Nema najlepseg sela u Sremu!
Traziti koje je najlepse selo je isto kao kad bi roditelje pitali koje im je dete najmilije.
A pitanje je i ugla iz kojeg gledamo: da li je sacuvalo ukus proslih vremena, da li je nenaruseno nakaradnim objektima, kako je ukloplljeno u okolinu ... O uspomenama koje vezuju za neko selo da i ne govorimo.
Ustvari, po mojim kriterijumima ima mnogo najlepsih sela sremskih. Pitanje je samo da li bi se sa mojim izborima slozili i zitelji tih sela jer su za mene najlepsa sela u kojima ima najmanje promena, koja su sacuvala i izgled i mirnocu proslih vremena. Sto je takvih sela jako mnogo u Sremu (a i sirom Vojvodie) je u stvari jako zalosno jer to je odraz ekonomskog zaostajanja i propadanja. Kad se prodje nekim krajevima za koje smo nekada ucili da su 'pasivna podrucja' takvih sela nema.

Na kraju, po ovim mojim kriterijumima, jedno od najlepsih sela je Grgeteg.
Jedino manastir, onako nasminkan i grandiozan naspram sela, cini kontrapunkt mirnoci, starcima na klupama, zivini ispred kucca... I to doprinosi da se opredeljujem za Grgeteg.

PS: nisam rodom iz Srema; nisam u njemu ziveo; niko mi nije odatle pa nemam razloga da budem subjektivan.

A slika je iz 2006. (nisam ocekivao da ce mi trebati kao argumentacija za moj izbor, pa se selo bas i ne vidi - nadoknadicu to komom narednom prilikom).