Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti - Strana 7
Strana 7 od 10 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 91 do 105 od ukupno 150
  1. #91

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    ...Ok, hajde da gradimo tolerantnost.
    Prvi korak je da prihvatimo da postoji netolerantnost između starosedeoca i došljaka...
    Naravno da problem postoji, jer da nije tako - ko bi se setio da o toleranciji uopšte priča. (Lep je primer iz 80-tih kad su se pojavile pesme 'od Vardara pa do Triglava', al se pesmama nije omelo ono što je usledilo.)

    Za svaku pojavu postoje uzroci, i, dok ti uzroci deluju, i ta pojava opstaje i pored svih nastojanja da se sama pojava, tj. posledica, otkloni.

    Netolerancija prema došljacima nije naš specifikum: Francuzi prema novim 'Francuzima' iz Afrike, Amerikanaca prema Meksikancima - ilegalnim imigrantima, zapadnih Nemaca, nekada prema gastarbajterima, danas i prema Nemcima iz bivše DDR... U ovim primerima uzrok je jasan: ekonomsko ugrožavanje novom radnom snagom.

    Na neke od uzroka netolerancije na našim prostorima pokušao sam da ukažem (jedno 20-30 postova ranije - uticaj agrarnih reformi i kolonizacija) na odnose 'starosedeoci - dodjoši'. Na žalost, samo jedan učesnik u diskusiji se na nešto od toga osvrnuo. Ne govorim ovo 'na žalost' zbog sujete, već kao žal što nismo spremni da sagledavamo uzroke onoga što nam smeta.

    Uzrok, globalni je ipak ekonomski, pa iz toga se generiše i politički.

    Resursi, a naročito ekonomski, su uvek ograničeni. Njihova preraspodela na veći broj korisnika znači i manji deo kolača. A neki su i dalje ostali bez 'kolača'.

    Kad se u toj preraspodeli kao motiv pojavi i nacionalni kriterijum, jasno je da će to generisati nezadovoljstvo kod pripadnika nacija koje su bile, namerno ili sticajem okolnosti, diskriminisane.

    Tako u Vojvodini imamo više netolerancija: Srba starosedalaca prema Srbima 'došljacima' i nacionalnu netoleranciju (samo delom uzrokovanu istim činicima, a i drugim delom uzrokovanu istorijskim i političkim uzrocima). Tu je zatim 'Vojvodjansko pitanje' koje takodje ima savim duboke i realne uzroke.

    Socio-ekonomske podele, tj. preraspodele i sticanja 'novih bogatstava' na račun velike većine stanovništva nisu vojvodjanska specifičnost, ali u delu gde se preklope sa pitanjima 'dodjoša' ili nacionalnim odnosima izazivaju sinergijski efekat. Pa kriminal i korupcija u vlasti, strankama ...

    Ilizija bi bila ne očekivati u ovako ispretpletanim problemima da se ne pojavi plodno tle za razne šovinišme, iredentizme, revizije istorija, separatizme, ekstremizme itd. itd.

    Kad se tome pridoda politička nadgradnja i dosta jasna nacionalna stranačka podela po ovim pitanjima - imamo to što imamo! Tj. nemamo ni konsensus o nacionalnim interesu (čitaj: državnom, svih nas) .

    I ja želim Vojvodinu otvorenu i široka srca za svakog. Celu Srbiju kao zemlju budućnosti a ne zemlju čeprkanja po prošlosti i zemlju podela. Zemlju u kojoj će svakome (ili bar skoro svakome) biti lepo da u njoj živi.

    Znam da je to samo lepa želja ako se ne pozabavimo, pre svega na izborima, za stvarno otklanjanje uzroka koji izazivaju, izmedju ostalog i netoleranciju. I nadam se da ću imati kome da poverim svoj glas.

    A dotle, bar da mi koji učestvujemo u diskusijama, ne gasimo vatre benzinom.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 06.10.2008 u 01:24 Razlog: Dodate dve reči

  2. #92

    Vojvodjani VS ...

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    ako ti bas hoces da postanes direktor u Kleku, a tamo su sve hercegovci u nekom "klanu" i sad si, kolko vidim, vec svestan na nema shaje da ces pored njih ostvariti svoj direktorski san, onda ili idi tamo gde ces moci da ga ostvaris ili se prilagodi i tezi necemu sto ces medju njima moci da ostvaris ako hoces da tamo ostanes, nemoj samo da kukas i patis za "lepim vremenima koja su bila pre nego sto su oni dosli", jer ta vremena su bila i nema ih vise.... to sto su oni takvi kakvi su tebe ni na koji nacin ne sprecava da budes ono sto jesi...
    1. Ne direktor u Kleku, već direktor iz Kleka.
    2. Nije bitno da li je neko sposoban, već da li je Hercegovac. To je jedini kvalitet koji se traži.
    3. Ono protiv čega se bunim je njihova navika da istoskuju druge gledaju odozgo.

    Šta bi bilo kada bi Lale krenule tom politikom? Pa, ila bi revolucija, šovinizam, ne vole došljake, ne daju nikom da uspe, protežiraju samo svoje,...

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku

    То нема никакве везе са толеранцијом већ са историјским околностима. Војводина је колонизована после 18, после 45, јер су тако одлучивале државне власти. Деведесетих процес је ишао јер су протерани имали родбину у Војводини, а они који нису ишли су тамо где већ има протераних.

    Zaboravljaš da je Vojvodina bila neprekidno kolonizovana u svojo istoriji. Isto tako, možda je sad najmanje multietnička u svojoj istoriji, ali svakako jeste od odlaska Turaka. Isto tako, u poslednjih 100 godina su istrebljena dva naroda, a na njihovo mesto doveden treći. A devedesetih jedan deo je dolazio kod rođaka, a drugi deo je država namerno usmeravala ovamo.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Већ сам и рекао - толеранција усмерена само према "подобнима" - није толеранција.
    Po tebi, svi su podobni? I svi zaslužuju toleranciju? Kad te neko vređa i preti ti, radi sve na tvoju štetu? Kad on prema tebi ne pokazuje trunka respekta?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Толеранције према дођошима има толико да нико од њих није задовољан истом.
    Ako neko pljuje po tebi, ismeva tvoje običaje i način života, ako te posmatra kao otpad, a o svom misli sve u superlativu, tu treba pokazivati toleranciju? Neki zaista ne zaslužuju toleranciju. To što kad dođu smatraju da svi treba da se prilagođavamo njima? Ne, prilagođavaću se kada ja odem kod njih da živim, kada užem u njihovu kuću.

    Moram da opet napomenem, nisu ni svi starosedeoci ni svi dodjoši isti, ali, izgleda, ovde se bavimo onima koji bodu oči.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 06.10.2008 u 10:01 Razlog: uzastopni postovi
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  3. #93

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Ja mislim da ima puno iskompleksiranih ljudi i puno ljudi sa predrasudama. Toliko od mene.
    Mislim da je ovo svakako jedan od suštinskih generatora tenzija između različitih društvenih grupa i to ne samo u Vojvodini, već u svim multietničkim zajednicama, odnosno sredinama gde živi više od jednog etnosa, što jako važno da se shvati, jer sam uveren da brojna dobronamerna mišljenja na ovoj temi ne počivaju ponekad i na realnosti koja se zove međuetnički odnosi.

    Brojni su primeri međuetničkih, ali i međukonfesionalnih sukoba, pa i sukoba različitih formalnih i neformalnih zajednica kako u Evropi, tako i u Aziji, Africi, pa i u zemljama najrazvijenijih demokratija, kao što su one iz EU i Amerike. Nije tako davno bilo kada je došlo do žestokih obračuna u Francuskoj između, da kažem, dođoša (muslimana) i starosedelaca (Francuza).

    Predrasude su potpuno iracionalno stanje svesti i zato ih je teško predvideti. One se teško gube, ali se zato mogu trenutno stvoriti u većini od nas. Istorija je puna takvih primera.

    Karakteristika mnogih tih tenzija je i latentnost u prividnoj zadovoljavajućoj toleranciji, da ne kažem harmoniji. Pred rat, kada se raspala Jugoslavija, sam više puta boravio u BiH. Od gotovo svih osoba sa kojima sam tada pričao o mogućem ratu (među kojima su bili predstavnici sva tri naroda) nisam čuo ni jednu jedinu reč stvarne bojazni da će se u Bosni dogoditi krvavi rat. Bili su potpuno uvereni da se u to kod njih ne može dogoditi, jer, eto, toliko je mešanih brakova, toliko su već zajedno, toliko su izmešani i stopili se u tzv bosanski mentalitet, te kome je to rat doneo dobro i slično. Ali, brojni su i drugi primeri u drugim sredinama...

    Zatim ukazao bih na vertikalu odgovornosti u međuetničkim tenzijama. Vlast je svakako na samom vrhu sa daleko najvećom odgovornošću. To je jasno. Princip zakonitosti je nezamenjiv u tome. Najopasnije za stanje na tom polju je namtanje političke volje bez uporišta u Ustavu i zakonima, kao i na realnom političkom kapacitetu takvih odluka. Međuetnički odnosi treba da budu posledica pozitivnih zakonskih propisa, a ne zalog za političku trgovinu i ambiciju. Samo tako se neće više događati slučajevi (a bilo ih je) da iz jednog mesta budu direktori jer su pripadnici jedne određene etničke skupine. Zakonitost i transpartnost su najbolja oružija protiv tenzija u multietničkim sredinama. I nemojmo zaboraviti još nešto. Uvek, ama baš uvek je veća odgovornost na starosedeocima nego na dođošima, ma šta mi pojedinačno mislili o tome...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #94

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Karakteristika mnogih tih tenzija je i latentnost u prividnoj zadovoljavajućoj toleranciji, da ne kažem harmoniji. Pred rat, kada se raspala Jugoslavija, sam više puta boravio u BiH. Od gotovo svih osoba sa kojima sam tada pričao o mogućem ratu (među kojima su bili predstavnici sva tri naroda) nisam čuo ni jednu jedinu reč stvarne bojazni da će se u Bosni dogoditi krvavi rat. Bili su potpuno uvereni da se u to kod njih ne može dogoditi, jer, eto, toliko je mešanih brakova, toliko su već zajedno, toliko su izmešani i stopili se u tzv bosanski mentalitet, te kome je to rat doneo dobro i slično. Ali, brojni su i drugi primeri u drugim sredinama...
    Pred ratove sam bio u vojsci (1989.). Ono što sam čuo tada od ljudi iz Bosne je bilo šokantno za mene. Očekivali su rat, vojni kamioni su delili naoružanje po Bosni još pre balvan revolucije ili otcepljenja Slovenije, a verovali su da će biti krvaviji od svih dotadašnjih. Meni je bilo neshvatljivo da ljudi koji danas prijateljski sede i jedu i piju zajedno očekuju da će sutra jedan drugog ubijati. Najviše me je šokiralo to što su se bili prepustili toku ili su čak i verovali u argumente svoje strane. Malo ko se tome usprotivio ili bilo šta činio da, ako već i ne može da spreči, bar pokaže svoje neslaganje i protest.

    Vidiš, iskustva su nam različita, iako smo gledali istu stvar.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  5. #95

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Pred ratove sam bio u vojsci (1989.). Ono što sam čuo tada od ljudi iz Bosne je bilo šokantno za mene. Očekivali su rat, vojni kamioni su delili naoružanje po Bosni još pre balvan revolucije ili otcepljenja Slovenije, a verovali su da će biti krvaviji od svih dotadašnjih. Meni je bilo neshvatljivo da ljudi koji danas prijateljski sede i jedu i piju zajedno očekuju da će sutra jedan drugog ubijati. Najviše me je šokiralo to što su se bili prepustili toku ili su čak i verovali u argumente svoje strane. Malo ko se tome usprotivio ili bilo šta činio da, ako već i ne može da spreči, bar pokaže svoje neslaganje i protest.

    Vidiš, iskustva su nam različita, iako smo gledali istu stvar.
    Čini mi se da grešiš. Malo se seti vremena kada je tačno to bilo, mislim na mesece. Tvrditi da se još 1989. osećao nadolazeći rat u Bosni, mislim da je greška u sećanju, posebno i zbog toga što je svo oružije jedinica TO bilo u to vreme pod komandom republičkih štabova TO. Tek posle događaja na Plitvicama i u Borovom Selu (1990.) su se počele nešto glasnije javljati spekulacije i mišljenja o mogućem ratu i u BiH.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #96

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Čini mi se da grešiš. Malo se seti vremena kada je tačno to bilo, mislim na mesece. Tvrditi da se još 1989. osećao nadolazeći rat u Bosni, mislim da je greška u sećanju, posebno i zbog toga što je svo oružije jedinica TO bilo u to vreme pod komandom republičkih štabova TO. Tek posle događaja na Plitvicama i u Borovom Selu (1990.) su se počele nešto glasnije javljati spekulacije i mišljenja o mogućem ratu i u BiH.
    Ja sam vojsku završio septembra 1990. Srbi iz okoline Banjaluke su me još u proleće te godine ubeđivali da se sprema rat i da je oružje po selima podeljeno još dok oni nisu ni krenuli u vojsku (dakle prethodne godine), samo se ćeka. Isto tako, znali su da ni ostali ne sede skrštenih ruku. Te godine je HDZ pobedio na izborima i Tuđman je bio u usponu, a Sloba je već pregazio Vojvodinu, Kosovo i Crnu Goru. Javno su se još uvek skoro svi zaklinjali u jedinstvo, ali razne DB i ostale službe su već uveliko ratovale. Ako se dobro sećam, NATO snage su dve godine ranije imale štapske vežbe sa temom gradjanskog rata u YU. U to vreme je bila i velika afera zbog delovanja srbijanskih obaveštajnih službi u istočnoj Bosni. Upadi u monetarni sistem zemlje, koje je počeo Miloševič, a slomili su se na Fikretu Avdiću, masovno su korišćeni.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  7. #97

    Odgovor: Krajiška Vojvodina ili Vojvođanska Krajina?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Ja sam vojsku završio septembra 1990. Srbi iz okoline Banjaluke su me još u proleće te godine ubeđivali da se sprema rat i da je oružje po selima podeljeno još dok oni nisu ni krenuli u vojsku (dakle prethodne godine), samo se ćeka. Isto tako, znali su da ni ostali ne sede skrštenih ruku. Te godine je HDZ pobedio na izborima i Tuđman je bio u usponu, a Sloba je već pregazio Vojvodinu, Kosovo i Crnu Goru. Javno su se još uvek skoro svi zaklinjali u jedinstvo, ali razne DB i ostale službe su već uveliko ratovale. Ako se dobro sećam, NATO snage su dve godine ranije imale štapske vežbe sa temom gradjanskog rata u YU. U to vreme je bila i velika afera zbog delovanja srbijanskih obaveštajnih službi u istočnoj Bosni. Upadi u monetarni sistem zemlje, koje je počeo Miloševič, a slomili su se na Fikretu Avdiću, masovno su korišćeni.
    Da, u principu se slažem sa ovim. Ja sam poslednji put (pre rata) bio u Sarajevu decembra 1989. i sjajno se proveo.

    Ali, ovo nije baš suštinski važno za moje mišljenje o ovoj temi, mada i ovaj deo može jasno da ukaže da su međuetnički i međugrupni odnosi dinamična kategorija i da se mogu u vrlo kratkom vremenu drastično poremetiti...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #98

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Ima i dodjosa dobrih ljudi,oni koji se uklope u Vojvodjanski nacin zivota naravno da nam odgovaraju.A oni sto teraju svoje a najvise mislim na 'Ercegovce daleko im lepa kuca.
    Hej, momce! Da si kojim slucajem morao da napustis dom i dodjes kod nas sigurno ne bi dozivio ono sto su moji zemljaci ovdje!!! Mnogo ste nam pomogli, ne pitaj... vec se jadan narod snalazioio kako je znao i umio!
    Poruku je izmenio Mish, 08.10.2008 u 20:29 Razlog: bez psovanja, molim

  9. #99

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Želela bih da se osvrnem na jednu rečenicu napisanu na ovu temu.Zapravo jedan njen deo-''ima i dođoša dobrih ljudi''.Zvuči mi kao kada antisemiti kažu -ima i dobrih Jevreja,ili neki ostrašćeni rasisti ipak priznaju kako ''eto ima i dobrih crnaca''....
    Pošto sam ja stranac na mnogim mestima bila,jesam i biću,mogu samo da kažem kako je ovakvo mišljenje- predrasuda.(predrasuda nije mišljenje,ona je ono što oblikuje naš način izražavanja o nečemu i pre nego što o tome razmislimo!)Meni ne smetaju ljudi koji se služe drugačijim dijalektom,meni ne smetajuljudi koji imaju drugačije navike.Shvatam kako ljudi u Vojvodini možda osećaju ugroženost od strane ljudi koji su ''došli''.I to mi nije toliko čudno,ali ono što je stvarno strašno jeste rasizam koji izbija na videlo kada je reč o ''mentalitetima i identitetima u Vojvodini''.Izbija na videlo kako se delimo između sebe na Vojvođane i ne-Vojvođane.Kao da je pripadati jednoj od ove dve ''kategorije'' nekakav ''čin''!Ili zločin....Identifikujemo se s mestom rođenja,a ne sa ljudskim vrednostima..žalosno.Žalosno je kada nam se identitet zasniva na informacija iz izvoda matične knjige rođenih.
    Ljudi bi trebalo deliti na one koji se trude da čine dobro i na one koji se trude suprotno.
    ''Dođoši i starosedeoci''-ljudi uvek dolaze u Vojvodinu i uvek će dolaziti,starosedeoci su ljudi koji su takođe došli,samo su već dovoljno dugo tu,pa su to zaboravili...
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  10. #100

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Negativno viđenje pitanja dođoša uvek proizilazi iz jednog razloga: ljudskog nepoverenja.
    Nema ništa loše što neko ovako ili onako zove nekog, ako to nije pogrdan naziv ili ako se ne generališe.
    Da se vratim na onu moju prvu rečenicu: tvrdim to jer čovek je nepoverljiv po ćudi u tome da ako on učini neko dobro onom drugom, nije siguran da će mu se dobročinstvo vratiti pri situaciji kad se on nađe u nuždi.

    Onda tu je još i činjenica da čovek najčešće ne veruje da se ono što se desilo sa drugim može desiti i sa njim sve dok se to stvarno i desi sa njim.

    Ondak, naposletku.. moramo napraviti razliku između onih koji su dođoši, jer su spašavali svoje života došavši ovamo, i između onih, koje isto zovemo dođošima a došli su ovamo iz koristoljublja.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  11. #101

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Meni ne smetaju ljudi koji se služe drugačijim dijalektom,meni ne smetajuljudi koji imaju drugačije navike.
    U Vojvodini je sasvim normalno da svako ima svoje nevike, običaje, jezik,... Problem je kada te svoje navike počne da nameće drugima.

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ali ono što je stvarno strašno jeste rasizam koji izbija na videlo kada je reč o ''mentalitetima i identitetima u Vojvodini''.Izbija na videlo kako se delimo između sebe na Vojvođane i ne-Vojvođane.
    Meni ni jedan Madjar, Slovak ili Rumun nije rekao u pežurativnom smislu Laloš ili Vojvodjan ili Srbin. Ali zato sam nebrojeno puta bio omalovađavan od strane tih ljudi koje ovde kolokvijalno nazivamo dodjoši, tako nazivan, oslovljavan sa "vi Madjaroni", ubedjivan da mi nismo pravi ljudi, pravi Srbi i sl., nagovaran da menjam svoje običaje za njihove, jer su njihovi pravi, a naši su glupost.
    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    ''Dođoši i starosedeoci''-ljudi uvek dolaze u Vojvodinu i uvek će dolaziti,starosedeoci su ljudi koji su takođe došli,samo su već dovoljno dugo tu,pa su to zaboravili...
    NIje tačno, ljudi nisu zaboravili. ALi nisu zaboravili ni neke druge stvari koje su ovde radjene. I ne treba da zaborave, ali treba da nauče da žive sa tim i da nauče nešto iz toga. Kao što ne treba da zaboravim da su deo porodice moje majke koji nije bio u partizanima spasavali lokalni Nemci, kasnije pogubljeni u konc logorima nove Jugoslavije, od Madjara koji su kasnije normalno živeli i možda još žive, isto tako ne treba da zaboravim ni da je porodica godinama bila šikanirana od strane bosanaca koji su useljeni u kuće i krevete tih istih Nemaca. Nikada nismo gledali ko je odakle, već ko je kakav, što dokazuje i udaja moje majke za oca koji je doputovao vozom. U porodici moje majke nikada nije postavljano pitanje ko je dodjoš, a ko starosedelac, ali u porodici mog oca uvek. Iako sam jedini koji prenosi prezime, najstariji unuk i jedini od sinova, uvek sam manje vredeo, jer nisam njihov, Bosanac.
    I kasnije u životu sam puno puta osetio da ljude, dodjoše, veoma zanima od kojih sam, kojima sam se priklonio. Potom, ako nisi njihov guraju sa strane i tretiraju sa "šta ti znaš". Puno puta sam naleteo na njihovo nametanje svojih stavova o životu, nepoštovanje mog prava na izbor i vlastiti način života. Možda je brđanski nači probijanja kroz život, nametljivost i probojnost, neosetljivost prema drugima bolja za njih, ali ja, kao onaj na čiju štetu se to radi, imam pravo da se pobunim.
    Naravno, znam i da starosedeoci imaju puno mana, ni broja im se ne zna. Ali to je njihovo pravo. Ne terajte ih da nose šajkaču umesto šešira, sviraju gusle umesto klavira. Ne učite ih kako da žive na svom starom ognjištu.
    Zato, kad mi neko kaže da su starosedeoci nepoverljivi prema dodjošima, mogu da kažem da imaju zašto. To, ne znači i da se slažem sa konstatacijom da ih ne prihvataju, da prave svoje klanove, da ih manje vrednuju. Naprotiv, puno je više primera da se povlače pred njima.
    Poruku je izmenio Sunny, 08.10.2008 u 11:33
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  12. #102

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    A oni sto teraju svoje a najvise mislim na 'Ercegovce daleko im lepa kuca.
    Hej, momce! Ko je vama kriv kad ste manje sposobni od Ercegovaca. Iako ne opravdavam kad neko gazi drugog u ostvarivanju svojih zamisli, nemoj mi uskratiti zadovoljstvo da vam svima u oci kazem da ste smotani, pogotovo kad tako razmisljate. Ercegovac je vrijedan i iz nicega stvori nesto a vi... Zivite u kucama od blata iz doba Franje Josifa, da se pokrenete treba sto godina... ihahaj... Toliko, pa se pojedi od muke... jedan manje Ha ha ha i ha!
    Inace, ova tema se moze nazvati ''lud zbunjenog''. Ha ha ha i ha, prica bez kraja.
    Pozdrav, Ercegovci!
    P.S. Znajte da sam ja sada u vezi s jednim likom iz Vojvodine, pa kad se povede zucna rasprava nesto nalik ovoj... lete rijeci pune otrova. Ludnica. Ipak ga cijenim radi mnogo cega drugog. Ma, izbicu mu ja neke stvari iz glave Ljudi, nije to svadjanje niceg vrijedno. Ja volim svoj narod, ali vidim da su mnogi u zabludi, na obadvije strane. Predrasude... Mislite pozitivno, davajte da bi dobili. Nema najboljih, nema najgorih. Svi mucimo istu muku, a to je skrpiti kraj s krajem dok nas politicari u zdrav mozak... Nadam se da me Mish opet nece cenzurisati, jer ako to uradi onda to nisam ja, jer volim da psujem
    Pozdrav, odoh spavati!
    Poruku je izmenio ZoricaKosjerina, 08.10.2008 u 23:48 Razlog: pravopis

  13. #103

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Prateći postove na ovoj temi, koji, čini mi se, ne pridonose smanjenju nerazumevanja između dođoša i starosedeoca, usudio bih se reći da su sve frustracije i jednih i drugih, iako i jako visokom stepenu iracionalne, jer su prvenstveno rezultat predrasuda, ipak i na žalost realne, ma šta mi mislili jedni o drugima. Realni su strahovi i nezadovoljstvo brojnih starosedeoca u odnosu na dođoše, kao što su i realni razočaranost i osećanja negostoljubivosti dođoša koji osećaju prema starosedeocima.

    Ne znam šta bih preporučio i jednima i drugima da se međusobne tenzije smanje, ali sam uveren da će vreme već koliko toliko dovesti problem na neku podnošljivu meru. Važno je da situacija u zemlji bude stabilna i da se nastavi sa istinskom demokratizacijom naše države.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  14. #104

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    Citat ZoricaKosjerina kaže: Pogledaj poruku
    Hej, momce! Ko je vama kriv kad ste manje sposobni od Ercegovaca.
    Najveći deo od nas, 'manje sposobnih' je potomak nekog takvog koga ti smatraš više sposobnim.

    Da si slučajno pročitala post o Sabornoj crkvi u Novom Sadu, možda bi se i zamislila nad jednim njegovim delom, iako baš nisam ubedjen da ti je to osobina, bar po tome kako olako daješ sudove.

    Ja sam se potrudio i iskopirao odande ovaj citat:

    Uz druge istaknutije gradjane, pored crkve je sahranjen i Sava Vuković.

    U Enciklopediji Novog Sada se kaže da je Sava Vuković (1740-1810.) bio trgovac, rodom iz Mostara, koji se obogatio trgujući voskom u Fijumi pre dolaska u Novi Sad. Na njegovu molbu i uz plaćanje 1.500 forinti dodeljena mu je plemićka titula 1791. Potpisivao se kao plemić 'od Bereksova' (Danas je to mesto u Rumuniji Beregsaul Mare) gde je kupio spahiluk. I na nadgrobnoj ploči je tako imenovan.

    Sava Vuković je zaveštao pred smrt iznos koji je bio početni kapital za osnivanje Prve Srpske pravoslavne gimnazije u Novom Sadu. uz kasnije priloge i drugih koji su sledili primer, sakupljeno je dovoljno navca za osnivanje Gimnazije.
    Taj, po rođenju Ercegovac, po svojoj želji Vojvođan i Novosadjan, deo svog imetka (a i drugi slični njemu su to činili) je namenio da se njegovi i drugi potomci školuju. Da bi postali manje sposobni!

    Pa razmisli - kad sa omalovažavanjem govoriš o Vojvodjanima, govoriš tako i ljudima sa kojima imaš iste pretke. Koji žive u kućama od blata jer su lenji.

    Jedino je nejasno zbog čega oni koji su došli nedavno ili ranije nastoje da puste korene u Vojvodini i upišu se u 'manje sposobne'. Možda zato da nadju i druge vrednosti osim sticanja novca.

    Citat ZoricaKosjerina kaže: Pogledaj poruku
    Inace, ova tema se moze nazvati ''lud zbunjenog''.
    Od srca Ti se zahvaljujem na učešću na ovoj temi i nadalje ostajem 'zbunjen'.

  15. #105

    Odgovor: Vojvođani vs došljaci, mentaliteti i identiteti

    ...lepo je to neko rekao...


    ...je*o vas voz koji nas don'o...

Strana 7 od 10 PrvaPrva ... 56789 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvođanska mesta - azbuka
    Autor silvia u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 546
    Poslednja poruka: 11.04.2019, 23:48
  2. Najlepši vojvođanski grad
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 11.08.2018, 15:29
  3. Vojvođanske čarde
    Autor Mish u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.12.2013, 19:20
  4. Poznati Vojvođani
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 01.04.2010, 09:37
  5. Vojvođanski deo - divanimo o ...
    Autor simke u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.04.2008, 13:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •