Srbijanac - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 48

Tema: Srbijanac

  1. #31

    Odgovor: Srbijanac

    Naziv "Gedže" i najtolerantniji Srbijanci (bar koje ja poznajem) smatraju pogrdnim nazivom i uvredom.
    Prvo objašnjenje koje sam dobila je naziv dobijen od izraza "gedžavo prase" (mršavo, bolesno, na izdisaju). Drugo objašnjenje je da naziv "gedža" zapravo predstavlja probisveta, lopova, pripadnika društvenog šljama.
    Što bi Memento rekao, može biti, a ne mora da znači. Meni su samo tako objasnili oni koji su se takvim nazivom osetili uvređenim i poniženim.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #32

    Odgovor: Srbijanac

    mozda od grckog Gea-zemlja,..zemljoradnik je verovatno geak,nista pogrdno....a vizantijski nazivi su dosta sacuvani kod nas kao npr metohija-manastirsko imanje,car-caesar,...itd...e sad neko ne voli ni da ga imenom zovu,neko nadimkom,a hvala Bogu i prezimena cudnih imamo....

  3. #33

    Odgovor: Srbijanac

    Ми Срби смо створили сами себи једну замку због које смо одбацили скоро 1/4 становништва и због којег мањине зовемо мањинама!У америци се американцима сматрају сви који имају америчко држављанство ... и ту се прича завршава, ујутро се пева химна САД пре првог часа у ставу мирно, заставе вијоре на сваком ћошку, сви МОРАЈУ да знају енглески ако хоће пасош и сл. И нема везе ко је које религије!
    Код нас се створило погрешно убеђење да су само православци Срби, а ја имам друга муслимана који је рођен овде и који је већи Србин него неки Срби које познајем, он није усамљен пример!Због тога је Србија отписала пуно својих покатоличених и исламизованих Срба, Србин би требао да буде сваки држављанин Србије! У немачкој су протестанти већина а нпр у Баварској су католици , али они себе опет називају - Немцима, имају и православаца који су опет - Немци! Порекло је на другом месту!Тако би требало да буде и код нас, сви да буду Срби а по пореклу - мађари,словаци итд ... Није то никаква Србизијација не Срба, већ правилно коришћење придева Србин тј. Србијанац!

  4. #34

    Odgovor: Srbijanac

    Sasvim se slažem sa time. Ovom izlaganju koje je u potpunosti tačno ništa ne treba dodati.

  5. #35

    Odgovor: Srbijanac

    Srbijanac i Srbijanka je potpuno adekvatan i pravi naziv za sve one koji žive u državi Srbiji. Srbin je uobičajeni naziv za osobe srpske nacionalnosti koje žive van svoje države (Srbije).
    Kako nekome može, uopšte, pasti na pamet da naziv Srbijanac može imati pogrdno značenje. To što bi neko hteo da to tako izgleda, ne znači da mi, Srbijanci treba tako da se osećamo.

    Ja se ponosim kada kažem da sam Srbijanka, jer to znači da živim u Srbiji i da sam njena državljanka.

    Detinjstvo i mladost sam provela u Bosni i tamo sam bila Srpkinja, ne Srbijanka, jer Bosna nije Srbija. I u Francuskoj sam bila Srpkinja - po nacionalnosti (doduše, tada više Jugoslovenka), a ne Francuskinja ili Srbijanka.

    Logično je da onaj ko živi u državi Srbiji, bude Srbijanac, a ne Srbin.

    Ako neko hoće od toga da napravi pogrdan izraz, neka mu bude, ali ja se ne osećam nagrđeno, niti hendikepirano.

  6. #36

    Odgovor: Srbijanac

    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Srbijanac i Srbijanka je potpuno adekvatan i pravi naziv za sve one koji žive u državi Srbiji. Srbin je uobičajeni naziv za osobe srpske nacionalnosti koje žive van svoje države (Srbije).
    Kako nekome može, uopšte, pasti na pamet da naziv Srbijanac može imati pogrdno značenje. To što bi neko hteo da to tako izgleda, ne znači da mi, Srbijanci treba tako da se osećamo.

    Ja se ponosim kada kažem da sam Srbijanka, jer to znači da živim u Srbiji i da sam njena državljanka.

    Detinjstvo i mladost sam provela u Bosni i tamo sam bila Srpkinja, ne Srbijanka, jer Bosna nije Srbija. I u Francuskoj sam bila Srpkinja - po nacionalnosti (doduše, tada više Jugoslovenka), a ne Francuskinja ili Srbijanka.

    Logično je da onaj ko živi u državi Srbiji, bude Srbijanac, a ne Srbin.

    Ako neko hoće od toga da napravi pogrdan izraz, neka mu bude, ali ja se ne osećam nagrđeno, niti hendikepirano.
    Uopšte se ne slažem sa ovakvim mišljenjima. Ne znam šta je logično u svemu ovome. Ja mislim - ništa. Verujem da se radi o potpunom ne razumevanju suštine problema.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #37

    Odgovor: Srbijanac

    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Srbijanac i Srbijanka je potpuno adekvatan i pravi naziv za sve one koji žive u državi Srbiji. Srbin je uobičajeni naziv za osobe srpske nacionalnosti koje žive van svoje države (Srbije).
    Da li to znači da osoba srpske nacionalnosti koja ne živi van svoje države (Srbije), tj. živi u Srbiji nije Srbin (tačnije, osoba muškog pola Srbin, osoba ženkog pola Srpkinja)? Zanimljivo.


    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Ja se ponosim kada kažem da sam Srbijanka, jer to znači da živim u Srbiji i da sam njena državljanka.
    I eto, i u Vojvodini žive osobe srpske nacionalnosti i oni su Prečani, ne Srbijanci. A i među Prečanima ima onih koji žive u Srbiji i njeni su državljani. Sad, šta je tu kome pogrdno, ne znam.


    Citat jeti kaže: Pogledaj poruku
    Logično je da onaj ko živi u državi Srbiji, bude Srbijanac, a ne Srbin.
    A po čemu je ovo logično?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  8. #38

    Odgovor: Srbijanac

    O pridevima srpski i srbijanski pisao je E. Fekete, stručno i ozbiljno, u časopisu Naš jezik još 1978. god. (knj. XXIII, str. 199209). Evo nekoliko reči o tome, malo drukčije, na drugačiji način i drugim povodom.

    U vreme žučne predizborne kampanje (čini mi se pretposlednje), u nekada vrlo gledanoj (a u međuvremenu ukinutoj) emisiji jedne nezavisno-zavisne beogradske televizijske stanice napao je jedan političar drugoga (što, naravno, nije ništa neobično) da vređa narod u Srbiji nazivajući ga Srbijancima (što je, priznaćete, i za političke svađe pomalo bizarno). Okrivljeni se branio kako je znao i umeo, sm, jer advokata nije imao, čak ni onoga koji se dodeljuje po službenoj dužnosti. Pošto u Srbiji devojku koja se sama nudi niko neće (ili je bar tako bilo u XIX veku), ne usuđujemo se da ponudimo usluge sopstvene lingvističko-advokatske kancelarije. A i zašto bismo to činili, kad u izgledu nije nikakav honorar. Zato ćemo umesto mogućeg braniteljskog pledoajea pokušati da odigramo ulogu stručnog veštaka, dok presudu o tome da li je naziv Srbijanac, Srbijanci i od toga izvedeni pridev srbijanski uvredljiv ili ne prepuštamo sudu, sudu čitalaca. Pre toga, malo suvoparne lingvističke analize.

    Imenica Srbijanac izvedena je, po nekim mišljenjima, tek u XIX veku, od osnove imena zemlje Srbije i složenog sufiksa -anac, koji se sastoji od sufiksa -an (što ga imamo, na primer, u Italij-an) i sufiksa -ac (koji imamo, na primer, u Kolumbij-ac, Sirij-ac). Pažljivi čitalac primetiće da smo namerno uzeli u obzir nazive izvedene od imena zemalja koje, kao i Srbija, imaju finalno -ija: dakle Italija, Kolumbija, Sirija. Razlika je samo u tome što su Italijan, odnosno Sirijac izvedeni prostim sufiksom (-an odnosno -ac) a Srbijanac složenim (-anac). Tim sufiksom, po istom modelu, tvoreni su nazivi za stanovnike mnogih zemalja i gradova, bilo da se završavaju na -ija (npr. Australijanac, Austrijanac, Venecijanac i sl.) ili ne (npr. Litv-anac, Meksik-anac, Portorik-anac itd.). Po ovome ispada da je reč Srbijanac sasvim dobro napravljena i da joj se sa te, tvorbene strane nema šta zameriti. I njeno značenje je u velikoj meri u skladu sa onim koje imamo u prethodno pomenutim analognim nazivima: Srbijanac je stanovnik, žitelj Srbije ili onaj koji je poreklom iz Srbije (što najčešće znači Srbin iz Srbije), kao što je i Meksikanac stanovnik Meksika ili onaj koji je poreklom iz te zemlje. Ipak, neke razlike između Srbijanca i Meksikanca ima (ko bi to rekao!?), ne samo po tome što Srbijanci nose šajkaču a Meksikanci sombrero već po tome što se reč Meksikanci upotrebljava i kao ime naroda, dok se za označavanje pripadnik srpskog naroda upotrebljava druga reč, ali istoga korena, Srbi, sigurno najstarija u nizu Srbi Srbija Srbijanac srbijanski.

    Ovo, naravno, ne može nikako biti razlog za diskvalifikaciju imenice Srbijanac, Srbijanci, mada tu nekog đavola ima. Naime, u svim ostalim, nama poznatim slučajevima, postoji jedno ime za stanovnike neke države i za najveću naciju koja u njoj živi (bez obzira na to da li je zemlja dobila ime po narodu ili narod po zemlji). I ne samo da to imamo u slučaju drugih zemalja i njihovih stanovnika nego i u slučaju Srbije ali pre svega u jeziku nas koji smo u njoj rođeni i odrasli. U razgovornom jeziku rečju Srbi mi imenujemo prvo pripadnike našeg naroda u Srbiji, a tek potom i, čini se, tek u novije vreme Srbe izvan Srbije. To se posebno vidi u upotrebi prideva srpski, izvedenom od osnove navedene imenice, koji se nekada odnosi samo na Srbe u Srbiji (ali i na druge stanovnike Srbije), na primer: srpska vlada, a nekada Srbe u celini, na primer srpski jezik, srpska književnost. Pošto u našem jezičkom osećanju i navikama nema naziva Srbijanac i prideva srbijanski, mi ih doživljavamo kao nešto strano, tuđe, čak i nacionalno uvredljivo. Čini nam se kao da neko hoće time da nas odvoji od ostalih Srba ili čak da nam uzme naše nacionalno ime i da ga zameni geografskim, teritorijalnim. S druge pak strane, Srbi (i drugi istojezički narodi) izvan Srbije, koje mi takođe najčešće imenujemo po zemlji ili pokrajini u kojoj žive, npr. Crnogorci, Hercegovci, Bosanci, Krajišnici i drugi, žele da nazivom Srbijanci i pridevom srbijanski pre svega preciziraju o kojim se Srbima radi, imajući u vidu činjenicu da su Srbi srećan narod koji živi u više država. Kad, na primer, Hercegovac kaže Srbijanci ili srbijanska vlada, on time ne želi da kaže da mi nismo (i) Srbi, odnosno da vlada nije (i) srpska, kako se to u nas obično doživljava, već da su Srbi i stanovnici Hercegovine i da nas podsete na činjenicu da nije samo vlada u Beogradu srpska, već da je to i ona u Republici Srpskoj, kao što je bila (ili je to još uvek) i u nekim drugim srpskim zemljama. Nećemo sad raspravljati o tome ko je tu veći Srbin i ko koga vređa; reći ćemo samo da o tome treba suditi više po delima nego po rečima. Mi se vređamo kad nas nazivaju Srbijancima. Šta bismo tek radili da smo Indijanci, koji su čudnim nesporazumom dobili ime po zemlji koja je hiljadama kilometara daleko od one u kojoj žive.

    Iz dosadašnjeg, vrlo uprošćenog izlaganja vidi se da srbijanski slučaj nije uopšte tako jednostavan. Ukazujemo posebno na činjenicu, dosad tako često zanemarivanu u našoj lingvistici, da se vrednosni sud o nekom jezičkom elementu (npr. obliku, reči ili konstrukciji) ne može utvrđivati samo na osnovu njegove saglasnosti sa utvrđenom gramatičkom normom i postojećim jezičkim modelima, već da se u obzir mora uzeti i sociološko-psihološka komponenta, kako onih koji govore tako i onih (o) kojima se govori.

    Miroslav Nikolić, Srbi i Srbijanci
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  9. #39

    Odgovor: Srbijanac

    Термин Србијанац, по мом скромном мишљењу, и није никада био лексички, језички, граматички итд. проблем, мада бројни "добронамерни" и еманциповани форумаши, као и они склони интеграцијама, и лабавог осећања припадности нацији, или они који и нису Срби, а већ деценијама из реалног живота убеђују те Србе да је то сасвим "кул" термин и да они и нису баш Срби, већ ето Србијанци, а то што вековима живе у тој Србији и што су им се преци рађали као Срби и није тако важно, јер боже мој, ту су већ стручњаци ван Србије који ће објаснити тим бившим Србима, а сада Србијанцима, да је то за рад њиховог добра, јер, у ствари, Срба и нема...

    Међутим, јебем ли га зашто, а у корист своје штете, јер Срби само то и знају (што поспешују из све снаге управо заговорници термина Србијанац), ти несуђени "Србијанци" су се баш ускопиштили и оће бре да буду Срби и не признају на егзотични и омаловажавајући призвук термина Србијанац и џабе их убеђују да то није тако, кад они свом душом и свим срцем знају да он то суштински јесте...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #40

    Odgovor: Srbijanac

    Мене то Србијанац некако асоцира на пребранац!

    шта сам рекао имао сам! Ми смо грешку направили што смо отписали од Србаља све оне који нису православци а то је била катастрофална грешка којом смо изгубили милионе Срба који су били друге религије и који су се асимиловали са муслиманима у Босни и Хрватима у Хрватској!

    У Баварској су 85% католици, у остатку Немачке протестанти, има и православних Немаца ... али сви су они НЕМЦИ, а не неки баварци,швајцарци и слично! Једино су Аустријанци запели да буду посебан народ и то од средине 90-тих али се не стиде свог Немачког порекла и немачког језика као сад поједини новопечени "милогорци" !Аустријски дијалект се мноооого више разликује од Немачких дијалеката па им није пало на памет да уводе нова слова и нови језик!То пролази само код нас, блесавих Срба ... само нам још фали "војвођански" језик и до бола! У том случају нас све треба побити и ау ПМ ... да завршимо више ову агонијУ!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  11. #41

    Odgovor: Srbijanac

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Kakav je izraz Srbijanac? Kad je uopšte ovaj termin ušao u opštu upotrebu. Meni lično zvuči pogrdno i sumnjam da je starijeg vijeka. Dali neko zna više o etimologiji ovog termina? Dali su vojvođani srbijanci? Zašto slični termini ne postoje i kod drugih nacija, npr. Rusija - Rusijanci; Slovenija - Slovenijanci; itd.
    Nešto smrdi u državi Danskoj
    srbijanac je valjda onaj koji zivi tamo ispod reke Save?

    a vojvodjani nisu srbijanci oni su vojvodjani mada ima i onih iz Srbije ali oni su srbi iz Vojvodine a nikako srbijanci iz Vojvodine.

    a ne smrdi nista u drzavi Danskoj nego je nesto trulo u komsijskoj srbiji

  12. #42

    Odgovor: Srbijanac

    a vojvodjani nisu srbijanci oni su vojvodjani mada ima i onih iz Srbije ali oni su srbi iz Vojvodine a nikako srbijanci iz Vojvodine.
    Вовјођани као нација не постоје, мада је било покушаја од 1974 до 1990 да се направи и та чудовишна нација која би била последњи продукт комунистичког генетског инжењеринга на Балкану ... срећа па нису остварили своје планове, мада та идеја и даље постоји у главама неких несретника и малоумника. Војвођанин је припадност по географској регији, сто као и Банаћанин, Сремац, Београђанин, Шумадинац, Косовар, Крајишник итд ... о овом проблему и злоупотребљеном термину Србијанац од стране српских непријатеља сам већ писао и не желим да се понављам.

    a ne smrdi nista u drzavi Danskoj nego je nesto trulo u komsijskoj srbiji


    Ја бих ти саветовао прво да помиришеш своје ноге а потом окружење око себе ... не криви државу за личне неуспехе ... А ако већ ниси начио географију, ја ћу да те научим, Србија почиње од Бездана, а ко то покуша да промени силом, силу ће и добити јер ипак Срби чине преко 75% становништва покрајине, а од њих само се 5% малоумника залаже да праве сопствену нахију!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  13. #43

    Odgovor: Srbijanac

    owako bi ja to: srbijanci su ljudi koji ziwe u srbiji,crnogorci su ljudi koji ziwe u crnoj gori,Hrwati su ljudi koji ziwe u hrwatskoj,a swi smo srbi..to sto neki rade i stwaraju nowe nacije,azbuke i mnoge swoje apsurdne zamisli iz maste,je smijesno i plitkoumno bi bilo to komenatarisati jer su to wec politicka sranja ..ali owo je to prawo...znaci to je to ja sam teritorijalno crnogorac,a nacionalno srbin,kao i wojwodjani teritorijalno su wojwodjani,a nacionalno srbi...znaci swi smo srbi nacionalno,a teritorijalno-srbijanci,crnogorci i tako dalje..

  14. #44

    Odgovor: Srbijanac

    Ја бих ти саветовао прво да помиришеш своје ноге а потом окружење око себе ... не криви државу за личне неуспехе ... А ако већ ниси начио географију, ја ћу да те научим, Србија почиње од Бездана, а ко то покуша да промени силом, силу ће и добити јер ипак Срби чине преко 75% становништва покрајине, а од њих само се 5% малоумника залаже да праве сопствену нахију!
    Malouman je onaj koji grli Srbiju,iako u Vojvodinu ide samo 7% od budžeta,tačnije trenutno joj daju samo 3%,ili još gore kad vidim koliko južna pruga blati i ona njihova :''Što južnije to tužnije''
    Reci mi gde najviše ljudi plaća račune,a gde vlada teorija haosa po tom pitanju,u Vojvodini možda?
    Muka mi je više od raznoraznih retarda koji se boje autonomije,čega se bojati ako je 75% populacije-Srbi?Proširena autonomija nije nezavisnost,a budući da nas je toliko,svi pokušaji za otimanje su unapred osuđeni na propast,zar ne?

    Ne moraš da budeš ni Mađar ni Rumun da vidiš da to nije u redu,znači finansijski bi trebali da se odvojimo ,što će reći široka autonomija mora da postoji...

    Maloumnost je kad nećemo da sagledamo činjenice,znači ko voli šumadiju i ostale delove zemlje više od Vojvodine,predložio bi mu da ode tamo,a ne prosipa mudrosti ovuda...Volim ja Srbiju,ali od njenih delova najviše volim Vojvodinu jer u njoj živim,tako da moraš i da gledaš da taj deo prosperira,a ne pred činjenicama da okreneš glavu iz samo tebi poznatih razloga,Velika Srbija davno propala,a široka autonomija bi najmanje odgovarala Srbijancu(čoveku iz uže srbije) kao i Beogradu,jer ne bi imao ko da ga gura više...

    Ajmo najbolje da uzmemo motku,pa u rat sa komšijama zato što su druge nacionalnosti...oni će meni tu da govore istinu,kad ja ''znam'' šta oni hoće...

    ja sam teritorijalno crnogorac,a nacionalno srbin,kao i wojwodjani teritorijalno su wojwodjani,a nacionalno srbi...znaci swi smo srbi nacionalno,a teritorijalno-srbijanci,crnogorci i tako dalje..
    Poruku je izmenio Uprolazu, 06.12.2008 u 17:09

  15. #45

    Odgovor: Srbijanac

    Хвала Нсадјанки јер користим један део њеног навода.
    dok se za označavanje pripadnik srpskog naroda upotrebljava druga reč, ali istoga korena, Srbi, sigurno najstarija u nizu Srbi Srbija Srbijanac srbijanski.

    Е па из тог народа, здравог семена, поштених мисли и чисте душе, одоше и одродише се разно разни, назваше га лаковерним, па када, чиста душа није лаковерна? за којекаве караконџуле, али није проблем лако се препознају.

    Те сада на чију срамоту? иде превара некога, ко ти на реч, или образ поверова, то што си рекао, на моју? јер сам Срб, Србин, или Србијанац
    еееееееееееееее па мало морген ..............................

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •