Noćni ribolov
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Noćni ribolov

    Da li praktikujete noćni ribolov?
    Mada moram da napomenem, koliko je meni poznato, da je po Zakonu o ribarstvu noćni ribolov zabranjen! Bez ikakvih razloga je zabranjen noćni ribolov sportskim ribolovcima, a profesionalcima je dozvoljen!? Zar vecu štetu ribljem fondu pravi nekoliko udica zabacenih sa obale ili camca u Dunav od struka koji ima nekoliko stotina udica? Smešno bi bilo da je odgovor potvrdan. Zakon dozvoljava pecanje između 3 i 21h leti, a od 5 i 20h zimi. Jedan savet koji sam pročitao u jednoj knjizi o ribolovu glasi "u letnjim mesecima, pri lovu pastrmke, smuđa, soma, mladice, pa i štuke, udicu treba zabacivati što bliže zakonu!". Mada ga ja nekad (citaj uvek) i prekršim.
    Ja obožavam noci pored vode, tad zaboravim na sve, ne smetaju mi komarci i hladnoca, legnes na zemlju, pokrijes nebom i uzivas... Još kad zagrize, poseban adrenalin proradi, jer treba izvuci ribu po mraku sa slabim osvetljenjem... Pre pecanja sredim pribor da odgovara uslovima pecanja. Ponesem dobru lampu, par komada, svetlece ampule, autan; kutiju s priborom, stapove i meredov oblepim s belom trakom - savet koji sam dobio od dvojce iskusnih pecarosa s Tamisa i Dunava.
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  2. #2

    Odgovor: Noćni ribolov

    Velika je šteta što nije legalizovano pecanje noću za sportske ribolovce. Ja kad god imam vremena prekršim tu zabranu i ostanem do 1 ili 2 sata noću, mada volim da budem i cele noći. Čuvarska služba prećutno toleriše ove naše prekršaje, i pokazalo se da gde god sportski ribolovci ostaju do kasno u noć ili noćivaju, tu je ribokrađa smanjena ili skoro elimisana. Nema veće lepote i doživljaja od pecanja noću.Tu se čovek stopi sa prirodom i elimineše neke efekte koji u toku dana odvraćaju ili smanjuju pažnju ribolovcu. Normalno to ima sasvim drugu dimenziju, nedostatak dnevne svetlosti traži odličnu orijentaciju i pažnju da bi se eliminisali rizici povređivanja ili eventualnog pada u vodu. Zato je potrebno za vreme dnevne svetlosti pripremiti i grupisati prateći pribor, tako da se lako nađe noću. Ja lično praktikujem da ne palim svetlo, izuzev ako je preko neophodno, trzaj ribe pratim na taj način što štapove uspravim u držačima tako da se vrlo dobro vide prema noćnom nebu, ako to nije moguće onda koristim svetleće ampule najmanje veličine, zvonca uopšte ne koristim iz razloga što se zvuk noću mnogo jače čuje, na taj način nerviram obližnje ribolovce, ili pak odajem mesto pecanja drugima, što neki put može imati i loše posledice u smislu dolaska pijanih kolega, ili slučajnih "noćnih ptica". Bitno se razlikuje noćni ribolov na otvorenim tekućim vodama i na stajaćicama. Kod rečnog ribolova noću uvek može da voda donese granu, ili neku plutajuću zavrzlamu koja čas pokupi sve štapove. Na stajaćicama tog rizika nema ali je intezitet rada ribe daleko lošiji. Zato praktikujem dok pecam uvek sam pored štapova, ako mi se pak prispava obavezno povadim štapove, mnogi su zbog ostavljanja štapova ostali bez njih, ili su pak ujutro imali gomilu svih najlona napakovanih.

  3. #3

    Odgovor: Noćni ribolov

    Noc, zabaceni stapovi, nalozena vatra, malo kuvanog vina......hmm to je zivot

  4. #4

    Odgovor: Noćni ribolov

    Zabrana noćnog ribolova nije u interesu sportskih ribolovaca niti bilo koga ko brine o ribama i ribljem fondu.

    Stoji činjenica da ima nesavesnih sportskih ribolovaca koji se koriste raznim nedozvoljenim sredstvima i pod okriljem mraka bi im bilo lakše da čine neku štetu ali ni to nije razlog da se drži na snazi zabrana noćnog ribolova, jer mislim da je najveći broj sportskih ribolovaca korektan i pošten u svom odnosu ka vodi i živim bićima u njoj i oko nje.

    Veća posećenost neke vode u toku noći ne prija nesavesnim ribolovcima, a na prvom mestu ne prija svima onima koji bi hteli da kradu ribu, iako njihova drskost i bezočnost ide dotle da oni ne prezaju ni od čega, pa ni od ribolovaca koji su na obalama.



    Pecao sam noću i pecaću,
    za sada nisam nailazio na čuvare koji bi mi pravili probleme oko toga,
    iako nikada nije isključeno.

    Uglavnom noću varaličarim u želji da prevarim kojeg bodljikavog i gladnog Smudja. Skoro nikada ne pokušavam noću da upecam bilo šta drugo, jednostavno me ne zanima, dok je moj otac godinama noću pecao šarana, soma, smudja i imao sasvim lepe ulove ... čak i danas kada razgovaramo on tvrdi da prave ribe najbolje rade noću.

    Taj detalj vrlo rado prihvatam i ja tvrdim da prave ribe najbolje rade noću ali da on to nema više šanse da proveri i dokaže ... na šta me on obično psuje i žali se kako nema više poštovanja ka starijima.

    Taj matori ''ludak'' me je i zarazio ribolovom i ponekad mu, kao gundjajući zbog zaraze kojoj me je podvrgao, obećavam da ću ga kada umre ćušnuti u neki od vojvodjanskih kanala da ga poručkaju gladne ribice, što mu se veoma dopada i uvek se slatko nasmeje ...


    PS.
    Zabrana noćnog ribolova nam se lepo uklapa uz one table o zabrani fotografisanja koje su okačene oko naših brana i prevodnica, kao i uz neke druge nebulozne zabrane ali valjda će se i to promeniti jednog dana.

  5. #5

    Odgovor: Noćni ribolov

    Ako sam dobro prolazio na pecanju onda je to nocu...3-4 dubinke i uzivanje...Koristim ampule koje se prelome i koje svjetle i postavim ih na vrh stapa tako da vidim kad riba uzima a posto se te ampule vide dobro samo kad im pridjes onda je neophodno da se i zvonce staviti!Mreze u zivotu nisam bacao niti cu bacata jer mi se to gadi a mnogi ljudi iskoriste mrak za te prilike barem je to tako na Savi...Takodje ubijanje strujom se prave masakri a ima i uhvacenih par baksuza koji su to radili!





    Pozdrav iz bijeljine za sve lovce i ribolovce

  6. #6

    04 Odgovor: Noćni ribolov

    Zakon je da se postuje i da se krsi ! Treba vaditi dozvolu a pecanje nocu pravi raj ko voli ! U vecini slucajeva i ribocuvari su korektni ako vide da ste pravi pecaros ! Savet kolegi - zabaci jedan laznjak pre prvog stapa,nece biti problema sa travom i granjem ! Pa zar nije i svaki pecaros - kontrolor ? Vise kontrole - manje kradje

  7. #7

    Odgovor: Noćni ribolov

    po novom yakonu je dozvoljen, mislim do 22h iod 03h, a to ti j esasvim dovoljno, proveri ovde- Razno
    a sta bi trazio noću?
    Som
    Smudj
    Terpan
    Jegulja
    Manic
    Mrena
    http://www.pecaros.in.rs

  8. #8

    Odgovor: Noćni ribolov

    Da...u Dunavcu..ima jedan maleni Dunavac kraj Suseka,divota jedna...Najbolje je leti,kada jos mesecina baca svetlost po povrsini vode,a ti sedis privezan camcem,ishcekujesh novi ulov...mir ,tisina,roj komaraca te opseda,ali ti je toliko lepo da ih ne primecujes.Divota ! Jedva cekam toplije vreme,da odem...valjda nece biti poplava
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

Slične teme

  1. Lov Ili Ribolov?
    Autor Becar u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 06.09.2015, 17:35
  2. Šaranski ribolov
    Autor zemunac u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 13.04.2013, 01:44
  3. Ribolov ili ljubav prema vodi?
    Autor morrib u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 25.02.2013, 20:34
  4. Ribolov u Srbiji
    Autor Lady S u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.06.2010, 12:14
  5. Ribolov u Bosni i Hercegovini (RS)
    Autor veljko yaric u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.09.2007, 17:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •