Ne volim te jer smo različiti - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 30
  1. #16

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    волем ја здраву дискусију, само ме треба пронаћи у теми, треба погодити жицу. многе расправе, како овде на форуму, тако и у стварном животу, само одслушам, прочитам, али... ето, на пример она моја тема на филозофији
    докази о времену,
    једна дивна тема за живу дискусију, за галаму, за хватање за гушу

    и, да, волем да имам тог неког ко ми противречи, ко се не слаже, ко приговара. минус и плус дају... минус, беше? мислим, небитно.
    треба све ставити у одговарајући контекст, треба ту такозвану мржњу усмерити и запитати се. зашто? због чега, због кога? различити смо, и треба тако да буде.
    често је све то бесмислено и небитно...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  2. #17

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Mislim da je problem u komunikaciji... Ljudi ne žele da čuju tudje mišljenje...Ako ga i čuju, ne žele da priznaju da je i to tudje sasvim ok iako ne misle isto... E onda dodje do hvatanja za gušu, zaslepljenog dokazivanja ko je u pravu sto posto, pa onda pominjanje majke, sestre i ostalih ženskih, a bogami i muških članova familije...ALI, ono što me delimično raduje u celoj priči,je da to nije svojstveno samo nama nevaljalim balkancima nego je opšteprihvaćeni trend u celom svetu...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #18

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    ја желим да чујем туђе мишљење, и унапред се радујем ако се оно коси са мојим размишљањима јер је то повод за једну лепу, здраву расправу. оно "хватање за гушу" беше фигуративно.
    најбитнији је тај став, гард који заузмемо поводом нечега, та прва борбена линија. на крају се често испостави да имамо скоро истоветне погледе на свет- ми који у почетку мислимо да смо на тотално различитим позицијама.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  4. #19

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Pa jeste kada razmenjuješ mišljenje sa čovekom,a ne sa primitivcem na kakve uglavnom nešto nailazim u poslednje vreme...Kreneš lepo u nadi da će dotični/a želeti da čuje i tudje argumente ali obično naidješ na zid nerazumevanja, neshvatljivog inata i zadrtosti...To valjda naidje periodično...Ili su ljudi skloni tome da samo "teraju po svome"...Vrag će ga znati
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  5. #20

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Citat euridika kaže: Pogledaj poruku
    Kako se rađa mržnja, gde su joj koreni i zašto neki ljudi mrze? Može ovo da se kaže ne vole ili ne podnose ili nešto tome slično, ali ja ću se zadržati na ovom starom, dobro poznatom, terminu.
    Mislim da je esencija svake mrznje u pojmovanju termina "drugaciji/drugacije", jer je nekim instinktivnim (ili mozda ipak vise naucenim) automatizmom vezan za vrednovanje. Cim se neko izrazi/manifestuje drugacijim (citaj iskace iz moje omisljene mase/grupacije ) postavlja se pitanje da li je bolji ili gori od mene - postavlja se pitanje vrednosti. Merim, odmeravam i premeravam - postavlja se pitanje MOJE vrednosti naspram nekog novog/drugacijeg merila! Zato su/smo ljudi skloni da mrze/mo ono sto ih/nas tera da preispituju sebe! Ne mrzimo mi nikoga u principu zato sto je drugaciji - uvek se mrzi iz straha da je u necemu/zbog necega bolji/jaci od nas! U tome je mulj!

    Gde je granica između netrpeljivosti i direktnog ugrožavanja nečijih prava i sloboda? Šta nam to daje za pravo da sebi dodeljujemo tu privilegiju da mi treba da odlučijemo o tome ko je vredan nečega, a ko ne? Šta uzrokuje osećaj nepriznavanja ili omalovažavanja drugog ljudskog bića samo zato što govori drugi jezik, ili ima drugu boju kože, ili je primorano da prođe našom stranom ulice i malo nas možda i okrzne ramenom?
    Hmmm...Teska tema.
    Tema u kojoj se prepletaju granice individualizma i socioloske uslovljenosti. I jos kojesta. Mogla bih o tome rat i mir da ispisem u tri nastavka (koji btw. niko ne bi imao volje da cita), ali cu se iz obzira prema Vama (a i prema sebi)reducirati na licni stav:

    Iskonski tolerisati drugacije (a ne u smislu farse) za mene znaci shvatiti da postoje paralelni svetovi sa paralelnim zivotnim smislom. Nisu ni bolji ni losiji od mog sveta, nije ni moj smisao zdraviji/normalniji, ni nezdraviji/nenormalniji od njihovog, ali je drugaciji. Biti drugaciji nije vrednost extrema, biti drugaciji je samo paralela! Ne mora niko biti glup da bih ja mogla biti pametna, niti mora neko biti los da bih sebe mogla definisati dobrom - I can do it on my own!

    Ali, ako dajem Tebi tu "slobodu" da sebe ne definisem preko Tebe ili naspram Tebe, dozvoli i Ti meni tu istu slobodu - inace ne pricamo o paralelama, nego o tangentama i sekantama i tu smo ondaK opet kod pitanja "ko je gore a ko dole" iliti granici direktnog ugrozavanja necijih prava i sloboda.

    Hoće li nas, možda, naša rođena pohlepa i nerazumevanje odvesti i do našeg kraja?
    Iskreno se nadam da nece. Nadam se da cemo nauciti - ma sta nauciti, sve smo to u stvari oduvek znali. I posto je neko to znao mnogo lepse da napise od mene, samo cu citirati...
    ___________________________________

    Nikada nisam imala dilemu u vezi sa tim da pesnik-samoubica koji je napisao ono "ubi me prejaka reč", nije mislio na reči drugih. I uvek me je iznenađivalo to što bi me gledali sa čuđenjem kada bih ih pitala: "A čija prejaka reč ga je ubila?". Kao da se podrazumeva da je za moje stradanje kriv neko drugi, ne ja sam(a).

    UBI ME MOJA SOPSTVENA PREJAKA REČ.

    I čak i to je u redu, kada si u pitanju ti sam(a), na svašta imaš pravo (nažalost da); činjenica da je pesnik postao pesnik-samoubica meni govori da je, kao u onim matematičkim relacijama (sećate li se principa refleksivnosti? ), nasilje bilo usmereno prema njemu, ne prema nekom drugom. Katastrofično i morbidno, ali, grubo rečeno, u redu, u nekoj putanji za trenutak ili večnost izbačenoj iz ravni svesti.

    Ali slučaj kada se prejaka reč kao bumerang vrati tebi... Kao bumerang ili rikošet ili zamka, pa si u nju stao/stala pripremajući je nekoj "beslovesnoj ovčici". Ubiće te prejaka reč što si je odapeo/odapela a znao/znala si da će biti prejaka. (Oni koji su sposobni da odapnu strele sa smrtonosnim šiljkom obično, gotovo uvek, uvek, jesu oni koji "beslovesni" nikako nisu. Kakav paradoks. I traćenje snage. I zločin čak.) Ubiće te i ako te "konkretno" ne zakači. Ubiće te u istom onom trenutku kada je odapneš, možda nanosekundu kasnije, u momentu tvoje metamorfoze iz romantika u cinika (cinici su razočarani romantici, ni u to ne sumnjam). Ako je odapneš i ona ne ubije nEšto u tebi, nIšta u tebi, ako se ne promeniš nimalo... na takve neću ni da mislim, o takvima neću ni da razgovaram, neću ni da hodam pored njih...

    Da, mogu mnogo. Ne, neću sve, jer sve i ne treba. Zašto? Ako svet stvarno jeste postao anitutopija... Misliš li da će tuđa patnja tvoju učiniti bleđom, i ako izvučeš ružno iz drugog, hoće li tvoja ružnoća postati manja? A što ne pomisliš da će te možda svetlost drugog učiniti svetlijim?


    U poslednje vreme postala sam ekstremno netolerantna prema onome što subjektivno-nadobudno smatram nepravdom i nasiljem (što bi rekao neko, faking horoskop drvenog advokata i Mahatme Gandija). I samo u tim slučajevima moje rušilačko MOGU poklopi se s mojim rušilačkim HOĆU. I samo u tim slučajevima razbijala bih bejzbol palicom! Bar.

    ___________________

    Sve je rekla...

    Poruku je izmenio triViALna, 18.02.2008 u 01:18
    Never confuse movement with action.

  6. #21

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Jednostavno ne znam da mrzim.
    Po meni je to stvar vaspitanja ,naucena sam da postujem razlike,
    to jednostavno iznosis iz kuce.Ne mrzim nista tudje,svoje volim,
    tudje postujem.Svako ima pravo na stvar izbora ,bio los ili dobar.
    Ne mogu da mrzim ni nekog,ako nam se misljenja ili stavovi ne
    poklapaju,mogu da saslusam tu i tamo se upustim u koju raspravu,
    ali sta je mrznja...postoje ljudi ,kojima je potrebna,da bi lecili svoju
    bolesnu sujetu,za mene ne hvala,nisam od te fele...

  7. #22

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Ne mogu da shvatim neke stvarito ako neko ima drugacije misljenje od mene,to nije razlog da nekog ne volimsvako ima pravo da misli sta hoce.Ja uvek zelim da cujem tudje misljenje,jer ponekada mozemo nesto i korisno da izvucemo

  8. #23

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Procitah celu temu sa velikom paznjom, shvatih da se slazem sa velikom vecinom izrecenih stavova. Ni meni nije jasna ta nesposobnost pojedinih (vecine, nazalost) da prihvate drugacije ljude jednostavno kao ljude, sa svojim vrlinama i manama, snagom i slabostima .... dobrim i losim osobinama

    Svi smo ljudska bica, rodjeni isti, sa istim pravima i obavezama (istina, negde postoje povlasceni, ali, svet nije idealan). Ne mogu da mrzim nikoga ko je drugaciji od mene samo zato sto je drugaciji, bio on/ona drugacije boje koze, nacionalnosti, rase, vere, seksualne orjentacije, sposobnosti....

  9. #24

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Nisam nikada nikog smatrala manje vrijednim samo stoga što je, možda, različit od mene. Dapače, volim različite ljude oko sebe, ljude sa različitim ali zrelim stavovima jer tada se nadopunjujemo i širimo vidike koji, kao i naša Zemlja, nisu ravni.

    Također, da imam ljude slične meni oko sebe, dosada bi mi bila zagarantirana jer razlike začinjuju život.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  10. #25

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Ne mislim da je ovaj naslov baš odgovarajući s obzirom da je reč o mržnji. Isto tako neko može mrzeti nekog jer su isti... ali nema veze.
    Čovek se nauči da mrzi.
    Nekad je mržnja zdrava jer dolazi iz ponosa, i onaj ko kaže da ne može nikog da mrzi nije u pravu. Mislim da svaki čovek može itekako da mrzi ali je potrebno da se pokrene mašinerija, da se desi neki događaj u njegovom životu koji će ga protresti tako da će mržnja iz njega izleteti kao metak iz cevi.
    Nekad je mržnja bolesna, bezrazložna.
    Onda to nije više filozofska priča već psihijatrijska.
    Onda je to mržnja samo zbog toga što je neko različit.

  11. #26

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Koliko ja shvatih sve napisano...ipak se mnogo toga svodi na unapred determinisano usađivanje delu populacije da nekoga ili nešto mrzi. Prema tome...glavnu krivicu snose oni koji mržnju šire. Jer..kada bi upitali nekoga "Zašto mrzi " dobili bi sijaset neartikulisanih odgovora ili unapred nabiflanih fraza "vođa" koji su ih nakljukali. Jako malo bilo kakvog upotrebljivog materijala o kome bi se dalo diskutovati.
    Sad..činjenica je da neka društa su ustrojena tako da sve različito od njihovog je nepoželjno, nemoralno, neprirodno, đavolje, prokleto, "greška prirode" i sl. Tada mržnja ima prevashodan cilj da zaštiti to društvo, zadrži status quo i time omogući liderima i ideolozima da nastave svoj razorni posao.
    Pojedinačno...meni je smešno da neko "mrzi" nekoga drugačijeg zbog "opštih" stvari. Ej, pa zar to ne znači da sam nije sposoban da donese neki svoj sud, zaključak, uporedi činjenice, zapita se zašto bi nešto bio aksiom iako ga je izrekao "ugledan i načitan" čovek? Slepilo kojim se mnogi rukovode, da ne bi bili prisiljeni da sami donose odluke ili sudove o svetu oko sebe, me užasava.
    Ono da smo svi rođeni kao svesna bića ...ponekad dođe u pitanje jer je čest slučaj "zombija" koji su samo oruđa u rukama nekih zlonamernih ljudi.
    Drugo...ja sam oduvek bio pristalica da je mržnja loše seme...i da gajeći je ne treba se ničemu dobrom nadati. Stvara slepilo, oduzima razum, deluje destruktivno i samodestruktivno, sve podređuje sebi i na kraju uništava sve oko sebe.
    Neka hvala...neću sebe da degradiram gajeći bilo kakvu mržnju. Hoću svoj um u punom naponu, ne zamračen.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  12. #27

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Svaki čovek ima osećanja, kad se ta osećanja vređaju i ubijaju teško je ostati hladnokrvan.

  13. #28

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Uz neke stvari koje ste već naveli mislim da postoji i strah od konkurencije.
    Naravno da nemaju razloga da nekog mrze jer je: crn, žut, gay, s frizurom, obrijane glave, Arapin, Budista, ovo - ono,...

    Kad nemaju razloga da nekog diskredituju, najlakše je pronaći mu neku različitost.
    To je onda najkraći put, a ne treba se mnogo truditi i objašnjavati, sve je vrlo jasno i vidljivo.
    Sve svoje slabosti i komplekse lako leče ovim kratkim putem .
    Na ovakvim stvarima se i jasno vidi veličina nekih ljudi. Lako se nose s različitostima i nemaju potrebu da se busaju
    u grudi samo zbog toga što im je nešto dato samim rodjenjem - ni krivim ni dužnim.
    Dovoljno su ponosni sobom, svojom obrazovanošću, vaspitanjem, stručnošću da nemaju strah od bilo kakve konkurencuje.
    Zbog svega toga obožavam da slobodno vreme provodim s mojim prijateljima, koji različitosti ni ne primećuju.



    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  14. #29

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Pojedinačno...meni je smešno da neko "mrzi" nekoga drugačijeg zbog "opštih" stvari. Ej, pa zar to ne znači da sam nije sposoban da donese neki svoj sud, zaključak, uporedi činjenice, zapita se zašto bi nešto bio aksiom iako ga je izrekao "ugledan i načitan" čovek? Slepilo kojim se mnogi rukovode, da ne bi bili prisiljeni da sami donose odluke ili sudove o svetu oko sebe, me užasava.
    Takođe.
    Imala sam iskustva s takvim osobama. Argumenti tu ne igraju nikakvu ulogu. Najčešći odgovor bio je: "To je moj princip, i tačka!", ili "Nekiveliki ON je to rekao".
    Mož' misliti.
    Kod mene te tačke ne pale nikad. Možda je to moj problem... Verovatno jeste, jer sam zbog potrebe da otčepim te tačke zapadala u neprilike, bila na tapetu, trpela razne posledice, kako na poslu, tako i privatno.
    Da se razumemo, zanima me samo ona vrsta isključivosti koja ima direktan uticaj na moj život. Tu ne dozvoljavam mutave principe i tačke. A najveći problem mi je uvek donosilo pitanje "Zašto?". To "zašto" izgleda drma autoritete, dira u sujetu, otvara vrata iza kojih se često nalazi neinformisanost, ograničenost, glupost... Za miran i debelokožni život, najbolje je i ne postavljati ga.
    I zato postoji izvestan broj ljudi koji me ne voli zato što ih pitam to "zašto", drugi me ne vole jer se usuđujem da pitam, a oni ne, a tu su i oni koji se ni ne pitaju zašto, nego me ne vole zato što me ne vole oni prvi.
    A ja sam dugo bila kreten i pokušavala da sve to razjasnim, da popravim, da isteram svoje, ali da niko ne bude povređen. No, posle sam porasla i shvatila da svoju teritoriju moram da branim, da to od mene zahteva komunikaciju sa raznim ljudima i da ne smem biti gadljiva po tom pitanju. O svemu drugom mogu da polemišem, ali da se ne ulažem se ko manijak, kao pre. Ćaskćask, pa ako ne ide, ovce moje čuvajte se same...
    Vrag odneo šnalu...

  15. #30

    Odgovor: Ne volim te jer smo različiti

    Različitost je ne samo jedan od najvažnijih uslova lepote, već i spritus muvment svekolikog napretka. Teško je zamisliti kakav bi to svet bio bez, recimo, borbe suprotnosti...

    Ta različitost je toliko prisutna da ju je nemoguće ne primetiti. Problem počinje kada prema nekim razlikama imamo predrasude, ali to se već ne može racionalno objasniti...

    (Ja, čak, neke razlike jako volim. Nikada da bih voleo neku ženu da se ne razlikuje od nas, muškaraca.)
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Volim - ne volim
    Autor valentina u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 1421
    Poslednja poruka: 04.06.2020, 18:00
  2. Volim je kad... / Volim ga kad...
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 78
    Poslednja poruka: 02.02.2015, 20:49
  3. Tebe ne volim, al' sto volim tvoju pesmu...
    Autor starsica u forumu Muzika
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 29.04.2014, 17:24
  4. Volim da procitam...
    Autor Meggy u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 77
    Poslednja poruka: 25.02.2012, 19:50
  5. I volim i ne volim?
    Autor Ivana-psy u forumu Ljubav
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 23:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •