Sremska Mitrovica - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 57
  1. #31

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Јалија је речна обала на турском чини ми се.
    Мене одушевљава да поред 5000 година историје, иако има улице као што су Марсилијева, Јупитерова, Константина Великог... Сремска Митровица није успела да смисли боља имена за чак 4 улице од:
    Јалијска 1
    Јалијска 2
    Јалијска 3 и и и и и ...
    Јалијска 4...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  2. #32

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Јалија је речна обала на турском чини ми се.
    Мене одушевљава да поред 5000 година историје, иако има улице као што су Марсилијева, Јупитерова, Константина Великог... Сремска Митровица није успела да смисли боља имена за чак 4 улице од:
    Јалијска 1
    Јалијска 2
    Јалијска 3 и и и и и ...
    Јалијска 4...
    Da u pravu si...sadasnja mitrovacka Jalija je nekada bila recna ada koju su rimljani zvali Cassia,po nekom vojniku Cassiusu koji je tu ziveo kao pustinjak.

  3. #33

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Jedan od najlepsih gradova...eh, samo da komunisti nisu unistavali iskopine Sirmijuma,i da su forsirali turizam....grad bi cvetao...sve sto ima u Rimu.ima i u Sirmijumu...ali pod zemljom....

    Ne bih se slozio s tobom Felix...secam se da su u komunisticko vreme iskopine koje se nalaze u centru grada (Licinijeve terme i zitnica) bile toliko ciste i uredjene,cak je bio i cuvar koji nama deci nije dao da krocimo u njih...a sad, prosetaj malo da vidis kako sad izgledaju....
    I da ne pomislis kako sam ne daj boze komunista...politika me nikad nije zanimala.....mada kad me pitaju sta imam protiv politicara,kazem NISTA EFIKASNO
    Sto se tice naseg grada,da se ja pitam vratio bih mu staro ime Sirmium,ocistio djubre iz iskopina i iskopao bar jos toliko novih,napravio od njega turisticku atrakciju.Ali ja se naravno ne pitam...na raznim mestima (opstina,muzej,zavod za zastitu spomenika...)sede pogresni ljudi koji cekaju da im se zavrsi radno vreme i da idu kuci...rade taj posao zato sto ih je tu neko tu ubacio preko veze...
    Na zalost,mi smo Srbi najgori narod na svetu... i uvek ce nam biti ovako kako nam je sad.
    Da ne se...m vise.... toliko od mene
    Pozdrav svim pravim Mitrovcanima

  4. #34

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Citat Marcelin kaže: Pogledaj poruku
    Ne bih se slozio s tobom Felix...secam se da su u komunisticko vreme iskopine koje se nalaze u centru grada (Licinijeve terme i zitnica) bile toliko ciste i uredjene,cak je bio i cuvar koji nama deci nije dao da krocimo u njih...a sad, prosetaj malo da vidis kako sad izgledaju....
    I da ne pomislis kako sam ne daj boze komunista...politika me nikad nije zanimala.....mada kad me pitaju sta imam protiv politicara,kazem NISTA EFIKASNO
    Sto se tice naseg grada,da se ja pitam vratio bih mu staro ime Sirmium,ocistio djubre iz iskopina i iskopao bar jos toliko novih,napravio od njega turisticku atrakciju.Ali ja se naravno ne pitam...na raznim mestima (opstina,muzej,zavod za zastitu spomenika...)sede pogresni ljudi koji cekaju da im se zavrsi radno vreme i da idu kuci...rade taj posao zato sto ih je tu neko tu ubacio preko veze...
    Na zalost,mi smo Srbi najgori narod na svetu... i uvek ce nam biti ovako kako nam je sad.
    Da ne se...m vise.... toliko od mene
    Pozdrav svim pravim Mitrovcanima
    Bile su ciste zahvaljujuci nadljudskim naporima dr Petra Milosevica i Pavla Popovica...a 50-ih godina,dok Petar nije dosao u muzej Srema,preko noci su angazovali fizikalce da macolama ruse rimske zidove da se ne bi sprecila gradnja betonskih cudovista....martirijum svetog Irineja su predali privatnom licu da na njemu napravi stambeni objekat...uzmi knjigu "Topografija Sirmijuma" i videces da na 90% lokaliteta koji su tu opisani pise na kraju ...."lokalitet ustupljen gradjevinskom preduzecu"...!

  5. #35

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Da se malo i ja ubacim u diskusiju Marcelina i Felixa povodom Felixove rečenice:

    Jedan od najlepsih gradova...eh, samo da komunisti nisu unistavali iskopine Sirmijuma,i da su forsirali turizam....grad bi cvetao...
    Već kad sam prvi put to pročitao 'zaparalo mi je uho' ali nisam odgovarao uveren da je diskusija bespredmetna u ova ostrašćena vremena. I dalje ne mislim da staložene, argumentovane i ideološki, politički neostrašćene rasprave nemaju veće izglede. Ipak idem u nju.

    Kao prvo: istorijska matrica se ponavlja bez greške - istim načinom kojim su komunisti (a koji su hteli da se iskažu kao više komunisti i od Staljina) govorili o prethodnom, buržoaskom režimu, sada antikomunisti govore o za njih prethodnom režimu. Jedno od obostrano glavnih oružja je uopštavanje.

    Drugo: po pravilu se kaze komunisti i komunistički režim trpajući sve ljude nekog doba u isti koš. To bi bilo isto kao kada bi se reklo Sremci su porušili Šišatovac da uzmu gradju... ili Mitrovčani su uništili stari Sirmijum.

    Pandan tom načinu uopštavanja mogao bi biti za sadašnje vreme: antikomunisti, ili demokratski režim ili vernici, ili prosto - pravoslavci su korumpirani, daju gradjevinsko zemljište (a sigurno i danas i iznad Sirimuma) ili ruše bedem Petrovaradinske tvrdjave... da ne potežem teže stvari.

    Treće: velika je netačnost da država u periodu 1945-90. nije vodila briga o baštini.

    Po mojim fotografijama videćete da o oko stotinak manastira, crkava i drugih vrednosti imam i lična saznanja. A nisam počeo da ih obilazim u zadnje 3-4 godine od kada ove fotografije datiraju. Za mnoge znam kako su izgledale i u ranim 60-tim XX veka. (Sasvim uzgred: drzava je obnavljala hramove pod zaštitom, a crkva je u isto vreme gradila npr. konake daleko veće od stvarnih potreba.)

    Da li je ono što je uradjeno bilo dovoljno ne može se procenjivati sa uskog gledišta arheologije ili istorije umetnosti. Mora se gledati i da li su ljuidi imali škole, obdaništa, puteve, fabrike gde će obezbedjivati egzistenciju ... Svi znamo da su svugde i uvek ekonomski resursi ograničeni. Vreme bez balansiranja izmedju različitih prioriteta nije postojalo, a ni sada nije, niti će ubuduće biti. A ni opšteg konsensusa o prioritetima nikada nije bilo niti će biti.

    Da li se briga o baštini vodila na najbolji način - to je pitanje struke. Sasvim sam siguran da će sutra biti često osporavano ono što se danas radi. Zato je neozbiljno nešto što sa današnjeg stanovišta struke nije radjeno dobro pripisivati komunističkom režimu.

    Za druge diskutante mogu da otrpim kad se služe etiketiranjem, nacionalnom, verskom, političkom ili ideološkom, pa i lokalpatriotskom ostračćenošu. (Uzgred, takav način diskusije najbolje pokazuje nepoznavanje materije, ili nedostatak ili neznanje baratanja argumentima.) Kad Felix piše o stvarima za koje je stručan a zapada u te vode ostrašćenosti - ne želim da prihavtim kao nešto što se i od njega može očekivati.

    Povežite dva Felixova citata (onaj sa početka posta i ovaj ispod):

    Na temi Sirmiuim grad mučenika...

    Nosaci akvadukta u visini od preko 10 metara ,bili su ocuvani sve do 1908.godine,kada je gradski magistrat doneo odluku da se oni poruse,i materijal ugradi u put za Mandjelos.
    Jedan od osnovnih postulata struke je objektivnost, nepristrasnost. Prvi citat sigurno nije nepristrasan. To onda opravdano dovodi u sumnju ono što neko 'od struke' iznosi.

    A i Felixova strasna zaljubljenost u Sirmijum relativizuje u očima čitaoca ono što bi trebale biti činjenice.

    Na kraju: nisam krio niti se stidim što sam bio komunista. Sam najbolje znam da medju komunistima nisu bili svi 'na isti kalup'.

    Ne znam ni da li su ljudi (dr Petar Milosevica i Pavle Popovic) koji Felix pominje kao zaslužne za (bar delimično) očuvanje Sirmiuma bili komunisti ili ne, ali cenim ih po onome šta su uradili a ne po onome šta su bili, isto kao i ljude u organima vlasti koje pominje Marcelin:

    na raznim mestima (opstina,muzej,zavod za zastitu spomenika...)sede pogresni ljudi koji cekaju da im se zavrsi radno vreme i da idu kuci...rade taj posao zato sto ih je tu neko tu ubacio preko veze...
    U dobroj meri ostajem i dalje komunista, ne zato što za druge ideologije i politike, druge društvene sisteme ne znam. Naprotiv. Trenutna prevlast divljeg kapitalizma pokazuje i još će jasnije pokazati da nije sve bilo loše u našoj prošlosti. A svaki društveni sistem koji od prethodnog nije zadržavao ono što je bilo dobro ...

    PS

    Ne znam kako da se 'izborim' sa sopstvenom dvojnom ulogom ovde - kao moderator morao bih da ukažem da ovo nije tema za 'Sremska Mitrovica'!

  6. #36

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    lako je nama ..... a trovaja tone li tone...
    Poruku je izmenio nenad.bds, 16.11.2008 u 12:56 Razlog: Brisano neprimereno izražavanje

  7. #37

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    vi kanda ste malo promasili temu
    kad ja promasim temu onda se to brise.....ccccc....
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  8. #38

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Dopadaju Mi Se Fotogrfije Mitrovice, Pozdrav Mitrovcanima

  9. #39

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Drago nam je, a sada posalji i ti nama
    I tako u beskrajno!

  10. #40

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    meni je Mitrovica najdrazi grad, ne zivim vise u njoj, ali bih volela sresti nekog sa "Majmunca", nekog maturanta generacije 77. pricam svojima o Savi kad je zimi bila smrznuta a leti se kupalo i zezalo u hladovini topola. pozdrav svim Mitrovcanima

  11. #41

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Поздрав Лидија!

    Однедавно сам овде,па не знам да ли ће ми успети да поставим оно сто сам желео.Унапред се извињавам ако не успе,у сваком случају,срдачан поздрав!!!

  12. #42

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Izgleda da je uspelo
    Cestitke
    I tako u beskrajno!

  13. #43

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    hvala ti na odgovoru i ja sam nova na forumu a stara u Mitrovici

  14. #44

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Лидија,које школе те занимају матуранти поменуте генерације?

  15. #45

    Odgovor: Sremska Mitrovica

    Митровчанима и свима који воле Митровицу ево још мало слика нашег града!




    YouTube - SREMSKA MITROVICA

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sremska Kamenica
    Autor nenad.bds u forumu Novi Sad
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 05.06.2023, 10:14
  2. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.01.2008, 04:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •