Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti - Strana 8
Strana 8 od 10 PrvaPrva ... 678910 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 106 do 120 od ukupno 150
  1. #106

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat lav71 kaže: Pogledaj poruku
    ...lepo je to neko rekao...


    ...je*o vas voz koji nas don'o...
    da nije Balasevic
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  2. #107

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Rohalj Baze kaže: Pogledaj poruku
    da nije Balasevic
    ...on je rekao je*o vas voz koji vas don'o...

  3. #108

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Mržnja je najveća,a najopasnija slabost.Njome kukavice udaraju nejake.Ovim počinjem još jedan,svoj,post na ovu temu,jer ne mogu da se otrgnem utisku kako je većina učesnika ove teme spremna na svađu,a ne na dijalog.Ima tu i neukusnog humora-mislim na Lav_71.
    Samim tim što je tema naslovljena kao ''Vojvođani vs došljaci,mentaliteti i identiteti'',ona je postavljena trapavao,nek mi oprosti autor naslova.Sam naslov podstiče na sukob,na svrstavanje na jednu od strana u ''sukobu''.
    Mogu da kažem kako ljudi koji ''optužuju'' za raznorazne stvari ''došljake'',verovatno sami,na svojoj koži,nikada nisu osetili kako je to uputiti se u nepoznato,a sa druge strane ljudi koji ''domaćine'' optužuju za iste stvari,verovatno nikada nisu morali nekoga da dočekaju ''pod moranje''.
    Oba ''tabora'' na taj način pokazuju istu crtu-površnost i nedozrelost.O nekritičkom odnosu prema stvarnosti da i ne govorim.Možda je to ono što nas spaja,najočiglednija karakterna crta svih u Vojvodini,bez obzira na poreklo?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  4. #109

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Najveći deo od nas, 'manje sposobnih' je potomak nekog takvog koga ti smatraš više sposobnim.

    Da si slučajno pročitala post o Sabornoj crkvi u Novom Sadu, možda bi se i zamislila nad jednim njegovim delom, iako baš nisam ubedjen da ti je to osobina, bar po tome kako olako daješ sudove.

    Taj, po rođenju Ercegovac, po svojoj želji Vojvođan i Novosadjan, deo svog imetka (a i drugi slični njemu su to činili) je namenio da se njegovi i drugi potomci školuju. Da bi postali manje sposobni!

    Od srca Ti se zahvaljujem na učešću na ovoj temi i nadalje ostajem 'zbunjen'.
    E, pa vidis... covjek zaradio i zavjestao... i to poprilicnu svoticu... i to moj Ero... Ero s onog svijeta
    Ma, ne razumijes ti bas sta sam htjela prethodnim reci. Nema najboljih, nema najgorih... Ali... Nemojte sporiti jednu stvar a to je da je taj narod koji je sad dosao nekako dinamicniji i prodorniji. Vi nekako sve natenane. Naravno, izvinjavam se onim koji ne pripadaju tom krugu. Bilo bi dobro kombinovati lalosku stalozenost i nasu prodornost, mada... dobili bi Frankestajna. Bez ljutnje, molim. Svi smo mi ok! Bice to sve bolje nakon jos malo vremena, jer ovako su isfrustrirani na obadvije strane... treba vremena. Dobro je to rekao jedan forumas, mislim Memento. Ti se ne nadji uvrijedjen... Evo ti jedan u znak iskupljenja...

  5. #110

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Tačno je rekao memento, treba vremena da se nauči živeti sa ovom zemljom. Sa ovom zemljom i od nje.

    Više od 50 godina je prošlo od Brankove osme ofanzive, a još se sanjaju brda

    A što se tiče dinamike i prodornosti
    Ej, gorele su i ovom močvarom vatre. Još šetaju pustarama sene Djoke Radaka, Vase Stajića, Pere Segedinca, Luke Kendjelca...
    Njihovi smo mi potomci
    Takva je ova ravnica, smirila je gene jednog Atile biča božijeg, smiriće i vas
    Tako je pisano, ili ćete joj se prikloniti i zavoleti je takvu mirnu, sporu i ravnu,ili ćete potražiti za sebe i svoje potomke drugoga ognjišta

    Ravnica ima svoj ritam
    narodi dolaze i odlaze... ona ostaje, pobediti se ne može
    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Imam pitanje za tebe, Becaru: Obe moje babe i obojica mojih deda rodjeni su i odrasli u Vojvodini (deo detinjstva proveli u madjarskim logorima gde im je gomila brace i sestara pomrla), a njihovi roditelji nisu rodjeni u Vojvodini, vec su se u nju doselili spletom istorijskih okolnosti. Oboje mojih roditelja rodjeno je i odraslo u Vojvodini i na kraju ja sam rodjen u Novom Sadu, tu sam odrastao i sad zivim. Po tvom, ili shvatanju tvojih istomisljenika, u koju kategoriju mene svrstavate, "starosedeoce" ili "dodjose"?

    Unapred zahvalan na odgovoru....

    pozdrav
    Vlada
    Ne ume ti Bećar dati odgovor na to
    ne ume i ne može
    to možeš samo ti,jer od tebe zavisi da li se osećaš kao starosedelac ili kao "dodjoš"
    ako vidiš ovu ravnicu kao svoju, bićeš deo nje ma šta god ti ko rekao

  6. #111

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Ta narode jedini starosedeoci u ovoj R.Vojvodini su žabe,ali ako cemo o sposobnim ercegovcima i lalama koji žive u kućama od blata nemoj zaboraviti da SMO ercegovce smestili u kuće od švaba.došli ste na gotovo. A živi primer pogledaj te kuće koje ste DOBILI nisu se izmenile od KOLONIZACIJE.
    Najsmešnije je što sada neki tamo nemci u D. Kao napravili čudo i izmislili su kuće koje su bolje ako se zidaju od blata.Pa mi to imamo mnogo pre njih i njihove KOLONIZACIJE u ovoj Vojvodini.
    pozdrav.

  7. #112

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Neću se složiti sa ovim.
    Za mene se Vojvođaninom smatra svako (ma kad on ili njegovi preci došli u Vojvodinu i ma koje vere i nacije bio) ko voli Vojvodinu takvu kakva je, usporena, ravničarska, tolerantna, mešovita,... I voli je manje od svog šora i manje od svog grada, ali više od od nekih drugih teritorija. I voli je baš takvu kakva je i ne želi da je menja, ljulja, deli i svađa.
    Nemogu se sloziti bas u potpunosti sa ovim zamisli za desetak godina koliko ce kineza da bude hoce li i oni biti Vojvodjani,hoce li i Kineski biti zvanicni jezik u Vojvodini.Da li ce je izbeglice ikad voleti vise od druge teritorije,da li ce je doseljenici iz Crne gore vise voleti od druge teritorije ma nece nikada,iz Bosne nikada,kada ce prihvatiti Zvonka za svog pevaca,a ne Baju ili Drljacu ma ljudi nikada!
    Poruku je izmenio zmax, 28.10.2008 u 13:17 Razlog: bold

  8. #113

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Kada se spomene Vojvodina meni su u glavi dve reci,sarolikost i pitomost...
    Ako dodje divlji Krajisnik ili Hercegovac ili bilo ko i narusi tu pitomost,taj mir i opusten nacin zivota on prakticno unistava duh Vojvodine...
    Веома "питом" став,типа "У нашем селу нема људождера..управо смо појели последњег".

    Тако је и Хитлер могао да тврди да је наци Немачка изузетно толерантна земља,чији толерантни дух кваре Јевреји и друге "инфериорне" расе.
    Poruku je izmenio Luctor, 21.12.2008 u 05:56

  9. #114

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Веома "питом" став,типа "У нашем селу нема људождера..управо смо појели последњег".

    Тако је и Хитлер могао да тврди да је наци Немачка изузетно толерантна земља,чији толерантни дух кваре Јевреји и друге "инфериорне" расе.
    Ne znam da li si krajisnik ili hercegovac...ili nesto peto....
    u svakom slucaju vama je ovde omoguceno da uzivate svu kulturu i obicaje svog kraja....ovde se moze cuti i truba...i gusle.....
    ne znam da li je moguce cuti tamburicu u nekim "vasim" krajevima ili bez "posledica" reci da sam vojvodjanini ili lala????

    nesto se ne secam da je neko pricao o inferiornosti ili drugoj rasi (mozda si crnac)....ali ako ti smatras da si neke druge rase ili mozda nacije....OK, tvoja volja
    lako je biti lud al' je tesko to izdrzati

  10. #115

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Prosle nedelje u jednom restoranu u Vrsacu koji ne bi da imenujem desio se jedan dogadjaj.
    Gostovao je jedan folk pevac sa bendom jako je poznat ne bi da ga imenujem samo cu reci da je iz Hercegovine.Gazada tog restorana inace osoba koju poznajem pozvala je ako gosta tog pevaca da mi napravio Hercegovacko vece i ako on to nije nego je hteo da udovolji svima.U restoranu je bilo 40-ak ljudi od toga 5,6 je doslo zbog pevaca a ostali kao i uvek stalni gosti u kojoj se gotovo svakog petka i ponekad subote dolaze Tamburasi i to oni pravi(Deronje,Silbas,Mokrincani...) Gost jedan je trazaio da gos'n pevac prestane da zavija kao je on to rekao i da puste pravu muziku ako nema uzivo tamburasa neka puste preko linija ili radija.To je razljutilo manjinu onih 5,6 ljudi koji su dosli zbog njihovog zemljaka.I tu je izbila tuca gde su naravno manje snage izgubile i proterani iz restorana.Policijia nije ni reagovala bog zna sta.Ja sam sedeo u tom restoranu ali to sto se desilo nije bilo u redu.Naravno ja jesam Vojvodjanin i kao svi mi koji ne volimo Dodjose ili kako sam do skoro cuo "nizu sortu" ja ipak nisam mogao da podrzim moje zemljake.Volim Tamburase,Vojvodinu i sve oko nje ali ne mrzim druge dodjose,ili druge nacdionalnosti.To sto se desilo nije uredu i nadam se da se nece ponavljati.Verujem da su to pojedinacni slucajevi.
    VOJVODINA JE ZEMLJA SVIH NARODA I NARODNOSTI

  11. #116

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam da li si krajisnik ili hercegovac...ili nesto peto....
    А ја не знам да ли си ти Хрват,Мађар,Словак или нешто пето....

    Моји су из Баната,делимично из Срема немам никакве сроднике из дотичних области.
    Али колико знам,на пример,чувена породица Дунђерски је пореклом из Херцеговине...


    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    u svakom slucaju vama je ovde omoguceno da uzivate svu kulturu i obicaje svog kraja....ovde se moze cuti i truba...i gusle.....
    Чим се не слажем са твојим локал-шовинистичким менталитетом,одмах подразумеваш да сам "однегде".
    Равничарска верзија "Београдских фашиста" за које је свако ко није родом из Београда некако странац.

    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    ne znam da li je moguce cuti tamburicu u nekim "vasim" krajevima ili bez "posledica" reci da sam vojvodjanini ili lala????

    Из тих "крајева" су Чанак и Костреш,али су ти они вероватно по вољи јер су на "правој" страни.
    Чак и у шовинизму нема доследности,јер овдашње локал-шовинисте идеолошки предводе људи који припадају групама које сметају самим локал-шовинистима.

    Ја не слушам ни тамбуру ни гусле.
    Али твоје спомињање локалних народних инструмената показује прави (сељачки) менталитет.





    Citat exploited kaže: Pogledaj poruku
    nesto se ne secam da je neko pricao o inferiornosti ili drugoj rasi (mozda si crnac)....ali ako ti smatras da si neke druge rase ili mozda nacije....OK, tvoja volja
    Имам утисак да ти то тако мислиш....
    Ваљда ако неко дрља тамбуру,онда је некако "посебнији" од гуслара.
    Poruku je izmenio Luctor, 21.12.2008 u 19:22

  12. #117

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Hey Vojvodjani starosedeoci
    Mnogo ste preokupirani sa dodjoshima kao da vi imate neku tapiju na tu Vojvodinu i vi chete da odredite ko che u nju da se doseljava ili da zivi.Vama defactno smetaju gorshtachki srbi a i svi drugi koji su rodjeni u Vojvodini jel su mentalno jachi od vas koji ste mix tih nekoliko malih etnichkih gurpa u Vojvodini shto se vi naveliko hvalite koliko ste multiculturna zajednica smeshan pojam jel da imate neke info o Evropskim gradovima koji imaju na stotine nacija koje zive u tim gradovima vi ste mala ribica u jednom velikom multietnichkom Okeanu ...
    Zaboravite vishe o vashoj multietnichnosti u Vojvodini jel po svetskim normama niste ni na listi ....

  13. #118

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat vancouver kaže: Pogledaj poruku
    Vama defactno smetaju gorshtachki srbi a i svi drugi koji su rodjeni u Vojvodini jel su mentalno jachi od vas ....
    Ja zaista nisam pročitala da je neko rekao za tzv. dođoše da su mentalno slabiji. Ali nakon ovakve izjave, ne bih mogla ni da osudim da se takva rečenica pojavi.
    I ne znam ko je sad preokupiran kime, ko je netolerantan, ko pravi razlike....
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  14. #119

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Ja zaista nisam pročitala da je neko rekao za tzv. dođoše da su mentalno slabiji. Ali nakon ovakve izjave, ne bih mogla ni da osudim da se takva rečenica pojavi.
    I ne znam ko je sad preokupiran kime, ko je netolerantan, ko pravi razlike....
    Tako je Mish.
    Ko je mentalno jaci procenite sami.Mi Vojvodjani nismo napustili svoju zemlju ali nismo ni davali da nam je oduzmu uvek smo to resavali na tolerantan i civilizovan nacin i zato smo to sto jesmo.Kaze Balasevic na koncertu:Odvajali se ili ne mi smo odvojeni.Mogu da nam zavide svi dusmani i j*bivejke

  15. #120

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Ja sam Novosađanka... I mama mi je Novosađanka, tata mi je Nišlija. Volim pre svega celu Srbiju a polja suncokreta mi uvek nateraju i suze i smeh i srce mi lupa jače...
    Ne delim ljude na dođoše i starosedeoce delim ih na one koje vole i poštuju zemlju po kojoj hodaju i na one koji to ne čine (mada mi smetaju što oni iz voza iz Bara imaju sve prednosti u mom rodnom gradu...).
    Smeta mi primitivizam, nekultura, bahatost i bezobrazluk (ali to mi smeta generalno).

Strana 8 od 10 PrvaPrva ... 678910 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvođanska mesta - azbuka
    Autor silvia u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 546
    Poslednja poruka: 11.04.2019, 23:48
  2. Najlepši vojvođanski grad
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 11.08.2018, 15:29
  3. Vojvođanske čarde
    Autor Mish u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.12.2013, 19:20
  4. Poznati Vojvođani
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 01.04.2010, 09:37
  5. Vojvođanski deo - divanimo o ...
    Autor simke u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.04.2008, 13:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •