Sremska Mitrovica
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 57
  1. #1

    14 Sremska Mitrovica

    Sremska Mitrovica raspolaže značajnim potencijalima za razvoj turizma.

    Lokaliteti antičkog Sirmijuma, od kojih se izdvajaju Carska palata, deo starog gradskog jezgra na Žitnom trgu, kao i Bazilika svetog Dimitrija, zatim Muzej Srema, koji po bogatstvu, vrednosti i retkosti eksponata, posebno iz perioda Rimskog carstva, spada među najznačajnije ustanove te vrste u zemlji, privlače veliku pažnju domaćih i inostranih gostiju.

    U blizini grada nalazi se Nacionalni park Fruška gora sa šumama i prekrasnim proplancima, idealno mesto za odmor i razonodu.

    Frušku goru krase i brojni pravoslavni manastiri, neprocenjive istorijske i kulturne vrednost, koji su vekovima bili od izuzetnog značaja za očuvanje nacionalnog identiteta i duhovnosti srpskog naroda.

    Specijalni rezervat prirode Zasavica u mačvanskom delu opštine raspolaže izuzetno retkim vrstama biljnog i životinjskog sveta. Priroda rezervata, hiljadama godina netaknuta, pravi je dragulj.

    Šumsko gazdinstvo u Sremskoj Mitrovici vodi brigu i o 40 hiljada hektara izuzetno vrednih, mahom hrastovih šuma, bogatih visokom i niskom divljači, koje privlače pažnju lovaca sa svih kontinenata.

    Sportski ribolov moguće je organizovati na Savi i u akumulacionim jezerima na Fruškoj gori.

    Posebni napori čine se na afirmaciji nautičkog turizma na Savi, za šta postoje velike mogućnosti.

    Najpoznatije manifestacije koje se održavaju u opštini, a mogu biti zanimljive za domaće i inostrane goste su: Festival besedništva, Festival Mitrovačka pesma, Bostanijada u Šašincima i Sabor vojvode Stojana Čupića u Salašu Noćajskom.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  2. #2

    Odgovor: Gradovi Vojvodine

    Opština Sremska Mitrovica se nalazi na severozapadu Srbije, na kontaktu triju različitih morfoloških celina : sremske ravnice, mačvanske ravnice i fruškogorkog pobrđa. Površina Opštine Sremska Mitrovica iznosi 76.153 hektara i na njoj živi 85328 stanovnika.


    Grad se nalazi na 44 stepeni i 58 minuta severne geografske širine i 19 stepeni 36 minuta istočne geografske dužine i prostire se po južnom obodu sremske lesne terase i na aluvijalnoj ravni reke Save, na prosečnoj nadmorskoj visini od 82,oo m. Opštinu Sremska Mitrovica čini grad konurbacija tri naselja : Sremska Mitrovica i Laćarak na levoj i Mačvanska Mitrovica na desnoj obali reke Save i 23 seoska naselja..
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  3. #3

    Kratka istorija Sremske Mitrovice

    Neznam da li ste čuli za Sirmium, Civitas Sancti Demetri ili samo za Sremsku Mitrovicu i KPDom. Ako niste, evo kratke istorije ...



    Sremska Mitrovica je grad s veoma dugim kontinuitetom života u kojem je nekoliko puta iz osnova menjala ne samo svoje ime, već i svoju fizionomiju: isprva drveno ilirsko-keltsko naselje, zatim antički grad i prestonica, srednjovekovna varoš sa mnogo gospodara, orijentalna palanka s minaretima, pukovsko graničarsko mesto, zanatsko-trgovački centar u doba građanskog prosperiteta i, najzad, savremen industrijski grad u punom naponu jedne nove istorije.

    Rimljani osvajaju Sirmijum krajem I veka stare ere. Grad raste vrtoglavom brzinom i u I veku nove ere stiče najviši gradski rang - postao je Colonia Flavia Sirniensium i dobija izuzetan vojnički i strateški značaj. U njemu se pripremaju ratne ekspedicije careva Trajana, Marka Aurelija i Klaudija II Gotskog. Od sredine III veka Sirmijum je postao ekonomsko središte čitave Panonije, te je dao Imperiji nekoliko velikih ljudi. U njemu ili u okolini rođeni su carevi Decije Trajan, Aurelijan, Prob i Maksimilijan, svi romanizovani Iliri-domoroci.


    Potvrdu svog izuzetnog položaja u okviru Rimske imperije Sirmijum dobija u vreme tetrarhije kada postaje jedna od četiri prestonice carstva, grad sa carskom palatom, hipodromom, kovnicom novca, amfiteatrom, pozorištem, mnogobrojnim radionicama, javnim kupatilima, hramovima, kao i mnoštvom javnih palata i raskošnih vila.

    Od 313. godine hrišćanska crkva u Sirmijumu igra veliku ulogu kao sedište episkopije. Gotovo jedan vek trajale su ogorčene verske borbe oko različitih učenja i jeresi. U gradu je održano pet crkvenih sabora. Poznate "sirmijske formule" rešavale su dogmatska pitanja značajna za čitav hrišćanski svet. U V veku razvoj grada je prekinut hunskim razaranjima. Gradom su naizmeničn ogospodarili Istočni Goti i Gepidi, sve dok ga Justin II nije priključio Istočnoj rimskoj državi. Polovinom VI veka u Srem su prodrli Avari sa prvim slovenskim grupama i 582. godine definitivno zauzeli i razorili Sirmijum.


    U IX veku Srem se nalazi u sastavu Bugarske i uloga Sirmijuma raste, jer je u njemu, pošto su Bugari primili hrišćanstvo, osnovana episkopija. Smatra se da je slovenski prosvetitelj Metodije, pre nego što je otišao u Moravsku, bio episkop Sirmijuma. Dolaskom Mađara Sirmijumom naizmenično gospodare Vizantinci i Mađari, sve do 1180. godine kad vizantijska vlast zauvek nestaje s ovog tla, a od nekad slavnog grada ostaju samo ruševine. Jedino je još ostao obnovljeni manastir sv. Dimitrija s tvrđavom. Novo naselje, izraslo kraj zidina, dobija u XIII veku po manastiru svoje današnje ime Dmitrovica (latinski "Civitas Sancti Demetri", mađarski "Szava Szent-Demeter").


    Pred turskom najezdom mađarsko stanovništvo se povlači ka svojoj matici, a Srbi se sve više doseljavaju, tako da je Srem tokom jednog veka postao srpska oblast, a despot Stevan Lazarević, među ostalim posedima, dobija i Mitrovicu. Posle 1529. godine Srem je konačno u sastavu turskog carstva. Za nekoliko decenija Mitrovica se od opustošenog mesta pretvorila u Šeher-Dimitrovice, grad orijentalnog tipa sa velikom čaršijom, koji je postao privredni i administrativni centar Srema. Mirom u Požarevcu grad je oslobođen od Turaka i pripojen Habzburškoj monarhiji. Sredinom XVIII veka osnovan je Deveti petrovaradinski graničarski puk sa sedištem u Mitrovici. Graničarska komanda podiže oko trideset zgrada, kao vojno središte puka.

    Preuzeto sa zvaničnog sajta grada.

  4. #4

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    свиђа ми се како су средили, како су поплочали онај централни трг у митровици. и те старе зграде, све то треба сачувати и освежити мало.
    само напред митровчани ! (мада ми се чини да вас овде и нема баш много...)
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #5

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Ako mene pitate, ja sam za onu : slika više govori od reči...
    Iskrena ću biti, tekst toliko dugačak nisam pročitala, ali bih rado videla fotografije..one bi mi sve rekle...

    ali, to sam samo ja...ne zamerite...
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  6. #6

    06 Sremska Mitrovica uopsteno?

    Sta mislite o Mitrovici kao gradu i ostalo??????

  7. #7

    Odgovor: Sremska Mitrovica uopsteno?

    Iskreno, jako lep grad. Pogotovo leti. Ali posto je industrija u SM stala, a bila je industrijski grad, sad vecina nema para, samim tim je i kultura grada pala na najnizi nivo. Nema kulturnih desavanja, sve se pretvorilo u kafane. Mislim da bi Mitrovica tj. vlast u Mitrovici da poradi malo na turizmu, posto je to jedina privredna grana koja moze mitrovicu izvuci iz takvog stanja.

  8. #8

    Odgovor: Sremska Mitrovica uopsteno?

    Citat Josipovic kaže: Pogledaj poruku
    Sta mislite o Mitrovici kao gradu i ostalo??????
    Kao prvo dobrodošao na VojvodinaCafe Forum ,
    kao drugo slobodno nam napiši svoje mišljenje o ovom gradu,
    jer mi stvarno nije jasno zašto si stavio onog zelenog
    smajlija koji se sprema da bljuje.
    Da li su to tvoje impresije?
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  9. #9

    02 Odgovor: Sremska Mitrovica

    Ma Mitrovica je dobar grad! Ja zivim u Mitrovici a sto sam stavio onog smajlija to radi jbg zbog zjb. Sto se tice grada konacno su nesto i uradili sto se tice naseg trga!!!!!

  10. #10

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Citat Josipovic kaže: Pogledaj poruku
    Ma Mitrovica je dobar grad! Ja zivim u Mitrovici a sto sam stavio onog smajlija to radi jbg zbog zjb. Sto se tice grada konacno su nesto i uradili sto se tice naseg trga!!!!!
    Možeš slobodno više da pišeš o svom gradu, kao i o drugim temama koje te zanimaju ...
    Nemoj tako malo i kratko, inače ćemo ponovo da ''pustimo'' zmaja da poleti, prija mu ova košava što duva napolju

  11. #11

    13 Odgovor: Sremska Mitrovica

    Ma to je najmanji problem samo sto se meni prsti umore brate ne znas kako je to!!!! lol

  12. #12

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Mogu li i ja nesto da kazem o SM

    Prvi susret sa gradom sam imao u I razredu srednje skole .. .davne '94. Isao ne neko takmicenje. Nisam nesto puno vidio od grada, ali ono sto sam vidio mi je bilo ok. Tokom daljeg skolovanja ... '98-'03 fax u NS, upoznao sam puno ljudi. Ali uglavnom sam imao oko sebe ljude iz SM. Odlicna ekipa bila .... uvijek raspolozeni za druzenje (kako sportske tako i kafanske). I danas smo u kontaktu. S nekim se i vidjam jos uvijek kad odem u SM, a s nekima se cujem na telefon.

    Ali to nije sve ... sudbina me eto zadesila da postanem i srijemac (za one koji ne znaju, to su momci koji su iz Bosne dosli i prizenili se tamo). Tako da me za ovaj grad veze samo lijepo ...

  13. #13

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Otprilike se sjećam nekog čike koji bi mojoj seki i meni uvijek davao sladoled više kada bismo bile kod bake i dede na ferijama.

    Sjećam se i kako smo se kupale u Savi, tete koja je kokicama sjekla glave, kako smo se vozile na prastarom motorčeku, kako smo mlađu seku obukle kao prosjakinju i 'natjerale' da na cesti prosi krumpire..

    Eh, bila su to vremena.

    A da.. Niti susjed nije bio loš ali kaj sam ja mogla znati? Imala sam samo 10-tak godina..

    Uglavnom, čekam dan kada ću opet imati priliku da posjetim grad svoje mame koji mi je ostao u lijepom sjećanju.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  14. #14
    Sta da kazem o svom gradu, osim da je najlepsi i najbolji. Meni je uvek zabavno uvek se nesto novo desava. U zadnjih par godina bas se su ga lepo obnovili pogotovo trg, prelepo je. Tu smo kod trga u parkicu imali obicaj da sedimo kad zbrisemo iz skole. Sad naravno "Aureus" je mesto gde se moze otici, "Nox" nije los isto tako. Sve u svemu lepo...

    Nadam se da su popravili one puteve, uzasni su, sve rupa do rupe. Ja ni jednu nisam promasila



    Udri me, ubi me, kozu mi deri, odavno ja sam spremam da mrem
    samo mi nemoj dirati SREM

    Poruku je izmenio zmax, 20.07.2008 u 22:37 Razlog: spajanje uzastopnih poruka

  15. #15

    Najlepse mesto za izlazak u Sremskoj Mitrovici?

    Koje je po vama najlespse mesto za izlazak u Mitrovici? i zasto? Koje vas uspomene vezu za to mesto?

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sremska Kamenica
    Autor nenad.bds u forumu Novi Sad
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 05.06.2023, 10:14
  2. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.01.2008, 04:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •