Pančevo - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 41

Tema: Pančevo

  1. #16

    Odgovor: Pančevo

    Citat chonsi kaže: Pogledaj poruku
    naJLEPshe mesto u Panchewu je Poljopriwredna skola "Josif Pancic"
    okachicu neke fotke u ponedeljak....
    Nije nego mašinska
    U tvojoj skoli jedino je lep ogradjen prostor u dvoristu u kojem su nekad bile razne ukrasne ptice, ne znam dal ih jos uvek drze, znam da su ih neki zli ljudi potrovali pre par godina
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  2. #17

    Odgovor: Pančevo

    pa ko zna kad si ti wideo shkolu poslednji put....sredili su shkolu bruka...ali ne znam swako ima razlichit ukus ...pozz

  3. #18

    Odgovor: Pančevo

    ali zato hemijska shkola ima naj naj najlepshe devojke!

    p.s.mislim da se malo skrenulo sa teme

  4. #19

    Odgovor: Pančevo

    Jedna stara pesma

    sedim kraj bare,
    pusim cigare,
    grickam semenke,
    ljubim pancevke.

  5. #20

    Odgovor: Pančevo

    Citat gvelja kaže: Pogledaj poruku
    Jedna stara pesma

    sedim kraj bare,
    pusim cigare,
    grickam semenke,
    ljubim pancevke.
    Dobro Pancevo nije Vrsac ali lep je grad samo ta rafinerija vam malo rusi imidz.Devojke su tamo zadovoljavajuce provodi solidni.
    Pancevo bi trebalo da prestane da se ugleda na BG nego da gradi svoj nacin zivota kao grad kakav je nekad bio po pricama u 19 i pocetkom 20.veka

  6. #21

    Odgovor: Pančevo

    Citat muchomachoR kaže: Pogledaj poruku
    Kada neko kaže, kada samo čujem ili negde u prolazu pročitam "..Pančevo.."
    odmah osetim miris duda.
    Miris Pančevačke Dudare.

    I krenu uspomene.

    Sve dudare su manje ili više slične i svaki dud isto ili slično miriše, ali takve.. kao Pančevačke DUDARE
    nigde na svetu nema.
    To su bile neke čudne.. najslađe dudinje.
    Najveće.
    I najlepše.
    I one teget skoro crne i možda još više one bele.

    Tu su se rađale tu se rasplamsavale a tu se i gasile.. i zvezde i naše najveće ljubavi zajedno sa njima .

    Dudara je bila puna tajni. Sve smo joj govorili.
    Znala je sve ono što nikada nikome ne bismo rekli.
    A mi smo znali da je to naše najskrovitije sklonište. Naš Zamak.
    Sa tajnim odajama, punim tajnih pretinaca.

    Sećam se i topota vozova.
    Nikada nigde nisam čuo sličan.

    Mogao sam satima da sedim na onim starim zelenim klupama,
    sa ukrasnim teškim gvozdenim nogama,
    na staroj železničkoj stanici
    da nožićem u drvo urezujem naša imena dok ih slušam.
    Kako dolaze.. i kako odlaze.. ko zna odakle i ko zna gde..

    Na bazen smo uvek išli pešice, prečicama .. kroz nju našu dudaru.

    Mnoge sam stvari, mnoge ljude, mnoge ulice već i zaboravio.
    ali nju ne.




    Nju ne mogu ..n i k a d a .
    Stric je odavno na nebu, ali su mi se braća sa porodicama vratila iz inostranstva.
    Nikada nisam umela ni uspela da shvatim tu njihovu nostalgiju, a sada ni taj povratak.
    Pokupovali stanove i kuće tačno tu,
    na "zgarištu i pepelu" mesta, na kome smo se kao deca igrali.

    I uvek ... uvek ... baš uvek
    kada se makar samo i s'pomene Pančevo
    meni stvarno bude baš "toplo oko srca" a da mi ništa nije upalo u supu

    Pančevci

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #22

    Odgovor: Pančevo

    Мени је само жао што комунисти уништише град са азотаром и петрохемијом ...
    Иначе јако леп град који има веома добру географску позицију:Белу Стену, Тамиш, Дунав, Београд на само 7 км ... мени је један од најлепших и најсимпатичнијих градова у Србији!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  8. #23

    Odgovor: Pančevo

    Posto sam rodjena Pancevka ovo je tema koja me interesuje. Bilo bi lepo da ljudi pisu o ovom gradu. Kakav je nekad bio, kakav je sada, sta se promenulo sta je lepse i bolje a sta ne. Pancevo mog detinjstva je grad s seoskim predgradjem. Za nas decu tada najlepsi grad na svetu. Odrasla sam u okolini gradske bolnice. Znaci blizu Narodne Baste, Stadiona, Stare kafane "Slavine" itd. U to vreme su ulice Cara Dusana, Cara Lazara, Omladinska ulica i sve okolne, bile siroke i pune trave i poljskog cveca. Leti mirisava kamilica. Tim ulicama nije tada bilo sobracaja osim zapreznih kola. Mi deca 50-tih godina 19. veka smo se igrali po tim sirokim ulicama, leti do kasno u noc. Leti smo predvece palili logorske vatre na sred ulice. To je bilo romanticno i vantasticno. Tada su u tom delu grada zivelie stare Familije nekih Pancevackih "Paora" Cujkanovi, Sejanovi, Butojevi itd. Secam se zimskih dana, u poslepodnevnim satima, kada sam na divanu u kuhinji sedela, dok je mama spremala veceru. Sa ulice su dopirali veseli deciji glasovi. Deca sa sankama su trcala iza velikih seljackih sanki, zapregnutih sa dva konja a na konjima praporci zvone. Zimski sumrak, veliki sneg, seljaci voze seno na sankama. Deca im se pozadi vezuju sa svojim sankama i voze se tako klicuci od srece. Ti se glasovi cuju ali u nekoj predivnoj tisini, koju samo duboki sneg stvara. To je bila muzika u mojim usima i danasnjim secanjima. To je samo jedan momenat secanja na Pancevo. Sutra cu pisati vise.

  9. #24

    Odgovor: Pančevo

    Jos jedno secanje na Pancevo mog detinjstva. U vecini Kuca u kvartu gde sam odrasla bilo je divnih basti. Te su baste bile sakrivene i sa ulice se nije uvek moglo naslutiti da se iza tih kuca kriju tako velike baste. To su za nas bila tajanstvena i najlepse mesta za igru. Preskakali smo ograde i prelazili iz jednen baste u drugu, tj. iz jedne kuce u drugu. Obicno je jedno dvoriste bilo za zivinu, svinje a ono prednje je bio pravi mali vrt sa predivnim cvecem. U vecernim satima, narocito leti sirili su se mirisi ruza, karanfila, nocnih frajli, bosiljka itd. Obicno smo sedeli kod nekog u basti , ceo komsiluk, stariji i deca i tu se pre spavanja pricalo o svemu i svacemu. Narodna basta u komsiluku je za nas decu bila prava suma, gde smo provodila bezbrojne sate. U ono vreme je tu bilo cveca, ukrasnog bilja u izobilju, sve je bilo duboko zaralso i u svako doba godine je nesto cvetalo, ljubicice, visibabe,jorgovani, jasmin, lipa i drugo. Bilo je i raznovrsnog poljskog cveca i visokih trava koje su rasle toliko visoke da smo se tu mogli kriti. A ona dva brega u blizini nekadasnje teniskog igralista, su nam zimi sluzila za sankanje a leti smo trcali u zalet preko njih. Nama deci iz ravnice cinilo se da su to prava "brda". Nedeljom se tada islo po podne u "varos" grad u setnju. Roditelji su se doterali, decu lepo obukli pa se islo na sladoled i kolace kod "Popovica". Popovic je u to vreme bila cuvena polasticarnica. Puno Pancevaca je tu dolazilo. Deca obavezno. Tu su bile najbolje Piskote za malu decu, najbolji sladoled, predivni kolaci. Kolaci takvog kvaliteta danas ima u Budimpesti i Becu u cuvenim Kafeima. Obicno smo posle toga sa roditeljima prosetali, posetili nekog prijatelja ili rodjaka a onda se uvece odlazililo u Restoran "Slavina" odmah preko od gradskog parka. Roditelji na pivce i cevape. Tu je subotom i nedeljom uvece bilo muzike i letnja je basta bila prepuna. Ljudi su se rado tu sretali.

    I tada kada smo se u noc vracali kuci sa nebo su svetlele bezbroj zvezdica. Ulicno svetiljke nisu bile tako jake pa je nebo bilo kao crno plavi somot prekriven tim "zlatnim" svetiljkama. Te letnje veceri su bile tople i mirisave. Cula se muzika svitaca i bezbroj zabljih horova sa tamisa. To je bila muzika koju smo prisluskivali dok nas san nije pospao. To je za danas.

  10. #25

    Odgovor: Pančevo

    Citat ivan_pa kaže: Pogledaj poruku
    .....Pančevo je grad u južnom Banatu. Leži na levoj obali reke Tamiša, četiri i po kilometara od ušća u Dunav. Danas Pančevo ima preko 100.000 stanovnika. Jak je industrijski, posebno petrohemijski centar (azotara, rafinerija nafte, industrija plastičnih masa, kozmetičkih preparata, itd.), industrija aviona, stakla, sijalica, piva (fabrika iz 1722.)....
    Uf, uf čekaj malo. Odakle ti da Pančevo ima preko 100 000 stanovnika meni taj podatak zaista nije poznat, prem zadnjem popisu nije bilo ni blizu te cifre.

    A to da je jak industrijski centar eh, možda je nekada bilo. Idnustrija stakla - dead. Industrija aviona - very dead. Fabrika sijalica, bre sve si naveo propale fabrike. Pivara (since 1722.) je takođe narodski rečeno, prdnula u čabar. Ode Weifert u Zaječar posle dvesta i kusur godina. Azotara, je takođe propala. Koliko stručnog kadra je ostalo u azotari? Taman toliko da sada u slučaju neke havarije svi možemo da se podavimo u Pančevu, jer svako ko je nešto znao da radi u toj fabrici je otišao pa pa. A kako slušam kum i petrohemija će za azotarom, polako ali sigurno. Ostaje rafinerija, koja opet nije naša. A i Rusi bi lako mogli da je zatvore, ne bi me iznenadilo. Tako da je Pančevo - bleda senka industrijskog centra nekadašnje države o čemu svedoče još zidovi i dimnjaci opustelih fabrika, zaraslik u travu i korov.

    No, šta je novo u Pančevu... sređen je plato ispred Privredne banke, ušminkan. I Narodna bašta je sređena, sa novom rasvetom, stazama, klupama i ogradom. Kako je izgledala pre sređivanja, najbolje znaju Pančevci...

    Inače sviđaju mi se fotke na temi lepo uhvaćeno objektivom.



  11. #26

    Odgovor: Pančevo

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku

    No, šta je novo u Pančevu... sređen je plato ispred Privredne banke, ušminkan. I Narodna bašta je sređena, sa novom rasvetom, stazama, klupama i ogradom. Kako je izgledala pre sređivanja, najbolje znaju Pančevci...

    Inače sviđaju mi se fotke na temi lepo uhvaćeno objektivom.
    Imam neke novije fotke "usminkanog" Panceva






    ...ispred Opstine su se bastovani malo poigrali cvetnim aranzmanima



    Tamis






    A kod Tamisa:



    .... i na kraju "picnuta" Narodna basta







    ... postoji i trim staza



    Pancevo volis................. ili ga se plasis

  12. #27

    Odgovor: Pančevo

    Ela, odlične su fotke. Ja se već duže vreme kanim da krenem sa aparatom po gradu i napravim malo fotki, ali me uvek nekako mrzi ili imam "preča posla" A Narodna bašta je hit za fotkanje odkako su je sredili sve je to lepo, kao i onaj plato ispred banke i ispred robne kuće i sav taj šminkeraj, samo što ima mnogo prečih stvari na šta je trebalo utrošiti tolike milione u Pančevu, ali dobro... kapiram da je ovo nešto što se vidi i donosi lepe poene kod građana.



  13. #28

    Odgovor: Pančevo

    Hvala, Turkmenbashi
    Slazem se da je novac mogao biti pametnije i korisnije ulozen, ali znaci nam i taj "sminkeraj" - pa makar da "oci malo nahranimo"

  14. #29

    Odgovor: Pančevo

    Ево пар фотографија да видите како Панчево изгледа ноћу, неке баш нису најбоље испале и мало су мутније јер нисам имао стабилан ослонац приликом сликања. Јер са повећаном експозицијом и најмањи трзај у моменту фотографисања може да упропасти фотку и да је замрља и да буде мутна.


    Крст у парку

    Овај крст је реплика крста који је некада стајао на истом месту, само што је стари имао ограду и доњи стапеник који овај нови крст нема. На истом месту је стајао и споменик краљу Петру I Карађорђевићу чије има носи трг (парк) на коме се крст налази. А стари крст је озгледао овако:


    Идемо даље,


    Зграда на углу Браће Јовановића и Димитрија Туцовића


    Кеј на Тамишу

    Са леве стране је ветрењача, ресторан изграђен релативно скоро.


    Браће Јовановић


    Католичка црква

    И стари изглед исте цркве:


    Одмах до католичке цркве се налази и стара зграда банке (Banca Intesa сада), у Штросмајеровој.


    Зграда банке


    Народног фронта


    Мите Топаловића

    На улазу у Народног фронта из Војводе Радомира Путника,


    Угао Народног фронта и Војводе Радомира Путника


    На крају улице Мите Топаловића је евангелистичка црква, данас у прилично лошем стању.


    Евангелистичка црква

    А ево како је некада изгледала,


    Споменик војводи Шупљикцу се налази испред старе зграде болнице, рад Оље Ивањицки, подигнут пре пар година.


    Војвода Шупљикац


    Црква Св Успења


    Палата Милорадовић

    И њен стари изглед,




    Пучка банка (данас Привредна банка)

    И банка некада,


    Зграда на улазу у Мите Топаловића из Улице војводе Путника,


    Улаз у М. Топаловића
    Стари изглед,


    Зграда електортехничке школе, налази се на углу наспрам евангелистичке цркве.


    Зграда ЕТШ

    И њен изглед из 1920. у позадини се види синагога која је срушена педесетих година 20. века.




    Стара зграда болнице


    Споменик Св Флоријану

    Ето толико на брзину.



  15. #30

    Odgovor: Pančevo

    Turkmen, fotografije su super .... i moram priznati, da mi je Pancevo mnogo lepse nocu

    Ne sekiricaj se za kvalitet slika - neke su mi upravo zbog toga, veoma lepe npr. "Зграда на углу Браће Јовановића и Димитрија Туцовића" deluje kao da je neko umetnicko delo, a ne fotografija


    ps. zapalo mi za oko, da na fotkama "nema zive duse"..... u koliko sati si ti to fotkao?

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •