidani u njemu. U to doba, živeo je jedan veoma stari Kinez koji
    je posedovao samo dve stvari u svetu koje je voleo - sina jedinca i jednog konja. Međutim,
    kakva je obično sudbina, jednoga dana je konj pobegao. Kada su čuli za tu vest, svi stariji
    stanovnici grada su došli da ga uteše govoreći: "Kakva te je nesreća snašla da ti je pobegao
    konj!" Starac pogleda u njih i reče: "Otkud znate da je to nesreća?"
    Nekoliko dana kasnije, konj se vratio sa još šest drugih konja. Kad to videše, meštani
    ponovo dođoše kod njega i rekoše: "Kako si sada srećan kad imaš sedam konja." Starac je
    razmišljao jedan trenutak. Tada je pogledao u njih i odgovorio: "Otkud znate da je to sreća?"
    Tog popodneva starčev sin odluči da uzjaše jednog divljeg konja. Pao je i ostao
    bogalj. Sada se meštani okupiše ponovo i rekoše: "Kakva te je nesreća snašla da ti je sin pao s
    konja i ne može da hoda." Starac im odgovori na isti način: "Otkud znate da je to nesreća?"
    Meštani se zbuniše i raziđoše se.
    Sledećeg dana, carevi ljudi su došli u taj isti grad. Imali su naređenje da naprave popis
    svih mladih, sposobnih muškaraca za građenje jezivog zida od deset hiljada kilometara. Svi
    mladići iz grada su uzeti, osim starčevog sina. Kada se to dogodilo, meštani su bili sigurni da
    su konačno shvatili mudrost tog starca. Ponovo su došli kod njega i rekli: "Kako si srećan da
    ti nisu odveli sina da gradi zid." Starac je ponovo pogledao u njih i rekao: "Otkud znate da je
    to sreća?"
    U tom trenutku, svi meštani su se potpuno zbunili. Razišli su se a potom održali zbor.
    Vratili su se starcu i rekli: "Razgovarali smo i složili se da si ti najmudriji čovek u Kini.
    Smatrali bismo velikom srećom kada bi nam ti postao starešina." Starac raširi ruke u očaju i
    reče: "Otkud znate da bi to bila sreća? Ne želim da se toga prihvatim." I ode.
    Vrlo je verovatno da je on bio najsrećniji čovek u Kini, jer je znao tajnu sreće!
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #2

    Odgovor: Sta je sreca?

    Срећа је рецимо кад си ружан, а хоће те хаос рибе!
    Шта знам, срећа се по мени састоји од избегнутих несрећа. Доста људи вели да не постоји срећа, већ само срећни моменти, а ја сам више за контра варијанту, да не постоји несрећа већ само несрећни моменти... Има разних видова среће...

    Цитирао бих овде уваженог Јована Дучића - Није тачно речено да је сваки човек ковач своје среће, тачно је, напротив, да је човек увек сам ковач своје несреће.

  3. #3

    Odgovor: Sta je sreca?

    sreca je relativan pojam, i za svakog je drugacija..
    i moja sreca tebi ne bi bila sreca, jer je svako individua za sebe..
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Sta je sreca?

    ...sreća je kad te posere ptica...

  5. #5

    Odgovor: Sta je sreca?

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...sreća je kad te posere ptica...
    srea je şto krave ne lete
    Ko je za jednu voznjicu

  6. #6

    Odgovor: Sta je sreca?

    Sreca je recimo kad planiras trudnocu i pojave se dve crtice na testu...
    (...tuga bi bila obrnut slucaj... )

  7. #7

    Odgovor: Sta je sreca?

    Zaboravila sam ko je rekao def srece :
    'Sreca je uravnotezenje zelja sa realnim mogucnostima'

    Jer dzabe neko ima kule i gradove ako s time nije zadovoljan, nije ni srecan,a neko sa skromnijim zeljama,ali ostvarenim je mnoooogo srecniji od ostalih.....treba imati meru u svemu ( ne kazem da ne treba biti ambiciozan).
    Poruku je izmenio euridika, 16.09.2007 u 20:35 Razlog: slovce
    Lako cu,ako je do mene.........

  8. #8

    Odgovor: Sta je sreca?

    Citat psssst kaže: Pogledaj poruku
    Zaboravila sam ko je rekao def srece :
    'Sreca je uravnotezenje zelja sa realnim mogucnostima'

    Jer dzabe neko ima kule i gradove ako s time nije zadovoljan, nije ni srecan,a neko sa skromnijim zeljama,ali ostvarenim je mnoooogo srecniji od ostalih.....treba imati meru u svemu ( ne kazem da ne treba biti ambiciozan).
    Samo cu dodati da je po mom dosadasnjem iskustvu sreca uciniti srecnim onog koga volis. da mu bude ovako
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  9. #9

    Odgovor: Sta je sreca?

    Ono sto je meni okrenulo ledja
    Šalim se naravno,postoji izreka jedna "nije srećan onaj koji ima sve, nego onaj koji misli da ima dovoljno"...
    Kjuč naše sreće je u tim malim stvarima,sitnicama na koje mozemo da obratimo paznju i naravno da učestvujemo u njhovom razvitku-mi sami pokrecemo sve,ono oko nas i ono u nama,eto ,neka samo to saznanje, bude sreća za nekog....
    Ćuti i prenesi dalje....

  10. #10

    Odgovor: Sta je sreca?

    Sreca je kad uspem izmamiti osmeh kod tuzna bica.

  11. #11

    Odgovor: Sta je sreca?

    Kad hladni i kišni jesenji dan koji mrziš,postane lep; kad na omraženi posao odlaziš veselo; kad namrgođeni komšija, i staro zakeralo ti postane drag; kad se osećaš lako i vedro; Kad se raduješ svakom trenutku u životu; kad preživiš potapanje Titanika;.... Eeee to je sreća!!!
    In vinas veritas

  12. #12

    Odgovor: Sta je sreca?

    Sreća su dva oka, ispod crnih šiškica, koje se prave da me ne primećuju i skriveni osmeh na krajevima usana koji mi daje veru.
    Doviđenja Srbijo ma gde bila!!!

  13. #13

    Odgovor: Sta je sreca?

    mnogi misle da je ovo tema za siroku filozofiju.... a jedna mudra glava je opisala srecu, veoma jednostavno:

    "Ljudi se hiljadu puta više trude da steknu materijalno nego duhovno bogatstvo, mada je sasvim sigurno, da našu sreću stvara ono što jesmo, a ne ono što imamo." - Arthur Schopenhauer
    neunistiva zlojebaba!

  14. #14

    Odgovor: Sta je sreca?

    Sreca je tek trenutak...prolazno ali vrlo trazeno osecanje....

    Trenutno ( u svari vec skoro tri nedelje) u glavi mi je recenica koju je Pavic negde napisao:

    " u zivotu cesto smo u raju ali od toga pamtimo samo izgon..."

    Cini mi se da je vrlo istinita
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  15. #15

    Odgovor: Sta je sreca?

    Citat morrib kaže:
    Kad hladni i kišni jesenji dan koji mrziš,postane lep; kad na omraženi posao odlaziš veselo; kad namrgođeni komšija, i staro zakeralo ti postane drag; kad se osećaš lako i vedro; Kad se raduješ svakom trenutku u životu; kad preživiš potapanje Titanika;.... Eeee to je sreća!!!
    Potpuno tacno

    Dodala bih sledece
    ...Sreca je ljubav u svim oblicima /kako ljubav prema partneru, tako ljubav nasih najblizih, dece, roditelja, prijatelja, ljudi koji nas okruzuju/. Ako zivimo u ljubavi onda dolazi i uspeh i bogatstvo. Ljubav otvara sva vrata ka sreci. Sreca je voleti i biti voljen...
    Poruku je izmenio sussi, 03.12.2007 u 23:34
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •