Sremska Mitrovica - Strana 4
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Prikaz rezultata 46 do 57 od ukupno 57
  1. #46

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Добро вече,Митровчани...




    Poruku je izmenio zmax, 01.01.2009 u 14:53 Razlog: slika i rezolucija

  2. #47

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Срећна вам нова година Митровчани!!!





    http://static.panoramio.com/photos/original/6740427.jpg

  3. #48

    02 Odgovor: Sremska Mitrovica

    Sretna Nova Godina svim Vojvodjanima ma gdje bili

  4. #49
    Citat FRUSKA GORA kaže: Pogledaj poruku
    Добро вече,Митровчани...

    ovaj most sto spaja Sremsku i Macvansku Mitrovicu.....a tek setnje pored keja predvece...a tek izlasci na spav...

    ----

    Veliki pozdrav svim Mitrovacnima!!!
    Poruku je izmenio nenad.bds, 24.05.2009 u 20:46 Razlog: Postovi u razmaku od desetak minuta
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  5. #50

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Predivna secanja su vezana za Mitrovacki park i svu tu lepotu

    Nema tog resenja za koje ja nemam problem !

  6. #51

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Krov za kapiju na carskom putu





    Sremska Mitrovica - Vizitorski centar Carske palate Sirmijuma, vodeći projekat zaštite kulturnih dobara u zemlji započet 2006. godine, juče je svečano otvoren u prisustvu predsednika republike Borisa Tadića, ministra kulture Nebojše Bradića, ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića, kao i predstavnika ambasada i turističkih organizacija i agencija.

    Realizacija prve faze projekta natkrivanja Carske palate ostvarena je uz podršku Ministarstva kulture koje je izdvojilo 78 miliona dinara i Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj iznosom od 62,5 miliona dinara. Tim projektanata i stručnih saradnika Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici, uvažavajući najviše evropske standarde u zaštiti arheoloških nalazišta, izradio je projekat natkrivanja Carske palate kojim je predviđeno da se ceo lokalitet površine 2.680 kvadratnih metara zaštiti jednim objektom. Arhitektonsko rešenje objekta sa masivnim zidom na koji se oslanja krovna konstrukcija od lepljenih, lameliranih nosača, ukomponovano je u postojeće urbano okruženje. Arheološki lokalitet 1a Carske palate, otkriven u iskopavanjima još 1957. godine, obuhvata šest dvorana sa prelepim mozaicima na 250 kvadratnih metara, čime se, kako ističe Ljubiša Šulaja, direktor mitrovačkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, može podičiti malo koji antički grad. Pored postojećih ostataka podnog grejanja-hipokausta, posetiocima će od naredne godine kada postavka bude završena, na raspolaganju stajati i otkopani eksponati, fontana, maketa celog Sirmijuma, dok će se na velikom video-bimu pratiti animirani sadržaji iz antičkog grada.
    - Sirmijum je kapija, ulaz na ruti Putevima rimskih careva u Srbiji, koji obuhvata arheološke lokalitete i muzeje u Požarevcu, Velikom Gradištu, Majdanpeku, Kladovu, Negotinu, Zaječaru, Knjaževcu, Svrljigu i Nišu. Projekat ima za cilj da poveže sva ova mesta u jednu celinu kakva je postojala dok je Rimsko carstvo stajalo na obalama Dunava. Inovatorska koncepija postavke uz interakciju sa publikom učiniće da Vizitorski centar Carske palate Sirmijuma bude prava turistička atrakcija u vremenima koji dolaze, rekao je ministar Nebojša Bradić čestitajući Mitrovčanima na ovakvom projektu.
    Ministar Mlađan Dinkić poručio je da će najviše državne institucije učiniti sve ne bi li i Sirmijum pored Viminacijuma dobio zaštitu Uneska, što bi omogućilo dalja istraživanja i nastavak iskopavanja neotkrivenih delova Carske palate i Hipodroma, koji se nalazio na severoistočnoj strani palate.


    Konstantin Veliki u Carskoj palati
    Među čuvenim imperatorima koji su boravili u Carskoj palati bio je i Konstantin Veliki, prvi hrišćanski car koji je u Sirmijumu proslavio 15 godina svoje vladavine. Kako se 2013. godine navršava 17 vekova od Milanskog edikta, kojim je hrišćanstvo proglašeno za zvaničnu religiju, Carska palata dobija izuzetan značaj u okviru obeležavanja svetskog događaja.
    Zdanje u kojem su se rađali carevi
    Carska palata podignuta je krajem 3. i početkom 4. veka kao zvanična rezidencija rimskih careva, kada je Sirmijum u periodu tetrarhije, pored Nikomedije, Milana i Trijera bio jedna od prestonica Rimskog carstva. U njemu su rođeni carevi Prob, Maksimijan, Aurelijan, Decije Trajan i sin Konstantina Velikog, koji će kao Konstancije drugi vladati antičkim svetom.

    Blic
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #52

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Caos svima a posebno Marcelin-u i Felix-u. Totalno se slazem sa Marcelinom. Ja sam otisla iz Mitrovice 1989 i sad svaki put kad dodjem - sve isto nista se ne menja lol. Ja bih isto promenula ime nazad u Sirmium. Da je malo para da se ulozi, grad bi mogao cvetati ponovo...

  8. #53

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    U Sremskoj Mitrovici sam završila srednju školu...joj što je nisam volela,
    valjda što moram u školu...haha.
    Sad svratim samo na proslave godišnjice mature....nekako mi tamo, ko da je bog
    rekao ;"Laku noć"

  9. #54

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Zdravo svima Prvi put sam bila u Sremskoj Mitrovici pre nekih godinu dana i ODUŠEVILA SAM SE! Zapravo, toliko mi se dopalo da bih jako volela da se preselim u ovaj grad. Ono što me zanima jeste kakve su mogućnosti za zaposlenje u Mitrovici i okolini? Završila sam faks (društvene nauke) , a uskoro i master studije, to što se tiče kvalifikacija koje posedujem Eto,a ko neko ima bilo kakvu informaciju mnoooooogo će mi pomoći ako je podeli sa mnom! Hvala

  10. #55

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Svaki grad u Sremu koji nosi naziv "Evropski grad budućnosti" je čist marketinški trik.
    Posla nema ko i svugde drugde.
    Sr.Mitrovica se poslednjih godina ,doista lepo uredila,moram priznati.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  11. #56

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    SPOMEN GROBLJE - SADA MANJE ZNAČAJAN SPOMEN NA PROŠLOST?


    U zvaničnim i drugim, pa i turističkim predstavljanjima grada nisam naišao na pominjanje Spomen groblja. Ni na ovoj temi nema o njemu reči.

    Kako i zašto se to dešava - ne znam. Mogu samo da nagadjam.


    Спомен-гробље у Сремској Митровици се налази поред старог православног гробља, на месту где су биле заједничке гробнице неколико хиљада погинулих и стрељаних током Другог светског рата. На овом месту подигнут је меморијални комплекс „Спомен-гробље“, на простору површине од око 12 хектара.
    Спомен-гробље у Сремској Митровици је заштићено као знаменито место од великог значаја. (Из Википедије)


    Свака хумка посвећена је једној групи стрељаних, а на њиховим врховима постављена је бронзана форма разиграних пламенова. Хумке су груписане око правоуганог централног дела на коме су постављена три коцкаста камена обележја. Прилазне стазе око хумки ниско су укопане у земљу и поплочане циглом. Непосредно на улазу у спомен-парк, десно од главне стазе, постављена на узвишење од земље, доминира урна од коване бронзе. Приликом реконструкције изведене 1979. године, спомен-парк допуњен је са још две хумке, а испред централног дела додат је лавиринт од ниског зеленог растиња, који наглашава улаз у светилишни део комплекса. У парку се налази више од стотину различитих врста високог дрвећа и шибља. (Из Википедије)






    На три камене плоче уклесан је текст Добрице Ћосића:
    „Овде су Немци и усташе од 1941. до 1944. године убили 7.950 људу и жена. Овде су измучене људе и жене по киши и снегу голе и босе бајонетима терали да сами себи ископају раку. Овде су рањене кречом поливали и живе закопавали. Овде су мученици у смрти чекали спас. Овде су над ракама пред бајонетима и митраљезима певајући гинули људи. Били су патриоти Комунисти Борци. Били су људи. Били су и јесу слобода, братство народа и наше достојанство“




    2. novembar 2013: sasvim svež buket.

    Спомен-гробље у Сремској Митровици једно је од највећих губилишта Другог светског рата. Неколико хиљада житеља Срема сурово је мучено и убијено у јамама које су се налазиле непосредно уз православно гробље. Овде је убијен и сахрањен и сликар Сава Шумановић. На спомен-гробљу сахрањено је 308 бораца Народноослободилачке војске Југосавије, 20 војника бугарске и 18 војника Црвене армије, као и четири народна хероја из Срема: Јанко Чмелик, Бошко Палковљевић Пинки, Слободан Бајић Паја и Станко Пауновић Вељко. (Из Википедије)


    Obeležje sa imenima narodnih heroja.

    Спомен-гробље је уређено 1959. године према пројекту архитекте Богдана Богдановића, а свечано отварање одржано је 4. јула 1960. године. После је било обновљено и обогаћено новим садржајима, те се сматра потпуно завршеним од октобра 1981. године. (Из Википедије)




    Kompleks je donedavno bio zapušten i ruiniran.
    O dovodjenju u sadašnje stanje nalazim sledeće:

    ''Spomen park, onako kako dolikuje

    Gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović, u pratnji direktora Zavoda za zaštitu spomenika Ljubiše Šulaje i predstavnika SUBNOR-a, obišao je Spomen park u kom se trenutno izvode završni radovi na rekonstrukciji spomenika, urne, humke, kao i ostalih simbola palih zrtava Drugog svetskog rata.
    U rekonstrukciju Spomen parka koji se prostire na površini od 15 hektara, Grad Sremska Mitrovica uložio je oko 8 miliona dinara. Pored toga što Spomen park ima kulturno-istorijski značaj, ovaj park je i jedno od omiljenih izletišta Mitrovčana.
    Prilikom obilaska radova, gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović, rekao je da je ovaj Spomen park jedan simbol stradanja, simbol svega onoga što su Mitrovčani dali za svoju decu i sebe kako bi danas živeli u miru i blagostanju, i zahvalio se svima onima koji su na ovom prostoru dali svoje živote, kao i onima koji su učestvovali u stvaranju ovoga Spomen parka.
    Tokom proteklih godina inicijative za rekonstrukciju Spomen parka bile su brojne, ali su tek prošle godine izdvojena sredstva za rešavanje ovog problem koji će biti rešen u narednom periodu.
    “Ako u Sremskoj Mitrovici postoji mesto o kom svi Mitrovčani treba da vode računa, onda je to Spomen park, a ako postoji jedna organizacija kojoj treba da se posveti ova čitava priča i investicija, onda su to borci, svi oni koji su izgubili svoje najmilije na ovom prostoru“, dodao je Nedimović.
    Rekonstrukcija spomenika i obeležja Drugog svetskog rata u okviru koje su urađeni i konzervatorsko-restauratorski radovi rađena je po projektu Zavoda za zaštitu spomenika Sremska Mitrovica.
    Predsednik Opštinskog odbora SUBNOR-a Grada Sremska Mitrovica, Korica Rade, zahvalio se u ime svojih članova kao i u svoje ime, gradonačelniku Branislavu Nedimoviću i direktoru Zavoda za zaštitu spomenika Ljubiši Šulaji, zato su im izašli u susret i podržali njihovu dugogodišnju inicijativu za rekonstrukciju ovog kulturnio-istoriskog spomenika.'' (Ozon FM Radio in Vesti - 26. 04. 2012.)


    Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da su oba venca na obeležju bila od Saveza boraca NOR, a zasmetao mi je ovaj deo sa rečima iz gore navedene vesti:

    “Ako u Sremskoj Mitrovici postoji mesto o kom svi Mitrovčani treba da vode računa, onda je to Spomen park, a ako postoji jedna organizacija kojoj treba da se posveti ova čitava priča i investicija, onda su to borci, svi oni koji su izgubili svoje najmilije na ovom prostoru“, dodao je Nedimović.

    Po meni, nije čuvanje uspomene na stradanja stvar neke od organizacija (sada SUBNOR kao deo nevladinog sektora) ili neke od političkih stranaka. Ipak je to stvar celog društva i države.








    Izpred ovog zida su niski kameni postamenti. Da li je tu nešto bilo - ne znam.


    Na putokazima (čine mi se novi) kroz grad video sam table sa nazivom 'Spomen park' iako i u 'Spomeničkom blagu Srbije' Zavoda za zaštitu spomenika kulture stoji naziv 'groblje'.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 04.11.2013 u 13:19

  12. #57

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Sremska Mitrovica je grad mog detinjstva i mladosti, grad koji neizmerno volim!
    Malo svojih amaterskih fotografija delim sa vama.








Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234

Slične teme

  1. Sremska Kamenica
    Autor nenad.bds u forumu Novi Sad
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 05.06.2023, 10:14
  2. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.01.2008, 04:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •